Jump to content

ερώτηση για λάμπα........


αριστομένης

Recommended Posts

Γειά σας .

Έχω στο γραφείο μου ένα diy μονομαχοενυδρειάκι 15lit και για φωτισμό,ένα κρεμάστο φωτιστικό γραφείου με μια κοινή λάμπα ......μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρώ λάμπα βιδωτή12-15w που να ενδείκνεται για φυτά;

Γιατί η sesiflora μου δεν πάει καλά....αυτή η λάμπα που έχω τώρα είναι μάλλον 2400 celvin.....και όπου ρώτησα

για λάμπα με 4500celvin +/- δεν βρήκα πουθενά.....μη μου πείτε για αγορά από internet .....δεν το χρεισιμοποιώ

για αγορές...

Σας ευχαριστώ πολλή. post-3560-1207093719_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ψάξε λίγο στο Praktiker έχει κάτι φτηνά μαύρα φωτιστικά γραφείου (γύρω στα € 10) με λάμπα PL 9W στα 4000 Κ, είτε με ποδαράκι είτε με μανταλάκι.

Αν βάλεις και λίγο Αλουμιόχαρτο μέσα πάνω από τη λάμπα, είναι υπερ αρκετή για τα λίτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα λιγότερα kelvin που υπάρχουν σε βιδωτή λάμπα εξοικονόμησης ενέργειας είναι 2700k, αλλά από τη φωτό σου το χρώμα μοιάζει για daylight... :bowdown:

Λάμπα σε 4000k μπορείς να βρεις σε καταστήματα ηλεκτρολογικού υλικού, μόνο που δε διαθέτουν όλες οι εταιρείες αυτό το χρώμα! Προσωπικά θα πρότεινα και μια daylight, 6000-6500k... :)

Συμφωνώ όμως με το Σωτήρη (Salvator_v) ότι το φως που θέλεις να βάλεις θα είναι πάρα πολύ για τα λίτρα σου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...