Jump to content

Φωτισμος


Recommended Posts

Μετα την επιτυχη DIY τοποθετηση και 2ρης λαμπας 15w στο 54λιτρο η εικονα στα φυτα ειναι χρονια μπροστα

απο πριν .Εχω 1 λαμπα 15w Growlux με ανακλαστηρα και fresh water απλη 15w με

ανακλαστηρα , οι οποιες δουλευουν με χρονοδιακοπτη 12 ωρες και η πρασινη αλγη εκανε την ενφανιση της .

Σκεφτομαι να βαλω αμεσα 2ρο χρονοδιακοπτη και η λειτουργια να ειναι ως εξης - να αναβει 1τη η Growlux και

μετα απο 2 ωρες να μπαινει και η fresh water και στο τελος να κλεινει η fresh water 2 ωρες πριν τη Growlux .

Η σκεψη ειναι πιο πολυ για τα ψαρια σα να κανω περιπου απεικονηση του φυσικου φωτισμου .

Η ερωτηση ειναι θα μπορεσει να ελαττωθει η πρασινη αλγη εστω και λιγο ?

Θα ειναι εστω και λιγο απεικονηση του φυσικου φωτισμου ?

Θα ειναι καλυτερο για τα ψαρια ?

Μια προταση για την αλγη ειναι του φιλου Salvator_v - να βαλω μεσα 2 Neritina Zebra

τα οποια δεν εχω βρει ακομα .

Ευχαρηστω για το διαθεσημο χρονο σας .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε Kwstas New,

Μια και είδα το όνομά μου είπα να απαντήσω. :bowdown:

Η σκέψη είναι σωστή για την διαφορά φάσης κατά 2 ώρες στο άναμα των λαμπτήρων και θα μειώσει αρκετά την πράσινη άλγη που συνήθως προέρχεται από έντονο λευκό ή από λάμπες με πολλά Kelvin άρα έμφαση στο μπλέ μέρος του φάσματος, σε συνδιασμό με πολύ αερισμό του νερού.

Η διαφωνία μου όμως βρίσκεται στην Gro-Lux η οποία δεν ενδείκνυται να λειτουργεί μόνη της. Χρωματικά μπορεί να είναι πιο κοντά στην ανατολή-δύση αλλά έχει παρατηρηθεί αύξηση μαύρης άλγης με την έμφασή της μόνο στο κόκκινο μέρος του φάσματος και λιγότερο του μπλέ. Είναι καλή για φωτοσύνθεση αλλά σε συνδιασμό με κάποια άλλη λάμπα.

Όπως έγραψα και σε άλλο post, θα πρότεινα μια λάμπα πλήρους φάσματος με λίγα kelvin 3000-4000 για προσομοίωση ανατολής δύσης, η οποία θα είναι πολύ καλή και για τα φυτά.

Μια άλλη λύση για την άλγη, είναι κατάργηση του αερισμού και η σωστή ρύθμιση παροχής CO2 όσο ανάβουν τα φώτα, αν το επιτρέπει το περιβάλον των ψαριών, ώστε να τροφοδοτούνται σωστά τα φυτά και να πάρουν το πάνω χέρι από την άλγη.

Υ.Γ. Για τα σαλιγγάρια θα σου στείλω P.M.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε Kwstas New,

Μια και είδα το όνομά μου είπα να απαντήσω. biggrin.gif

Η σκέψη είναι σωστή για την διαφορά φάσης κατά 2 ώρες στο άναμα των λαμπτήρων και θα μειώσει αρκετά την πράσινη άλγη που συνήθως προέρχεται από έντονο λευκό ή από λάμπες με πολλά Kelvin άρα έμφαση στο μπλέ μέρος του φάσματος, σε συνδιασμό με πολύ αερισμό του νερού.

Η διαφωνία μου όμως βρίσκεται στην Gro-Lux η οποία δεν ενδείκνυται να λειτουργεί μόνη της. Χρωματικά μπορεί να είναι πιο κοντά στην ανατολή-δύση αλλά έχει παρατηρηθεί αύξηση μαύρης άλγης με την έμφασή της μόνο στο κόκκινο μέρος του φάσματος και λιγότερο του μπλέ. Είναι καλή για φωτοσύνθεση αλλά σε συνδιασμό με κάποια άλλη λάμπα.

Όπως έγραψα και σε άλλο post, θα πρότεινα μια λάμπα πλήρους φάσματος με λίγα kelvin 3000-4000 για προσομοίωση ανατολής δύσης, η οποία θα είναι πολύ καλή και για τα φυτά.

Μια άλλη λύση για την άλγη, είναι κατάργηση του αερισμού και η σωστή ρύθμιση παροχής CO2 όσο ανάβουν τα φώτα, αν το επιτρέπει το περιβάλον των ψαριών, ώστε να τροφοδοτούνται σωστά τα φυτά και να πάρουν το πάνω χέρι από την άλγη.

Φιλε Salvator_v με την απαντηση σου μου λυνεις μια αποριες που ειχα με το φωτισμο .

Οταν εβγαλα τη λαμπα 800 luminous / 6000 kelvin που ειχε το ενυδρειο και εβαλα μονο

τη Gro-Lux με συνδυασμο ανακλαστηρα, ειχα παρατηρησει μαυρα στιγματα (βουλες) πανω

στα φυλλα των anubia (χωρις να ξερω τι ειναι).Ετσι το ειχα για 1,5 μηνα χωρις καλα αποτελεσματα στα φυτα .

Μετα εκανα τη κατασκευη με τη 2ρη λαμπα 7500 kelvin και εφηγαν τα μαυρα στιγματα ,

αλλα παρατηρησα πρασινη αλγη . Οποτε τωρα δουλευει 1 μηνα με τις δυο λαμπες .

Αρα αν καταλαβα καλα προτεινεις αν θελω να κανω στο περιπου ανατολή-δύση να βγαλω τη

Gro-Lux και να βαλω μια λαμπα στα 3000-4000 kelvin . Αυτο θα κανω , γιατι παροχη CO2

δε θελω να βαλω . Για τα σαλιγγάρια περιμενω ενημερωση .

Ευχαρηστω για αλλη μια φορα . :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χρονια πολλα

Μετα απο περιπου 1 μηνα το μονο που εχω κανει

ειναι η τοποθετηση 2 Neritina Zebra .

Η πρασινη αλγη εξακολουθει να υπαρχει .

Τα σαλιγκαρια εχουν κανει δουλεια αλλα δε φτανουν για

τα επιπεδα πρασινης αλγης που εχω .

Αρα η επομενη κινηση ειναι στο να κανω τις αλλαγες με το

φωτισμο .

Θα κρατησω τη κιτρινη λαμπα 15w 7500 και θα βγαλω τη Grolux 15w

για να τοποθετησω μια 15w 3000-4000 kelvin σε συνδιασμο με 2ρο

χρονοδιακοπτη .

Εχετε να προτεινετε καποια λαμπα 15w 3000-4000k ???

Ευχαρηστω.

Link to comment
Share on other sites

Αστο φωτισμο ως εχει και διπλη δοση flurish excel και θα φυγει η αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Αστο φωτισμο ως εχει και διπλη δοση flurish excel και θα φυγει η αλγη.

Ευχαρηστω

Παντα βαζω flurish excel σπαστα σε δυο δοσεις καθε μερα .

Δε μπορει να τη καταπολεμησει .

Η πρασινη αλγη ειναι σε μορφη σποτ και τριχοειδη .

Και βλεπω οτι εμφανιζεται μονο στα σημεια με πολυ υψηλο φωτισμο .

Δηλ. σε καποια φυλλα των φυτων που ειναι στη μεση και μπροστα στο τζαμι

Απο αποσταση 30-40 εκ δε τη βλεπεις αν πας κοντα στο τζαμι ειναι ορατη .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κώστα, αρνάκι... κατσικάκι ... τίποτα; με άλγη ασχολείσαι σήμερα; :wub:

Λοιπόοοον, εγώ προτιμώ JBL Solar Tropic στα 4000 Κ (Λίγο ακριβή γύρω στα 18,5 € για 15 W αλλά...)

Εναλλακτική λύση να ψάξεις σε μεγάλα καταστήματα ηλεκτρολογικού εξοπλισμού, για Osram Lumilux Delux L15W/840 (4000K - 950 Lm) ή L15W/930 (Ακόμα καλύτερη ποιότητα και χρωματική απόδοση αλλά 3000Κ και 750 Lm) είναι πιο φτηνές γύρω στα 10 €

Μέχρι να κάνεις κάτι με την λάμπα μείωσε τον χρόνο φωτισμού σταδιακά 15' / μέρα στις 9 - 10 ώρες.

Αυτό θα μειώσει την πράσινη τριχοειδή και σποτ.

Όταν βάλεις την λάμπα μπορείς να έχεις π.χ. την 4000Κ για 12 ώρες και την λευκή 9 ώρες, δηλαδή να ανάβει 1:30 ώρες μετά και να σβήνει 1:30 ώρες πρίν.

Επίσης δεν θυμάμαι αν έχεις αερισμό. Αν ναι κατέβασε στο ελάχιστο την παροχή αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κώστα, αρνάκι... κατσικάκι ... τίποτα; με άλγη ασχολείσαι σήμερα; biggrin.gif

Μακρια απο μας - μακαρι να ειχα για τα καρβουνα λαυρακι η συναγριδα

της ωρα . Ελπιζω απο αυριο .

Πρεπει να βρω την αιτια της πρασινης.

Επειδη σε ολα οπως και περι ενυδρειου ισχυει το οτι πληρωνεις περνεις

θα δοκιμασω να βρω την ακριβη λαμπα και βλεπουμε .

Καπου διαβασα στο ΑΖ οτι και η Grolux ειναι γυρο στα 3500 Κ .

Μηπως παιζει ρολο λεω εγω τωρα και η 2ρη που ειναι 7500 Κ ?

Και απο φυτα το εχω φυτευσει οσο δε παει αλλο (φυτα γρηγορης

αναπτυξης, αργης , δυσκολα , ευκολα .Παντου ) σιγουρα συντηρω

περισσοτερα φυτα απο ψαρια και ασπονδυλα .

Ελπιζω να σταθεροποιησω το συστημα απο τη πρασινη .

Ευχαρηστω και χρονια πολλα .

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε μην σ' ακούσουν τα ψάρια σου... θα κρύβονται μην τα φας :D

Η πράσινη άλγη είναι δείγμα καλών παραμέτρων στο νερό με τσιμπημένα ίσως λίγο τα φωσφορικά PO4.

Μια αιτία της πράσινης άλγης είναι ο συνδιασμός αερισμού και έντονου μπλέ φάσματος.

Η Gro Lux είναι μεν 3500Κ αλλά έχει έμφαση στο κόκκινο και λιγότερο στο μπλέ μέρος του φάσματος.

Η Standard Day light στα 7500Κ που έχεις υποθέτω ότι κι αυτή πρέπει να είναι τριακτινική, δηλ. έχει τρία Peak στο μπλέ, πράσινο, κίτρινο-κόκκινο.

Γι αυτό πρότεινα να μειώσεις τον χρόνο φωτισμού. Μείωσε και λίγο το Excel.

Οι λάμπες που σου πρότεινα JBL και Osram 930 είναι πλήρους φάσματος. Η JBL είναι τσιμπημένη λόγω αντιπροσώπου και γιατί πωλείται ατα ενυδρειακά, ενώ στην Γερμανία δεν είναι...

Σε όλα μου τα ενυδρεία γλυκού έχω καταλήξει σε JBL Solar Tropic (4000Κ) 12 ώρες και JBL Solar Natur (9000K) 9 ώρες.

Στο τελευταίο που παρουσίασα επειδή δεν άλλαξα το διπλο ballast με 2 μονά και διαφορετικό χρονισμό, τα σαλιγγάρια κάνουν υπερωρίες... :wub:

Αλλά αν αλλάξεις λάμπες κάντο σταδιακά για να προσαρμοστούν τα φυτά.

Σιγά σιγά με παρατήρηση θα βρείς την χρυσή τομή φωτισμου & λιπάσματος για σωστή ανάπτυξη φυτών και εξάληψη άλγης. Δεν υπάρχει κανόνας, κάθε ενυδρείο είναι ένας διαφορετικός μικρόκοσμος.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε μην σ' ακούσουν τα ψάρια σου... θα κρύβονται μην τα φας :rasp:

Η πράσινη άλγη είναι δείγμα καλών παραμέτρων στο νερό με τσιμπημένα ίσως λίγο τα φωσφορικά PO4.

Μια αιτία της πράσινης άλγης είναι ο συνδιασμός αερισμού και έντονου μπλέ φάσματος.

Η Gro Lux είναι μεν 3500Κ αλλά έχει έμφαση στο κόκκινο και λιγότερο στο μπλέ μέρος του φάσματος.

Η Standard Day light στα 7500Κ που έχεις υποθέτω ότι κι αυτή πρέπει να είναι τριακτινική, δηλ. έχει τρία Peak στο μπλέ, πράσινο, κίτρινο-κόκκινο.

Γι αυτό πρότεινα να μειώσεις τον χρόνο φωτισμού. Μείωσε και λίγο το Excel.

Οι λάμπες που σου πρότεινα JBL και Osram 930 είναι πλήρους φάσματος. Η JBL είναι τσιμπημένη λόγω αντιπροσώπου και γιατί πωλείται ατα ενυδρειακά, ενώ στην Γερμανία δεν είναι...

Σε όλα μου τα ενυδρεία γλυκού έχω καταλήξει σε JBL Solar Tropic (4000Κ) 12 ώρες και JBL Solar Natur (9000K) 9 ώρες.

Στο τελευταίο που παρουσίασα επειδή δεν άλλαξα το διπλο ballast με 2 μονά και διαφορετικό χρονισμό, τα σαλιγγάρια κάνουν υπερωρίες... :wub:

Αλλά αν αλλάξεις λάμπες κάντο σταδιακά για να προσαρμοστούν τα φυτά.

Σιγά σιγά με παρατήρηση θα βρείς την χρυσή τομή φωτισμου & λιπάσματος για σωστή ανάπτυξη φυτών και εξάληψη άλγης. Δεν υπάρχει κανόνας, κάθε ενυδρείο είναι ένας διαφορετικός μικρόκοσμος.

:rasp::rasp: φιλε salvator,μπραβο σου,εξαιρετικο ποστ,και πολυ κατατοπιστικο για τον φιλο μας.. :D
Link to comment
Share on other sites

:rasp::rasp: φιλε salvator,μπραβο σου,εξαιρετικο ποστ,και πολυ κατατοπιστικο για τον φιλο μας.. :wub:

Ευχαριστώ φίλε Klaz ! :D

Link to comment
Share on other sites

Η πράσινη άλγη είναι δείγμα καλών παραμέτρων στο νερό με τσιμπημένα ίσως λίγο τα φωσφορικά PO4

Σημερα εκανα πρωτη φορα μετρησεις PO4 0,25 mg/l.

Πηρα και 2ρο χρονοδιακοπτη και βλεπουμε .

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα η μια λαμπα να δουλευει ΜΑΧ 10 ωρες και η δευτερη να αναβει με μια ωρα διαφορα και να σβηνει μια ωρα πιο νωρις .

Επισης σε καινουρια ενυδρεια προσπαθουμε να (εφοσον εχουμε αρκετα watt) να προσαρμοσουμε το φωτισμο σταδιακα , πχ η μια λαμπα 10 ωρες και η δευτερη 2 ωρες , μετα απο μια βδομαδα 3 ωρες τη τριτη βδομαδα 4 ωρες τη τεταρτη βδομαδα 5 ωρες κλπ μεχρι να φτασεις στις 8 ωρες .

Επισης εχεις δεν εχεις CO2 πρεπει να προσεχεις πολυ με τη λιπανση .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...