Jump to content

Zebrafish


Recommended Posts

Ειχα στο ενυδρείο μου 4 zebrafish πριν 1 μήνα μου ψώφισαν τα 2 δεν ξέρω γιατί.Πρήν από 2 μέρες πρόσεξα το ένα απο τα 2 ψαράκια να έχει την κοιλιά του πολύ φουσκομένη.Μπόρει καποιός να μου πει τι έπαθε,δεν θέλω να μου ψωφίσουν και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

θα πας στην απαντηση-Συνημμένα Αρχεία - browse - προσθεσε αυτο το συνημμενο.

Το αρχειο να ειναι μεχρι 24 mb.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη για να βρεις ουσιαστική βοήθεια πρέπει να μας δώσεις όσες πιο πολλές πληροφορίες μπορείς.

Δεν αναφέρεις τίποτα από το ενυδρείο σου, πώς να σε βοηθήσουμε; Ακόμη δεν κατέχουμε μαντικές ικανότητες. :)

Δώσε πληροφορίες για τα λίτρα του ενυδρείου, πως το έστρωσες ή μήπως δεν έστρωσε ακόμη;

Πιες είναι η μετρήσεις σου ΝΗ3/4, ΝΟ2, ΝΟ3, Ph, Kh, Gh.

Κάθε πότε κάνεις αλλαγές.

Και γενικά μια περιγραφή των συμπτωμάτων που είχαν τα ψάρια προτού ψοφήσουν,

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε kostas new σέυχαριστώ για την πληροφορια.

Οσο αφορά το ενυδρείο μου ειναι 60 λιτρων ,το εχω περίπου έναν χρόνο ,μέχρι τώρα έχω χάσει αρκετα ψάρια.Οι μετρησεις που κάνω ,τις κάνω με τα κοινά στικ και όχι με ποιό εξιδυκευμένα όργανα.Οπότε όλες οι τιμες είναι στο περίπου.Οι τελευταιές μετρήσεις έδειξαν NO3 mg/l 250 , NO2 mg/l 0 , GH >14 d ,KH 3 d , PH 6,8.

Αλλαγές κάνω στο 1/3 κάθε μήνα .Οι γνωσεις μου περι ψαριών και ενυδρείων είναι έλαχιστες γι΄αυτό άλλωστε και έχω ΄τόσες απώλειες

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε kostas new σέυχαριστώ για την πληροφορια.

Οσο αφορά το ενυδρείο μου ειναι 60 λιτρων ,το εχω περίπου έναν χρόνο ,μέχρι τώρα έχω χάσει αρκετα ψάρια.Οι μετρησεις που κάνω ,τις κάνω με τα κοινά στικ και όχι με ποιό εξιδυκευμένα όργανα.Οπότε όλες οι τιμες είναι στο περίπου.Οι τελευταιές μετρήσεις έδειξαν NO3 mg/l 250 , NO2 mg/l 0 , GH >14 d ,KH 3 d , PH 6,8.

Αλλαγές κάνω στο 1/3 κάθε μήνα .Οι γνωσεις μου περι ψαριών και ενυδρείων είναι έλαχιστες γι΄αυτό άλλωστε και έχω ΄τόσες απώλειες

αφου το λες και μονη σου οτι τα τεστ δεν ειναι αξιοπιστα ,δωσα λιγα ευρω παραπανω για υγρα τεστ γιατι nο3 250 μαλλον δεν ειναι αλλα καπου κοντα θα βρισκετε.θελω να τονισω πως οταν καποιος δεν εχει πολλες γνωσεις για τα ψαρια και το περιβαλλον τους ,δεν ειναι δικαιολογια για απωλειες ψαριων!αμα κατσεις για λιγη ωρα μια μερα και διαβασεις τα αρθρα και τα ποστ αυτου του φορουμ,τα καταλαβεις και τα εφαρμοσεις τοτε δεν θα εχεις καμια απωλεια

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα η απόλυες ψαριών οφείλονται στην κακή ποιότητα του νερού.

Όσο πιο μικρό είναι το ενυδρείο μας τόσο πιο απαραίτητες είναι η αλλαγές νερού. Στο δικό σου ενυδρείο επιβάλλεται αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα το 30%. Εξάλλου την κακή ποιότητα νερού την μαρτυρεί και το ΝΟ3 που είναι στα 250 εκτός αι αν σου ξέφυγε το μηδενικό. Όπως και να έχει η αλλαγές νερού πρέπει να γίνονται.

Τέλος δεν μας αναφέρεις τη συμπτώματα παρουσιάζουν τα ψάρια σου. Ενδέχεται εκτός από την κακή ποιότητα νερού να υπάρχει και κάποια μόλυνση στο ενυδρείο σου και το ένα ψάρι να κολάει το άλλο. Ίσος να χρειαστείς και κάποια θεραπεία.

Σε πρώτη φάση φρόντισε το ενυδρείο σου με της αλλαγές νερού, καθάρισε και το φίλτρο σου. ξέπλυνε το με νερό του ενυδρείου(όχι μέσα στο ενυδρείο) άσε όμως πάνω και λίγη βρομιά μην το κάνεις λαμπίκος και χαλάσεις πλήρως την αποικία των ωφέλιμων βακτηριδίων. Τάιζε τα ψάρια λίγη τροφή, τόση που να καταναλώνεται στο πρώτο λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

κατ ' αρχή σα ευχαρηστώ όλους για το καλοσόρισμα. Επιτέλους βριίσκομαι στο σωστό χώρο . Μέχρι τώρα απ' οτι βλέπω οι πλήροφωρείες που μου έδεινε το κατάστημα που αγόρασα το ενυδρείο μου ήταν ελειπές.

Αναφορικά το ενυδρείο το ξεκίνησα πριν περίπου ένα χρόνο στην αρχή ειχα μόνο 2 αγγελόψαρα και 2 pagasius

τα οποία κανείς δεν με ενημέρωσε οτι στο φυσικό του περιβάλλον το μήκος του μπρεί να ξεπεράσει τα 2 μέτρα.

Μέσα σε 2 μήνες χάνω τα αγγελοψαρα, πιθανώς απο αυξηση της θερμοκρασιας του ενυδρείου(καλοκαιρι).

Ετσι παρέμειναν οι δύο καρχαριες . Στην συνέχεια μετα απο τρεις μηνες χάνω και τον έναν λογο τραυματισμού. Μπηκε στο πισω μέρος της αντλίας και ακρωτηριάστηκε η ουρά του. Ο άλλος δόξα το θέο επιβιώνει ακόμα έν απερίπου χρόνο μέτα . Πριν 3 μήνες συμπλήρωσα το ενυδρείο μου τα παραπάνω ψάρια μόνο που είχα δύο αγγελοψαρα 4 τιγράκια και 4 ζεβρα. Αυτά που χάθηκαν ήταν πιθανος απο λάθος λειτουργεία της αντλείας και του μηχανήματος για τις φυσαλίδες αέρος. Αυτά εν ολίγης, επίσης δεν έχω καθόλου φυτά στο ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το ψαρακι που σας λεω. Δεν φαινετε πολύ καθαρά αλλά ειναι το καλύτερο που μπόρεσα να κάνω

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αν κατάλαβα καλά ... το ένα pagasius (σαν και αυτό το μαύρο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=6257) ζει ακόμα και βρίσκεται στο ενυδρειο σου των 60 λιτρων ??

Τι μεγεθος έχει τώρα ??

Link to comment
Share on other sites

sorry!!! παιδια αλλα δεν καταφερα να ανεβασω την φωτο

Για να μπορεσεις να ανεβασεις φωτο πρεπει πρωτα να

μικρηνεις τη φωτο με καποιο προγραμμα και να ειναι

μεγεθους 24mb και μετα την αποθηκευεις καπου στον

υπολογιστη σου και ακολουθεις τη διαδικασια που

σου ειπα πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορεσεις να ανεβασεις φωτο πρεπει πρωτα να

μικρηνεις τη φωτο με καποιο προγραμμα και να ειναι

μεγεθους 24mb και μετα την αποθηκευεις καπου στον

υπολογιστη σου και ακολουθεις τη διαδικασια που

σου ειπα πιο πανω.

Μάλλον κάνεις κάποιο λάθος στην μονάδα μέτρησης!!!

Δεν ανεβάζουμε ποτέ τόσο μεγάλες φωτογραφίες!

Συνήθως είναι κάτω απο 1mb!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάνεις κάποιο λάθος στην μονάδα μέτρησης!!!

Δεν ανεβάζουμε ποτέ τόσο μεγάλες φωτογραφίες!

Συνήθως είναι κάτω απο 1mb!

Καλημερα πιστευα οτι το μεγεθος ειναι αυτο που γραφει -

Συνημμένα Αρχεία

Συνολικός Υπόλοιπος Χώρος: 28.46mb

Για μια φωτο ...

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είναι το κάθε αρχείο που ανεβάζουμε τόσο σε μέγεθος!

Εκεί αναφέρει το συνολικό όγκο δεδομένων που μπορεί ο κάθε χρήστης να κάνει upload!

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είναι το κάθε αρχείο που ανεβάζουμε τόσο σε μέγεθος!

Εκεί αναφέρει το συνολικό όγκο δεδομένων που μπορεί ο κάθε χρήστης να κάνει upload!

OK

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...