Jump to content

σπιτική τροφή για τα ψάρια


Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω μια απορία: Όταν δίνουμε στα ψάρια μας γαρίδες, μαλάκια, ψάρι κτλ πρέπει πρώτα να το βράσουμε ή το δίνουμε ωμό?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ολες τις τροφες που φτιαχνω "γαριδες ,σπανακι,μοσχαροκαρδια..." ,ολες ωμες !! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. :) Θεωρητικά είναι καλύτερες οι ωμές τροφές διότι συντηρούν καλύτερα τα θρεπτικά συστατικά τους. Όμως σκέφτηκα μήπως εγκυμονούν κάποιον κίνδυνο για τα ψάρια, γι' αυτό ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. :) Θεωρητικά είναι καλύτερες οι ωμές τροφές διότι συντηρούν καλύτερα τα θρεπτικά συστατικά τους. Όμως σκέφτηκα μήπως εγκυμονούν κάποιον κίνδυνο για τα ψάρια, γι' αυτό ρώτησα.

Οσες φορες εχω φτιαξει τροφη,ποτε δεν εβρασα τιποτα και δεν ειχα καποιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Οσες φορες εχω φτιαξει τροφη,ποτε δεν εβρασα τιποτα και δεν ειχα καποιο προβλημα

σωστός!!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά. Χθες δοκίμασα γαρίδα ωμή στα γκάπυ και το μονομάχο μου και την τσάκισαν πραγματικά...!!!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά. Χθες δοκίμασα γαρίδα ωμή στα γκάπυ και το μονομάχο μου και την τσάκισαν πραγματικά...!!!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :)

Το καραβιδακι που χρησιμοποιουν πολλοι για δολωμα το ξερεις φανταζομαι.Δοκιμασε το....... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το καραβιδακι που χρησιμοποιουν πολλοι για δολωμα το ξερεις φανταζομαι.Δοκιμασε το.......

καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνετε κ τίποτα φρούτα ή μπισκότο ή κατι άλλο τελος πάντων ?? Είναι καλίτερο σαν τροφή ...

Υπάρχουν ψάρια που τρωνε (πχ) το μηλο και άλλα που δεν ...

Link to comment
Share on other sites

Για μηλο δεν ξερω.....για μπανανες,σπανακια.αγγουρια,κολοκυθακια,πατατα,καροτα,τα εχω δοκιμαση και τ τρωνε αφοβα ....αλλα με μιξ τροφων οχι μπλουμ σκετα..

Εκτος απο το αγγουρακι που το ριχνω μολις το κοβω φρεσκο στις αφρικανες!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω μια απορία: Όταν δίνουμε στα ψάρια μας γαρίδες, μαλάκια, ψάρι κτλ πρέπει πρώτα να το βράσουμε ή το δίνουμε ωμό?

Καρδια μαρουλακι και αγγουρακι,το κανουν σκονη..........

Link to comment
Share on other sites

Άρα αντι για την κλασική τροφή τους σήμερα, θα τους δωσω μικρά κομματια αγγουρι.

Μπράβο παιδιά :)

Ευχαριστώ ...

Link to comment
Share on other sites

Άρα αντι για την κλασική τροφή τους σήμερα, θα τους δωσω μικρά κομματια αγγουρι.

Μπράβο παιδιά :)

Ευχαριστώ ...

Υπαρχουν κατι κλιπακια με βεντουζα.Πιανεις το κομματακι και κολλας το κλιπακι στο τζαμι.Αλλιως δεσε το καπως και κατεβασε το λιγο χαμηλα

Link to comment
Share on other sites

Το μήλο και το πορτοκάλι απ' ότι ξέρω απαγορεύονται γιατί περιέχουν κάποιο οξύ που πειράζει τα ψάρια (κιτρικό οξύ αν δεν κάνω λάθος (όπως έχει και το λεμόνι))

Τώρα το καραβιδάκι που αναφέρεις τι είναι? Δεν το ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Το μήλο και το πορτοκάλι απ' ότι ξέρω απαγορεύονται γιατί περιέχουν κάποιο οξύ που πειράζει τα ψάρια (κιτρικό οξύ αν δεν κάνω λάθος (όπως έχει και το λεμόνι))

Τώρα το καραβιδάκι που αναφέρεις τι είναι? Δεν το ξέρω...

Το χρησιμοποιουν οι ψαραδες για δολωμα.Θα το βρεις στα ειδη αλιειας

Link to comment
Share on other sites

σε ολα τα ψαρια γλυκου νερου μπορουμε να ριχνουμε τετοιεσ τροφεσ,η μονο στισ κιχλιδεσ??η γαριδα (που ειναι θαλασσινου νερου) δημιουργει προβλημα στο ενυδρειο γλυκου νερου η στα ψαρια,αν τη ριξουμε για φαγητο??

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε γαρίδες για φαγητό εκείνη τη μέρα και κράτησα μία ωμή και την έριξα στα γκάπυ μου (φυσικά κόβοντας πολύ μικρά κομματάκια) και επίσης στο μονομάχο. Δεν έχουν πρόβλημα, μπορείς να τη ρίξεις και σε ψάρια γλυκού νερού όπως και σε υδρόβιες χελώνες. :)

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ έκοψα λίγο αγγούρι στα ψαράκια αλλά δεν το τίμησαν ...

Δυστυχώς είχε μείνει στην επιφάνεια κανένα 10λεπτο ... μετά το μάζεψα.

Την επώμενη φορά θα δοκιμάσω με κάποιο τρόπο να το βυθίσω ... κ βλέπουμε ... :)

Link to comment
Share on other sites

Για να το φανε το αγγουρι πιαστο σε μια πετρα 'η ξυλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...