Jump to content

Neo Discoenudreio


andrikos

Recommended Posts

θα φύγει μόνος τού ή θα πρέπει να βάλω το ανάλογο ψάρι καθαριστή για τέτοιες περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Τα βακτήρια έχουν μπεί εδώ και 30 ώρες αλλά για λόγους διαθεσημότητας

δέν θα βάλω ακόμα τα πρώτα ψαράκια που ήταν στο πρόγραμμα.

Μπορώ να βάλω 2 μελανοταίνια που έχω σε άλλο ενυδρείο, για να γίνεται ο κύκλος του αζώτου;

:):bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Τα βακτήρια έχουν μπεί εδώ και 30 ώρες αλλά για λόγους διαθεσημότητας

δέν θα βάλω ακόμα τα πρώτα ψαράκια που ήταν στο πρόγραμμα.

Μπορώ να βάλω 2 μελανοταίνια που έχω σε άλλο ενυδρείο, για να γίνεται ο κύκλος του αζώτου;

:):bowdown::bowdown:

bale 4 psarakia mikra oxi parapanw k taizeta ligono 8a rixneis ka8hmerina gia 2 meres.meta bale ki alla psaria k sto telos ta diskakia

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Τα βακτήρια έχουν μπεί εδώ και 30 ώρες αλλά για λόγους διαθεσημότητας

δέν θα βάλω ακόμα τα πρώτα ψαράκια που ήταν στο πρόγραμμα.

Μπορώ να βάλω 2 μελανοταίνια που έχω σε άλλο ενυδρείο, για να γίνεται ο κύκλος του αζώτου;

:):bowdown::bowdown:

αν θες βαλε μια 4τραδα ροδοστομους που θα σου που πανε και με δισκους.Ετσι ωστε μην βαζει και βγαζεις κτλ κτλ.Οι ροδοστομοι εχουν τις ιδιες απαιτησεις με τους δισκους.Αυτο εκανα και εγω στο 180αρι μου

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εκανα και εγω στο 180αρι μου

Νικόλα έχεις καμια φωτό απο το 180σου;

Θα μ ενδιέφερε να δώ τι άλλες επιλογές έχω..

Link to comment
Share on other sites

Μολις παω σπιτι θα βαλω εδω μια - δυο φωτογραφιες.Υπολογιζε κατα τις 4 και κατι να τις εχεις :)

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε μερικές φωτογραφίες. Και εγώ είμαι ακόμα στο στάδιο τις διακοσμισης. Ειχα μέσα το ξύλο που βλέπεις αλλά έπιανε πολύ χώρο και το εβγαλα. Οτι θες με ρωτάς και σου απαντώ. Ο μικρός δίσκος θα βγει λόγο ότι οι άλλοι δυο δεν τον κάνουν και πολύ παρέα λόγο μεγέθους και φοβάμαι μήπως τον δω καμία μέρα τέζα

post-5701-1206607483_thumb.jpg

post-5701-1206607557_thumb.jpg

post-5701-1206607719_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

more...end Ελπιζω να Βοήθησα

sorry για τις φωτο αλλα ειναι απο κινητο και μαλιστα απο 2 διαφορετικα για αυτο εχουν και διαφορα μεγεθους

post-5701-1206608269_thumb.jpg

post-5701-1206608334_thumb.jpg

post-5701-1206608349_thumb.jpg

post-5701-1206608363_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_Κρικ
Link to comment
Share on other sites

more...end Ελπιζω να Βοήθησα

sorry για τις φωτο αλλα ειναι απο κινητο και μαλιστα απο 2 διαφορετικα για αυτο εχουν και διαφορα μεγεθους

σόυπερ είναι!! :) τελικά έβαλες ζευγάρι;

Link to comment
Share on other sites

Οχι εγω θα βαλω 4 δισκους.Περιμενω κατι δισκους να τους κανει προσαρμογει ο nidal και μετα να τους αγορασω

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βάλω μαζί με τους δίσκους, 2 μελανοταινια που έχω σε υπάρχον πηγμένο ενυδρείο; :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βάλω μαζί με τους δίσκους, 2 μελανοταινια που έχω σε υπάρχον πηγμένο ενυδρείο; :)

Καλυτερα οχι. Απο αποψης συνθηκων νερου δεν ειναι συμβατες. Επισης λογω του οτι ειναι πολυ κινητικα ψαρια κινδυνευεις να στρεσσαρεις τους δισκους! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Να με και πάλι με βραδυνές ανησυχίες..

Το στρώσιμο προχωράει είναι στη δέκατη μέρα και ήδη εχουν μπεί 6μικροι ροδόστομοι :bowdown:

Αυτό που με "βασανίζει" όμως είναι το τί κάνω απο εδώ και πέρα,δηλαδή τι ψάρια θα ακολουθήσουν.

Η αρχική βλέψη ήταν για δίσκους (δεν την έχω εγκαταλείψει ακόμα) αλλά το μεγάλο κόστος σηντήρισης

και η ιδιαίτερη φροντίδα κάπου με φρενάρουν..

Αυτό που θα ήθελα απο εσάς είναι να μου δώσετε κάποιες εναλακτικές λύσεις

:):)<_<

Link to comment
Share on other sites

με το safe start αφου το εριξα εκανα μετρηση nh3/nh4 μετα απο 3 ωρες και ολα οκ .εβαλα και ψαρια και κανενα προβλημα.αλλα θα προτεινα να κανεις αυτο που λεει ο nidal.

Link to comment
Share on other sites

με το safe start αφου το εριξα εκανα μετρηση nh3/nh4 μετα απο 3 ωρες και ολα οκ .εβαλα και ψαρια και κανενα προβλημα.αλλα θα προτεινα να κανεις αυτο που λεει ο nidal.

O nidal με έχει ήδη βοηθήσει και τον ευχαριστώ.

Αυτό που ζητάω είναι καμια ιδέα ρε παιδιά τι ψαρια να βάλω :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το στρώσιμο προχωράει είναι στη δέκατη μέρα και ήδη εχουν μπεί 6μικροι ροδόστομοι :bowdown:

Αυτό που με "βασανίζει" όμως είναι το τί κάνω απο εδώ και πέρα,δηλαδή τι ψάρια θα ακολουθήσουν.

Η αρχική βλέψη ήταν για δίσκους (δεν την έχω εγκαταλείψει ακόμα) αλλά το μεγάλο κόστος σηντήρισης

και η ιδιαίτερη φροντίδα κάπου με φρενάρουν..

Αυτό που θα ήθελα απο εσάς είναι να μου δώσετε κάποιες εναλακτικές λύσεις

Φίλε Andrikos καλό μήνα,

η δική μου εναλλακτική πρόταση είναι δίσκοι που απαιτούν υπομονή, όχι βιαστικές κινήσεις και λογικό κόστος συντήρησης (όχι μεγαλύτερο τουλάχιστον από οτιδήποτε άλλο).

Γνώμη μου είναι, λαμβάνοντας υπ' όψιν τον τρόπο που έχεις ξεκινήσει, ότι αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς με τους δίσκους.

Σχετικά με την συνέχεια, προτείνω να αυξήσεις το κοπάδι των ροδόστομων σε 10, να προσθέσεις 1 μικρό ancistrus, 4-5 cories sterbai και τέλος τα 4 δισκάκια... σταδιακά και αφού ελέγχεις την ποιότητα του νερού σου.

Σε ότι σε προβληματίζει εδώ είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

O nidal με έχει ήδη βοηθήσει και τον ευχαριστώ.

Αυτό που ζητάω είναι καμια ιδέα ρε παιδιά τι ψαρια να βάλω :bowdown:

φιλε μου μην τα παρατας γιατι αληθεια σου λεω το αποτελεσμα που θα εχεις σε λιγο καιρο δεν θα συγκρινετε με τιποτα.Εγω εχθες προσθεσα και τα τελευταια ψαρια που ηθελα.Εβαλα ενα πλεκο Iriris και μερικους καρδιναλιους γιατι τους ροδοστομους τους εβγαλα.Οποτε τωρα εχω 1.Iriris, 15 καρδιναλιους,4 cory panda,2 cory starbei,4 δισκους.Σκοπος μου ειναι να βαλω ακομα 1-2 πλεκο ισως 1 golden nugget και λιγο αργοτερα κανενα L 46 (αυτος κοστιζει λιγο ακριβα εως πολυ)και αν χρειαζετε κανεναν Anchistrus και κανενα καρδιναλιο ακομα.

ΑΝ δεις στο παρακατω ποστ το δικο μου ειχα προβλημα με εναν δισκο.Ηταν επιθετικος με τους αλλους και φοβομουν.Σημερα ομως που ξυπνησα να παω στην δουλεια και τους ειδα να ειναι ολοι μαζι και να κανουν βολτες μεσα στο ενυδρειο σκεφτομουν να πω στην δουλεια οτι ειμαι αρρωστος και να μην παω αλλα........

Υπομονη και ολα θα πανε καλα.Η υπομονην ειναι η λεξη κλειδη σε αυτο το κοσμο του ενυδρειου.

Καλη συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα...

Η δισκοπάθεια δέν γιατρέυεται :bowdown:

Δισκοβλακεια ή δισκοαρρωστια θα υη χαρακτηριζα............. :)

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα καλως ηρθες στην παρεα.Κυριως μην φοβασαι,το σημαντικοτερο ειναι το καθαρο νερο και επειτα η τεχνολογια.Θα σου προτεινα να βαλεις 4 δισκακια και καμμια 10αρια καρδιναλιους 'ή ροδοστομους,και εναν συμβατο πλεκο( εγω εχω golden nugget).Eβδομαδιαιες αλλαγες νερου 20 με 30% και καλη φιλτρανση(2217 ΕΗΕΙΜ π.χ.) + αφθονο SUBSTRAT PRO,απο ιδια πειρα ολα θα πανε καλα.

Υπομονη και ολα θα πανε καλα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με ότι σου έγραψε ο φίλος Δημήτρης.

Δες στο Youtube το ενυδρείο μου το οποίο είναι 400 λίτρα,φτιαγμένο από το Νιdal o οποίος είναι βέβαια ο κατ'εξοχήν γνώστης του θέματος.

Το ψευδώνυμό μου εκεί είναι Lassiegreece.

Στα 400 λίτρα έχω 10 δίσκους οι περισσότεροι πολύ μεγάλοι σε μέγεθος πλέον περίπου (16-17εκατοστά)μεγαλωμένοι στο ενυδρείο μου(υπολογίζω πάντα 40 λίτρα για κάθε δίσκο),30 καρδινάλιους,3 πούντιους και ανσιτράκια πολλά που αναπαράγονται πλέον μόνα τους.

Αν θέλεις να τους δείς από κοντά ή να μιλήσουμε για το τί κάνω,στείλε προσωπικό μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με ότι σου έγραψε ο φίλος Δημήτρης.

Δες στο Youtube το ενυδρείο μου το οποίο είναι 400 λίτρα,φτιαγμένο από το Νιdal o οποίος είναι βέβαια ο κατ'εξοχήν γνώστης του θέματος.

Το ψευδώνυμό μου εκεί είναι Lassiegreece.

Στα 400 λίτρα έχω 10 δίσκους οι περισσότεροι πολύ μεγάλοι σε μέγεθος πλέον περίπου (12-14 εκατοστά)μεγαλωμένοι στο ενυδρείο μου(υπολογίζω πάντα 40 λίτρα για κάθε δίσκο),30 καρδινάλιους,3 πούντιους και ανσιτράκια πολλά που αναπαράγονται πλέον μόνα τους.

Αν θέλεις να τους δείς από κοντά ή να μιλήσουμε για το τί κάνω,στείλε προσωπικό μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...