Jump to content

Χρώματα


xxgaitan

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.. έχω περίπου 40 γκαπακια τα οποία γεννήθηκαν εδω κ 2 μήνες, οι συνθήκες του νερού είναι κανονικές και αναπτύσσατε κανονικά.. Όμως έχουν φτάσει 1cm κ λίγο παραπάνω κ δεν έχουν πάρει καθόλου χρώματα.. μερικά απλά έχουν λίγο μαύρο στην ουρά.. (τα ταΐζω 3 φόρες την ημέρα μια σκόνη για μωρά τις τετρα.. και έχει φωτισμό 14 ώρες)

Link to comment
Share on other sites

O φωτισμός καλό είναι να μην υπερβαίνει τις 12 ώρες για να ξεκουράζονται αν και δεν ξέρω τι επιπτώσεις έχει στα χρώματα.

Δοκίμασε να τους δίνεις μεγαλύτερη ποικιλία σε τροφές που θα τις τρίβεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

O φωτισμός καλό είναι να μην υπερβαίνει τις 12 ώρες για να ξεκουράζονται αν και δεν ξέρω τι επιπτώσεις έχει στα χρώματα.

Δοκίμασε να τους δίνεις μεγαλύτερη ποικιλία σε τροφές που θα τις τρίβεις μόνος σου.

Πιο συγκεκριμένα τη τροφή πιας εταιρίας για να πω στον petshopa γιατί δεν θα βγάλω άκρη μ’αυτόν..

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε χρώμα βγαίνει σε διαφορετικό χρονικό διάστημα. Για παράδειγμα το μαύρο γονίδιο μπορεί να εμφανιστεί και στα μωρά μιας εβδομάδας, ενώ πχ το κόκκινο μπορεί να αρχίσει να εμφανίζεται απ' τον δεύτερο ή τρίτο μήνα κτλ. Ίσως βέβαια τα μωρά σου να είναι τα περισσότερα θηλυκά, γι' αυτό να μην έβγαλαν ακόμα χρώμα. Μη στεναχωριέσαι. Όταν έρθει η ώρα τους θα βγάλουν... :)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μπογιά και ένα πινέλο και άρχισε ένα ένα....... Τάιζε με ποικιλία τροφών και όπως σου είπα και τροφή απο αρτέμια, εγώ έχω της Sera.

Link to comment
Share on other sites

οποιαδήποτε τροφή περιέχει astaxanthine βοηθά στο χρώμα των ψαριών .

Βεβαια ειναι λιγο ακριβες αυτες οι τροφες .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...