Jump to content

Δίσκοι


bubble

Recommended Posts

Γεια χαρα - πρωτο μου τοπικ - σημερα εβαλα στο ενυδρειο μου -60 λιτρα- εναν δισκο - και ηθελα να ρωτησω τι χρειαζεται απο εδς και περα. Αν υπαρχει καποια προηγουμενη αναφορα ας μου πειτε να κοιταξω κατευθειαν εκει.

Λοιπον το ενυδρειο μου δινει σε υψος και οχι σε μηκος. Μεσα εχω καρδιναλιους -2 πλατυ-1 κλοουν και 2 σκατ.

Τωρα ηρθε και ο δισκος.

Μεσα υπρχουν 2 υδροβεια φυτα , επισης ξυλα , και πετρες μικρες πρασινες στο 70% και υπολοιπες λευκες μικρες.

Υπαρχουν και αρκετα φυτα ψευτικα.

Απο φωτισμο η λαμπα ειναι πσιλοπαλια λιγο μικρη οποτε δε φεγγει και παρα πολυ.

Επισης εχω ριξει και Blackwater για τη διμιργια συνθικων ξυλου.

Τον δισκο δεν τον ταισα ακομα- αυριο θα το κανω με σκουλικι που αγορασα.Για τα υπολοιπα ψαρα εχω σπιρουλινα - το μενου το κλασσικο της τετρα και σκουλικι της τετρα..Οποτε θα ριχνω και απο αυτα...

Τεστ Ph δεν εκανα μιας και ειναι αρχη ακομα - αλλα καποια στιγμι θα κανω.Το ενυδρειο το εχω 2 μηνες σχεδον και εχω κανει μια αλλαγη μεχρι τωρα νερου.

Επιπλεον εκτος απο το Φιλτρο εχω και μια Αεραντλια για να μη καθαριζω και τοσο συχνα το ενδυδρειο μιας και στελνει αερα απο τον πυθμενα...

Τι λετε θα καταφερω να τον κρατισω τον Δισκακο ???

Ευψαριστο Προκαταβολικα..

Φιλτρο Αντιθετης Οσμωσης τι ειναι ????

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα - πρωτο μου τοπικ - σημερα εβαλα στο ενυδρειο μου -60 λιτρα- εναν δισκο - και ηθελα να ρωτησω τι χρειαζεται απο εδς και περα. Αν υπαρχει καποια προηγουμενη αναφορα ας μου πειτε να κοιταξω κατευθειαν εκει.

Λοιπον το ενυδρειο μου δινει σε υψος και οχι σε μηκος. Μεσα εχω καρδιναλιους -2 πλατυ-1 κλοουν και 2 σκατ.

Τωρα ηρθε και ο δισκος.

Μεσα υπρχουν 2 υδροβεια φυτα , επισης ξυλα , και πετρες μικρες πρασινες στο 70% και υπολοιπες λευκες μικρες.

Υπαρχουν και αρκετα φυτα ψευτικα.

Απο φωτισμο η λαμπα ειναι πσιλοπαλια λιγο μικρη οποτε δε φεγγει και παρα πολυ.

Επισης εχω ριξει και Blackwater για τη διμιργια συνθικων ξυλου.

Τον δισκο δεν τον ταισα ακομα- αυριο θα το κανω με σκουλικι που αγορασα.Για τα υπολοιπα ψαρα εχω σπιρουλινα - το μενου το κλασσικο της τετρα και σκουλικι της τετρα..Οποτε θα ριχνω και απο αυτα...

Τεστ Ph δεν εκανα μιας και ειναι αρχη ακομα - αλλα καποια στιγμι θα κανω.Το ενυδρειο το εχω 2 μηνες σχεδον και εχω κανει μια αλλαγη μεχρι τωρα νερου.

Επιπλεον εκτος απο το Φιλτρο εχω και μια Αεραντλια για να μη καθαριζω και τοσο συχνα το ενδυδρειο μιας και στελνει αερα απο τον πυθμενα...

Τι λετε θα καταφερω να τον κρατισω τον Δισκακο ???

Ευψαριστο Προκαταβολικα..

Φιλτρο Αντιθετης Οσμωσης τι ειναι ????

Πλακα κανεις ετσι????Αν δεν κανεις πλακα αυριο δωστα ολα πισω και κατσε σκεψου μια εβδομαδα τι θελεις να εχεις μεσα στο ενυδρειο.Τι ψαρια σου αρεσουν και αν αυτα μπορουν να υπαρξουν μαζι.Οι δισκοι πανε 4+ και θελει 50Λ ο καθε δισκος.Δηλαδη για 4 δισκους θες τουλαχιστ 200Λ ενυδρειο και οπως σου ειπα οι δισκοι πανε 4+

Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανεις ετσι????Αν δεν κανεις πλακα αυριο δωστα ολα πισω και κατσε σκεψου μια εβδομαδα τι θελεις να εχεις μεσα στο ενυδρειο.Τι ψαρια σου αρεσουν και αν αυτα μπορουν να υπαρξουν μαζι.Οι δισκοι πανε 4+ και θελει 50Λ ο καθε δισκος.Δηλαδη για 4 δισκους θες τουλαχιστ 200Λ ενυδρειο και οπως σου ειπα οι δισκοι πανε 4+

καλα αυτα γιατι δε μου τα ειπε ο μαν που πηρα το ψαρι....

ολα μια χαρα ειναι μεσα μεταξυ τους. οσο αφορα τα προηγουμενα... Ξενερωσα τωρα. Επρεπε να ρωτησω κ εδω πιο πριν.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε bubble και καλός όρισες στην παρέα μας :)

1ον) Κάνε ένα post στην κατάλληλη ενότητα να σε γνωρίσουμε http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=11

2ον)Ξεκίνα με λίγο διάβασμα απο εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=11

Υπάρχουν πολύ ώμορφα άρθρα για τα ψαράκια σου που θα έπρεπε να δείς ,είμαι σίγουρος πως ο δίσκος σου είναι κάποιος απο αυτούς http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5248

Καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να τον πιάνεις απ' τα μούτρα...

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

καλα αυτα γιατι δε μου τα ειπε ο μαν που πηρα το ψαρι....

ολα μια χαρα ειναι μεσα μεταξυ τους. οσο αφορα τα προηγουμενα... Ξενερωσα τωρα. Επρεπε να ρωτησω κ εδω πιο πριν.

:)

φιλε μου δεν στα ειπε γιατι ηθελε να πουλησει ο πετσοπας.Μην ξενερωνεις υπαρχουν και αλλα ψαρια πολυ ωραια που θα σου αρεσουν παρα πολυ.Κανε ενα ζαπινκ στις σελιδες και ειμαι σιγουρος οτι θα φτιαξεις κατι πολυ καλο και κυριος θα σου αρεσει

Δεν είναι ανάγκη να τον πιάνεις απ' τα μούτρα...

πισω απο ενα pc ειναι δυσκολο να κατλαβεις το υφος που μιλαει καποιος,το ειπα με ολη την καλη εννοια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

πισω απο ενα pc ειναι δυσκολο να κατλαβεις το υφος που μιλαει καποιος,το ειπα με ολη την καλη εννοια :)

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...