Jump to content

Aναγνώριση γένους Ancistrus sp4


istellas

Recommended Posts

Για δείτε βρε παιδιά τη φωτό και πες τε μου αν μπορείτε να καταλάβετε αν είναι αρσενικός ο ψάρης. Πάντως από το μαγαζί που τον πήρα ήταν ο πιο μουστακαλής και κάνει και τσαλιμάκια στη θηλυκιά που έχω. Το μέγεθός του είναι περίπου 7 εκατοστά.

Ευχαριστώ :busted_cop:

post-190-1137451514_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε βρε παιδιά τη φωτό και πες τε μου αν μπορείτε να καταλάβετε αν είναι αρσενικός ο ψάρης. Πάντως από το μαγαζί που τον πήρα ήταν ο πιο μουστακαλής και κάνει και τσαλιμάκια στη θηλυκιά που έχω.  Το μέγεθός του είναι περίπου 7 εκατοστά.

Ευχαριστώ :busted_cop:

9599[/snapback]

Γιαννη ειναι 7 εκατοστα με την ουρα η χωρις (οι αναφορες ειναι SL (χωρις την ουρα, μονο το σωμα) και TL (με την ουρα))? Αν χωρις, τοτε ειναι σιγουρα θηλυκια. Διαφορετικα παιζει ακομα, αν και κρινοντας απο τα δικα μου μπορει να παει και για αρσενικο. Τα θηλυκα εκαστοτε βγαζουν ελαφρυ μουστακι, κυττα τις φωτο και ΕΔΩ Γινεται να παρεις μια κοντινη του κεφαλιου να δουμε την κλιση του μετωπου? Στο δικο σου φαινεται ευθυ και μακρυ - αλλα δεν ειμαι σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Mαζί με την ουρά είναι 7 εκατοστά, επίσης πάνω από το στόμα του η επιφάνεια δεν είναι σαν της θηλυκιάς που έχω... είναι σαν αξύριστη περιοχή :busted_cop:

Μπορεί να είναι και η χαρά μου βέβαια που θέλω να είναι αρσενικός :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Mαζί με την ουρά είναι 7 εκατοστά, επίσης πάνω από το στόμα του η επιφάνεια δεν είναι σαν της θηλυκιάς που έχω... είναι σαν αξύριστη περιοχή :busted_cop:

Μπορεί να είναι και η χαρά μου βέβαια που θέλω να είναι αρσενικός :busted_cop:

9610[/snapback]

Γιαννη ειναι μικρο για να πουμε με σιγουρια :thumbup: αλλα στο ευχομαι. Τωρα, για να ειμαστε πιο σιγουροι, παρε αν μπορεις, μια κοντινη φωτο προφιλ στη μουσουδα του. Οι αρσενικοι εχουν μια "κυρτωση" στη μεση της μουσουδας.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη πόσταρε φωτό από την 'κάτω' περιοχή.....

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ θα παίξουν οι φωτό που μου λέτε και βλέπουμε :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατάφερα χθες το βράδυ να τους πετύχω και τους δύο κολλημένους πάνω στο μπροστινό τζάμι οπότε τράβηξα τις "από κάτω" φωτογραφίες...

Σας τις παραθέτω και σας ζητάω να μου πείτε ποιο ψάρι είναι τι γένος πριν σας πω εγώ τι νομίζω για να μην δώσω λανθασμένες απόψεις σε κανέναν σας. Τελικά τα ψάρια είναι 6.5 πόντους με ουρά.

post-190-1137574300_thumb.jpg post-190-1137574398_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατα πάσα πιθανότητα είναι αρσενικό.Σίγουρα μετά από κανα μήνα στο νέο ενυδρείο θα έχει δείξει 100%....απλά υπομονή....

Link to comment
Share on other sites

Κατα πάσα πιθανότητα είναι αρσενικό.Σίγουρα μετά από κανα μήνα στο νέο ενυδρείο θα έχει δείξει 100%....απλά υπομονή....

9723[/snapback]

Γιαννη τεινω να συμφωνησω με το Δημητρη. Φανταζομαι οτι η δικη σου υποθεση ειναι οτι το πρωτο ψαρι (το καθετο) ειναι το αρσενικο ενω το δευτερο (το οριζοντιο) ειναι το θηλυκο.

Απο τις φωτο, οπως φαινονται, το πρωτο εχει πυκνοτερη "τριχοφυια" στη μουσουδα απο το δευτερο.

Ατυχως η γεννητικη περιοχη του δευτερου δεν φαινεται αρκετα καθαρα (εγω τουλαχιστον δεν ορκιζομαι οτι βλεπω στη φωτο "εκφυμα" - και εκανα zoom με Photoshop) αλλα το εκφυμα αυτο δεν ειναι και τοσο εμφανες ουτε στον δικο μου αρσενικο, ο οποιος ειναι πλεον ενηλικας.

Γι' αυτο και σου ζητησα φωτο απο μουσουδιτσες, γιατι εκει η διαφοροποιηση φαινεται αρκετα συχνα καθαροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όντως η κάθετη (πρώτη) φωτό είναι από αυτόν που θέλω να πιστεύω ότι είναι αρσενικός ενώ η δεύτερη από τη θηλυκιά. Μόλις τον πετύχω τον μάγκα θα του φωτογραφήσω και τη μουσούδα :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη ειναι μικρο για να πουμε με σιγουρια  :D αλλα στο ευχομαι. Τωρα, για να ειμαστε πιο σιγουροι, παρε αν μπορεις, μια κοντινη φωτο προφιλ στη μουσουδα του. Οι αρσενικοι εχουν μια "κυρτωση" στη μεση της μουσουδας.

9611[/snapback]

Ορίστε και οι φωτό που ζήτησες... Ελπίζω να βγάλετε άκρη :D

post-190-1138014859_thumb.jpg

post-190-1138014873_thumb.jpg

post-190-1138014889_thumb.jpg

post-190-1138014904_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και οι φωτό που ζήτησες... Ελπίζω να βγάλετε άκρη :D

10042[/snapback]

Βγαλαμε! Βλεπεις εκει που εχω βαλει τα βελακια?? Εχει μια "γεφυρα" η μουσουδα του. Ε! αυτο σημαινει οτι ειναι .....

ΑΓΟΡΙΝΑ

(τα κοριτσακια εχουν γαλλικες μυτουλες) :D:D:D

Αντε να σου ζησει, και με το καλο και παπους!!!!!!

ΥΓ Η ουρα του ειναι λιγο φαγωμενη η μου φαινεται? Τον βρηκανε μικρο και τον τσιμπολογανε?

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D :D :D:hysterical: :hysterical: :hysterical::angry2::thumbup::thumbup::thumbup::P:rasp:

Γιούπι !!!!!

Λοιπόν αν και εφόσον έχετε δίκιο..... εσύ Μαρίνα θα βαφτίσεις το θηλυκό (σαν κοριτσάκι που είσαι) και ο Δημήτρης το αρσενικό (σαν αγοράκι που είναι)!!!! Άντε περιμένω τα ονόματα για να έχουμε πλέον και μια καθόλα σωστή οικογένεια....

Thanx :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το αρσενικό βαπτήσθηκε από τον Δημήτρη...

Και το όνομα αυτού... Γιακουμής

Άντε και το θηλυκό... Που σαι νονά Μαρίνααααα????

:D:D

Υ.Γ. Μαρίνα όσο για την ουρά του, έτσι το πήρα από το μαγαζί (έτσι είχα πάρει και το θηλυκό αλλά έφτιαξε!). Ελπίζω ότι είναι θέμα χρόνου να φτιάξει και του Γιακουμή η ουρά. Χθες το βράδυ πάντως ο Γιακουμής την τίμησε τη φωλιά του Δημήτρη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω για τη δεσποινίδα Νεφέλη, γιατί μου φάνηκε πολύ σικάτη στη φωτό!

Άντε, να μας ζήσουν και καλούς απογόνους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άψογα!!! Γιακουμής + Νεφέλη !!!! Άντε να μας ζήσουν! :D

Link to comment
Share on other sites

Πότε με το καλό ο γάμος αντε περιμένουμε προσκλήσεις :D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλους απογονους Γιαννη.

Περιμενω προσκληση και γω :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...