Jump to content

προβλημα με Mopani


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους το ενυδρειο καινουργιο τρεχει δυο βδομαδες τωρα φυτεμενο με δυο ξυλα mopani μεσα και τα δυο εβρασαν καλα αρκετες φορες και εμειναν σε νερο με αλλαγες κλπ.Ειχα παρατηρησει πριν απο λιγες ημερες οτι το ενα απο τα δυο εχει καλυθφει με ενα ασπρο τριχωειδες film .Διαβαζοντας σε ενα αλλο post οτι αυτο ειναι μαλλον μουχλα.Τα εβγαλα και τα δυο και το προβληματικο μυριζε ποιο εντονα απο το αλλο οντως σαν μουχλα αλλα παρατηρησα οτι σε ορισμενα σημεια του τριβοταν κι ολας.

Υπαρχει σωτηρια για το ξυλο;Υπαρχει προβλημα στο ενυδρειο μιας και ειναι σε φαση στρωσιματος με φυτα μεσα; :)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρατηρησει πριν απο λιγες ημερες οτι το ενα απο τα δυο εχει καλυθφει με ενα ασπρο τριχωειδες film

Το εχω παρατηρησει και στο δικο μου mopani και εχει παει και σε

καποια αλλα σημεια του ενυδρειου που τρεχει 2 μηνες και το ξυλο 1 μηνα.

Αποτι ειχα διαβασει σε καποιο θεμα στο ΑΖ ανεφεραν οτι ειναι μυκητες

ακακοι για τα ψαρια και τη βιολογια του ενυδρειου και απομακρυνονται

μονοι τους μετα απο καιρο .

Παντως ας δουμε τη θα μας πει και καποιος εμπειρος .

Link to comment
Share on other sites

Το εχω παρατηρησει και στο δικο μου mopani και εχει παει και σε

καποια αλλα σημεια του ενυδρειου που τρεχει 2 μηνες και το ξυλο 1 μηνα.

Αποτι ειχα διαβασει σε καποιο θεμα στο ΑΖ ανεφεραν οτι ειναι μυκητες

ακακοι για τα ψαρια και τη βιολογια του ενυδρειου και απομακρυνονται

μονοι τους μετα απο καιρο .

Παντως ας δουμε τη θα μας πει και καποιος εμπειρος .

Ακρίβώς: :):bowdown:

Eίναι μία απάντηση όχι απαραίτητα πιο έμπειρη αλλά απο προσωπική εμπειρία.

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

:):bowdown:
Link to comment
Share on other sites

Παντως το καλο το ξαναβραζω με μαγειρικο αλατι μεσα το αλλο πολυ φοβαμαι οτι δεν θα το ξαναβαλω.

Οχι τιποτα αλλο αλλα το προβληματικο ηταν και το ποιο ομορφο :):bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παντως το καλο το ξαναβραζω με μαγειρικο αλατι μεσα το αλλο πολυ φοβαμαι οτι δεν θα το ξαναβαλω.

Οχι τιποτα αλλο αλλα το προβληματικο ηταν και το ποιο ομορφο :):bowdown:

Γιατί το βράζεις με μαγειρικό αλάτι ??? Να ήταν ενυδρειακό αλάτι να πω εντάξει αλλά μαγειρικό ???

Η γνώμη μου (δοκιμασμένη) πολλά χρόνια τώρα.

1. Βράσε το καλά πολλές φορές (τουλάχιστον μία φορά ακόμη σε σένα με βάση αυτά που λες παραπάνω),

ή τέλος πάντων μέχρι να μην βγάζει κατάμαυρο νερό.

2. Μετά μούλιασε το για μισή - μία ώρα σε διάλυμα ΚΑΘΑΡΗΣ χλωρίνης (όχι gel, χωρίς αρώματα κλπ)

σε αναλογία 1 μέρος χλωρίνη 20 μέρη νερού (και παραπάνωω χλωρίνη δεν θα βλάψει αλλά μην το πρακάνεις κιόλας!) . Προσοχή εδώ, να το παρακολουθείς να μην σου ασπρίσει το ξύλο, δηλαδή να μην το παρακάνεις με το χρόνο μουλιάσματος.

3. Μετά ξέπλυνε το ΚΑΛΑ με ζεστό νερό.

4. Μετά μούλιασε το ξύλο σε χλιαρό νερό με διπλό αντιχλώριο για μία, καλύτερα δύο μέρες αλλάζοντας το νερό δύο φορές την ημέρα, πάντα με διπλή δόση αντιχλώριο.

5. Είσαι έτοιμος.

Με την παραπάνω μέθοδο δεν είχα ΠΟΤΕ μούχλα σε ξύλο (και μιλάμε για πολλά ξύλα)

ούτε χρώμα στο ενυδρείο (κάτι που δεν είναι κακό απλά σε μένα δεν αρέσει).

Προσοχή μόνο..... ΚΑΘΑΡΗ χλωρίνη, δεν θα ήθελα να σε πάρω στο λαιμό μου έτσι ???

και μετά αντιχλώριο!!!

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για τις συμβουλες.Για το μαγειρικο αλατι που λες το διαβασα εδω:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...entry3163

ομως το ξυλο σε ορισμενα σημεια του τριβεται δηλ αμα το τριψεις με το χερι φευγουν ινες ,πιστευεις οτι αμα κανω οτι μου ειπες να το ξαναβαλω μεσα στο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν είσαι σίγουρος ότι είναι μοπάνι γιατί το μοπανι δεν τρίβεται εύκολα.

Τώρα για τους λευκούς μύκητες σε ανάφεραν πιο πάνω είναι ακίνδυνη θα κάνουν τον κύκλο τους και θα φύγουν.

Ότι και να κάνεις και την τελειότερη αποστείρωση να κάνεις αν είναι να εμφανιστούν η μύκητες θα εμφανιστούν γιατί απλά υπάρχουν και θα υπάρχουν στον αέρα στο νερό και γενικά στην φύση.

Στην θέση σου θα έβαζα άφοβα το ξύλο στο ενυδρείο, αποδειγμένα δεν προκαλεί πρόβλημα. Το έχουν περάσει αυτό πάρα πολύ χομπίστες και σε όλους έφυγε. Τη σε κάνει να πιστεύεις εσύ ότι δεν θα φύγει και δεν θέλεις να το ξαναβάλεις στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καθησυχαστικα σου λογια απλα φοβηθηκα μην μου προκαλεσει προβλημα στο ενυδρειο νεος στον χωρο φοβαμαι και το καθετι :)

Link to comment
Share on other sites

καλά κάνεις και φοβάσαι και ρωτάς, μόνο ρωτώντας αποφεύγουμε τα λάθη. :)

Link to comment
Share on other sites

Για να μη μπερδευτουμε θα δειξω πως εγινε το ενα απο τα τρια ξυλα που εβαλα στο ενυδρειο.

Αν εγινε ετσι και το δικο σας, μη κανετε τιποτα, τσαμπα θα τρεχετε. Φευγει μονο του. :)

Αν ειναι κατι αλλο, οπως λεει ο φιλος haris69 στο πρωτο ποστ (ασπρο τριχωειδες film) και που ακουγεται διαφορετικο απο αυτο που ειχε το δικο μου που εμοιαζε με βλεννη περισσοτερο και ηταν μυκητας τελικα οπως εμαθα εκ των υστερων, καλο ειναι να το ψαξετε κι αλλο.

(Διεκρινηση : πριν τα βαλω μεσα, τα ειχα βρασει 15-20 λεπτα και τα ειχα αφησει και 5 μερες σε κουβαδες με καθαρο νερο, για να περιορισω την περιπτωση να επιπλεουν οταν τα βαλω στο ενυδρειο.)

Ενα απο αυτα λοιπον αρχισε να βγαζει πανω του, μετα απο 3-4 μερες νομιζω, αυτη την ασπρη, γλειωδη, κολλωδη και με ελαφρως αποκρουστικη οσμη, ουσια.

Χωρις να ξερω και γω για σιγουρα τι ειναι το παρατηρησα για 1-2 μερες ακομα και ειδα οτι η βλεννη αυτη καλυπτε περισσοτερο το ξυλο.

Τρομαγμενος το εβγαλα, το ξαναεβρασα καλα 2 φορες και αφου ακουσα οτι δεν "τρεχει τιποτα" με αυτον τον μυκητα οπως μου ειπαν, το ξαναεβαλα μεσα.

Για 3-4 μερες δεν ειδα τιποτα, μετα ομως το ξαναεβγαλε και πιο πολυ μαλιστα, αλλα το αφησα οπως ηταν και παρατηρησα οτι τον μυκητα αυτον τον τσιμπαγαν τα ψαρια.

Ετσι λοιπον σε μερικες μερες το καθαρισαν τελειως και δεν ξαναβγηκε ποτε ή δεν το "αφηνουν" τα ψαρια να ξαναβγει. :bowdown:

Οι φωτο με το ξυλο.

Pb290053.jpg

Pb290054.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...