Jump to content

Άλγη ???


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Καταρχήν θα ήθελα να πώ ένα μεγάλο BRAVO :) σε όλους τους χρήστες του forum γιατί εδώ έχω διαβάσει πολλά πράγματα που με βοηθησαν ώς αρχάριος να στήσω το πρώτο μου ενυδρείο.

Έχω ένα juwel 240lt στο οποίο και αποφάσισα να το φτιάξω φυτεμένο. Είναι η 10 μέρα απο την μέρα που ξεκίνησα να το λειτουργώ στρώνοντάς το με βακτύρια. Μόλις χτές έβαλα και τα πρώτα μου ψαράκια ένα shilver shark και 2 χήρες. Έχω φυτέψει 5 φυτά για αρχή τα οποία δεν θυμάμαι ακριβώς τα ονόματά τους (βλέπετε photo). Σήμερα έκανα τα test τα οποία είναι και φυσιολογικά φαντάζομαι :

ΝΗ3-ΝΗ4 : 0,5mg/l

PH : 7 - 7.5

NO3 : 0mg/l

NO2 : 0mg/l

kh : 4 dkh

GH : 6dgh

Σήμερα λοιπόν το απόγευμα παρατήρησα κάτι σαν γλίτσα πάνω στο ένα ξύλο που έχω βάλει στο χώμα του κίτρινου. Είναι κάτι σαν βλέννες. Έξαπλώθηκε πολύ γρήγορα σε όλο το ξύλο. Σας παραθέτω και photos μήπως μπορέσετε να μου πείτε τι είναι και τί να κάνω.

Επίσεις πρέπει να σας πώ ότι το νερό απο το πλαί του ενυδρείου είναι λίγο θολό. Όταν το κοιτάς απο μπροστά φαίνεται μιά χαρά.

Σίγουρα θα έχω αρκετές απορίες μελοντικά, καθώς ο χώρος των ενυδρείων με μάγεψε... Ευχαριστώ πολύ.

post-7023-1205870589_thumb.jpg

post-7023-1205870619_thumb.jpg

post-7023-1205870635_thumb.jpg

post-7023-1205870786_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλή αρχή στο φυτεμένο ενυδρείο σου.

Αυτά που έβγαλε το ξύλο είναι άκακη μύκητες και θα εξαφανιστούν σε κάποια φάση από μόνη τους.

Το ενυδρείο σου φαίνεται ότι είναι ακόμη άστρωτο το ΝΗ 0,5 είναι ανεβασμένο όχι σε επικίνδυνο σημείο αλλά σε ανησυχητικό, θα έκαμνα στην θέση σου μια αλλαγή νερού της τάξεως του 30%.

Από εκεί και πέρα μετρήσεις σε καθημερινή βάση ή το αργότερο ανά δυο μέρες. Μην ξεχνάς της αλλαγές νερού, προληπτικά.

Γενικά επειδή έχεις μέσα ψάρια μην επιτρέψεις να ανέβουν η τιμές και προσπάθησε να έχεις σταθερό Ph

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Χρήστο για την απάντησή σου.

Χτές το βράδυ έκανα την αλλαγή νερού 30%. Σήμερα έκανα πάλι τις μετρήσεις :

ΝΗ3-ΝΗ4 : 0,5mg/l

PH : 8

NO3 : 0mg/l

NO2 : 0mg/l

kh : 6 dkh

GH : 7 dgh

Το ph έχει ανέβει λίγο μου φαίνεται, και με το ΝΗ3-ΝΗ4 στο 0,5 μάλλον πρέπει να ενεργήσω άμμεσα σε κάτι. Τι προτείνετε να κάνω??

Επίσης να ρωτήσω κάθε φορά που αλλάζω το 30% του νερού θα πρέπει να ρίχνω τις βιοκαλιέργιες και το serra aquatan ???

Link to comment
Share on other sites

PH : 7 - 7.5

Με τι τεστ μετράς και δείχνει 7 - 7.5. Μήπως είναι στικς γιατί από το 7 στο 7,5 είναι μεγάλη η διαφορά. Αν μπορείς πάρε υγρά τεστ είναι πολύ πιο αξιόπιστα. Πάντως στις αλλαγές πρέπει να βάζεις αντιχλώριο και υγρά βακτήρια σε ανάλογη ποσότητα με το νερό της αλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Μετράω με υγρά τεστ, απλά το χρώμα έμμοιαζε λίγο και απ'τα δύο. Τι να κάνω τώρα για να μειώσω το ph? Για να στρωθεί το ενυδρείο μου τί μετρήσεις θα πρέπει να έχω ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...