Jump to content

Άσχετο με ενυδρεία, σχετικό με το νερό


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

αν και άσχετος με ενυδρεία έχω ένα ερώτημα που απ' ότι έψαξα ασχολείστε πολύ.

Θέλω να μετράω την σκληρότητα και την αγωγιμότητα του νερού της βρύσης μου.

Για να σας βοηθήσω,

είμαι τυπογράφος και για όποιον δεν γνωρίζει οι σύγχρονες εκτυπωτικές μηχανές χρησιμοποιούν το νερό με ισοπροπυλική αλκοόλη για να καθαρίζουν τα περιττά μελάνια.

Αυτό το νερό που κυκλοφορεί κρύο στη μηχανή πρέπει να είναι με συγκεκριμένο ph

το ph όμως (απ' ότι μου είπε ένας τεχνικός που έφερα) έχει άμεση σχέση με την σκληρότητα του νερού αλλά και την αγωγιμότητα.

μου είπε ότι μπορώ να τις μετρήσω αυτές τις 2 τιμές και μάλιστα μου είπε ότι τη σκληρότητα τη μετράμε σε dH (Γερμανική κλιμακα) και την αγωγιμότητα σε mS (microSiemens)

Θα ήθελα λοιπόν όποιος μπορεί να με βοηθήσει να μου πει που μπορώ να βρω τα ανάλογα εργαλεία ή χημικά για να κάνω τις μετρήσεις αυτές αλλά και την διαδικασία

και αν μάλιστα κάποιος ξέρει και που μπορώ να τα βρω στο Ηράκλειο Κρήτης θα ήταν ότι καλύτερο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλως Ορισες.

Αν θελεις να μετρας pH και αγωγιμότητα τα πράγματα ειναι απλά.

Για την αγωγιμοτητα χρειαζεσαι ενα ηλεκτρονικό TDS-meter και για το pH ένα ηλεκτρονικό Phμετρο. Και τα δυο τα βρισκεις στο internet με καμια 30 ευρω.

Αν δεν θελεις να μετρας pH αλλα σκληροτητα υπάρχουν ειδικα υγρα τεστ που μετρανε πανευκολα γενική ή ανθρακική σκληρότητα.

Αν θελεις καποιες διευκρινησεις, ρωτα...

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση

για το ph έχω χαρτάκια και το ελέγχω αν και τα τελευταία χρόνια το ph που βάζω μου είναι πάντα σταθερό, μόνο αν αλλάξει κάτι στο νερό έχω πρόβλημα

θα με ενδιέφερε βέβαια να πάρω και ένα ηλεκτρονικό phάμετρο για να κάνω τη δουλειά μου πιο άνετα

για το phάμετρο και το TDS-meter έχεις κάποιο να μου προτείνεις?

επίσης μίλησες για γενική και ανθρακική σκληρότητα

και τα 2 μετρούνται σε dh?

ποια η διαφορά τους?

όλα τα παραπάνω μπορώ να τα βρω και σε pet-shop εκτός από το ίντερνετ?

και πόσο συνηθισμένα είναι? δηλαδή πρέπει να είναι κάπως "ψαγμένο" αυτό το pet-shop ή όλοι τα έχουν?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν γνωρίζουμε πόση μεγάλη ακρίβεια θέλεις στης μετρήσεις σου και ποιο είναι πιο βασικό για εσένα η γενική σκληρότητα (Gh), το Ph, ή η ηλεκτρική αγωγιμότητα.

Αυτά είναι τρία διαφορετικά πράγματα.

Η ηλεκτρική αγωγιμότητα εξαρτάτε από τα άλατα που υπάρχουν μέσα στο νερό συν τα νιτρικά άλατα και από παράγοντες που επηρεάσουν θετικά την αγωγιμότητα πχ σκόνη και γενικά ακαθαρσίες.

Το Gh μετραει ως επιτοπλείστον μόνο την ποσότητα του Ca και του Mg

Τη είναι πιο βασικό για την δουλειά σου δεν γνωρίζω.

Αν είναι πιο βασικό το Ph τότε σε συμφέρει να αγοράσεις ένα ηλεκτρονικό τα στικακια που έχεις έχουν πολύ μεγάλες αποκλίσεις και δεν μπορούμε να τα δώσουμε βάση.

Αν σε ενδιαφέρει περισσότερο η ηλεκτρική αγωγιμότητα και λιγότερο η γενική σκληρότητα (Gh), τότε θα πρέπει να αγοράσεις και ένα TDS-meter από το οποίο μπορείς να δεις με κάποια μαθηματική πράξη στο περίπου πόσο είναι η γενική σκληρότητα (Gh).

1°dH = 33μS/cm, οπότε αν μετρήσουμε με το TDS-meter μια αγωγιμότητα πχ 180 θα έχουμε στο περίπου μια γενική σκληρότητα (Gh) 5.

Αν σου είναι πολύ βασικό να έχεις ακριβής μέτρηση της γενικής σκληρότητας (Gh) τότε δεν σου χρειάζεται το TDS-meter. Θα αγοράσεις ένα τεστ Gh σε υγρή μορφή και μπορείς να μετρήσεις με ακρίβεια 0,5 Gh.

Αν δεν τα βρεις στην Κρήτη κάνε αν θέλεις και μια ερώτηση στην κατηγορία των καταστημάτων, αν κάποιο έχει και αν μπορεί να σου το στείλει στην Κρήτη.

Ζήτησε το προϊόν από εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=126

Ή αν επιθυμείς κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα ρώτα απευθείας από εδώ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=102

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...