Jump to content

Μονομάχος + Φίλτρο (απορίες ασχετοσύνης)


artirules

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Διάβασα ορισμένα παρεμφερή posts αλλά δεν βρήκα ακριβώς τις απαντήσεις που χρειάζομαι και θα ήθελα να ρωτήσω για να είμαι σίγουρος.

Έχω ένα μονομάχο σε ένα ενυδρειάκι 15lt περίπου φυτεμένο με θερμοστάτη στους 26C και δείχνει ότι έχει προσαρμοστεί και περνάει καλα. Έχω αγόρασει και ενα φιλτρακι Elite Mini που έχει ισχυρίζεται maximum ροή 220lt/h αλλά ρυθμίζεται και αυτή τη στιγμή το έχω στο minimum (άγνωστη ροή).

Εντούτοις, εξακολουθεί να δημιουργεί ισχυρά ρευματα στο ενυδρείο με αποτέλεσμα ο μονομάχος να είναι αναγκασμένος να κολυμπάει συνεχώς και για να το αποφύγω αυτό (διάβασα ότι χρειάζονται πολύ χαμηλή ροή νερού) το έχω διαρκώς κλειστό.

Φοβάμαι όμως ότι χωρίς φίλτρανση βάζω υποψηφιότητα για προβλήματα...

Θα αλλάξω σύντομα το υλικό στον κάδο (έχει μόνο μαύρο σφουγγάρι) για να περιορίσω με αυτό τον τρόπο τη ροή και να έχω πιο αποτελεσματική φίλτρανση.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι ακόλουθες:

- Το φίλτρο πρέπει να είναι μονίμως σε λειτουργία η μπορώ να το έχω σε χρονοδιακόπτη ώστε να δουλεύει λίγες ώρες την ημέρα και να μπορεί να ξεκουράζεται και ο μονομάχος (δεν θέλω να ξεπατωθεί στο κολύμπι...)

- Ποιά είναι μια καλή ροή για ένα ενυδρείο 15lt και για το μονομάχο μου?

- Αν αλλάξω την κατεύθυνση του output και το γυρίσω προς τα πάνω για να έχω πιο ήρεμη επαναφορά του νερού στο ενυδρείο (νομίζω ότι μπορεί να γίνει χωρίς να αποκτήσω συντριβάνι) θα έχω εξίσου αποτελεσματική φίλτρανση ή χρειάζεται να δημιουργείται κυκλική ροή στο ενυδρείο?

- Το φίλτρο έχει και είσοδο για παροχή οξυγόνου η οποία όμως στη χαμηλή ταχύτητα δεν τραβάει καθόλου (αν αλλάξω και υλικό δεν υπάρχει καμία περίπτωση να λειτουργήσει). Να συνδέσω το CO2 εκεί για καλύτερη διάχυση? (χρησιμοποιώ αρκετά παραγωγικό DIY σύστημα αλλά έχω αερόπετρα στην έξοδο και δημιουργούνται μεγάλες φυσαλίδες και έχω την εντύπωση ότι πάει χαμένο)

- Ποιά υλικά είναι πιο κατάλληλα για το φίλτρο?

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μέγεθος του post...!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!

το φιλτρο πρεπει να λειτουργει διαρκως!τα υλικα που πρεπει να βαλεις ειναι υαλοβαμβακας για ενυδρεια και βιολογικο υλικο π.χ sera siporax

για την ροη πιστευω πως πρεπει να προχωρησεις σε καπως μεγαλυτερο ενυδρειο σαν ενα 25λιτρο που θα μπορεσεις να βαλεις αλλα φιλτρα με παραπανω χωρητικοτητα σε υλικα

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος και τα δικά μου φιλτρακια που εχω στα 15λιτρα με τους μονομαχους ειναι ιδια με τα δικά σου.

Αυτα εχουν μεσα ενα μικρο διαφανο spraybar που εγω το εχω γυρισει προς το πισω τζαμι χωρις την ταπα στο τελος και η ροη ειναι μια χαρά.

Όσο για υλικά, τα δικά μου ειχαν ενα κομματι μαυρο σφουγγαρι και ενα πλαστικό καλαθάκι που μεσα εχει ενα διχτακι με ανθρακα. Εβγαλα το διχτακι με τον ανθρακα και το καλαθακι το γεμισα με substrat pro.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι ευχαριστώ,

Το μεγαλύτερο ενυδρείο έχω ήδη αρχίσει να το σκεφτομαι αλλά επειδή δεν έχω κλείσει καλά - καλά μια εβδομάδα με αυτό θέλω να περιμένω λίγο.

Το απόγευμα ίσως πάω να πάρω νέο υλικό για το φίλτρο και μόλις τα αλλάξω θα ψάξω και τα σχετικά με τη ροή.

Για το CO2 τι λέτε? Να το βάλω στην έξοδο του φίλτρου? (δεν περνάει από το υλικό φιλτραρίσματος)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ για εναν μοναχικό μονομαχο.

Το co2 μπορεις να το συνδεσεις εκει που λες, μονο μια μικρη προσοχη μήπως εχεις υπερβολική πτωση του pH επειδη τα λιτρα σου ειναι λίγα.

Ο μονομαχος θελει ουδετερο pH.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος και τα δικά μου φιλτρακια που εχω στα 15λιτρα με τους μονομαχους ειναι ιδια με τα δικά σου.

Αυτα εχουν μεσα ενα μικρο διαφανο spraybar που εγω το εχω γυρισει προς το πισω τζαμι χωρις την ταπα στο τελος και η ροη ειναι μια χαρά.

Όσο για υλικά, τα δικά μου ειχαν ενα κομματι μαυρο σφουγγαρι και ενα πλαστικό καλαθάκι που μεσα εχει ενα διχτακι με ανθρακα. Εβγαλα το διχτακι με τον ανθρακα και το καλαθακι το γεμισα με substrat pro.

Το φίλτρο που λέει ο Γιώργος είναι σίγουρα το Resun Magic Jet 200 με το μακρύ σώμα (υπάρχει και κοντό, χωρίς το καλαθάκι) και όχι το Elite. Εχω και τα δύο και πιστεύω πως το Resun είναι πολύ καλύτερο, σου δίνει περισσότερες δυνατότητες για τοποθέτηση υλικών.

Ενα άλλο πολύ καλό φιλτράκι όσον αφορά την ρύθμιση της ροής είναι το Micron της Sicce αλλά έρχεται γύρω στα 20 €.

http://www.sicce.com/prodotti.php?fam_prod...=0&id_sez=6

http://www.ultimateaquatics.co.uk/acatalog...ia__Spares.html

http://www.hagen.com/usa/aquatic/product.c...=01001300021501

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω εχω ενα 26 λιτρων και το φιλτρο μου ειχε και αυτο δυνατη ροη και μου στροβιλιζε το νερο αλλα δεν χρειαζεται να αλαξεις φιλτρο απλα βαλε ενα σφουγγαρακι η υαλοβαμβακα και θα δεις οτι η ροη η δυνατη θα σταματησει ενω το νερο θα κυκλοφορει κανονικα.εγω αυτο εκανα και επιασε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...