Jump to content

στοκαρισμα για 450 λιτρο


Recommended Posts

γεια σας!

σκεφτομαι για το ενυδρειο που περιμενω(μαλαουι 450 λιτρα) να βαλω αυτα τα χαρεμια .

8 ps.demasoni(1m,7f)

6 ps.crabro(1m,5f)

4 labeotropheus trewavasae(1m,3f)

6 yellow labs(1-2m,4-5f)

4 mel.auratus(1m,3f)

υποστρωμα αμμο,φιλτρο εξωτερικο tetra tec 1200(καδος 12 λιτρων!!),το εσωτερικο της τζουελ με ενα 5κιλο substrat pro ,250 βαττ θερμαντηρας κτλ

πως σας φαινετε.διαλεξα να βαλω χαρεμια για αναπαραγωγη βεβεαια

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΑΡΑΚΙ,ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!! :) ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ(ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ).Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΕ 2-3 ΖΕΥΓΑΡΙΑ,ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΤΙ ΧΩΡΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ ΟΣΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ.ΕΤΣΙ ΘΑ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΓΕΝΝΕΣ!!!ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΠΗΝΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ,ΑΛΛΑ ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΙ.ΦΙΛΙΚΑ LEON15 :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!

σκεφτομαι για το ενυδρειο που περιμενω(μαλαουι 450 λιτρα) να βαλω αυτα τα χαρεμια .

8 ps.demasoni(1m,7f)

6 ps.crabro(1m,5f)

4 labeotropheus trewavasae(1m,3f)

6 yellow labs(1-2m,4-5f)

4 mel.auratus(1m,3f)

υποστρωμα αμμο,φιλτρο εξωτερικο tetra tec 1200(καδος 12 λιτρων!!),το εσωτερικο της τζουελ με ενα 5κιλο substrat pro ,250 βαττ θερμαντηρας κτλ

πως σας φαινετε.διαλεξα να βαλω χαρεμια για αναπαραγωγη βεβεαια

Πολλά ψάρια και πολλές φυλές για τα 450 λίτρα κατά την γνώμη μου.

Μάλιστα, τρεις από αυτές είναι γνωστοί τσαμπουκάδες.

Πολλά βέβαια εξαρτώνται και από το στήσιμο (σπηλιές, περάσματα κλπ).

Ξεκινώντας, ούτως ή άλλως δεν θα μπορείς να ξεχωρίσεις φύλα (εκτός αν πάρεις ενήλικα ψάρια κάτι που δεν συστήνεται) ώστε να φτιάξεις τα χαρέμια.

Τα χαρέμια όμως, ουσιαστικά θα προκύψουν στην πορεία, καθώς θα μεγαλώνουν τα ψάρια και θα αναγκάζεσαι να πιάνεις (αν μπορείς) τα πλεονάζοντα αρσενικά και να δίνεις, να χαρίζεις, να ανταλλάζεις κλπ. Η διαδικασία δεν είναι τόσο απλή όσο φαίνεται.

Προτιμώ την εισαγωγή μίας μίας φυλής στο ενυδρείο ξεκινώντας από την ηπιότερη στην πιο επιθετική, με μικρά πάντα ψάρια και με διάστημα 2-3 μηνών και με μια πιθανή αναδιάταξη της διακόσμησης. Έτσι μου δίνεται και η ευκαιρία να κρίνω αν με παίρνει χωρικά να προσθέσω κι άλλα ψάρια. Κάτι τέτοιο σου πρότεινε και ο leon15.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω σε ολα με τον Αντρεα...

ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ψαρια για τοσα λιτρα...κατα την γνωμη μου 3ειδη ή ακομη και 2ειδη σε χαρεμια (εννοειται με παραπανω ατομα ανα χαρεμι) θα ειναι το ιδανικο για αυτα τα λιτρα..θα δεις πολυ ωραιοτερη συμπεριφορα απο το να βαλεις 4-5 ειδη.. :)

επισης αν πας για αναπαραγωγη,με τοσα ειδη μεσα δεν νομιζω να πετυχεις πολλα σε τοσα λιτρα..ειναι πολυ επιθετικα ψαρια τα 3 απο τα ειδη που εχεις διαλεξει..με λιγοτερα ειδη και πιο βιωσιμο συνδιασμο θα πετυχεις και πιο ευκολα γεννες..

να τονισω αυτο που προαναφερε ο Αντρεας,οτι καλο θα ειναι να βαλεις τα ψαρια απο μικρα και σταδιακα εννοειται,απο τα πιο ηρεμα προς τα πιο αγρια ειδη..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησης ολους σας.

εννοειτε πως δεν θα εμπαιναν ολα μαζι τιν ιδια φορα,μια σκεψη εκανα αλλα φου ειναι πολλα :) και επιθετικα μαλλον εννοειτε labeotropheus trew,demasoni kai melanochromis σωστα?

τι 3 ειδη μου προτεινετε για χαρεμια?μπορουν να μπουν εκεινα τα 3 ειδη μαζι?απο οτι ξερω δεν υπαρχει προβλημα στα λιτρα μου και απο αλλες εμπειριες μιας και ο χρωματισμος ειναι και διαφορετικος.

οσο για το στησημο αυτο σας διαβεβαιω πως δεν ειναι κανενα απολυτως προβλημα.

σας ευχαριστω πολυ και παλι

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτα εννοουσαμε ως πολυ επιθετικα.. :bowdown:

λοιπον στο ζουμι τωρα...

προσωπικα δεν μου αρεσει το ενυδρειο να ειναι ενα συνεχες πεδιο μαχης οποτε θα αποφευγα να βαλω τα πολυ επιθετικα ειδη μαζι ειδικα τα demasoni μαζι με αλλο πολυ επιθετικο ειδος..

το αγαπημενο μου ειδος (θα το βρεις και στην υπογραφη μου) ειναι τα melanochromis maingano..σχετικα αγρια αλλα καμια σχεση με τα διαολακια που εχεις αναφερει.. :blink:

εγω τα διατηρω μαζι με ενα χαρεμι labidos χωρις κανενα προβλημα μεταξυ τους..

θα μπορουσες να κανεις κατι παρομοιο επιλεγοντας ενα ειδος πιο αγριο και ενα πιο ηρεμο ή δυο πιο ηρεμα,με χρωματικη αντιθεση πχ ετσι ωστε να εχεις και αρκετο χρωμα..να βαλεις 3 χαρεμακια και να τα απολαυσεις..

παντως νομιζω οτι ενα species tank με καποιο ειδος ιδιαιτερα με τετοια λιτρα θα ειναι απολαυση..η ιεραρχια σε ολα τα επιπεδα!!! :hysterical:

βεβαια ολοι στην αρχη θελουν πολλα ειδη και πολυ χρωμα.. :bowdown::blink: στην πορεια καποιοι καταληγουν σε αλλα πραγματα..ολα ειναι θεμα του τι θες μετα..

προσωπικα παντως θελω καποια στιγμη στο μελλον να αφιερωσω ενα ενυδρειο αποκλειστικα στα maingano μου.. :)

δεν ξερω αν σε βοηθησα ή σε μπερδεψα πιο πολυ...παντως πρεπει εσυ να δεις τι ψαρακια θες και τι χαρακτηρα ενυδρειου θες... :blink:

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο ,αλλα επειδη δεν ειναι το πρωτο μου αφρικανικο ενυδρειο(ουτε το τελευταιο :) )θα συμφωνησω και εδω στο σπισις!αλλα τι ειδος και ποσα απο το ειδος,μπορω λογικα να βαλω οτι μου κοψει σωστα?

καιρο παντως εχουμε να το σκεφτουμε μεχρι να ερθει το ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο ,αλλα επειδη δεν ειναι το πρωτο μου αφρικανικο ενυδρειο(ουτε το τελευταιο :) )θα συμφωνησω και εδω στο σπισις!αλλα τι ειδος και ποσα απο το ειδος,μπορω λογικα να βαλω οτι μου κοψει σωστα?

αν πας για species επιλεγεις ειδος και προχωρας αναλογα...σιγουρα θα πας για χαρεμι αλλα αναλογα το ειδος ισως να μπορουν να συνυπαρξουν και 2 αρσενικα ή και παραπανω χωρις προβληματα...

οσο πιο επιθετικο το ειδος τοσο πιο δυσκολη η συνβιωση των αρσενικων..

αν εχεις ξεχωρισει καποιο ειδος και θες να του αφιερωσεις ολο το ενυδρειο,διαβαζεις οτι μπορεις,στηνεις το ενυδρειο και ξεκινας με μια ομαδα 12ατομων ας πουμε,αλλα η εισαγωγη των ψαριων να γινει σταδιακα (σε 2 γκρουπακια πχ)..αν πας για αγριο ειδος καλυτερα να βαλεις λιγα παραπανω για να μπορεις να αφαιρεις τα παραπανω αρσενικα και να μην εχεις προβληματα..

η αποφαση δικη σου... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

να'σαι καλα.. :bowdown:

με το καλο να ερθει και περιμενουμε φωτο... :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα λες Γιάννη και ειδικά αυτό που ξέχασα να αναφέρω ότι με πολλές φυλές, αναπαραγωγές αν θα έχεις, όπως γνωρίζεις, με χαμηλή βιωσιμότητα.

Πάντως για species θα προτιμούσα τα melanochromis !! Και τα maingano του Γιάννη είναι υπέροχα αλλά και τα auratus αλλά και τα johanni τα αγαπημένα μου.

Ή μπορεί και να έφτιαχνα ένα μόνο με aulonocara που επίσης μου αρέσουν πολύ , απλά είναι λίγο παραμελημένες και επειδή συχνά αποφεύγουμε να τις αναμιγνύουμε με τα mbuna (όπου έχουμε και πιο πολλές επιλογές).

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

εγω τα τελευταια δεκα λεπτα σπαω το κεφαλι μου για ποιο απο τα τρια να παρω:demasoni,auratus η το labeotroph.

παραπανω χρωμα εχει σιγουρα το τριτο μιας και υπαρχουν τοσοι χρωματισμοι αλλα προτιμω να τα βλεπω σε εναν χαρουμενο βιοτοπο να γεννανε.

για βοηθηστε!

Link to comment
Share on other sites

εγω τα τελευταια δεκα λεπτα σπαω το κεφαλι μου για ποιο απο τα τρια να παρω:demasoni,auratus η το labeotroph.

παραπανω χρωμα εχει σιγουρα το τριτο μιας και υπαρχουν τοσοι χρωματισμοι αλλα προτιμω να τα βλεπω σε εναν χαρουμενο βιοτοπο να γεννανε.

για βοηθηστε!

Ψηφίζω

AURATUS

ή αν θέλεις δες και τα JOHANNI στα οποία υπάρχει διχρωμία ανάλογα με το φύλο (και θεωρούνται και πιο ήσυχα οπότε μπορείς να βάλεις και μάι ακόμη φυλή)

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου (επειδή έχω βρεθεί παλαιότερα στη θέση σου), θα σου πρότεινα demasoni. Ειδικα αν το πας για μόνο ένα-δυο είδη μπορεις να βαλεις μια μεγάλη ομάδα 15+ demasoni και ίσως ενα μικρο γκρουπάκι labidochromis.

Για μενα τα demasoni ειναι η πιο όμορφη κιχλίδα στην κατηγορία της (malawi mbuna). Επειδή πρακτικά ειναι αδύνατον να σου δώσει κανεις έμπορος ή χομπίστας με βεβαιότητα μια ομάδα με 1 αρσενικό και 8 θηλυκά όπως ήθελες , με μια μεγαλη ομάδα εχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να καταλήξεις εκει που θες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...