Jump to content

Βαμμενα ψαρια ...


Recommended Posts

Εδω εχει γινει "μοδα" πλεον, δυστυχως. Ξεκινησε με τα χρυσοψαρα και το κακο προχωρησε. Οποτε πας και παιρνεις μια ωραιοτατη οραντα - γιατι αυτες οι μαυρες πιτσιλιες της ειναι τρελλα ... και μετα απο λιγο καιρο το ψαρι πεθαινει (νομιζω διαβασα καπου για 80% θνησιμοτητα των βαμμενων ψαριων) η, οπως μου συνεβει εμενα, ξεβαφει!!! Στην αρχη δεν ηξερα τι ειχε το ψαρι, μετα που εμαθα εγινα εξαλλη.

Δεν ξερω αν εχει παρατηρηθει το φαινομενο στην Ελλαδα, αλλα το Practical Fishkeeping ειχε ενα αρθρο και σας το παραθετω ΕΔΩ

Εκτος απο απανθρωπη, απατη και αισχρη, δεν ξερω πως αλλοιως να χαρακτηρισω αυτη την πραξη!

Link to comment
Share on other sites

μαρινα εχεις δικιο.......

in greek παπαγαλοψαρα......υβριδια βαμμενα με τοξικες ουσιες οι οποιες γινονται με ενεση..καθως ενηλικιωνεται ο ψαρης αρχιζει και χανει το χρωμα του(ξεβαφει)...κινηση καθαρα για εμπορικους λογους....

ετυχα να ειχα και εγω ενα τετοιο ψαρακι(σε πορτοκαλι εκδοση). οσοι το βλεπαν εντυπωσιαζοντουσαν,μην γνωριζοντας πως και τι.....

πραγματικα απανθρωπο...........................και να υποθεσουμε τι;οτι η επομενη κινηση τους θα ειναι αυτη :busted_cop:

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

Aυτο ισχυει για ολα τα παπαγαλοψαρα?

Να πω κατι,πριν μερικα χρονια ηταν και ο πατερας μου ενυδρειοφιλος και μαλιστα ειχε 2 παπαγαλακια αρκετα μεγαλα σε μεγεθος και θυμαμαι οτι τα ειχε απο μικρα,τελοςπαντον τα κρατησε παιδια περιπου 9 χρονια.

Θυμαμαι τα ειχε παρει μαυρα και τα δυο και με τον καιρο αλλαζαν,το ενα εγινε πορτοκαλι πολυ ομορφο και το αλλο εμεινε σε μαυρο και πορτοκαλι.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ισχυει για ολα τα παπαγαλοψαρα?

Να πω κατι,πριν μερικα χρονια ηταν και ο πατερας μου ενυδρειοφιλος και μαλιστα ειχε 2 παπαγαλακια αρκετα μεγαλα σε μεγεθος και θυμαμαι οτι τα ειχε απο μικρα,τελοςπαντον τα κρατησε παιδια  περιπου 9 χρονια.

Θυμαμαι τα ειχε παρει μαυρα και τα δυο και με τον καιρο αλλαζαν,το ενα εγινε πορτοκαλι πολυ ομορφο και το αλλο εμεινε σε μαυρο και πορτοκαλι.

9401[/snapback]

Οχι, δεν ισχυει για ολα τα παπαγαλοψαρα. Υποψην οτι σε αρκετες περιπτωσεις το ψαρι αλλαζει χρωμα απο φυσικου του. Αυτο που συμβαινει ειναι οτι πολλα ψαρια τα "βαφουν" ειτε στο φυσικο τους χρωμα αλλα πιο εντονο - για να φαινονται πιο ελκυστικα, ειτε σε αλλα χρωματα, για να φαινονται διαφορετικα. Το βαμμενο ψαρι καταλαβαινεται μερικες φορες αν ο χομπιστας εχει καποια εμπειρια με το ειδος - το χρωμα του φαινεται ψευτικο - η ειναι ψευτικο. Αλλες παλι ειναι αδυνατο να το καταλαβεις οταν αγοραζεις το ψαρι, το καταλαβαινεις εκ των υστερων οταν το ψαρι αρχιζει και ξεβαφει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλους σας ότι αυτό που κάνουν, όποιοι το κάνουν είναι εντελώς απάνθρωπο και άσπλαχνο για τα ψαράκια :busted_cop:

Το μόνο όμως που μπορούμε να κάνουμε εμείς είναι να το διαδώσουμε όσο μπορούμε ώστε να μειωθούν οι αγορές τέτοιων ψαριών από χομπίστες οπότε να δουν και οι έμποροι (ή τέλος πάντων αυτοί που το κάνουν) ότι αυτό δεν έχει νόημα.

Κάτι τέτοια βλέπω και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι.... :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλους σας ότι αυτό που κάνουν, όποιοι το κάνουν είναι εντελώς απάνθρωπο και άσπλαχνο για τα ψαράκια  :busted_cop:

Το μόνο όμως που μπορούμε να κάνουμε εμείς είναι να το διαδώσουμε όσο μπορούμε ώστε να μειωθούν οι αγορές τέτοιων ψαριών από χομπίστες οπότε να δουν και οι έμποροι (ή τέλος πάντων αυτοί που το κάνουν) ότι αυτό δεν έχει νόημα.

Κάτι τέτοια βλέπω και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι....  :thumbup:

9425[/snapback]

Σωστος Γιαννη :busted_cop: και εγω γι' αυτο το ανεφερα. Εδω τα περιοδικα κυρους ΔΕΝ διαφημιζουν η συνεργαζονται με καταστηματα που στοκαρουν και πουλανε βαμμενα ψαρια. Καλο ειναι, οπως ειπες, να μαθευτει αυτο και στην Ελλαδα και οι χομπιστες να αποφευγουν αυτα τα μαγαζια, αν υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

τι να πεις.................................

η εικονα μιλαει απο μονη της :busted_cop:

9451[/snapback]

Καλα, υπαρχουν ανθρωποι που τα αγοραζουν αυτα εν γνωσει της καταστασης?

Link to comment
Share on other sites

Καλα, υπαρχουν ανθρωποι που τα αγοραζουν αυτα εν γνωσει της καταστασης?

9454[/snapback]

μαρινα νομιζω οτι τα αγοραζουν υπο την καθοδηγησει τον πετ σοπ...π.χ. αυτα αυτα να παρετε ειναι πολυ ωραια ψαρακια.και που να ξερε ο ανθρωπος......τι αγοραζει...οταν βεβαια το ανακαλυπει,κατοπην εορτης βεβαια ειναι αργα....

Link to comment
Share on other sites

Ο περισσοτερος κοσμος δεν γνωριζει,πολλοι ειναι ασχετοι.

Οταν το βλεπουν λενε "αα!Ωραιο ψαρακι θα το παρω"

δεν ξερουν ομως οτι ειναι βαμενα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έτσι όπως τα λέμε είναι..

Όταν ο μη γνώστης της κατάστασης πάει σε ένα μαγαζί και βλέπει αυτά τα πολύχρωμα και ομολογουμένως ωραία ψαράκια, σιγά μην κάτσει ο μαγαζάτορας να του πει ότι είναι βαμένα (άσε που είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλοί μαγαζάτορες που είμαι σίγουρος ότι δεν το ξέρουν καν!). Οπότε και ο ανυποψίαστος χομπίστας θα τα αγοράσει...

Έτσι πρέπει να την είχα πατήσει κι εγώ με κάποια ψαράκια το 1995 όπου πρέπι να ήταν κάτι σαν τέτρα αν θυμάμαι καλά (πάνε και αρκετά χρόνια) τα οποία είχαν περίεργα έντονα χρώματα και εντελώς αφύσικα (μωβ, πράσινα, κόκκινα, κίτρινα...). Όταν είχα ρωτήσει το μαγαζί στα Ιωάννινα όπου σπούδαζα τότε η απάντησή του ήταν ότι είναι της ίδιας οικογένειας ψάρια με διαφορετικά χρώματα. Τώρα βέβαια που το σκέφτομαι είμαι 99% σίγουρος ότι επρόκειτο για την ίδια περίπτωση με αυτή που συζητάμε.

Άρα αν δεν γνωρίζεις μπορεί να την πατήσεις κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

Τέτρα είναι, το είδος μου διαφεύγει, τα οποία τα βάφουν διάφορα χρώματα και παθαίνεις πλάκα αν δεν το ξέρεις. Βασικά ότι και αν κάνουμε υπάρχουν άτομα που λένε δεν με νοιάζει εγώ θα το πάρω και να γίνει ότι θέλει, σιγά και αν ψοφήσει ψάρι είναι δεν έγινε και τίποτα θα πάρουμε άλλο :busted_cop:

Πάντως Μαρίνα πάρα πολύ όμορφα τα ψαράκια αυτά έχουν και κραγιονάκι :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Μαρίνα πάρα πολύ όμορφα τα ψαράκια αυτά έχουν και κραγιονάκι  :thumbup:

9509[/snapback]

Aλλο το να το παρεις και να μην το ξερεις και αλλο το να το παρεις εν γνωσει του γεγονοτος οτι ειναι βαμμενο ομως. Στην πρωτη περιπτωση το καταστημα ειναι υπαιτιο ΚΑΙ για ψευδη διαφημιση του προιοντος. Στη δευτερη το θεμα ειναι με το χομπιστα. Εφοσον το καταστημα ειναι "καθαρο" και λεει αυτο ειναι κυριοι, το θεμα ειναι το παιρνουμε η οχι? Προσωπικα ειμαι καθετη σ' αυτο το θεμα. Τη μια και μονη φορα που αγορασα βαμμενα χρυσοψαρα (δεν το ηξερα, τα ψαρια ηταν στο χρωμα του χαλκου με μαυρη ουρα και πτερυγια - τιποτα το εξαιρετικο και περιεργο) οταν ειδα τον δευτερο να ψοφαει και τον τριτο να ξεθωριαζει (μεσα σε 2 μηνες αυτο!) πηγα και τους ειπα οτι ο προμηθευτης τους τους δινει βαμμενα ψαρια. Ειχαμε μια εκτενη συζητηση, προσπαθησαν να μου πουν οτι το μαυρο "ξεβαφει" απο φυσικου του (!!!!! :lmao::busted_cop: !!!!!) και δεν ξαναπατησα γιατι προφανως ηταν εν γνωσει του γεγονοτος και μου πουλαγαν φυκια για μεταξωτες κορδελλες. Α! Εριξα και ενα email σε διαφορα περιοδικα να ειδοποιησω ... Συγνωμη, αλλα το να βαφουν τα ψαρια εν γνωσει τους οτι αυτο τα δηλητηριαζει και θα οδηγησει σε συντομο θανατο ειναι αισχρο και απαραδεκτο.

Τζινακι, ειχα μια χρυσοψαρινα, οραντα, που ειχε κραγιονακι εκ του φυσικου της. Η δεσποινις ηταν ασπρη και πορτοκαλι αλλα ετυχε και ειχε πορτοκαλι γυρω απο το στοματακι της. Την ελεγαν Σιντυ, και ειχε πολυ πλακα, καθε απογευμα μετα το φαγητο πηγαινε πανω απο μια αεροπετρα και για 15 λεπτα κολυμπουσε μεσα στις φυσαλιδες καθετα (απο πανω προς τα κατω - εβγαινε και ξαναπηγαινε πανω!) :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...