Jump to content

Ph Control.


Recommended Posts

Εχω βαλει στο ενυδρειο μου CO2 μπουκάλα συνδεδεμενη με ηλεκροβάνα και pH Controler(ψηφιακο). Το προβλημα μου ειναι οτι ενω εχω σταθερο pH 7.0(το εχω ρυθμισει στο 7) φοβαμαι οτι το βραδυ που κλεινω τα φωτα και τα φυτα βγάζουν CO2 οτι ανεβενει η συγκετρωση του δειοξειδιου στο ενυδρείο πανω απο το φυσιολογικο (το πρωι εχω 26 mg/l με κΗ 8, ειναι οριακα ηψηλό), με αποτελεσμα να ανοιγω την αντλια οξυγόνου.Το θεμα ειναι οτι το οξυγονο μου ανεβαζει το pH μεχρι και 0,8 μοναδες δηλ, φτανει το 7.8 και η μπουκαλα δουλευει ολο το βραδυ να κρατησει σταθερο το pH αλλα ειναι αδυνατον.Με το που κλεινω το οξυγόνο ολα επανερχονται στο φυσιολογικο. Τι μου προτεινεται να κάνω οστε να μην εχω φόβο για τα ψαριά αλλα και τα επιπεδα του ρΗ . Εχω Discus, σαρακινους και νεον. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στην παρεα!!

τι αλλες μετρησεις εχεις?? κατεβασε το kh ,,και πες μας λιγα λογια για το ενυδρειο σου!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

...φοβαμαι οτι το βραδυ που κλεινω τα φωτα και τα φυτα βγάζουν CO2 οτι ανεβενει η συγκετρωση του δειοξειδιου στο ενυδρείο πανω απο το φυσιολογικο...

Βγάλε το οξυγόνο και μην ασχολείσαι με αυτόν τον μύθο

Η αλήθεια είναι ότι τα φυτά βγάζουν το βράδυ CO2 και καταναλώνουν Ο2 αλλά η ποσότητα είναι αμελητέα και άνευ σημασίας για το ενυδρείο σου.

Εγώ δεν έχω Ph κοντρόλερ έχω πλήρες φυτεμένο ενυδρείο και το βράδυ δεν κλείνω καθόλου το CO2 και δεν έχω προβλήματα, εσύ που το βράδυ το κλείνεις κι ολας τη προβλήματα να έχεις;

Ακόμη κα να ανέβει το βράδυ το CO2 άντε να κατεβάσει λίγο το Ph δεν τρέχει τίποτα. Το Ph αν παίζει μεταξύ ημέρας και νύχτας κατά 0,3 δεν έχεις το παραμικρό πρόβλημα και είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια και στην φύση συμβαίνει συνέχεια αυτό παίζει συνέχεια το ph.

Αυτό που χρειάζεται να κάνεις άμεσα είναι να κατεβάσει το Kh, και το Ph να είναι κάτω από το 7.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον Χρήστο. Οσα χρόνια έχω παροχή διοξειδίου, ποτέ δεν την έχω κλείσει το βράδυ, και ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

Τι φυτά έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το οξυγόνο και μην ασχολείσαι με αυτόν τον μύθο

Η αλήθεια είναι ότι τα φυτά βγάζουν το βράδυ CO2 και καταναλώνουν Ο2 αλλά η ποσότητα είναι αμελητέα και άνευ σημασίας για το ενυδρείο σου.

Εγώ δεν έχω Ph κοντρόλερ έχω πλήρες φυτεμένο ενυδρείο και το βράδυ δεν κλείνω καθόλου το CO2 και δεν έχω προβλήματα, εσύ που το βράδυ το κλείνεις κι ολας τη προβλήματα να έχεις;

Ακόμη κα να ανέβει το βράδυ το CO2 άντε να κατεβάσει λίγο το Ph δεν τρέχει τίποτα. Το Ph αν παίζει μεταξύ ημέρας και νύχτας κατά 0,3 δεν έχεις το παραμικρό πρόβλημα και είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια και στην φύση συμβαίνει συνέχεια αυτό παίζει συνέχεια το ph.

Αυτό που χρειάζεται να κάνεις άμεσα είναι να κατεβάσει το Kh, και το Ph να είναι κάτω από το 7.

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.Θα τις τηρησω. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι το οξυγονο το ανοιγα προληπτικα.Θα σταματησω να το κανώ.

τα φυτα που εχω ειναι:

Anybias

Vallisneria americana

Egeria densa

Hydrocharitaceae

Cryptocoryne wendii

Limnophila aquatica

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...