Jump to content

Kh θαλασσινο


space

Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο 400ΛΙΤΡΑ που τρεχει εδω και 40 ημερες εκανα μετρησεις με test salifert και το τεστ ΚΗ μου εδειξε πανω απο 16dkh . πρεπει να το κετεβασω μια και οι τιμες πρεπει να ειναι 8-10?και πως?εχω ακουσει οτι κατεβαινει με αλλαγες με αλατι της ΚΕΝΤ που εχει χαμηλη ΚΗ.

Link to comment
Share on other sites

το τεστ τις salifert έχει πρόβλημα σε κάποιες παρτίδες ..

δοκίμασε με άλλο τεστ .. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και εμενα τις ιδιας μαρκας δειχνει πανω απο 16....πηρα αλλο τις ιδιας μαρκας και παλι το ιδιο. Παρατηρησα οτι το παλιο μπουκαλι ειχε διαφανο υγρο ενω το καινουργιο κοκκινο υγρο. Χθες εκανα για πρωτη φορα αλλαγη αλατιου με marine salt seachem αντι reef salt seachem και αυριο θα μετρησω το κΗ με salifert και tropic marin να δω αν εχει πεσει μηπως εφταιγε το αλατι ή το test.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα τις ιδιας μαρκας δειχνει πανω απο 16....πηρα αλλο τις ιδιας μαρκας και παλι το ιδιο. Παρατηρησα οτι το παλιο μπουκαλι ειχε διαφανο υγρο ενω το καινουργιο κοκκινο υγρο. Χθες εκανα για πρωτη φορα αλλαγη αλατιου με marine salt seachem αντι reef salt seachem και αυριο θα μετρησω το κΗ με salifert και tropic marin να δω αν εχει πεσει μηπως εφταιγε το αλατι ή το test.

:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα τεστ με salifert και εδειξε οτι επεσε απο >16 στα 14 κΗ και αυτο ισως επειδη εβαλα για πρωτη φορα marine salt αντι για reef salt. Επισης μετρησα με tropic marin και δειχνει 2 μοναδες πιο χαμηλα δηλ. 12 κΗ

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ παρατηρήσει αυτή τη διαφορά των δύο μονάδων μεταξύ των δύο τεστ. Θα έλεγα να θεωρήσεις αξιόπιστο το tropic marin και όταν μετράς με salifert, να αφαιρείς δύο μονάδες. Αυτό κάνω και εγώ, εδώ και πολύ καιρό τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμες απο την εμπειρια σου πια ειναι πιο ευκολα/γρηγορα tests και αξιοπιστα?

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμες απο την εμπειρια σου πια ειναι πιο ευκολα/γρηγορα tests και αξιοπιστα?

Και οι δύο εταιρείες που αναφέρεις, θεωρούνται αξιόπιστες, με εξαίρεση την απόκλιση του ΚΗ.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα και τα 2 tests συμφωνησαν στο 13 κΗ......αλλα ο clown δεν ειναι καλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...