Jump to content

αναπαραγωγη


vaggelis p

Recommended Posts

γεια σας,παρατηρω τα γκαπυ μου τα οποια εχω βαλει να ζευγαρωσουν.θα ηθελα να μου πειτε πως θα καταλαβω πως γινεται κατι τετοιο?εχω συλλαβει τον αρσενικο να ακολουθει συνεχεια μια απο τις θυλικες,οπου παει αλλα απο μια αποσταση ενος εκατοστου περιπου.δεν την αγιζει!ειναι καλο σημαδι αυτο?τι αλλο θα πρεπει να δω για να βεβαιωθω πως...κατι "παιζει" ?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,παρατηρω τα γκαπυ μου τα οποια εχω βαλει να ζευγαρωσουν.θα ηθελα να μου πειτε πως θα καταλαβω πως γινεται κατι τετοιο?εχω συλλαβει τον αρσενικο να ακολουθει συνεχεια μια απο τις θυλικες,οπου παει αλλα απο μια αποσταση ενος εκατοστου περιπου.δεν την αγιζει!ειναι καλο σημαδι αυτο?τι αλλο θα πρεπει να δω για να βεβαιωθω πως...κατι "παιζει" ?

ευχαριστω.

Μπορεί να μη δεις και τίποτα ή να μην καταλάβεις ότι έγινε κάτι, μέχρι να δεις την κοιλιά του θυληκού να φουσκώνει. :) Το ζευγάρωμα των ζωοτόκων δεν είναι εντυπωσιακό όσο των μονομάχων ας πούμε (άλλη διαδικασία βέβαια) ή άλλων ψαριών.

Έπομένως χαλαρώνεις και περιμένεις. Ελπίζω απλά να έχεις σκεφτεί τι θα κάνεις με τα μικρά, μιας και απλά θέμα χρόνου είναι.

Link to comment
Share on other sites

κ εκει που περιμενα αν θα καταλαβω αν θα γονιμοποιηθουν τα γκαπυ μου ειδα ΕΝΑ ΝΕΟΓΕΝΗΤΟ ΜΙΚΡΟ!!!! :):bowdown::bowdown: δεν ξερω τι ακριβως ειναι γιατι εχω κ μολυ μπαλουν κ μου φανηκε καπως λευκο!ψαχνω να βρω κ αλλα αλλα δεν βρισκω κανενα!δεν βλεπω ομως καποια περιεργη σταση απο καποια θυλικια...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βαγγέλη κατ' αρχάς Χρόνια σου απολλά.

Αν είδες ένα μικρό το πιθανότερο είναι να δεις να ξεπροβάλουν κι' άλλα. 'Οσο είναι μικρά κρύβονται και ξεπροβάλουν σιγά σιγά μετά την 1η εβδομάδα. Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στο δκό μου ενυδρείο που είναι φυτεμένο και έχουν κρυψώνες. Το πόσα θα επιβιώσουν εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, κυρίως από το πόσες κρυψωνες έχουν ώστε να αποφύγουν το κυνηγητό και φάγωμα από τα υπόλοιπα ψαρια του ενυδρείου.

Πάντως από τη στιγμή που εμφανίζονται μπορούν να προσέξουν τον εαυτό τους και να αποφύγουν τα περισσότερα το φάγωμα.

Εγώ προσωπικά έχω καταργήσει τη γενήστρα και αφήνω τα γκάπι να γενάνε στο ενυδρείο. Εχουν επιβιώσει από κάθε γέννα από 2 έως 11 μωρά. Υπομονή λοιπόν και παρατήρηση !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...