Jump to content

Αντικατασταση Undergravel Filter


busta

Recommended Posts

Καλησπερα σας,

το ενυδρειο μου ειναι παλιο και εχει undergravel συστημα φιλτρανσης.Επειδη δεν ειναι καθολου βολικο (με εχει φαει η "σκουπα") και απ οτι διαβασα οχι και τοσο αποτελεσματικο οσο ενα εξωτερικο φιλτρο θα ηθελα να μου προτεινετε ενα φιλτρο για να μπορεσω να το αντικαταστησω αλλα και ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω για να αφαιρεσω τα πλακακια.Επισης προτιμω να ειναι εσωτερικο λογω χωρου αλλα αν δεν υπαρχει λυση τοτε ας ειναι και εξωτερικο.Το ενυδρειο ειναι 180 λιτρα και εχει ηδη και ενα εσωτερικο φιλτρο sicce shark.Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

το ενυδρειο μου ειναι παλιο και εχει undergravel συστημα φιλτρανσης.Επειδη δεν ειναι καθολου βολικο (με εχει φαει η "σκουπα") και απ οτι διαβασα οχι και τοσο αποτελεσματικο οσο ενα εξωτερικο φιλτρο θα ηθελα να μου προτεινετε ενα φιλτρο για να μπορεσω να το αντικαταστησω αλλα και ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω για να αφαιρεσω τα πλακακια.Επισης προτιμω να ειναι εσωτερικο λογω χωρου αλλα αν δεν υπαρχει λυση τοτε ας ειναι και εξωτερικο.Το ενυδρειο ειναι 180 λιτρα και εχει ηδη και ενα εσωτερικο φιλτρο sicce shark.Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Καλησπέρα "busta".

Όσον αφορά τον τρόπο να βγάλεις τη σχάρα βυθού,αν κατάλαβα καλά,αυτό να σου πω την αλήθεια δεν το έχω κάνει ποτέ.Πιστεύω όμως αν καθαρίσεις καλά το βυθό σου και αφού αφαιρέσεις όλα τα διακοσμητικά από

μέσα δεν θα είναι τόσο δύσκολο.Το πρόβλημα θα είναι αν έχεις αληθινά φυτά γιατί θα πρέπει να τα βγάλεις.

Λοιπόν,τώρα για τα φίλτρα,σαφώς να προτιμήσεις το εξωτερικό εάν γίνεται.Είτε εσωτερικό είτε εξωτερικό εγώ

συστήνω ανεπιφύλακτα EHEIM για πολλούς και διάφορους λόγους.Το μόνο της μειονέκτημα νομίζω ότι είναι η τιμή.Ένα 2215 για εξωτερικό ή ένα 2048 για εσωτερικό θα ήταν πιστεύω ιδανικά.

Εγώ σε 300 λίτρα ενυδρείο έχω:

-δύο 2215 τα οποία τα δουλεύω και τα δύο σαν βιολογικά εκ των οποίων το ένα το έχω δέκα χρόνια και μόλις

πέρυσι του άλλαξα φτερωτή,ενώ το άλλο είναι πιο πρόσφατο(μόλις δύο χρόνια)και αποδίδει το καθένα 600

λίτρα/ώρα.

-ένα 2252 εσωτερικό(το αμέσως μεγαλύτερο του 2048)το οποίο δουλεύω σαν μηχανικό και αποδίδει 1200 λίτρα/ώρα.

Εκτός αυτών έχω και 2100 λίτρα/ώρα κυκλοφορία από κυκλοφορητές.

Σου τα λέω αυτά για να καταλάβεις ότι η φίλτρανση αλλά και η κυκλοφορία σ' ένα ενυδρείο είναι το Α και το Ω.

Εάν σε ενδιαφέρει ρίξε μια ματιά παρακάτω για το 2048 και το 2215:

http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_27502_ehen

http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_27510_ehen

Πιστεύω να σε βοήθησα λίγο.Ότι θέλεις ρωτάς.

_________.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις προτασεις Δημητρη θα κανω μια ερευνα αγορας για τις τιμες.Φιλε Viciouscircle τις θυμαμαι τις συμβουλες σου (μαλιστα τις εχω κανει bookmark) απλως πιο πολυ ηθελα μια προταση φιλτρου.Αν αφησω τα πλακακια απο κατω πειραζει?Γιατι αν τα βγαλω πιστευω θα γινει μεγαλο ανακατεμα.

Link to comment
Share on other sites

Από τη δική μου εμπειρία σου προτείνω fluval 205.

Τα πλακάκια δεν θα τα άφηνα στη θέση σου αφού μόνο βρώμα θα μαζεύουν και δεν ξέρω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό στο νερό σου, επίσης αν κάποια στιγμή στη δώσει και θες να βάλεις κανένα φυτό σε περιορίζει.

Δεν νομίζω οτι θα είναι και πολύ μανούρα να αφαιρείς μερικά πλακάκια κάθε τόσο... :)

Link to comment
Share on other sites

Θα εξετασω και την δικη σου προταση φιλε viciouscircle και θα δω που θα καταληξω.Οσο για τα πλακακια λογικα θα φυγουν αν ειναι να κανουμε μια δουλεια να την κανουμε ολοκληρωμενη!Και λιγο ανακατεμα να γινει δεν πειραζει θα κατακατσει! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλα θα κανεις και θα το βγάλεις, αν το αφησεις μονο προβλήματα θα εισπραξεις. Επειδη εκανα την ιδια διαδικασια το καλοκαιρι μπορω να σου πω πως δεν ηταν τελικα πολυ δυσκολο. Αρχισα στραβα, προσπαθωντας να βγαλω τα πλακακια ενα-ενα και συντομα διαπιστωσα (λογω και του βαθους του ενυδρειου) πως τα νευρα μου δεν ηταν σε καλη κατασταση. Ετσι οπως ημουν αρχισα να το τραβαω μονοκοματο και προς μεγαλη μου εκπληξη βγηκε ολοκληρο χωρις καν να σπασει. Εσυ που εχεις πολυ λιγοτερα λιτρα δεν νομιζω να δυσκολευτεις καθολου. Καλη επιτυχια :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε maniac μαλλον ετσι θα γινει η θα φυγει μονοκομματο η σε 2-3 κομματια.Το αλλο φιλτρο το sicce shark να το αφησω η να το βγαλω και αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικο φιλτρο θα το αφήσεις μεχρι να στρωσει το καινουριο. Αλλιως θα εχεις προβλημα με αμμωνιες κλπ.

Και οταν βγαλεις το φιλτρο βυθου ΠΡΟΣΟΧΗ στις μετρησεις σου γιατι δεν ξερεις τη κρυβεται εκει κάτω... Και μιλαω για πληρες σετ μετρησεων

αμμωνια, νιτρωδη νιτρικα pH GH KH

Link to comment
Share on other sites

Φιλε maniac μαλλον ετσι θα γινει η θα φυγει μονοκομματο η σε 2-3 κομματια.Το αλλο φιλτρο το sicce shark να το αφησω η να το βγαλω και αυτο?

Φίλε Busta θυμήθηκα την αρχική συζήτηση που είχε γίνει για τα φίλτρα σου.

Αφού αποφάσισες την αλλαγή του φίλτρου βυθού θα σου πρότεινα να προχωρήσεις με την παρακάτω σειρά.

α. Χωρίς να πειράξεις τίποτα από την υπάρχουσα κατάσταση, διαλέγεις και αγοράζεις πρώτα το εξωτερικό φίλτρο, κατάλληλο για τα λίτρα του ενυδρείου σου.

Προσθέτεις ζωντανά βακτηρίδια απ' ευθείας στο βιολογικό υλικό του νέου φίλτρου και το βάζεις σε λειτουργία παράλληλα με τα υπάρχοντα για 2-3 εβδομάδες, ώστε να δημιουργήσει αρκετά βακτηρίδια ώστε να υποστηρίζει το ενυδρείο.

β. Αποσυνδέεις την Aqua Clear από το φίλτρο βυθού και της προσθέτεις το εξάρτημα που είχες αγοράσει (το οποίο είναι ιδανικό για να φιλτράρει μικροσωματίδια από το ενυδρείο), και την ξαναβάζεις σε λειτουργία σε άλλο σημείο ώστε να κατακρατήσει άμεσα οποιαδήποτε βρώμα σηκωθεί από το υπόστρωμα όταν θα αφαιρείς τα πλακάκια του φίλτρου βυθού.

γ. Ξεκινάς την αφαίρεση των πλακιδίων από το φίλτρο βυθού.

δ. Αφού τελειώσεις και ξαναστρώσεις το υπόστρωμα, αφήνεις την Aqua Clear για ακόμα 24 ώρες να μαζέψει όλα τα υπολείματα και να μην μπουκώσει το νέο φίλτρο. Μετά μπορείς να την αποσυνδέσεις τελείως να πλύνεις το φίλτρο της και να την φυλάξεις για περιπτώσεις που θα χρειαστείς "γυάλισμα" του νερού στο ενυδρείο σου μετά από ανατάραξη βυθού, φυτέματα κλπ

ε. Μετά από κανένα ακόμα μήνα που θεωρητικά θα είναι πλήρως ώριμο και το εξωτερικό φίλτρο μπορείς να βγάλεις και το Shark ADV.

Φυσικά για όλο αυτό το διάστημα θα κάνεις μετρήσεις όπως σου υπέδειξε και ο φίλος Zorba_the_Freak

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ παιδια δεν ξερω πως να εκφρασω την ευγνωμοσυνη μου που με βοηθατε τοσο πολυ ειδικα ο Salvator κοντευει να γινει ο μεντορας μου!! :):bowdown::bowdown: Ειστε ολοι φοβεροι! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο παντως θα αγοραστει μεσα στον επομενο μηνα μαζι με καινουριο σετ μετρησεων για να γινουν ολα οπως πρεπει και να διαμορφωσω λιγο τον χωρο για να μπει το εξωτερικο φιλτρο που απ οτι καταλαβα ειναι πολυ καλυτερο απο εσωτερικο και αφου θα κανω αλλαγη ας ειναι οριστικη και οχι να παρω εσωτερικο και μετα να σκεφτομαι να βαλω εξωτερικο!(ποιος ακουει την μανα μου αφου το ενυδρειο ειναι στο σαλονι :) )

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθησε κατα γράμμα αυτα που σου εγραψε αναλυτικοτατα ο Salvator.

Η μόνη μου ένσταση ειναι στο

Προσθέτεις ζωντανά βακτηρίδια απ' ευθείας στο βιολογικό υλικό του νέου φίλτρου

καθώς το θεωρώ τελειως περιττο μιας και ηδη υπαρχει στρωμμενο φίλτρο μέσα στο ενυδρειο. Κακό δεν κάνει απλά περιττά έξοδα...

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο παντως θα αγοραστει μεσα στον επομενο μηνα μαζι με καινουριο σετ μετρησεων για να γινουν ολα οπως πρεπει και να διαμορφωσω λιγο τον χωρο για να μπει το εξωτερικο φιλτρο που απ οτι καταλαβα ειναι πολυ καλυτερο απο εσωτερικο και αφου θα κανω αλλαγη ας ειναι οριστικη και οχι να παρω εσωτερικο και μετα να σκεφτομαι να βαλω εξωτερικο!(ποιος ακουει την μανα μου αφου το ενυδρειο ειναι στο σαλονι :) )

Σε αυχαριστώ για τα καλά λόγια! Όταν βλέπω νέους ανθρώπους να θέλουν να ασχοληθούν σοβαρά έχω κάθε διάθεση να βοηθήσω.

Τα λίτρα σου είναι πολλά για να έχεις ιδανική φίλτρανση με εσωτερικά φίλτρα. Γίνεται αλλά οριακά. Αν δεν έχεις ντουλαπάκι για να κρύψεις το εξωτερικό φίλτρο, τότε διάλεξε ένα καλό που το χρώμα να πηγαίνει με τις κουρτίνες στο σαλόνι για να αρέσει στην μαμά σου... :bowdown: Χε χε... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθησε κατα γράμμα αυτα που σου εγραψε αναλυτικοτατα ο Salvator.

Η μόνη μου ένσταση ειναι στο

καθώς το θεωρώ τελειως περιττο μιας και ηδη υπαρχει στρωμμενο φίλτρο μέσα στο ενυδρειο. Κακό δεν κάνει απλά περιττά έξοδα...

Ακολουθησε κατα γράμμα αυτα που σου εγραψε αναλυτικοτατα ο Salvator.

Η μόνη μου ένσταση ειναι στο

καθώς το θεωρώ τελειως περιττο μιας και ηδη υπαρχει στρωμμενο φίλτρο μέσα στο ενυδρειο. Κακό δεν κάνει απλά περιττά έξοδα...

Φίλε Zorba_The_Freak θεωρητικά έχεις δίκιο αλλά γνωρίζοντας το στήσιμο και τι φίλτρα έχει ο Busta από παλαιότερο θέμα, η συμβουλή μου βασίστηκε στα παρακάτω.

Ο χρόνος που θα χρειαστεί να στρώσει ένα νέο φίλτρο βασιζόμενο μόνο στα αιορούμενα βακτηρίδια του ενυδρείου και την δημιουργία νέων στο βιολογικό υλικό θα είναι πολύ μεγαλύτερος.

Από το φίλτρο βυθού δεν μπορεί να πάρει υλικό.

Το sicce Shark ADV 3 έχει μόνο δύο μικρά σφουγγάρια στο ένα διαμέρισμα + ένα στο άλλο (που πιθανώς το έχει βγάλει για να βάλει υαλοβάμβακα), που άν του έλεγα να στίψει ένα μέσα στο νέο φίλτρο για να επιταχύνει την διαδικασία θα διατάρασε την λειτουργία του και θα είχε άλλες συνέπειες.

Τελικά θεώρησα ότι έχει κάποιο σκεύασμα με βακτηρίδια από προηγούμενες συζητήσεις. Δεν του πρότεινα να αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

Επεσες μεσα και στα δυο! Και εχω αφαιρεσει το ενα σφουγγαρι για να βαλω υαλοβαμβακα και εχω ηδη βακτηριδια για να ριξω στο καινουριο!

Link to comment
Share on other sites

Το sicce Shark ADV 3 έχει μόνο δύο μικρά σφουγγάρια στο ένα διαμέρισμα + ένα στο άλλο (που πιθανώς το έχει βγάλει για να βάλει υαλοβάμβακα), που άν του έλεγα να στίψει ένα μέσα στο νέο φίλτρο για να επιταχύνει την διαδικασία θα διατάρασε την λειτουργία του και θα είχε άλλες συνέπειες.

Δεν διαφωνώ με αυτά που του πρότεινες, έτσι?

Αλλά θεωρούμε δεδομενο ότι το sicce Shark ADV 3 θα λειτουργεί παράλληλα με το καινούριο για καποιο διάστημα και μέχρι να στρώσει το καινούριο.

Αν στυψει το σφουγγάρι του sicce μεσα στο καινούριο, απλά ένα μερος των βακτηριδίων θα μετακομίσει στο καινούριο φίλτρο χωρίς να επιρεαστεί ο αριθμός τους αρα θεωρητικά δεν θα διαταραχθει η βιολογική ικανοτητα του ενυδρείου.

Από εκεί και πέρα, έτσι και αλλιώς από τη στιγμή που αφαιρείται κάποιο φίλτρο (το φίλτρο βυθού), πρέπει τις πρώτες μέρες να είμαστε προσεχτικοί με το τάισμα και τις μετρήσεις μας ώστε να προλάβουν οι πληθυσμοί των βακτηρίων να πολλαπλασιαστούν και να σηκώσουν το βιολογικό φορτίο...

Πάντως ξανατονίζω ότι ΣΥΜΦΩΝΩ με αυτά που έγραψες...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Εχω αρχισει και ψαχνω για φιλτρο και βρηκα το eheim 2213.Ειναι αρκετο? Απ'οτι ειδα ειναι και για επιπλεον λιτρα απο το δικο μου και εχει αποδοση 440l/h.Δεν πρεπει το φιλτρο να φιλτραρει 3 φορες ολο το νερο του ενυδρειου μεσα σε μια ωρα?Δηλαδη εμενα που ειναι 180λιτρων θελω ενα με αποδοση 540l/h η και αυτο αρκει?Επισης τι διαφορα εχει το special που αναγραφει απο διπλα απο το ονομα γιατι ειδα αλλα οπως το 2215 και δεν ελεγε special απο διπλα.

Link to comment
Share on other sites

Oκ ευχαριστω απλως κοιτουσα ποσα λιτρα αναφερουν οι κατασκευαστες και αυτο ελεγε για 240 λιτρα.Ευχαριστω για την συμβουλη η ερευνα συνεχιζεται!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Zorba_The_Freak δεν θεώρησα ότι διαφωνείς, απλά εξηγούσα το σκεπτικό μου και περισσότερο για τον φίλο Busta.

Εγώ του πρότεινα να τα λειτουργεί όλα παράλληλα μέχρι να στρώσει θεωρητικά το νέο φίλτρο, ώστε να μην διαταραχθεί καθόλου η βιολογία και μετά να αφαιρέσει το φίλτρο βυθού.

Και το σφουγγαράκι να στύψει όλα καλά.

Ούτε εγώ διαφωνώ σε κάτι από αυτά που γράφεις, σίγουρα θέλει προσοχή και μετρήσεις γιατί και το νέο φίλτρο θέλει πολύ χρόνο να ωριμάσει και να φτάσει στα ίδια επίπεδα βιολόγίας.

Τελικά μάλον συμφωνούμε :)

Σχετικά με το φίλτρο προσωπικά θα διάλεγα το 2215 σαν οικονομική λύση. Η γνώμη μου για το 2217 είναι ότι θα έχει αρκετά έντονη ροή με 1000 Lt /h στα 180 Lt αλλά για να μην θεωρηθεί ότι διαφωνώ πάλι :bowdown:, μπορεί να το μειώσει με τα βανάκια και να έχει πολύ βιολογικό υλικό χωράει 6 Lt.

Φίλε Busta από το 2213 special που διάβασα μάλον κοιτάς τιμές από Aquaristik, (το special αναφέρεται στο ότι το 2213 έχει καλαθάκι που τα άλλα δεν έχουν) αλλά προσοχή γιατί τα πουλάει σκέτα χωρίς βανάκια και υλικό + μεταφορικά.

Τα τελευταία που κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά της σειράς 22XX στην τιμή περιλαμβάνουν και τα βανάκια και κάποια και υλικό και έρχονται φτηνότερα τελικά. Κάνε μια έρευνα αγοράς.

Επίσης για κοίτα τις αγγελίες κάποιος πουλάει 3 κομάτια 2217 μεταχειρισμένα πλήρη με βιολογικό υλικό, αν είσαι τυχερός και τα προλάβεις, θα έχεις πολύ γρήγορα αποτελέσματα, ίσως θέλουν ένα ξέπλημα με νερό από το ενυδρείο σου, αλλά είναι έτοιμα στρωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...