Jump to content

cherry barb με ασπρο σπυρακι


Recommended Posts

Χθες διαπιστωσα , αν και δεν ειμαι απολυτα σιγουρος καθ'οτι το ατιμο δεν καθεται να το δω, οτι κατω ακριβως απο το στομα του εχει ενα απειροελαχιστα μικρο ασπρο σπυρακι. Κατα τα αλλα το cherry barb ειναι μια χαρα, τρωει , τρεχει, πειραζει τον κοσμο και δεν τριβεται πουθενα.... Να ειναι ich? να ειναι ιδεα μου? :busted_cop:

Τι κανω? Βαζω αλάτι και ποσο? ανεβαζω θερμοκρασια ? και ποσο? (μετρησεις ολες οκ, με χαμηλη συγκεντρωση NO3, ph 7, T= 26oC) βαζω κανα φαρμακο? Γκαραντινα ενυδρειο δεν εχω και δε με βλεπω να εχω....

Συγκάτοικοι pleco, rasbora, neon (κι εγω απ'εξω)

thanx

Link to comment
Share on other sites

Ick δεν είναι. Κοίτα το καλύτερα. Μέχρι να βεβαιωθεις πως κάτι τρέχει μην βάλεις τίποτα γιατί μπορεί αύριο να έχει εξαφανισθεί. Παρακολούθησε το και πες μας. Αν μπορείς ανέβασε και φωτο.

Link to comment
Share on other sites

SOS το ασπρο σπυρακι μεγαλωσε , δυστυχως δε μπορω να πεισω το ψαρι να κατσει να το βγαλω μια φωτο της προκοπης, ανεβασα τη θερμοκρασια στους 28 και εβαλα μισο κουταλακι του νερου αλατι, τι αλλο κανω? Το cherry barb κατα τα αλλα ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρόκειται για κάποια μόλυνση. Συνήθως δεν είναι κάτι σοβαρό. Μια φωτογραφία παραγματικά θα βοηθούσε.

Τρώει το ψαράκι κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω να το περιγραψω γιατι φωτο δε μπορω να βγαλω, το ψαρι ειναι αεικινητο (φτου του). Το σπυρακι ειναι σα ενα μικρο ασπρο σπυρακι (που στον ανθρωπο θα ειχε πυον μεσα) στο κατω μέρος του σαγονιου του. Ο barb τρωει κανονικα, λειτουργει κανονικα και δεν ξυνεται πουθενα....

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αλλαγή του νερού και βάλε μελαφιξ ή πιμαφιξ μέχρι να υποχωρήσει (σε 3-4 μέρες θα δεις αν έχεις αποτελέσματα), δεν θα σου πειράξει το φίλτρο

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια καλή αλλαγή νερού 40-50% και παρακολούθησέ το λίγες μέρες ακόμα όπως λέει η Τζίνια. Ισως χρειαστεί κάποια θεραπεία με κάποιο φάρμακο τύπου General Cure, αλλά καλό θα ήταν αυτό να γίνει εκτός του ενυδρείου.

Καραντίνα μπορεί να μην έχεις αλλά μπορεί να βρεις κάποιο μεγάλο τάπερ, ή κουβά, με μία αεραντλία και να κάνεις εκεί τη θεραπεία αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

επειτα απο θεραπεια με melafix η μολυνση στο cherry barb υποχωρησε και εχει σχεδον εξαφανιστει. Παραλληλα ομως παρατηρησα οτι ενα αρσενικο guppy εχει μια αντιστοιχη μολυνση στη βαση του πανω πτερυγιου του (μοιαζει με μικροσκοπικη πληγη καλυμμενη με ασπρο χνουδι) . Συνεχιζω το melafix αλλά μέχρι πότε?

Link to comment
Share on other sites

επειτα απο θεραπεια με melafix η μολυνση στο cherry barb υποχωρησε και εχει σχεδον εξαφανιστει. Παραλληλα ομως παρατηρησα οτι ενα αρσενικο guppy εχει μια αντιστοιχη μολυνση στη βαση του πανω πτερυγιου του (μοιαζει με μικροσκοπικη πληγη καλυμμενη με ασπρο χνουδι) . Συνεχιζω το melafix αλλά μέχρι πότε?

10034[/snapback]

Αν τα ψαρακια σου παρουσιαζουν ενα ενα προβλημα, μαλλον υπαρχει κατι στο νερο. Κανε μια αλλαγη (30-40%) και συνεχισε με Μελαφιξ. Αυτη τη φορα, επειδη το guppy απ' οτι φαινεται εχει μολυνθει και σου εχει βγαλει μυκητες, προσθεσε και Πιμαφιξ ταυτοχρονως. Η συνδυασμενη θεραπεια πρεπει να κρατησει 7 ημερες.

Μην ξεχασεις την αλλαγη!!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε την αλλαγή όπως σου λέει η Μαρίνα και μην ταϊζεις πολύ σε αυτή την φάση. Την άλλη αλλαγή καλό θα είναι να την κάνεις μετά τις 7 ημέρες. Πρόσεχε την ποιότητα του νερού σου να είναι οκ γιατί αλλοιώς θα έχεις συνέχεια πρόβλημα και θα κάνεις θεραπείες χωρίς λόγο. Η συγκεκριμένη αγωγή μην φοβάσε δεν θα σου πειράξει το φίλτρο :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...