Jump to content

Σκούπα βυθού και αλλαγές νερού


Recommended Posts

Εν μέρει πάνε πακέτο και εν μέρει όχι, το μηχάνημα δυστυχώς δεν μπορεί να ξεχωρίσει κατά πόσο οφείλεται η πτώση του redox στα οργανικά απόβλητα ή στην έλλειψη οξυγόνου.

Αυτό μετραεί μόνο την δυνατότητα οξείδωσης του νερού σε μιλιβολτ.

Γιώργο αυτά που λες θέλουν εθελοντές μεράκι ενυδρεία και χρόνο για ψάξιμό και φυσικά τα απαραίτητα εργαλεία, μακάρι να βρεθούν

Link to comment
Share on other sites

το ερωτημα ειναι ποσοι απο εμας του γλυκου νερου εχουν τετοια μηχανηματα και νομιζω πανακριβα και τα χρησιμοποιουν?πιστευω λιγοι αν οχι ελαχιστοι.Παντως μια μελετη επι του θεματος θα κανει καλο ιδιαιτερα σε ενυδρεια με ευπαθη και απαιτητικα ψαρια οπως π.χ.δισκοι.ενα αλλο ερωτημα οταν γινονται αλλαγες νερου προφανως το redox ανεβαινει.αρα λοιπον ισως αυτο το μηχανημα μας βοηθησει να βρουμε κατα ποσο οι αλλαγες αυτες του νερου θα πρεπει να γινονται συχνοτερα ή αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμές τους είναι λογικές και προσωπικά εγώ κάνω περισσότερο μετρήσεις με αυτό παρά με το πχμετρο κτλ.

Όπως είπαμε θέλει μελέτη… άντε λοιπόν καλές αγορές

Link to comment
Share on other sites

αυτες οι τιμες ειναι απο internet σε καποιο μαγαζι στην ελλαδα ομως?

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο πολυ χρησιμη πληροφορηση αφου δεν γνωριζα κατι τετοιο.Οντως φαινεται αρκετα χρησιμη η μετρηση του redox για την ποιοτητα του νερου των ψαριων μας ευαισθητα και μη. Αυτο που δεν μ αρεσει ειναι οτι παλι το χερι θα μπει στην τσεπη!!! :unsure: Τουλαχιστον το θετικο ειναι οτι σχεδιαζα την αγορα Tds και το 2ο μηχανημα που βρηκε ο delta66 εκτος απο το redox εχει και tds.

Link to comment
Share on other sites

Η μεταβολή του redox, κατά τη γνώμη μου, είναι αμελητέα μέσα σε ένα χρόνο.

Τα νιτρικά που έφτασαν???

Link to comment
Share on other sites

Λιπάσματα και ιχνοστοιχεία (ηλεκτρολύτες) έριχνα συν ΝΟ3 γιατί είχα πάντα έλλειψη λόγο μεγάλης μάζας φυτών με τα βίας έφτανα τα 10 ΝΟ3, εννοείτε ότι το ΝΟ2 ήταν 0 το GH έπαιζε μεταξύ 4 και 4,5, το ΚΗ 2 με 2,5, και το ph ~6,5

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαβάζοντας όλο το νήμα για την σκούπα βυθού (που ήταν πολύ ενδιαφέρον) μου δημιουργήθηκε η εξής απορία. (ειμαι Nooby και φαίνομαι ;) )

Σε φυτεμένο ενυδρείο πως χρησιμοποιούμε σκούπα? Πως βρίσκουμε τον βυθό αφού είναι τα φυτά και αν βρούμε λίγη επιφάνεια του βυθου, βάζοντας την σκούπα δεν υπάρχει κίνδυνος να κόψουμε τις ρίζες του φυτου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να βαλεις σκουπα του βυθου...Και αν βαλεις παιρνεις μονο με προσοχη τα επιφανιακα....

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας όλο το νήμα για την σκούπα βυθού (που ήταν πολύ ενδιαφέρον) μου δημιουργήθηκε η εξής απορία. (ειμαι Nooby και φαίνομαι ;) )

Σε φυτεμένο ενυδρείο πως χρησιμοποιούμε σκούπα? Πως βρίσκουμε τον βυθό αφού είναι τα φυτά και αν βρούμε λίγη επιφάνεια του βυθου, βάζοντας την σκούπα δεν υπάρχει κίνδυνος να κόψουμε τις ρίζες του φυτου?

Αν δεν φοβασαι να πειραματιστεις και να δεις για λιγο καιρο το ενυδρειο καπως "βρωμικο", ασε τα σκουπιδακια στο βυθο, θα δεις οτι μαζευονται γυρω απο τις ριζες των φυτων τα οποια θα "εξαφανιστουν σε λιγο καιρο και μετα δεν θα βλεπεις και καθολου σκουπιδια.

Φροντισε μονο να υπαρχει κυκλοφορια του νερου σε ολα τα σημεια του ενυδρειου, οχι απαραιτητα δυνατη απλα να μη εχει νεκρα σημεια και μαζευεται εκει σκουπιδι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ως αρχάριος θα ήθελα να ρωτήσω κατι.Οι σχάρες για αυτή τη δουλεια δεν είναι?Να καθαρίζουν δηλ τον βυθό του ενυδρίου και έτσι να μην ενοχλείς τα ψάρια(όπως με την σκούπα)?

Link to comment
Share on other sites

Ως αρχάριος θα ήθελα να ρωτήσω κατι.Οι σχάρες για αυτή τη δουλεια δεν είναι?Να καθαρίζουν δηλ τον βυθό του ενυδρίου και έτσι να μην ενοχλείς τα ψάρια(όπως με την σκούπα)?

οι σχαρες ειναι για να δημιουργουνε ενα ειδος φιλτρου που σκοπο εχει περισσοτερο την διατηρηση βιολογιας και καποιον σχετικο καθαρισμο του νερου.βεβαια στις μερες μας θεωρειται αρκετα ξεπερασμενο καθως επειδη ακριβως δεν μπορει να παει η σκουπα κατω απο τις πλακες,συσσωρευονται ακαθαρσιες και ετσι γινεται αργα και σταθερα πηγη νιτρικων αλατων που σε μεγαλο βαθμο ειναι ανεπιθυμητα καθως μπορει να γινουν και τοξικα με τη παροδο του χρονου....

επισης θεωρειται ακαταλληλο για φυτεμενο ενυδρειο,καθως οι ριζες μπερδευονται στο πλεγμα και αυτο κανει ακομη πιο δυσκολο τον καθαρισμο του.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά?? :D Λοιπόν θα σας πώ τί μου είχαν πει να κάνω(στο πετσοπ,που αλλου) για να μου πείτε την γνώμη σας και φυσικά αν ισχύουν τα παραπάνω στην περίπτωσή μου.

Μου είπαν:Να βάλω σχάρες σε όλο τον βυθό μου και σε 1 σημείο να βάλω 1σωλήνα(σε ειδική υποδοχή) που να τελειώσει σε μια αντλία.Πανω απο τις σχαρες να βάλω το χαλικι και οτι αλλο ειναι να βάλω.Απέναντι απο τιν αντλια να βάλω το φίλτρο μου)

Με αυτον τον τρόπο μου είπαν οτι,οτι μαζεύει ο βυθός(απο βρωμια) και παει κατω απτο χαλικι θα το μαζεύει η αντλια και θα το πετάει πάλι στην επιφάνια του ενυδρίου οπου θα το μαζεύει το φίλτρο.

Εβαλα μια φοτο.Και sorry που ειμαι εκτός θέματος...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΧΗΜΕΙΑΣ

Καλησπέρα σε όλους.

Το θέμα είναι όπως όλοι καταλαβαίνουμε ότι είναι καθαρά χημεία!

Ταπεινή μου γνώμη είναι παν μέτρο άριστο, και αυτό πιστεύω τα λέει όλα.

Πρώτα απ`όλα οι παράμετροι είναι πολλοί, όπως, ενυδρείο με φυτά η χωρίς, είδος φίλτρα, λίτρα σε αναλογία ζωικής ύπαρξης, τι ειδος ψάρια έχουμε και πόσο βρωμίζουν κλπ.

Σας εξομολογούμε ότι δεν έχω σκούπα αλλά το έχω σκεφτεί να πάρω διότι τα οσκαρ βρωμίζουν αρκετά.

Έως τώρα λειτουργό με τον παραδοσιακό τρόπο, δηλαδή, όταν αλλάζω το νερό ρουφώ και λίγο τον πάτο. Μια άλλη διαδικασία που κάνω είναι ότι πολλές φορές δεν πετώ τον υαλοβάμβακα βάζοντας καινούργιο, αλλά απλά τον ξεπλένω λίγο έτσι ώστε να μην εξοντώσω τελιος τα βακτήρια στα φίλτρα μου. Ξέρω ότι πολλοί θα με κράξουν για αυτό!

Babinio πιστεύω ότι 2,5 μήνες ενυδρείο είναι νωρίς για σκούπα μια που η βιολογία μέσα και τα φίλτρα είναι καινούργια.

Καταλαβαίνω πως το τρυπακι που λέγεται ενυδρείο το έχουμε λίγο πολύ όλοι σε μεγάλο βαθμό εδώ μέσα αλλά ίσως δεν θα έπρεπε να coolαρουμε λίγο με τα πειράματα χημείας και να σκεφτούμε λίγο τα ζωάκια που δεν μας φταίνε σε τίποτα.

Φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

τελικα που καταληξαμε χρησιμοποιουμε η οχι σκουπα?? κανουμε καλο η οχι??

Τελικά υπέκυψα και πείρα σκούπα. Μπορώ να πω παιδιά πως την βολεύτηκα τελικα! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

τελικα που καταληξαμε χρησιμοποιουμε η οχι σκουπα?? κανουμε καλο η οχι??

Όπως και σε όοοοολα τα πράγματα τα μεγαλύτερα σφάλματα γίνονται όταν παίρνεις κάτι ειδικό και το κάνεις γενικό κανόνα, οπότε η απάντηση είναι: ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ

Γενικά θα μπορούσα να πω μόνο για πολύ ψιλή άμμο που ΣΥΝΗΘΩΣ είναι αυτο-καθαριζόμενη όταν ωριμάσει και πάλι προσωπικά θα καταργήσω τη σκούπα μόνο όταν έχω μέσα αρκετά φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Απο την εμπειρια μου σε ψιλη αμμο και αμμοχαλικο (μεχρι 1 mm), oταν στρωσει ο βυθος, μετα απο 3-4 μηνες δεν χρειαζεται σκουπα παρα μονο αν εχεις μεσα αγελαδες και γεμιζουν σβουνιες το βυθο και φυσικα να υπαρχει κυκλοφορια του νερου και κοντα στο βυθο.

Μεχρι τοτε θελει προσεκτικα να παιρνει μονο τα χοντρα απο μακρυα και οτι τροφη φουγκιαζει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Απο την εμπειρια μου σε ψιλη αμμο και αμμοχαλικο (μεχρι 1 mm), oταν στρωσει ο βυθος, μετα απο 3-4 μηνες δεν χρειαζεται σκουπα παρα μονο αν εχεις μεσα αγελαδες και γεμιζουν 1 σβουνιες το βυθο και φυσικα να υπαρχει κυκλοφορια του νερου και κοντα στο βυθο.

Μεχρι τοτε θελει προσεκτικα να παιρνει μονο τα χοντρα απο μακρυα και οτι τροφη φουγκιαζει.

1. :rolleyes::D:hysterical::blink: 2. Σπυρο το αμμοχαλικο 1mm δεν ειναι αμμος? Μηπως θες να πεις κατι αλλο?

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...