Jump to content

καποιος εμπειρος...


kostaszoidos

Recommended Posts

θα ηθελα εαν ειναι δυνατον να μου απαντησει καποιος με πειρα στις γεννηστρες.κανει να μπει ενα εσωτερικο μικρο φιλτρο στην γεννηστρα:bowdown:αν ναι ποιο ειναι καταληλο-τυπος -μαρκα) η πρεπει οπωσδηποτε εξωτερικο να μπει:)τυπος-μαρκα).Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαρτώνται από το μέγεθος της γεννήστρας.

Παράδειγμα η δικιά μου είναι 120 λίτρα. :bowdown:

Τώρα αν μιλάς για της κλασικές μικρούλες γεννήστρες που τοποθετούμε μέσα στο ενυδρείο όχι βέβαια δεν βάζουμε φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Κοινώς βοήθησε μας με περισσότερα στοιχεία σχετικά με το τι θες να κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα εαν ειναι δυνατον να μου απαντησει καποιος με πειρα στις γεννηστρες.κανει να μπει ενα εσωτερικο μικρο φιλτρο στην γεννηστρα:bowdown:αν ναι ποιο ειναι καταληλο-τυπος -μαρκα) η πρεπει οπωσδηποτε εξωτερικο να μπει:)τυπος-μαρκα).Ευχαριστω.

αν μιλας για γεννηστρα ενυδρειο :) περιπου στα 70-100 λιτρα καλο ειναι να μπει εξωτερικο

για το λογο οτι το εσωτερικο θα ειναι δυσκολο στο καθαρισμα...ασε που θα ειναι πιο ευκολο να ρουφηξει και

παγιδεψει γοννους ψαριων αφου δεν θα μπορεις ευκολα να κλεισεις τις εισαγωγες του με καποιο σφουγγαρι

Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαρτώνται από το μέγεθος της γεννήστρας.

Παράδειγμα η δικιά μου είναι 120 λίτρα. :bowdown:

Τώρα αν μιλάς για της κλασικές μικρούλες γεννήστρες που τοποθετούμε μέσα στο ενυδρείο όχι βέβαια δεν βάζουμε φίλτρο.

μα φυσικα για ξεχωριστο ενυδρειο-γεννηστρα των 90 λιτρων και οχι κλασικη μικρουλα οπως αναφερεις.αφου προκειται να φιλοξενησει ζευγαρι δισκων..Μπορεις να μου υποδειξεις κατι συγκεκριμενο:

Link to comment
Share on other sites

Κοινώς βοήθησε μας με περισσότερα στοιχεία σχετικά με το τι θες να κάνεις...

ειναι ηδη στημενη μια γεννηστρα των 90 λιτρων το οποιο εχω βαλει μεσα μονο θερμοστατη και μια αερανλια.Νομιζω οτι λειπει μονο το φιλτρο ακομη το οποιο χρειαζομαι και βοηθεια.Εσωτερικο η εξωτερικο τελικα:bowdown:θα με βοηθουσε αν μου προτεινες κατι συγκεκριμενο)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως στις γεννήστρες μπαίνουν φίλτρα από σφούγγαρι με αεραντλία και με πολύ μικρή ροή αέρα (sponge filter) για να μην έχεις πρόβλημα με τα μικρούλια αφού το νερό περνάει μέσα από το σφουγγάρι.

Οπότε έχεις και αέρα στο ενυδρείο σου και κάποιο φιλτράρισμα του νερού.

Καλή επιτυχία

Έγινε επεξεργασία - Frog
Link to comment
Share on other sites

αν μιλας για γεννηστρα ενυδρειο :bowdown: περιπου στα 70-100 λιτρα καλο ειναι να μπει εξωτερικο

για το λογο οτι το εσωτερικο θα ειναι δυσκολο στο καθαρισμα...ασε που θα ειναι πιο ευκολο να ρουφηξει και

παγιδεψει γοννους ψαριων αφου δεν θα μπορεις ευκολα να κλεισεις τις εισαγωγες του με καποιο σφουγγαρι

δηλαδη θελεις να πεις οτι αν με καποιο τροπο κατφερω να αποτρεψω τα παραπανω που αναφερεις μπορει να μπει και εσωτερικο φιλτρο:Αν ναι ποιο(μαρκα)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως στις γεννήστρες μπαίνουν φίλτρα από σφούγγαρι με αεραντλία και με πολύ μικρή ροή αέρα (sponge filter) για να μην έχεις πρόβλημα με τα μικρούλια αφού το νερό περνάει μέσα από το σφουγγάρι.

Οπότε έχεις και αέρα στο ενυδρείο σου και κάποιο φιλτράρισμα του νερού.

Καλή επιτυχία

ενοεις αυτο της TROPICAL:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θελεις να πεις οτι αν με καποιο τροπο κατφερω να αποτρεψω τα παραπανω που αναφερεις μπορει να μπει και εσωτερικο φιλτρο:Αν ναι ποιο(μαρκα)

Φιλε μου ενας γνωστος μου εχει κανει μια πατεντα για να εχει εσωτερικο σε γεννηστρα

βαζει μια φετα σφουγγαριου και την σφηνωνει στο μπροστινο τζαμι και στο πισω

και δημιουργει κατα καποιο τροπο εναν τοιχο απο σφουγγαρι

βεβαια του "τρωει" λιγο χωρο αλλα δεν εχει προβλημα να χασει νεογεννητα ψαρακια

δες φωτο παρακατω για να καταλαβεις καλυτερα

06399496.png

Έγινε επεξεργασία - yiapasdiscus
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ενας γνωστος μου εχει κανει μια πατεντα για να εχει εσωτερικο σε γεννηστρα

βαζει μια φετα σφουγγαριου και την σφηνωνει στο μπροστινο τζαμι και στο πισω

και δημιουργει κατα καποιο τροπο εναν τοιχο απο σφουγγαρι

βεβαια του "τρωει" λιγο χωρο αλλα δεν εχει προβλημα να χασει νεογεννητα ψαρακια

δες φωτο παρακατω για να καταλαβεις καλυτερα

06399496.png

Πολυ καλο.αποτελεσμα ειχε ομως:Και οταν τελικα βαλεις εσωτερικο φιλτρο πως πετυχενεις να φτασεις το νερο στο επιθυμητο σημειο ετσι ωστε να εχεις καταληλες συνθηκες νερου ομοιες με αυτες που ηταν πριν το ζευγαρι μπει στην γεννηστρα για νασυνεχισει να γεννα:

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquariumguys.com/aquarium-sponge-filters.html

Πάρε μια ιδέα για το πως μοιάζει ένα τέτοιο φίλτρο αν και στα ζευγάρια (γεννήστρα) καλα είναι να καθαρίζεις τον πάτο κάθε μέρα μετά το ταϊσμα για να έχεις καθαρό νερό και να συμπληρώνεις με καινούργιο όσο δεν έχεις ακόμη μικρά οπότε και χώρις κάποιο φίλτρο δεν έχεις πρόβλημα. Από την στιγμή που θα βγάλεις το ζευγάρι από το ενυδρείο η διαδικασία ξεκινάει από την αρχή μπορεί να πάρει κάποιες μέρες μέχρι το ζευγάρι να συνηθίσει το καινούργιο του σπίτι (γεννήστρα). Το φίλτρο δεν αλλάζει τις συνθήκες του νερού

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου προτείνει ο yiapasdiscus παραπάνω είναι μια πολύ καλή λύση. Φυσικά την θέση του εσωτερικού φίλτρου θα μπορούσε να πάρει απλά η είσοδος ενός εξωτερικού (για ακόμα καλύτερα αποτέλεσματα στην φίλτρανση) ή απλά ένας κυκλοφοριτής (τραβάει απο κάτω βγάζει από πάνω) δημιουργούντας κυκλοφορία μέσα από το σφουγγάρι (φίλτρο αμβούργου). :bowdown::)

Προσωπικά στην δική μου γεννίστρα (120 λτ) χρησιμοποιώ ένα EHEIM 2028 (υπερβολή - απλά υπήρχε διαθέσιμο) φροντίζοντας να καλύψω την είσοδο του φίλτρου με σφουγγάρι ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος να ρουφιχθούν τα μικρά μέσα στο φίλτρο.

Έχω δεί να χρησιμοποιούνται τρόποι φίλτρανσης όπως αυτοί που προτείνει ο φίλος Frog χωρίς όμως να έχω προσωπική άποψη για την αποτελεσματικότητα τους.

Σε κάθε περίπτωση μην αμελήσεις ώστε οποιαδήποτε φίλτρανση να είναι βιολογικά έτοιμη πριν βάλεις μέσα στο ενυδρείο το ζευγάρι σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου προτείνει ο yiapasdiscus παραπάνω είναι μια πολύ καλή λύση. Φυσικά την θέση του εσωτερικού φίλτρου θα μπορούσε να πάρει απλά η είσοδος ενός εξωτερικού (για ακόμα καλύτερα αποτέλεσματα στην φίλτρανση) ή απλά ένας κυκλοφοριτής (τραβάει απο κάτω βγάζει από πάνω) δημιουργούντας κυκλοφορία μέσα από το σφουγγάρι (φίλτρο αμβούργου). :bowdown::)

Προσωπικά στην δική μου γεννίστρα (120 λτ) χρησιμοποιώ ένα EHEIM 2028 (υπερβολή - απλά υπήρχε διαθέσιμο) φροντίζοντας να καλύψω την είσοδο του φίλτρου με σφουγγάρι ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος να ρουφιχθούν τα μικρά μέσα στο φίλτρο.

Έχω δεί να χρησιμοποιούνται τρόποι φίλτρανσης όπως αυτοί που προτείνει ο φίλος Frog χωρίς όμως να έχω προσωπική άποψη για την αποτελεσματικότητα τους.

Σε κάθε περίπτωση μην αμελήσεις ώστε οποιαδήποτε φίλτρανση να είναι βιολογικά έτοιμη πριν βάλεις μέσα στο ενυδρείο το ζευγάρι σου. :)

μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος οταν λες βιολογικα ετοιμη φιλτρανση:

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquariumguys.com/aquarium-sponge-filters.html

Πάρε μια ιδέα για το πως μοιάζει ένα τέτοιο φίλτρο αν και στα ζευγάρια (γεννήστρα) καλα είναι να καθαρίζεις τον πάτο κάθε μέρα μετά το ταϊσμα για να έχεις καθαρό νερό και να συμπληρώνεις με καινούργιο όσο δεν έχεις ακόμη μικρά οπότε και χώρις κάποιο φίλτρο δεν έχεις πρόβλημα. Από την στιγμή που θα βγάλεις το ζευγάρι από το ενυδρείο η διαδικασία ξεκινάει από την αρχή μπορεί να πάρει κάποιες μέρες μέχρι το ζευγάρι να συνηθίσει το καινούργιο του σπίτι (γεννήστρα). Το φίλτρο δεν αλλάζει τις συνθήκες του νερού

΅σ ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος οταν λες βιολογικα ετοιμη φιλτρανση:

Προφανώς στρωμένο φίλτρο... ή στρώσιμο νέου φίλτρου πριν βάλεις τα ψάρια μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...