Jump to content

Καλώς σας βρήκα!


maria_i_asxeti

Recommended Posts

Γεια σας! Συγχαρητήρια για το site σας και χαίρομαι που έγινα μέλος (δεν πληρώνουμε κάτι, έτσι;γιατί είδα κάτι για συνδρομές... )! Είμαι η Μαρία η άσχετη και δυστυχώς δεν ξεκίνησα σωστά... Πήγα πριν 7 εβδομάδες να αγοράσω 1 γυάλα με 1 χρυσόψαρο αλλά ευτυχώς ο Πάνος (ο άντρας μου) αποφάσισε να αγοράσουμε ένα ενυδρείο 30 λίτρων (κι εγώ ήθελα αλλά μου φάνηκε πολύ ακριβό, 80 ευρώ προσφορά από γυαλί, όχι πλαστικό). Πήραμε και 3 χρυσοψαράκια και 2 γατόψαρα και μετά από 2 μέρες αρχίσαμε να τα βάζουμε στο ενυδρείο... Φυσικά άσχετοι και οι 2 γίνανε πολλά λάθη...Έπλενα το φίλτρο κάθε βδομάδα στη βρύση να γίνει πεντακάθαρο...(έτσι μου είχανε πει από το πετ σοπ, να πλένω το φίλτρο στη βρύση... :bowdown: )

Για να μην τα πολυλογώ τελικά ψοφήσανε τα 2 χρυσόψαρα :bowdown: και αφού το ξεπεράσαμε πήγαμε και πήραμε άλλα 2! Κάπου εκεί άρχισα να αναζητώ πληροφορίες στό διαδίκτυο μήπως βρω τίποτα και άρχισα να διαβάζω πολλά. Είχα γράψει σε κάποιο άλλο site (εσάς δε σας είχα ανακαλύψει ακόμη) και μου δώσανε συμβουλές. Αγόρασα και τεστ και είδα τα χάλια του ενυδρείου...κλπ

Τώρα το ενυδρείο έχει 3 χρυσόψαρα διαστάσεων 4, 5 και 6 cm και 2 γατόψαρα 2 cm και ψεύτικα φυτά ψηλά χωρίς πολύ όγκο. Κάνω αλλαγές νερού κάθε 2 μέρες-με αντιχλώριο εννοείται-και οι μετρήσεις είναι καλύτερες.

Είναι πολλά τα ψαράκια για αυτό το ενυδρείο; Μου προτείνανε να τα δώσω πίσω και να πάρω 1 μονομάχο αλλά ο Πάνος δε θέλει γιατί δέθηκε μαζί τους και λέει ότι δε θα τα δεχθούνε από το πετ σοπ. Επίσης ανησυχεί μήπως αν τα δώσουμε πίσω πέσουν στα χέρια άλλων ανίδεων σαν εμάς και ταλαιπωρηθούνε διπλά...

Πάντως εγώ κόλλησα το μικρόβιο της αγάπης για τα ενυδρεία-και τα ψαράκια-και ονειρεύομαι κάποτε να αποκτήσω ένα μεγαλύτερο. Επίσης τώρα πλέον δε μου αρέσουν τα ψεύτικα φυτά αλλά θα ήθελα κάποια στιγμή να βάλω αληθινά. Ελπίζω να μη σας κούρασα. Θα χαρώ να λάβω απαντήσεις σας-είτε θετικές,είτε αρνητικές. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και "γειτονάκια". Καλά κάνατε και προσέξατε τις μετρήσεις και κάνατε συχνές αλλαγές. Δυστυχώς μάλλον θα σας στεναχωρήσω στο πρώτο ποστ...

Χρυσόψαρα με γατόψαρα... Τσου.... (Ψυχρού νερού με τροπικά)

1 χρυσόψαρο θέλει 20(στριμωγμένα)-25-30 λίτρα...

40-50 λίτρα θέλει το ένα γατόψαρο....

πολύ στρίμωγμα...

Πάντως μη σας παίρνει από κάτω.Αφού το αγαπάτε θα διαβάσετε τα διάφορα άρθρα, θα κάνετε τις ερωτήσεις σας, τις επιλογές σας και πιστεύω το αποτέλεσμα θα σας δικαιώσει

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο φόρουμ μας και ότι θέλεις ρώτα ελεύθερα στην ανάλογη κατηγορία.

Μην φοβάσαι όλα τσάμπα είναι εδώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθατε παιδιά.Υπομονή καιόλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Συγχαρητήρια για το site σας και χαίρομαι που έγινα μέλος (δεν πληρώνουμε κάτι, έτσι;γιατί είδα κάτι για συνδρομές... )! Είμαι η Μαρία η άσχετη και δυστυχώς δεν ξεκίνησα σωστά... Πήγα πριν 7 εβδομάδες να αγοράσω 1 γυάλα με 1 χρυσόψαρο αλλά ευτυχώς ο Πάνος (ο άντρας μου) αποφάσισε να αγοράσουμε ένα ενυδρείο 30 λίτρων (κι εγώ ήθελα αλλά μου φάνηκε πολύ ακριβό, 80 ευρώ προσφορά από γυαλί, όχι πλαστικό). Πήραμε και 3 χρυσοψαράκια και 2 γατόψαρα και μετά από 2 μέρες αρχίσαμε να τα βάζουμε στο ενυδρείο... Φυσικά άσχετοι και οι 2 γίνανε πολλά λάθη...Έπλενα το φίλτρο κάθε βδομάδα στη βρύση να γίνει πεντακάθαρο...(έτσι μου είχανε πει από το πετ σοπ, να πλένω το φίλτρο στη βρύση... :blink: )

Για να μην τα πολυλογώ τελικά ψοφήσανε τα 2 χρυσόψαρα :bowdown: και αφού το ξεπεράσαμε πήγαμε και πήραμε άλλα 2! Κάπου εκεί άρχισα να αναζητώ πληροφορίες στό διαδίκτυο μήπως βρω τίποτα και άρχισα να διαβάζω πολλά. Είχα γράψει σε κάποιο άλλο site (εσάς δε σας είχα ανακαλύψει ακόμη) και μου δώσανε συμβουλές. Αγόρασα και τεστ και είδα τα χάλια του ενυδρείου...κλπ

Τώρα το ενυδρείο έχει 3 χρυσόψαρα διαστάσεων 4, 5 και 6 cm και 2 γατόψαρα 2 cm και ψεύτικα φυτά ψηλά χωρίς πολύ όγκο. Κάνω αλλαγές νερού κάθε 2 μέρες-με αντιχλώριο εννοείται-και οι μετρήσεις είναι καλύτερες.

Είναι πολλά τα ψαράκια για αυτό το ενυδρείο; Μου προτείνανε να τα δώσω πίσω και να πάρω 1 μονομάχο αλλά ο Πάνος δε θέλει γιατί δέθηκε μαζί τους και λέει ότι δε θα τα δεχθούνε από το πετ σοπ. Επίσης ανησυχεί μήπως αν τα δώσουμε πίσω πέσουν στα χέρια άλλων ανίδεων σαν εμάς και ταλαιπωρηθούνε διπλά...

Πάντως εγώ κόλλησα το μικρόβιο της αγάπης για τα ενυδρεία-και τα ψαράκια-και ονειρεύομαι κάποτε να αποκτήσω ένα μεγαλύτερο. Επίσης τώρα πλέον δε μου αρέσουν τα ψεύτικα φυτά αλλά θα ήθελα κάποια στιγμή να βάλω αληθινά. Ελπίζω να μη σας κούρασα. Θα χαρώ να λάβω απαντήσεις σας-είτε θετικές,είτε αρνητικές. :)

:bowdown:

Καλώς ήρθατε Μαρία-Πάνο.

Μην σας νοιάζει τίποτα,σ' αυτό το forum όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε δηλ. όλοι απένταροι είμαστε μιας και

λίγο-πολύ τα "ακουμπάμε " συνέχεια στα Pet shops για να κάνουμε το hobby μας.

Γι αυτό "Keep on Asking".

_________.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο φόρουμ μας!!!

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισατε μαρια και πανο εδω μπορειτε να μαθετε πολλα προγματα...και εγω νεος ειμαι στο φορουμ αλλα ειναι ανεκτιμητο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...