Jump to content

Φρεσκο ενυδρειο...(παρουσιαση)


venom

Recommended Posts

Γεια σας παιδια,σκεφτηκα να σας δειξω το ενυδρειο μου μετα απο ενα format που του εκανα,ειχα κιχλιδες αμερικης.Η αγαπη μου παντα εστρεφε προς Αφρικη μερια!!!! :) .... Γενικος εχω αλλαξει πολλα ειδη ψαριων.

Προοριζεται για λιμνη τανγκανικα.Αυτοι την στιγμη φιλοξενει 2 tropheus 1kaiser + 1 mbemba.Aπο φυτα εχει 5 anubia nana (μαλλον θα μπουνε κι αλλες) και ενα ανθεκτικο με σκληρα φυλλα και κορμο που δεν θυμαμε το ονομα του. :bowdown:

Αρκετα σας κουρασα.

Ενυδρειο Lightglo 200

1.00 x 40 x 60

200L

Φιλτρο Fluval 305

Φιλτρο UV 9 WATT

Μετρησεις

ph 8.00

kh 17

gh 14

no2 0

no3 10

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ...

DSCN1682.jpg

DSCN1681.jpg

DSCN1676.jpg

dscn1684.jpg

DSCN1683.jpg

Προτεινεται μου καποιο ειδος απο τανγκανικα παντα......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορω να σου προτεινω ειδος αλλα μπορω να σου πω επειδη ειχα το ιδιο προβλημα με την αφισα να περασεις πρωτα το τζαμι με λιγο λαδι και μετα να κολλησεις την αφισα πανω και θα δεις ποσο ομορφο θα φαινεται! Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου! :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....καλο ειναι......αλλα νομιζω οτι θελεις πετρες κ οχι κοραλια μεσα....(μιλαω κ εγω που εχω 2-3μονο :) ) επισης ανεβασε ph στο 8,5-9 kh λιγακι και gh γυρω στο 18....Ταγκανικα εχεις .....θελεις πολυ σκληρο νερο....επισης δοκιμασε να βαλεις πισω μια σκετη μπλε αφησα........θα δειχνει πιο ομορφο....η ταπεινη μου γνωμη........

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ.Οσο για την αφισα την πατησα ο χαζος.Βιαστηκα πολυ σε αυτο το θεμα.Θα την αλλαξω standar.Φιλε PRINCE,το κοραλλι ειναι 1 μονο.

Link to comment
Share on other sites

μαζι με τις παρατηρησεις του PRINCE να προσθεσω πως τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα για αυτα τα ψαρια μιας και θελουν κοπαδια ανω των 8 ατομων.πιστευω πως για να τα κρατησει κανεις θελει 300 λιτρα + με το ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ στησημο και διατροφη,γιατι οπως θα ξερεις ειναι ζορικο ειδος...

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ.Οσο για την αφισα την πατησα ο χαζος.Βιαστηκα πολυ σε αυτο το θεμα.Θα την αλλαξω standar.Φιλε PRINCE,το κοραλλι ειναι 1 μονο.

Γεια σου φιλε venom.Οντως με μια μπλε αφισα το αποτελεσμα θα ειναι καλυτερο κατα τη γνωμη μου.Μια συμβουλη.Το ψευτικο κοκκινο κοραλι βγαλε το επειγοντως.Το συγκεκριμενο το ειχα κι εγω.Δεν ξερω με ποιον τροπο ειναι επεξεργασμενο και βαμενο,ειναι κινεζικο.....καποια ουσια διαιρεε,και μου προκαλουσε θολουρα.Μολις το εβγαλα,το προβλημα σταματησε.Αρα δεν νομιζω να ηταν κατι τυχαιο.Οσο για ειδη που ζητας να σου προταθουν,μπορεις να βαλεις ocelatus,multifaciatus,cylindricus,caundopuncdatus,buescheri,leleupi.......εχεις αρκετες επιλογες για να διαλεξεις.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα.Οκ παιδες.

Link to comment
Share on other sites

Οπτικα φιλε venom αυτο που δε μου κολαει

ειναι τα κοραλια κοκκινο, ασπρο .Προσωπικα δε θα

τα εβαζα .Τις ροζ πετρες θα τις εβαζα να ξεκινανε απο κατω και

τι γκρι πετρα με τη τρυπα που δειχνει ψευτικη , αυτη στο τελειωμα

του λοφου και κατω . Για τη σειρα χρωματων θα εβαζα ροζ , πορτοκαλι ,

ασπρες και τελος γκρι .

Παντα φιλικα , καλη συνεχεια ....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε venom εκτος απο τις σωστες παρατηρησεις των παιδιων νομιζω θα σε βοηθουσε και ΕΔΩ .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε venom εκτος απο τις σωστες παρατηρησεις των παιδιων νομιζω θα σε βοηθουσε και ΕΔΩ .

:) ειδικα αυτο http://www.cichlid-forum.com/articles/tropheus_ten_tips.php

Link to comment
Share on other sites

Αυτα μονο για τα ψαρια , αλλα και το ενυδρειο θελει καποιες αλλαγες , οπως ειπαν και οι προηγουμενοι . Εγω εχω μια ιδιαιτερη αδυναμοια σε αυτα τα ψαρια γι'αυτο μπες και ΕΔΩ και ΕΔΩαλλα και ΕΔΩ?. Νομιζω θα σε βοηθεισουν ! Περειμενω αφου τα διαβασεις , φοτο με καλητερο setup . :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε DIAS το κοκκινο κοραλι πηρε ποδι,αυριο παω για αφισα παιδια,ευχαριστω για τα link αλλα γνωριζω πολυ καλα φιλε μαριε τι θελουν τα tropheus και τις συνθηκες διαβιωσης τους,τα tropheus που εχω τα πηρα απο σποντα και οποιος θελει τα πουλαω για την καλυτερη διαβιωση τους.Σας ρωτησα απλα να μου προτεiνεται καποια ειδη (Thanks again DIAS!!!)γιατι απο Αφρικη ειχα μαλαουι (με γεννες) και απο τανγκανικα τιποτα.Επειτα τι περισσοτερες αλλαγες θελει Μαριε?

σημερα εριξα ph-plus της tetra,για να δουμε πως θα παει.....

Link to comment
Share on other sites

φιλε DIAS το κοκκινο κοραλι πηρε ποδι,αυριο παω για αφισα παιδια,ευχαριστω για τα link αλλα γνωριζω πολυ καλα φιλε μαριε τι θελουν τα tropheus και τις συνθηκες διαβιωσης τους,τα tropheus που εχω τα πηρα απο σποντα και οποιος θελει τα πουλαω για την καλυτερη διαβιωση τους.Σας ρωτησα απλα να μου προτεiνεται καποια ειδη (Thanks again DIAS!!!)γιατι απο Αφρικη ειχα μαλαουι (με γεννες) και απο τανγκανικα τιποτα.Επειτα τι περισσοτερες αλλαγες θελει Μαριε?

σημερα εριξα ph-plus της tetra,για να δουμε πως θα παει.....

Ειμαι σιγουρος οτι στο τελος θα φτιαξεις κατι πολυ ομορφο και θα το θαυμασουμε ολοι

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί τόσα πολλά λινκ δεν έχω τίποτα με τα λινκ αλλά Ελληνικά μιλάμε ας προσπαθήσουμε να αναπτύξουμε της προτάσεις μας εδώ για να μπορούν να της διαβάσουν και άλλα μέλη. Μην ξεχνάμε δεν γνωρίζουν όλοι αγγλικά και ούτε θα έπρεπε.

Εν πάση περιπτώσει κλείνω αυτήν την παρένθεση και έρχομαι στο ενυδρείο του φίλου μας.

Να το πούμε λίγο χιουμοριστικά, με την διακόσμηση τα έκανες φίλε λίγο αχταρμά. Το μόνο που με θυμίζει αφρικανική λίμνη είναι η άμμος.

Μην αγχώνεσαι όμως σιγά σιγά και με υπομονή θα φτιάξεις ένα καλό ενυδρείο εκτός και αν σε αρέσει αυτό.

Πρέπει να αντικαταστήσεις την αφίσα

Αφαίρεσε της πέτρες και πάρε ένα είδος πέτρες ώστε να υπάρχει μια αρμονία στο ενυδρείο και να δείχνει πιο φυσικό. Και φυσικά της πέτρες θα της στήσεις κατά τέτοιο τρόπο στο ενυδρείο σου ώστε να δημιουργούνται σπηλιές. Φυτά δεν είναι ανάγκη να βάλεις, μπορείς όμως να βάλεις καμιά ανουμπια (αν δεν την φάνε). Για οτιδήποτε άλλο ρώτα ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί τόσα πολλά λινκ δεν έχω τίποτα με τα λινκ αλλά Ελληνικά μιλάμε ας προσπαθήσουμε να αναπτύξουμε της προτάσεις μας εδώ για να μπορούν να της διαβάσουν και άλλα μέλη. Μην ξεχνάμε δεν γνωρίζουν όλοι αγγλικά και ούτε θα έπρεπε.

Εν πάση περιπτώσει κλείνω αυτήν την παρένθεση και έρχομαι στο ενυδρείο του φίλου μας.

Να το πούμε λίγο χιουμοριστικά, με την διακόσμηση τα έκανες φίλε λίγο αχταρμά. Το μόνο που με θυμίζει αφρικανική λίμνη είναι η άμμος.

Μην αγχώνεσαι όμως σιγά σιγά και με υπομονή θα φτιάξεις ένα καλό ενυδρείο εκτός και αν σε αρέσει αυτό.

Πρέπει να αντικαταστήσεις την αφίσα

Αφαίρεσε της πέτρες και πάρε ένα είδος πέτρες ώστε να υπάρχει μια αρμονία στο ενυδρείο και να δείχνει πιο φυσικό. Και φυσικά της πέτρες θα της στήσεις κατά τέτοιο τρόπο στο ενυδρείο σου ώστε να δημιουργούνται σπηλιές. Φυτά δεν είναι ανάγκη να βάλεις, μπορείς όμως να βάλεις καμιά ανουμπια (αν δεν την φάνε). Για οτιδήποτε άλλο ρώτα ελεύθερα.

Τhanks Χρηστο,εχω καποιες ανουμπιες μεσα τις nana.....

Link to comment
Share on other sites

φιλε DIAS το κοκκινο κοραλι πηρε ποδι,αυριο παω για αφισα παιδια,ευχαριστω για τα link αλλα γνωριζω πολυ καλα φιλε μαριε τι θελουν τα tropheus και τις συνθηκες διαβιωσης τους,τα tropheus που εχω τα πηρα απο σποντα και οποιος θελει τα πουλαω για την καλυτερη διαβιωση τους.Σας ρωτησα απλα να μου προτεiνεται καποια ειδη (Thanks again DIAS!!!)γιατι απο Αφρικη ειχα μαλαουι (με γεννες) και απο τανγκανικα τιποτα.Επειτα τι περισσοτερες αλλαγες θελει Μαριε?

σημερα εριξα ph-plus της tetra,για να δουμε πως θα παει.....

Αν αποφασισεις για ενα ειδος πετρας,παραλια βοτσαλακια στην Καστελλα.Θα βρεις οτι θες

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασισεις για ενα ειδος πετρας,παραλια βοτσαλακια στην Καστελλα.Θα βρεις οτι θες

!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε DIAS το κοκκινο κοραλι πηρε ποδι,αυριο παω για αφισα παιδια,ευχαριστω για τα link αλλα γνωριζω πολυ καλα φιλε μαριε τι θελουν τα tropheus και τις συνθηκες διαβιωσης τους,τα tropheus που εχω τα πηρα απο σποντα και οποιος θελει τα πουλαω για την καλυτερη διαβιωση τους.Σας ρωτησα απλα να μου προτεiνεται καποια ειδη (Thanks again DIAS!!!)γιατι απο Αφρικη ειχα μαλαουι (με γεννες) και απο τανγκανικα τιποτα.Επειτα τι περισσοτερες αλλαγες θελει Μαριε?

σημερα εριξα ph-plus της tetra,για να δουμε πως θα παει.....

αα οκ τοτε :)

καλη συνεχεια,και εγω πιστευω πως θα κανεις εναν καταπληκτικο βιοτοπο και με τα λιτρα σου (που απο τις διαστασεις που μας λες ειναι 240 λιτρα και οχι 200)εχεις πολλες επιλογες σε ψαρια της συγκεκριμενης λιμνης

Link to comment
Share on other sites

αα οκ τοτε :)

καλη συνεχεια,και εγω πιστευω πως θα κανεις εναν καταπληκτικο βιοτοπο και με τα λιτρα σου (που απο τις διαστασεις που μας λες ειναι 240 λιτρα και οχι 200)εχεις πολλες επιλογες σε ψαρια της συγκεκριμενης λιμνης

Σωστός

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σου Φωτη ειμαι σιγουρος οτι θα το τελειοποιησεις :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το ενυδρείο θα δείξει περισσότερο όμορφο όταν:

1. Μπει ένας τύπος από πέτρες. Αν θες βάλε και δύο ειδών πέτρες, όμως χώρισέ τες σε 2 ομάδες.

Π.χ. φεγγαρόπετρες αριστερά και στρογγυλά βότσαλα δεξιά

2. Κάνε τη διαμόρφωση ώστε να σχηματιστούν τρύπες για τα ψάρια. Απέφυγε να βάλεις κάτι ψηλό και μεγάλο μπροστά μπροστά, ώστε να μη κρύφει ό,τι υπάρχει πιο πίσω.

3. Το φόντο πίσω να είναι μονόχρωμο (πχ.μπλε) και χωρίς σχέδια ή εικόνες.

4. Πρόσεξε ώστε να μην εμποδίζονται οι είσοδοι νερού στον κυκλοφορητή χωρίς τα ψάρια να κινδυνεύουν να ρουφηχτούν μέσα.

5. Προτείνω να μπει 1 είδος κιχλίδας επειδή τα λίτρα είναι περιορισμένα. Εμένα μ' αρέσει το Neolamprologus brichardi--> http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile81.html

6. Λάβε υπόψη σου τις απαιτήσεις του είδους κιχλίδας που θα διαλέξεις.

Αυτά εφαρμόζω εγώ στα ενυδρεία μου. Εσύ φυσικά θα κάνεις ό,τι σου αρέσει στο δικό σου. Καλή επιτυχία εύχομαι :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το ενυδρείο θα δείξει περισσότερο όμορφο όταν:

1. Μπει ένας τύπος από πέτρες. Αν θες βάλε και δύο ειδών πέτρες, όμως χώρισέ τες σε 2 ομάδες.

Π.χ. φεγγαρόπετρες αριστερά και στρογγυλά βότσαλα δεξιά

2. Κάνε τη διαμόρφωση ώστε να σχηματιστούν τρύπες για τα ψάρια. Απέφυγε να βάλεις κάτι ψηλό και μεγάλο μπροστά μπροστά, ώστε να μη κρύφει ό,τι υπάρχει πιο πίσω.

3. Το φόντο πίσω να είναι μονόχρωμο (πχ.μπλε) και χωρίς σχέδια ή εικόνες.

4. Πρόσεξε ώστε να μην εμποδίζονται οι είσοδοι νερού στον κυκλοφορητή χωρίς τα ψάρια να κινδυνεύουν να ρουφηχτούν μέσα.

5. Προτείνω να μπει 1 είδος κιχλίδας επειδή τα λίτρα είναι περιορισμένα. Εμένα μ' αρέσει το Neolamprologus brichardi--> http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile81.html

6. Λάβε υπόψη σου τις απαιτήσεις του είδους κιχλίδας που θα διαλέξεις.

Αυτά εφαρμόζω εγώ στα ενυδρεία μου. Εσύ φυσικά θα κάνεις ό,τι σου αρέσει στο δικό σου. Καλή επιτυχία εύχομαι :)

thanks φιλε για την βοηθεια σου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...