Jump to content

Θερμαντήρες


teodkats

Recommended Posts

Έχει να προτείνει κάποιος, καταστήματα πιο κοντά στη Λάρισα που μένω;

Παρε - δες εδω -http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=341

Link to comment
Share on other sites

Απο τον θερμαντηρα δεν εχω κανενα προβλημα!!Μεχρι σημερα ειναι μια χαρα!!Απο την αρχη δεν αντιμετωπισα προβλημα με αμμωνια και τα σχετικα!Ο κυκλοφορητης ειναι μικρος για να λεμε αληθεια.

Εχω κρατησει το εσωτερικο φιλτρο για μηχανικο και εβαλα εξωτερικο για βιολογικο φιλτραρισμα!

Επισης εβαλα δευτερη λαμπα.Απο ψαρια εχω 7 cory,labeo,κλοουν,silver shark (εχει μεγαλωσει και πρεπει να του βρω νεο σπιτακι),πλεκο.Για τα λεφτα του το ενυδρειο ειναι σουπερ!

Για εξωτερικό φίλτρο δεν έχει το ενυδρείο τις κατάλληλες υποδοχές νομίζω..

Πως έβαλες το εξωτερικό φίλτρο και την δεύτερη λάμπα. Ποια έχεις βάλει;

Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία για να δω τα παραπάνω;

Λέω να κρατήσω το εσωτερικό φίλτρο με άλλο κυκλοφορητή και να προσθέσω το Eheim aquaball 2206 ελπίζω να μη είναι υπερβολικό;

Εγώ το ενυδρείο μαζί με το έπιπλο το πήρα 99 EUR που την θεωρώ πολύ καλή τιμή για 120lt. Αν είχε πιο μεγάλο κυκλοφορητή θα ήταν κορυφή..

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Παρε - δες εδω -http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=341

Αν και μένω στη Λάρισα πολλά χρόνια τα περισσότερα δεν τα ήξερα;

Ευχαριστώ..

Έχει αγοράσει κάποιος εξοπλισμό (Eheim θερμαντήρα, κυκλοφορητή)

και ψαριά από τα παραπάνω κατάστημα ή έχει να προτείνει και αλλά (κοντά στη Λάρισα);

Θα ήθελα γνώμες (θετικές και αρνητικές) για τα παραπάνω καταστήματα..

Link to comment
Share on other sites

Eheim aquaball 2206

Ειναι για ενυδρεια μεχρι 30 λιτρα .

Φαντασου οτι αγορασα το Eheim aquaball 2208 για 54 λιτρα .

Μαλλον για το 2210 ή το 2212 πρεπει να δεις .

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ελληνικο καταστημα που εχει τους jager 1-2 ευρω διαφορα απο το aquartistic, γιατι να μην τον παρεις απο εδω;

ειδικα εαν ερχεσαι Αθηνα για δουλειες ειναι μια χαρα

αυτο που σου λεει ο delta66 (οπως του τα ελεγε ο orck :bowdown:) ειναι οτι επειδη οι θερμοστατες εχουν την ΚΑΚΗ συνηθεια οταν κολανε να μενουνε στο μονιμα ανοιχτο αυτο εχει σαν αποτελεσμα οταν σου κολησει ο θερμαντηρας να λειτουργει συνεχεια ολη ημερα και ολο το βραδυ ακομη και εαν εχει ξεπερασει την θερμοκρασια που εχεις ορισει

εαν σου κολησει ενας 125W στο 120 λιτρων ενυδρειο σου αντι για 26°C θα σου παει πχ στους 29°C, εχεις αρκετες ελπιδες να ζησουν τα ψαρια σου μεχρι να το παρεις ειδηση και να τον κλεισεις

εαν βαλεις ενα 200W και σου κολησει θα σου ανεβασει θερμοκρασια πχ στους 34°C οπου θα χασεις τα περισοτερα (θα εχεις μια ψαροσουπα)

ΠΑΝΤΑ να κοιτας την θερμοκρασια απο το θερμομετρο και οχι απο τον θερμαντηρα

δεν θα σε ωφελησει σε τιποτα ενας υπερβολικα μεγαλος θερμαντηρας (εκτος και εαν θα βαλεις το ενυδρειο σε εξωτερικο χωρο η το μερος οπου μενεις ειναι ιδιαιτερα κρυο πχ δεν εχεις καλοριφερ, φευγεις για μεγαλα χρονικα διαστηματα απο το σπιτι αφηνοντας το χωρις θερμανση κλπ)

εγω θα ελεγα να παρεις ενα Jager 125W

αν σε τρομαζει πολυ σκεψου την αγορα ενος ελεκτη Eliwell 915C οπου θα ελεγχεις τον θερμαντηρα που εχει μεσα το ενυδρειο σου και εαν το καλοκαιρι βαλεις και ανεμηστηρακια, ειναι αρκετα πιο αξιοπιστος ο ελεκτης απο οποιονδηποτε θερμαντηρα

εαν αγορασεις ελεκτη δεν εχεις λογο να παρεις εναν πιο αξιοπιστο θερμαντηρα γιατι πλεον η αξιοπιστια του συστηματος θερμανσης ειναι στον ελεκτη και οχι στον θερμαντηρα

Υπαρχει καποιο link για τον Eliwell;Δεν μου εβγαλε τιποτα στην αναζητηση

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο link για τον Eliwell;Δεν μου εβγαλε τιποτα στην αναζητηση

www.maniadis-tairis.gr/ell/products/eliwell/

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο link για τον Eliwell;Δεν μου εβγαλε τιποτα στην αναζητηση

www.eliwell.eu/product_main.php?familly=1&language=_en

Link to comment
Share on other sites

μιας που υπαρχει αυτο το θεμα για να μην ανοιγω αλλο ξερει κανεις καποιο μαγαζι που να εχει θερμοστατες προσοχη θερμοστατες οχι θερμαντηρες γιατι δεν βρισκω πουθενα μονο απο εξω,να σαν και αυτονpost-1988-1206989453_thumb.jpg

Μάλλον θέλεις Thermocontroll..

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...mp;t=temartic_e

Link to comment
Share on other sites

Ειναι για ενυδρεια μεχρι 30 λιτρα .

Φαντασου οτι αγορασα το Eheim aquaball 2208 για 54 λιτρα .

Μαλλον για το 2210 ή το 2212 πρεπει να δεις .

Έχεις δίκιο το EHEIM aquaball 2210 είναι πιο κατάλληλο για 120lt.

Αλλά λέω να κρατήσω και το εσωτερικό κουτί φίλτρου που υπάρχει μέσα στο ενυδρείο που θα έχει κυκλοφορητή (τον JBL ProFlow mini 600 pump που σκέφτομαι να αγοράσω) με 570lt/h;

Μήπως είναι όμως υπερβολικό για 120lt και τα δυο μαζί;

Link to comment
Share on other sites

Για εξωτερικό φίλτρο δεν έχει το ενυδρείο τις κατάλληλες υποδοχές νομίζω..

Πως έβαλες το εξωτερικό φίλτρο και την δεύτερη λάμπα. Ποια έχεις βάλει;

Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία για να δω τα παραπάνω;

Λέω να κρατήσω το εσωτερικό φίλτρο με άλλο κυκλοφορητή και να προσθέσω το Eheim aquaball 2206 ελπίζω να μη είναι υπερβολικό;

Εγώ το ενυδρείο μαζί με το έπιπλο το πήρα 99 EUR που την θεωρώ πολύ καλή τιμή για 120lt. Αν είχε πιο μεγάλο κυκλοφορητή θα ήταν κορυφή..

Ευχαριστώ..

Φωτο θα βαλω αυριο που θα ειναι ανοιχτα τα φωτα για να φαινεται καλυτερα.

Για να βαλω 2η λαμπα αγορασα της arcadia fluorescent lighting controller (ειναι μετασχηματιστης με τα ντουι)

και το επιασα με δεματικα πανω στη βαση της μανισιας θεσης.

Σε αυτο εβαλα thn original tropical και στην μανισια εχω μια της osram cool daylight.

για το εξωτερικο εκοψα απο πισω μερια το πλαστικο σε δυο σημεια (ενα για καθε σωληνα) στα σημεια που ειναι διπλα και εξωτερικα απο εκει που πιανει το καπακι με το ενυδρειο (στα βιδακια)

Το κακο στο εσωτερικο του ειναι οτι δεν εχει χωρο για υλικα.

Το ειχα παρει 129ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Φωτο θα βαλω αυριο που θα ειναι ανοιχτα τα φωτα για να φαινεται καλυτερα.

Για να βαλω 2η λαμπα αγορασα της arcadia fluorescent lighting controller (ειναι μετασχηματιστης με τα ντουι)

και το επιασα με δεματικα πανω στη βαση της μανισιας θεσης.

Σε αυτο εβαλα thn original tropical και στην μανισια εχω μια της osram cool daylight.

για το εξωτερικο εκοψα απο πισω μερια το πλαστικο σε δυο σημεια (ενα για καθε σωληνα) στα σημεια που ειναι διπλα και εξωτερικα απο εκει που πιανει το καπακι με το ενυδρειο (στα βιδακια)

Το κακο στο εσωτερικο του ειναι οτι δεν εχει χωρο για υλικα.

Το ειχα παρει 129ευρω.

Τώρα πρέπει να έχει 159..

Ήταν σε προσφορά όταν το πήρα..

Αν μιλάμε για το ίδιο ενυδρείο..

Είχε προστατευτικά αφρολέξ μέσα η συσκευασία;;

Περιμένω την φωτογραφία με ανυπομονησία;

Πόσο κοστίζει το (arcadia fluorescent lighting controller);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...