Jump to content

ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΣΕ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα την γνώμη σας για την διαδικασία που έχω ακολουθήσει στο στρώσιμο και δημιουργία του θαλασσινού ενυδρείου μου και τι παραπάνω χρειάζεται να κάνω σε αυτήν την φάση.

Τα χαρακτηριστικά του είναι τα παρακάτω:

1) 180lt

2) skimmer 400

3) 2 κυκλοφορητές (1 & 2,5)

4)Αραγωνίτης

5) 16 κιλά βράχος ινδονησίας

6) εσωτερικό θερμόμετρο

7) δύο λάμπες (default με το ενυδρείο)

8) default φιλτρο ενυδρείου

9) 8 fishes

Το ενυδρείο ξεκίνησα να το στήνω πριν από τρεις μήνες. Τα ψάρια άρχισα να τα βάζω στον ενάμιση μήνα.

Οι μετρήσεις που κάνω σε αυτήν την φάση όπως μου συμβούλεψαν και από το κατάστημα είναι αμμωνία, θερμοκρασία, ΝΟ2, ΝΟ3.Απο αυτά μόνο την αμμωνία δεν έχω καταφέρει να μηδενίσω εντελώς.Κυμαίνεται μεταξύ 0,02-0,03. Προκειμένου να την μηδενίσω μου είπαν να βάζω τρεις φορές την εβδομάδα βακτήρια.

Παρόλα αυτά από τότε που το ξεκίνησα ποτέ δεν ήταν στο απόλυτο μηδέν.

Για να ανακεφαλαιώσω επομένως:

1) Πως θα μπορούσα να μηδενίσω την αμμωνία?

2) Απαιτούνται και κάποιες άλλες μετρήσεις πέραν των παραπάνω?

3) Απαιτούνται περισσότεροι κυκλοφορητές?

4) Υπάρχει κάποιος σωστός τρόπος τοποθέτησης των βράχων?

5) Μου πρότειναν την αγορά εξωτερικού φίλτρου γιατί όσο περισσότερα ψάρια μπαίνουν το default δεν θα είναι αρκετό. Τι λέτε για αυτό?

6) Μου ανέφεραν ότι το φως θα πρέπει να είναι κλειστό την νύχτα και να το ανάβω την ημέρα όσο λείπω από το σπίτι. Νομίζω όμως ότι μου ανεβάζει την θερμοκρασία. Για πόσο χρόνο θα προτείνατε εσείς?

7)Μου έδωσαν επίσης ένα υλικό που λέγεται Phosphate/silicate control και μου είπαν να το τοποθετώ στο φίλτρο. Τι ακριβώς κάνει αυτό?

8) Μου έδωσαν επίσης να ρίχνω coralline algae accelerator. Κρίνετε ότι κάνει καμμία διαφορά?

Σόρρυ για τα πολλά ερωτήματα. Ελπίζω να έγινα κατανοητή με την αρχάρια ορολογία μου και να μην σας κούρασα.

Αναμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας.

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

καλωσόρισες στο θαλασσινό ενυδρείο και στο aquazone !

Θα ήθελα την γνώμη σας για την διαδικασία που έχω ακολουθήσει στο στρώσιμο και δημιουργία του θαλασσινού ενυδρείου μου και τι παραπάνω χρειάζεται να κάνω σε αυτήν την φάση.

Τα χαρακτηριστικά του είναι τα παρακάτω:

1) 180lt

2) skimmer 400 τι μάρκα και τύπος είναι ? το 400 τι εννοεί ? για 400 λίτρα ενυδρείο ?

3) 2 κυκλοφορητές (1 & 2,5) μάρκα ?, απόδοση ?

4)Αραγωνίτης ποιότητα , κιλά? στεγνός –ζωντανός ?

5) 16 κιλά βράχος ινδονησίας σε τι κατάσταση τον αγόρασες ? υπάρχει φωτογραφία ?

6) εσωτερικό θερμόμετρο

7) δύο λάμπες (default με το ενυδρείο)

8) default φιλτρο ενυδρείου

9) 8 fishes τι ψάρια έχεις βάλει ?

Το ενυδρείο ξεκίνησα να το στήνω πριν από τρεις μήνες. Τα ψάρια άρχισα να τα βάζω στον ενάμιση μήνα.

Οι μετρήσεις που κάνω σε αυτήν την φάση όπως μου συμβούλεψαν και από το κατάστημα είναι αμμωνία, θερμοκρασία, ΝΟ2, ΝΟ3.Απο αυτά μόνο την αμμωνία δεν έχω καταφέρει να μηδενίσω εντελώς.Κυμαίνεται μεταξύ 0,02-0,03. Προκειμένου να την μηδενίσω μου είπαν να βάζω τρεις φορές την εβδομάδα βακτήρια.

Παρόλα αυτά από τότε που το ξεκίνησα ποτέ δεν ήταν στο απόλυτο μηδέν.

Για να ανακεφαλαιώσω επομένως:

1) Πως θα μπορούσα να μηδενίσω την αμμωνία?

σταματάς να ρίχνεις <<βακτήρια>>

τσεκάρεις την αξιοπιστία του τεστ

φροντίζεις να υπάρχει κινητικότητα στο νερό επιφάνειας

καλό skimming

2) Απαιτούνται και κάποιες άλλες μετρήσεις πέραν των παραπάνω?τι ενυδρείο θα φτιάξεις ? με κοράλλια ? η μόνο ψάρια ?

3) Απαιτούνται περισσότεροι κυκλοφορητές? πιθανότατα ..

4) Υπάρχει κάποιος σωστός τρόπος τοποθέτησης των βράχων?

να δημιουργούν σπηλιές και περάσματα ..

να πατάνε κατά το δυνατόν λιγότερο στη άμμο

να επιτρέπουν την εύκολη κίνηση νερού ανάμεσα τους

5) Μου πρότειναν την αγορά εξωτερικού φίλτρου γιατί όσο περισσότερα ψάρια μπαίνουν το default δεν θα είναι αρκετό. Τι λέτε για αυτό? αυτό μπορεί να είναι καλή ιδέα αν το εσωτερικό είναι όπως συνήθως ακατάλληλα για τη σωστή λειτουργία των υλικών και δύσχρηστα

6) Μου ανέφεραν ότι το φως θα πρέπει να είναι κλειστό την νύχτα και να το ανάβω την ημέρα όσο λείπω από το σπίτι. Νομίζω όμως ότι μου ανεβάζει την θερμοκρασία. Για πόσο χρόνο θα προτείνατε εσείς?

αυτός που στο πρότεινε είναι σαδιστής .. η δεν κατάλαβες καλά ..

μπορείς να κανονίσεις τη φωτοπεριοδο για τις ώρες που είσαι σπίτι ..

στην αρχή κρατάμε τα φώτα σβηστά

η αύξηση της θερμοκρασίας είναι φυσικό επακόλουθο του φωτισμού – στο φόρουμ μπορείς να διαβάσεις τα <αντίμετρα>

7)Μου έδωσαν επίσης ένα υλικό που λέγεται Phosphate/silicate control και μου είπαν να το τοποθετώ στο φίλτρο. Τι ακριβώς κάνει αυτό?

πες μας τη μάρκα του .. καλό είναι και χρειάζεται <τραβάει> τα φωσφορικά και τα silicates

8)Μου έδωσαν επίσης να ρίχνω coralline algae accelerator. Κρίνετε ότι κάνει καμμία διαφορά?αυτό σταμάτα να το ρίχνεις ..

Σόρρυ για τα πολλά ερωτήματα. Ελπίζω να έγινα κατανοητή με την αρχάρια ορολογία μου και να μην σας κούρασα.

Αναμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας.

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Αν το τεστ που μετράς την αμμωνία είναι της REDSEA (απο προσωπική εμπειρία και μόνο στο λέω) δεν πρόκειται να σου δείξει μηδέν !

εμένα μου δείχνει 0.05 στο νερό του ενυδρείο , στο απιονισμένο , στο εμφιαλωμένο ... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.

Σχετικά με τα ερωτήματα που μου έθεσες:

Τα χαρακτηριστικά του είναι τα παρακάτω:

1) 180lt

2) skimmer 400, (H μάρκα του είναι V2skim 400 κατασκευαστής tmc, τύπου pump και το 400 σημαίνει ότι καλύπτει ενυδρεία 200-400λίτρων). τι μάρκα και τύπος είναι ? το 400 τι εννοεί ? για 400 λίτρα ενυδρείο ?

3) 2 κυκλοφορητές (1 & 2,5) ( η μάρκα του πρώτου είναι mj1000 κατασκευαστής max1jet με απόδοση 1000lt/h και το δεύτερο είναι tunze με απόδοση 2500lt/h) μάρκα ?, απόδοση ?

4)Αραγωνίτης ποιότητα , κιλά? στεγνός –ζωντανός ? (όσο αφορά την ποιότητα του δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, τον αγόρασα συσκευασμένο και επειδή δεν θυμάμαι τα κιλά μπορώ να σου πω ότι έχει πάχος στο ενυδρείο μέσα γύρω στα 5mm)

5) 16 κιλά βράχος ινδονησίας σε τι κατάσταση τον αγόρασες ? υπάρχει φωτογραφία ? (τι εννοείς κατάσταση?τον έβγαλαν από το δικό τους ενυδρείο και μου τον έδωσαν. αν σε βοηθάει ρίξε μια ματιά στην φωτο παρακάτω:

6) εσωτερικό θερμόμετρο

7) δύο λάμπες (default με το ενυδρείο)

8) default φιλτρο ενυδρείου

9) 8 fishes τι ψάρια έχεις βάλει ?

Το ενυδρείο ξεκίνησα να το στήνω πριν από τρεις μήνες. Τα ψάρια άρχισα να τα βάζω στον ενάμιση μήνα.

Οι μετρήσεις που κάνω σε αυτήν την φάση όπως μου συμβούλεψαν και από το κατάστημα είναι αμμωνία, θερμοκρασία, ΝΟ2, ΝΟ3.Απο αυτά μόνο την αμμωνία δεν έχω καταφέρει να μηδενίσω εντελώς.Κυμαίνεται μεταξύ 0,02-0,03. Προκειμένου να την μηδενίσω μου είπαν να βάζω τρεις φορές την εβδομάδα βακτήρια.

Παρόλα αυτά από τότε που το ξεκίνησα ποτέ δεν ήταν στο απόλυτο μηδέν.

Για να ανακεφαλαιώσω επομένως:

1) Πως θα μπορούσα να μηδενίσω την αμμωνία?

σταματάς να ρίχνεις <<βακτήρια>>

τσεκάρεις την αξιοπιστία του τεστ

φροντίζεις να υπάρχει κινητικότητα στο νερό επιφάνειας

καλό skimming

2) Απαιτούνται και κάποιες άλλες μετρήσεις πέραν των παραπάνω?τι ενυδρείο θα φτιάξεις ? με κοράλλια ? η μόνο ψάρια ?

3) Απαιτούνται περισσότεροι κυκλοφορητές? πιθανότατα ..

4) Υπάρχει κάποιος σωστός τρόπος τοποθέτησης των βράχων?

να δημιουργούν σπηλιές και περάσματα ..

να πατάνε κατά το δυνατόν λιγότερο στη άμμο

να επιτρέπουν την εύκολη κίνηση νερού ανάμεσα τους

5) Μου πρότειναν την αγορά εξωτερικού φίλτρου γιατί όσο περισσότερα ψάρια μπαίνουν το default δεν θα είναι αρκετό. Τι λέτε για αυτό? αυτό μπορεί να είναι καλή ιδέα αν το εσωτερικό είναι όπως συνήθως ακατάλληλα για τη σωστή λειτουργία των υλικών και δύσχρηστα

6) Μου ανέφεραν ότι το φως θα πρέπει να είναι κλειστό την νύχτα και να το ανάβω την ημέρα όσο λείπω από το σπίτι. Νομίζω όμως ότι μου ανεβάζει την θερμοκρασία. Για πόσο χρόνο θα προτείνατε εσείς?

αυτός που στο πρότεινε είναι σαδιστής .. η δεν κατάλαβες καλά ..

μπορείς να κανονίσεις τη φωτοπεριοδο για τις ώρες που είσαι σπίτι ..

στην αρχή κρατάμε τα φώτα σβηστά

η αύξηση της θερμοκρασίας είναι φυσικό επακόλουθο του φωτισμού – στο φόρουμ μπορείς να διαβάσεις τα <αντίμετρα>

7)Μου έδωσαν επίσης ένα υλικό που λέγεται Phosphate/silicate control και μου είπαν να το τοποθετώ στο φίλτρο. Τι ακριβώς κάνει αυτό?

πες μας τη μάρκα του .. καλό είναι και χρειάζεται <τραβάει> τα φωσφορικά και τα silicates

8)Μου έδωσαν επίσης να ρίχνω coralline algae accelerator. Κρίνετε ότι κάνει καμμία διαφορά?αυτό σταμάτα να το ρίχνεις ..

Σόρρυ για τα πολλά ερωτήματα. Ελπίζω να έγινα κατανοητή με την αρχάρια ορολογία μου και να μην σας κούρασα.

Αναμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας.

Thanks.post-7226-1207427243_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.

Σχετικά με τα ερωτήματα που μου έθεσες:

Τα χαρακτηριστικά του είναι τα παρακάτω:

1) 180lt

2) skimmer 400, τι μάρκα και τύπος είναι ? το 400 τι εννοεί ? για 400 λίτρα ενυδρείο ?

H μάρκα του είναι V2skim 400 κατασκευαστής tmc, τύπου pump και το 400 σημαίνει ότι καλύπτει ενυδρεία 200-400λίτρων

3) 2 κυκλοφορητές (1 & 2,5) μάρκα ?, απόδοση ?

η μάρκα του πρώτου είναι mj1000 κατασκευαστής max1jet με απόδοση 1000lt/h και το δεύτερο είναι tunze με απόδοση 2500lt/h

4)Αραγωνίτης ποιότητα , κιλά? στεγνός –ζωντανός ?

όσο αφορά την ποιότητα του δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, τον αγόρασα συσκευασμένο και επειδή δεν θυμάμαι τα κιλά μπορώ να σου πω ότι έχει πάχος στο ενυδρείο μέσα γύρω στα 5mm

5) 16 κιλά βράχος ινδονησίας σε τι κατάσταση τον αγόρασες ? υπάρχει φωτογραφία ?

τι εννοείς κατάσταση?τον έβγαλαν από το δικό τους ενυδρείο και μου τον έδωσαν. αν σε βοηθάει ρίξε μια ματιά στην συνημμένες φωτο

9) 8 fishes τι ψάρια έχεις βάλει ?

valentini's sharpnose puffer,

canturus leucosternon,

salarias fasciatus,

amphiprion clarkii,

chrysiptera cyanea,

pseudochromis paccagnella

(ειναι και ακόμα δύο που δεν γνωρίζω τα ονόματά τους, αλλά θα το ψάξω και θα σου πω).

Για να είμαι ειλικρινής δεν εχω καταλάβει κάποιες απαντήσεις σου όπως:

1) Πως θα μπορούσα να μηδενίσω την αμμωνία?

σταματάς να ρίχνεις <<βακτήρια>>

τσεκάρεις την αξιοπιστία του τεστ

Τι εννοείς? Πως μπορώ να την τσεκάρω? Το τεστ που χρησιμοποιώ είναι το Tropic Marin.

2) Απαιτούνται και κάποιες άλλες μετρήσεις πέραν των παραπάνω?τι ενυδρείο θα φτιάξεις ? με κοράλλια ? η μόνο ψάρια ?

Δεν νομίζω ότι θα προχωρήσω άμεσα σε κορράλια. ισως φτιάξω αργότερα ένα μικρότερο με κοράλλια.

3) Απαιτούνται περισσότεροι κυκλοφορητές? πιθανότατα ..

έλεγα να πάρω άλλον ένα 2500Lt/h. Τι λες θα βοηθήσει? ώστε να έχω συνολική κυκλοφορία γύρω στα 6000lt/h.

5) Μου πρότειναν την αγορά εξωτερικού φίλτρου γιατί όσο περισσότερα ψάρια μπαίνουν το default δεν θα είναι αρκετό. Τι λέτε για αυτό? αυτό μπορεί να είναι καλή ιδέα αν το εσωτερικό είναι όπως συνήθως ακατάλληλα για τη σωστή λειτουργία των υλικών και δύσχρηστα.

έχεις να μου προτείνεις κάποια συγκεκριμένο ή τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει αυτό για να καλυφθω. Λάβε υπόψη ότι θα εξωτερικά με περιορίζει αρκετά ο χώρος γιατι το πίσω μέρος του ενυδρείου είναι τοίχος.

7)Μου έδωσαν επίσης ένα υλικό που λέγεται Phosphate/silicate control και μου είπαν να το τοποθετώ στο φίλτρο. Τι ακριβώς κάνει αυτό?

πες μας τη μάρκα του .. καλό είναι και χρειάζεται <τραβάει> τα φωσφορικά και τα silicates

η μάρκα του είναι Phosguard εταιρεία seachew.

ελπίζω να έγινα πιο συγκεκριμένη τώρα.

Ευχαριστώ

post-7226-1207427243_thumb.jpg

post-7226-1207427522_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πάρε ένα τεστ άλλης μάρκας να επιβεβαιώσεις αυτό που σου λέει ο λευκόστερνος ..

ότι δεν έχεις αμμωνία

απορώ πως παίρνεις ενδείξεις 0,02-0,03 από το τεστ της tropic marine

http://www.tropic-marin.de/web/english/homepage.html

όπως βλέπω μετράει αμμώνιο από 0,1 και ανάλογα με το ph το μετατρέπεις σε αμμωνία .. όπως διαβάζω

μπορείς να προσθέσεις την αντλία που λες . αλλά μάλλον είναι καλύτερα να πάρεις άλλες δυο 1000 λ/ω

ρύθμισε το skimmer σου να είναι παραγωγικό

κάθε πότε αλλάζεις phos guard ?

για φίλτρο .. ένα classic eheim σαν το 2213 η 2215 με βανάκια

καλή συνέχεια !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...