Jump to content

Συμβουλές για Gourami


Neurotic_fish

Recommended Posts

Λοιπόν, τα συγκεκριμένα ψαράκια είναι τα αγαπημένα μου για πάρα πολλούς λόγους. Στο παρελθόν είχα κάνει 3 προσπάθειες με Dwarf gourami, αλλά μετά από δύο μήνες περίπου σε κάθε περίπτωση, το ψάρι έβγαζε ένα κόκκινο ή άσπρο σπυρί κοντά στο κεφάλι και πέθαινε παρά τις θεραπείες (αλάτι και melafix,όχι κάτι ισχυρότερο).

Τώρα που έχω μάθει πλέον πολύ περισσότερα, ξεκίνησα μια πιο σοβαρή προσπάθεια, με ένα αρσενικό honey gourami.

Βρίσκεται σε ενυδρείο 60 λίτρων, σχετικά πυκνά φυτεμένο (αρκετές ρίζες από : Microsorium, ceratopteris, anubias, cryptocorines, hygrophila polysperma). Επίσης βρίσκεται μέσα ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι ξύλο (κορμός μάλλον, όχι ρίζα, αλλά τον είχα πάρει παλιότερα κ δεν ξέρω τι κορμός ακριβώς). CO2 δεν έχω, λίπασμα λίγο και όχι συχνά.

Φωτισμός περίπου 0.6 w/l

μετρήσεις

Αμμωνία 0.15

NO2 0.5

NO3 0

pH 7,5

dGH 10-11

kH 6-7

θερμοκρασία 24 C

Για τα gourami έχω μπερδευτεί ως προς τις απαιτήσεις κυρίως όσον αφορά τη σκληρότητα, αλλού βλέπω ότι θέλουν μαλακό νερό, αλλού βλέπω να τα βάζουν μαζί με κιχλίδες και σε πολλά site βλέπω ότι το GH πρέπει να κυμαίνεται από 5 μέχρι 19...

Είμαι εντάξει τελικά;

Μαζί στο ενυδρείο βρίσκονται 3 γαρίδες amano, 2 θυληκά platy και 5,6 μικρά πλατυ (αυτά θα φύγουν σε κάποιες μέρες), όλα μαζί δεν έχουν πρόβλημα συμβίωσης,είναι ειρηνικότατα.

Πρέπει να βάλω οπωσδήποτε και κάποιο θυληκό honey;

Επίσης απ'τη μέρα που το έβαλα στο ενυδρείο, αναλώνεται στο να ανεβοκατεβαίνει δίπλα σε ένα συγκεκριμένο πλαϊνό τζάμι, την έχω ξαναδεί τη συμπεριφορά αυτή σε καινούργια ψάρια, αλλά αυτό το κάνει 3 μέρες! Προληπτικά ρίχνω Melafix απ'όταν το έβαλα.

Καμμιά περαιτέρω συμβουλή; Ελπίζω να τα πάω καλά, είναι αξιολάτρευτα ψαράκια

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία 0.15

NO2 0.5

Πρόσεξε τα αυτά... Το ενυδρείο σου προφανώς δεν έχει στρώσει ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

ωχ ωχ τώρα το είδα, έγραψα τις μετρήσεις του 54λιτρου που ναι, τώρα στρώνει, λάθος χαρτί. :)

λοιπόν

Αμμωνία 0

NO2 0

NO3 0.2

ξέχασα να πω ότι αυτό το ενυδρείο τρέχει περίπου 2,5 χρονια

Έγινε επεξεργασία - Neurotic_fish
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ξερω για το σπυρι που λες ειναι ενα ειδος φυματιωσης που ειναι πολυ διαδεδομενη στα γκουραμι lalia και ειναι και κολλητικη στον ανθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

Καμια άποψη για το αν οι συνθήκες του νερού ειναι οκ;

Χρειάζεται να βάλω και θυληκό ή μόνο του θα είναι καλά;

Κυρίως ως προς τη σκληρότητα αναρωτιέμαι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...