Jump to content

ειναι ετοιμο


teris_1984

Recommended Posts

Καλό,μα θα με βρεις αντίθετο σε ότι δεν είναι φυσικό (αρχαία κολόνες και τέτοια)...

Με το συμπάθιο πάντα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι του γουστου μου..... μοιαζει αφυσικο....

Link to comment
Share on other sites

καλο

Πολυ φιλικα και χωρις να σε απογοητευω,σου λεω οτι αν εβγαζες τα ψευτικα διακοσμητικα και στοιβαζες λιγο καλυτερα τις πετρες για να φτιαξεις κρυψωνες θα ηταν πολυ καλυτερο.Δολιμασε το. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

προσπαθησα πολυ γιατι και εμενα δεν μου αρεσαι και κατελειξα καπωσ ετσι.

post-5886-1211640662_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερο αλλα τις φυσαλιδες (αεραντλια)πρεπει να μπουν πισω απο τις πετρες...και για σενα και για τα ψαρια....

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις ετσι να βλεπεις το φυσικο τοπιο...Ειναι σαν να υπαρχει διαροη φυσικου αεριου απο σωληνα μεσα στο νερο

Ειναι χαλια ετσι κατα την γνωμη και για τα ψαρια τα οποια θα κολυμπαν μεσα σε μπουρμπουληθρες....

φιλικα Γιωργος....

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις ετσι να βλεπεις το φυσικο τοπιο...Ειναι σαν να υπαρχει διαροη φυσικου αεριου απο σωληνα μεσα στο νερο

Ειναι χαλια ετσι κατα την γνωμη και για τα ψαρια τα οποια θα κολυμπαν μεσα σε μπουρμπουληθρες....

φιλικα Γιωργος....

σωστος δεν το ειχα σκεφτει ευχαριστω πολυ θα το αλλαξω.
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη αλλα δεν ειναι πολυ σωστο να ειμαστε αποτομοι με τα παιδια που ξεκινανε τωρα να φιαχνουν τα ενυδρεια τους και να τους απογοητευουμε οπως πολυ σωστα ειπε ο dias.φιλε μου εμενα μου αρεσουν πολυ οι πρτρες που εχεις και για να καταληξεις στο στησιμο που θα σου αρεσει θα χρειαστει να το ξεστησεις πολλες φορες(το ιδιο εκανα και εγω)εγω θα σου προτεινα να κανεις 2 βουναλακια δεξια και αριστερα και στο κεντρο κενο με καμια βαλισνερια για να σουλατσαρουν τα ψαρακια..για τις αντλιες μπορεις να τις καταργησεις τελειως η αν σου αρεσουν πισω στο ενυδρειο(χτυπαει το φως πανω τους και φαινονται καλυτερα)καλη επιτυχια θα την βρεις την ακρη...

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το οπτικο κομματι τα ειπαν οι υπολοιποι της παρεας...

στο πρακτικο (για τα ψαρακια σου παντα :buttrock: ) θα σου προτεινα να αλλαξειςτο χαλικι με λε αμμο καθως οι κιχλιδες σου τρελαινονται να σκαβουν..επισης κατι που μπορει να το δεις και μονος σου στην πορεια (οπως εγω παλαιοτερα),οι πετρες ειναι αρκετα αιχμηρες,και σε συνδιασμο με την γρηγοραδα των ψαριων και τα κυνηγητα τους μπορει να παρατηρησεις γρατζουνιες ή ακομη και τραυματισμους..εχε το νου σου για καλο και για κακο.. :bowdown:

καλη συνεχεια απο μενα... :buttrock::rasp:

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το οπτικο κομματι τα ειπαν οι υπολοιποι της παρεας...

στο πρακτικο (για τα ψαρακια σου παντα :buttrock: ) θα σου προτεινα να αλλαξειςτο χαλικι με λε αμμο καθως οι κιχλιδες σου τρελαινονται να σκαβουν..επισης κατι που μπορει να το δεις και μονος σου στην πορεια (οπως εγω παλαιοτερα),οι πετρες ειναι αρκετα αιχμηρες,και σε συνδιασμο με την γρηγοραδα των ψαριων και τα κυνηγητα τους μπορει να παρατηρησεις γρατζουνιες ή ακομη και τραυματισμους..εχε το νου σου για καλο και για κακο.. :bowdown:

καλη συνεχεια απο μενα... :buttrock::rasp:

καλισπερα οι πετρες ειναι αγορασμενες απο μαγαζη που πουλαει λουλουδια πετρεσ διακοσμισης κηπου ειναι η 5 φορα που τησ αλλαζω και πιστεβω οτι το αποτελεσμα ειναι καλο οσο για την αμμο δεν μου αρεσει καθολου τα ψαργιαμου εινα 6 TROPHEUS IKOLA και 4 LABIDOCHROMIS YELLOW
Link to comment
Share on other sites

Tα ψαρια ειναι αφρικανες αλλα απο διαφορετικες λιμνες και διαφορετικες διατροφικες συνηθειες οποτε θα εχεις προβλημα αν δεν τα χωρισεις ! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

tτα λαμπιδοχρομις φιλε ειναι τα πιο ηρεμα ψαρακια στην λιμνη μαλαουι τα τροφεους ειναι απο τα πιο αγρια και ειναι απο την λιμνη ταγγανικα δεν πρεπει να μπλεκεις αυτεσ τις 2 λιμνες για πολλουσ λογους.τα τροφεους ειναι καταπληκτικαψαρακια κρατα αυτα μονο γιατι τα λαμιντος αν τα αφισεις μεσα θα δεινοπαθησουν και πολυ πιθανο ειναι να μην αντεξουν.επιπροσθετως να σου πω οτι τα τριφεουσ θεωρουνται δυσκολα ψαρακια και γενικα εχουν απογοητευσει πολλους χομπιστες που ασχολουνται χρονια αλλα αν σου κατσει ειναι μια ιεραρχημενη κοινωνια με απιστευτο χαρακτηρα που σεαποζημειωνεινα σου πω κιολας οτι πολλοι υποστηριζουν οτι τα τροφεους πρεπει να τα διατηρεις σε αριθμο τουλαχιστον 12 ατομων...η αμμος πολυ φοβαμαι οτι ειναι αναγκαια αφου με αυτη καθαριζουν τα βραγχεια τους τα ψαρια και εκει αισθανονται ιμορφα ειναι και μερος του βιοτοπου τους

Έγινε επεξεργασία - odin79
Link to comment
Share on other sites

Η αμμος ειναι απαραιτητη, αν δεν σου αρεσει.. ξεκινα να συνηθιζεις την ιδεα.

Τα τροφεους δεν μπορεις να τα κρατησεις σε αυτα τα λιτρα. Αργα ή γρηγορα θα εχεις απωλειες απο μαχες. Τα labs ειναι τα καταλληλα ψαρια για αυτη τη συνθεση. Βαλε μερικα ακομα, αφου δωσεις τα τροφεους και θα αρχισεις να βλεπεις γεννες συντομα. Σε ψαρια απο τη λιμνη malawi και παντα σε mbuna μην ξεπερασεις τα 8 ψαρια αν το ενυδρειο σου ειναι 180 λιτρων. Αν ειναι 120 τα 4 Labs ειναι το οριο. Ισως σου φανει υπερβολη αλλα αν εχεις αμφιβολιες και πιστευεις οτι χωρανε κι αλλα θα διαπιστωσεις το αντιθετο με το χειροτερο τροπο...

Link to comment
Share on other sites

Η αμμος ειναι απαραιτητη, αν δεν σου αρεσει.. ξεκινα να συνηθιζεις την ιδεα.

Τα τροφεους δεν μπορεις να τα κρατησεις σε αυτα τα λιτρα. Αργα ή γρηγορα θα εχεις απωλειες απο μαχες. Τα labs ειναι τα καταλληλα ψαρια για αυτη τη συνθεση. Βαλε μερικα ακομα, αφου δωσεις τα τροφεους και θα αρχισεις να βλεπεις γεννες συντομα. Σε ψαρια απο τη λιμνη malawi και παντα σε mbuna μην ξεπερασεις τα 8 ψαρια αν το ενυδρειο σου ειναι 180 λιτρων. Αν ειναι 120 τα 4 Labs ειναι το οριο. Ισως σου φανει υπερβολη αλλα αν εχεις αμφιβολιες και πιστευεις οτι χωρανε κι αλλα θα διαπιστωσεις το αντιθετο με το χειροτερο τροπο...

δεν ειχα δει οτι ειναι 180 λιτρα!!!διλε ο στελιος σου εκανε την καλυτερη προταση νομιζω

Link to comment
Share on other sites

πανο απο το χαλικη εχω τριμενο κοραλι που αγορασα εγραφεοτι ειναι για κιχλιδες οσο αναφορα τουσ λαμπιδοχρομισ εχω σκοπο να τουσ βγαλωκαι θα μου μεινουν 6 τροφεουσ σε 180λιτρα ενυδρειο.μαλον τορα το καλοκερη θα παρω το 300.δεν ειναι λιγα τα τροφεουσ 6 που ειναι

Link to comment
Share on other sites

σε αριθμο τουλαχιστον 12 ατομων... τι εννοεισ με αυτο που λεσ?

Link to comment
Share on other sites

σε αριθμο τουλαχιστον 12 ατομων... τι εννοεισ με αυτο που λεσ?

Ειναι μεγαλος ο αριθμος ψαριων για 180λ. ενυδρειο και δυστυχως θα πρεπει κατι να γινει η καποια να τα απο χωρηστεις

γιατι ουτε τα ψαρια θα ειναι ευτυχισμενα,κι ολη τη μερα θα κινηγιουνται.Και για εσενα φυσικα το θεμα

δεν θα ειναι και το καλυτερο μιας και θα κανει μονιμος τον Διαιτητη χωρια και τις απολειες μιας και μιλαμε

για Κιχλιδες.

Link to comment
Share on other sites

οταν λεω 12 ατομων εννοω 12 ψαριων..αν παρεις το 300 θα ειναι μια χαρα για τα tropheus το τριμμενο κοραλι αν ειναι σε μικρη κοκομετρια ειναι καλο κατα την γνωμη μου γιατι θα σου κραταει το ph sto 8+ αλλα πρεπει να βαλεις και αμμο στο καινουριο ενυδρειομε φελιζολ στον πατο φια ασφαλεια..παρεκαι μια γευση για τα τροφεους και διωξε γρηγορα τα λαμπιντος κριμα ειναι.τι μεγεθος εχουν τα τροφεους?

http://www.thecichlidgallery.com/article_h...ry_tropheus.htm

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλε μου.. Βρε χρυσε μου..

Αν ειναι να κανεις του κεφαλιου σου εμεις τι καθομαστε και στα λεμε?

Τωρα εχεις ανακατεψει χαλικι με κοραλλι, και θες να κρατησεις τα τροφεους. Αν παρεις το 300αρι τοτε το συζηταμε, αλλα δεν ειναι μπλουζακι το 300αρι να λες λεω να παρω και ενα τετοιο. Αν το παρεις βεβαιως πολυ καλα θα κανεις να βαλεις εκει μια ωραια κοινωνια τροφεους. Στα 180λιτρα βαλε ενα ή δυο ειδη απο αυτα που σου ειπαμε.

Link to comment
Share on other sites

Στελιο αν ειναι μικρα τα τροφεουςμπορει να τα κρατησει για κανα 2 μηνες ακομα αλλα πρεπει να πανε σε μεγαλυτερο επειγωντος μετα..αλλιως λαμπιντος με μαινγκανο ασ πουμε.οσο για την αμμο εχεις δικιο αλλα μην το αποπερνεις το παιδι...φιλε και εμενα ο στελιοςμε εχει βοηθησει πολυ στο παρελθον διαβασε αποφασισε και εμεις εδω ειμαστε γιανα βοηθησουμε σε οτι απορια εχεις

Έγινε επεξεργασία - odin79
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καθίστε λίγο τα είπαμε όλα μαζί και μάλλον παρεξηγήθηκα. Το ενυδρείο δουλεύει εδώ και 7 μήνες. Στην αρχή με ψάρια μαλαουι εκ των οποιων έχω πάρει και 2 γέννες. Το εφτιαξα στην αρχη με χαλίκι για τον λόγο ότι ήθελα να βάλω φυσικά φυτά. κατα προτήμιση ανούμπιες. Στην πορεία βρήκα στον Βόλο τριμμένο κοράλι. (Σας στέλνω μια φωτογραφία). Το αγόρασα και το έβαλα.Αυτή την στιγμή υπάρχουν 6 τροφέους και 4 λαμπιδοχρώμιδες. Αυτούς είχα και έχω σκοπό να τους βγάλω. Το ξέρω ότι είναι διαφορετικών λιμνών αλλά μου μείνανε από το μαλάουι που είχα. Τα υπόλοιπα ψάρια βρήκα και τα έδωσα. Ετοιμάζω τώρα το μικρό το ενυδρείο που έχω 70 λίτρα προσωινα να τα βάλω εκεί. Άρα συνεπάγεται ότι στο μεγάλο των 180 λίτρων θα μείνουν μόνο 6 τροφέους. Έχω σκοπό να κατήσω μόνο αυτά και να μην βάλω άλλα ψάρια. δεν ξέρω αν είναι αρκετα ή όχι πάντως πιστεύω ότι τα χουν βρει καλά μεταξυ τους και προσθετωντας κάποιο ψέρι ίσως να χω δυσάρεστα αποτελέσματα. ήδη έχω χάσει ένα ίκολα και ένα μούρι. τώρα. όσον αφορά το χαλίκι είναι πολύ δύσκολο να αλλαχτεί γιατί πρώτον θα χαλάσω ολόκληρη την βιολογία του ενυδρείου, γιατί σας ξαναλέω ότι το ενυδρείο μου δουλεύει εδώ και 7 μήνες. απλά με την κατηγορία τροφέους άρχισα να ασχολούμαι εδώ και ένα μήνα. με τον αν αγοράσω το 300 θα γίνει μόνο για να μπορέσω κάποια στιγμή αν γννήσουν τα ψάρια μου να χωράνε απλά και μόνο. γιατί ξέρω ότι 10 ή 12 ψάρια σε φισιολογικό μέγεθος είναι αρκετά μεγάλα. και στο παρελθόν είχα ενυδρείο με κιχλίδες. απλά ήταν πιο μικρό από αυτό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...