Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους ,

Θα ήθελα την βοηθεια σας ....Εχω ενα ραμιρεζι αρσενικό εδω και 3 μηνες και δεν ειχε ποτε κανενα προβλημα μεχρι πριν 3 μερες που το ενα του ματι εγινε σαν να παει να του πεταχτει απ εξω ειναι γυρω γυρω ασπρο και σαν να παει να ανοιξει απο πανω σαν πληγη και τουμπανιασμενο .Τρωει κανονικά απλα μερα με την μερα δειχνει να ειναι χειρότερα .Ενυδρειο καραντινα δεν εχω και πηγα στον Ωκεανο εξηγησα στον υπαλληλο τι εχει και μου εδωσε να κανω θεραπεια με το fungus care που ειναι σε καψουλες .Εφαρμοσα οτι λεει στις οδηγιες χρησης ανα 20 l μια καψουλα .Το νερο μου εχει γινει πρασινο οπως λεει και στις οδηγιες .Το θεμα ειναι οτι απο εχτες που το εβαλα δεν εχω δει καμια βελτιωση .....

Το ενυδρειο μου ειναι 120 l εσωτερικο φιλτρο με μακαρονι hobby γυαλοβαμβακα σφουγγαρι juwel , υποστρωμα tetra και αληθινα φυτα οπως θα δειτε και στις φωτος .Οι μετρησεις μου ειναι με το test της Hobby ph ~ 7

Kh ~3

Gh>14

No2 0

No3 50

Αλλαγες νερου μια φορα τον μηνα το 1/3.Η θεραπεια που κάνω ειναι λαθος???Εχετε να προτεινετε κάτι ???Εχω παρει και μια fluval 205 πριν 3 μερες αλλα δεν την εβαλα μεχρι να κανω ολη την θεραπει :) α .....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Tolman το No3 50

στα υγρα τεστ στις οδηγιες λεει οτι η τιμη NΟ3

να ειναι κατω απο 40 .

Μηπως η τιμη 50 ειναι απαγορευτικη?????

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι και εχτες ειχα 25 απλα κανα 30 λεπτο πριν κανω το τεστ ειχα βαλει τροφη οποτε ειναι φυσιολογικο και ειναι normal αυτη η τιμη ...

Link to comment
Share on other sites

To No3 50 δεν είναι η αιτία .

Εγω θα έβαζα Furan 2 κανε μια καλή αλλαγή νερού και άλλαξε φάρμακο .

Βιταμίνες απαραίτητες .

Link to comment
Share on other sites

To No3 50 δεν είναι η αιτία .

Εγω θα έβαζα Furan 2 κανε μια καλή αλλαγή νερού και άλλαξε φάρμακο .

Βιταμίνες απαραίτητες .

Φιλε μου Σταματη

Εχεις να μου προτεινεις καποια καλη βιταμίνή ?? Τι αλλαγη νερου να κάνω ?Να βαλω ανθρακα να φυγει αυτο το φαρμακο και μετα να βαλω furan 2?? ή να το βάλω όπως ειναι ???

Σε ευχαριστω,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου ,μία καλή βιταμίνη κατα την γνώμη μου είναι της sera η fishtamin όσο για το φάρμακο καλύτερα να βάλεις άνθρακα να τραβήξει το προηγούμενο και μετά να ξεκινήσεις θεραπεία με το άλλο...αλλαγή κάνε μία τις τάξεως του 50% πρίν βάλεις τον άνθρακα και μην ξεχάσεις το απαραίτητο αντιχλώριο. :)

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου ,μία καλή βιταμίνη κατα την γνώμη μου είναι της sera η fishtamin όσο για το φάρμακο καλύτερα να βάλεις άνθρακα να τραβήξει το προηγούμενο και μετά να ξεκινήσεις θεραπεία με το άλλο...αλλαγή κάνε μία τις τάξεως του 50% πρίν βάλεις τον άνθρακα και μην ξεχάσεις το απαραίτητο αντιχλώριο. :)

Σε ευχαριστω πολυ θα το κάνω το απόγευμα ,αν και 50 % αλλαγη νερού δεν ειναι πάρα πολύ ????

Link to comment
Share on other sites

50 % αλλαγη νερού κανουμε λογο του αλλου φαρμάκου που υπάρχει μέσα .

Εφ οσον ήσουνα τακτικός στης αλλαγές νερού δεν θα εχεις κανένα πρόβλημα με τα ψάρια , να προσεξης μονο τη θερμοκρασια .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...