Jump to content

Δίλλημα


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά. Είναι το πρώτο μου post παρόλο που είμαι αρκετό καιρό μέλος :) καθώς με τόσες απορίες και απαντήσεις που υπάρχουν στο φόρουμ δεν χρειάστηκε ποτέ να ρωτήσω κάτι :bowdown: . Κάποια στιγμή όμως θα ερχόταν και αυτή η ώρα. Εχμ.. το παρακάτω είναι μια κάτοψη δύο δωματίων του σπιτιού μου (ναι με ms paint δεν θελω σχόλια :) ). Δεν είναι ακριβώς έτσι φυσικά αλλά ελπίζω να καταλάβουν μερικοί τι εννοώ.

Το ερώτημα είναι ποιό από τα δύο είναι καλύτερη λύση για nano. Να διευκρινήσω ότι κανένα από τα δύο δεν είναι σε λειτουργία, ότι μόνο το ένα μπορεί να γίνει(το άλλο θα δωθεί δώρο) και το κυριότερο ότι αυτές είναι οι θέσεις που μπορούν να μπούν. Δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος πουθενά αλλού. Καταραμένα 25 εκατοστά(προφανώς δεν έχω βάλει τα έπιπλα στο σχέδιο, είναι ήδη καταστροφική η προσπάθεια). Είναι καλύτερη λύση το μεγαλύτερο παρόλο που είναι πιό στενό; Δεν θα με φάνε οι άλγες; Δεν το χτυπάει απ'ευθείας το ηλιακό φως αλλά σίγουρα είναι πολύ πιό φωτεινό. Σίγουρα 30 λίτρα σε nano είναι σημαντικά αλλά με φοβίζει λίγο η θέση ,η τοποθέτηση των βράχων και η κυκλοφορία του νερου αφού είναι στενότερο. Σύν το ότι σκέφτομαι για 10 πόντους αραγονίτη κάνει την επιλογή πονοκέφαλο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Φιλικά, Βασίλης.

Υ.Γ. Προσπαθώ αλλά δεν μπορώ να βρώ πως μπαίνουν οι φωτογραφίες. Κάποια βοήθεια;

___________.bmp

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πείρα σε θαλασσινά ενυδρεία, αλλά απ' ότι ξέρω και από του γλυκού νερού δεν πρέπει η δεξαμενή να βρίσκεται σε μέρος που εκτίθεται σε ρεύματα αέρα. Ούτε και σε σημείο όπου πηγαινοέρχονται απότομα άτομα (δίπλα από πόρτες χωρίς ορατότητα δηλαδή) για να μην τρομάζουν τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τίποτα από τα δύο δεν συμβαίνει σ'αυτές τις γωνίες. Το θέμα είναι αν αξίζει να θυσιάσω το ψιλοκυβικό σχήμα για μακρόστενο αλλά 30 λίτρα παραπάνω και με το αρνητικό του φωτός που ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στο aquazone ..!

και στις δυο περιπτώσεις βλέπω + και –

δεν μπορώ να είμαι κατηγορηματικός

αν μπορεί το ενυδρείο να γίνει 100χ40χ45 τότε δίπλα στη μπαλκονόπορτα ..

αλλιώς προτίμησε την άλλη λύση

μόλις κάνεις κλικ για να απαντήσεις σου ανοίγει η οθόνη που μπορείς να γράψεις το κείμενο σου

και πιο κάτω θα δεις << συνημμένα αρχεία >>

θα κάνεις ένα κλικ για να επιλέξεις και ένα για να επισυνάψεις

Δεν έχω πείρα σε θαλασσινά ενυδρεία, αλλά απ' ότι ξέρω και από του γλυκού νερού δεν πρέπει η δεξαμενή να βρίσκεται σε μέρος που εκτίθεται σε ρεύματα αέρα. Ούτε και σε σημείο όπου πηγαινοέρχονται απότομα άτομα (δίπλα από πόρτες χωρίς ορατότητα δηλαδή) για να μην τρομάζουν τα ψάρια.

διαφωνώ με το πρώτο , συμφωνώ στο δεύτερο ..

ο καλός αερισμός του δωματίου βοηθά πολύ στο ph

ειδικά σε σπίτια που γίνεται χρήση φυσικού αερίου – υγραερίου , σε μικρά δωμάτια , σε κλειστούς χώρους που συγκεντρώνονται πολλά άτομα ..

καλή συνέχεια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.

αν μπορεί το ενυδρείο να γίνει 100χ40χ45 τότε δίπλα στη μπαλκονόπορτα ..

Δυστυχώς τα ενυδρεία υπάρχουν ήδη. Μάλλον για το μικρό τείνω τελικά.

Το θέμα το φωτός δεν είναι και τόσο σημαντικό; Αν είναι έτσι να βάλω το μικρό στην μπαλκονόπορτα.

Αλλά τωρα που έρχεται καλοκαίρι και ξημερώνει από τις 6 δεν θα πήξω στο ξήσιμο; :bowdown:

post-2543-1207319481_thumb.jpg

Οκ το κατάφερα. Ήταν .bmp γι'αυτό δεν έβγαινε.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να μην χτυπά ο ήλιος το ενυδρείο σου. Οι απ`ευθειας έκθεση στον ήλιο θα σου δημιουργήσει προβλήματα!

Αντε περιμένουμε το στήσιμο!!!

Link to comment
Share on other sites

το θέμα του φωτισμού από το μπαλκόνι είναι σημαντικό αλλά μπορείς να πάρεις κάποια μέτρα εύκολα .. αν μάλιστα η φωτοπεριδος που θα επιλέξεις συνπέσει με φως από έξω - χμμμ - :bowdown: .. το κάνεις πλεονέκτημα ..

για την άλγη ούτως η άλλως θα πάρεις τα μέτρα σου δεν είναι εκεί το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στο aquazone ..!

και στις δυο περιπτώσεις βλέπω + και –

δεν μπορώ να είμαι κατηγορηματικός

αν μπορεί το ενυδρείο να γίνει 100χ40χ45 τότε δίπλα στη μπαλκονόπορτα ..

αλλιώς προτίμησε την άλλη λύση

μόλις κάνεις κλικ για να απαντήσεις σου ανοίγει η οθόνη που μπορείς να γράψεις το κείμενο σου

και πιο κάτω θα δεις << συνημμένα αρχεία >>

θα κάνεις ένα κλικ για να επιλέξεις και ένα για να επισυνάψεις

διαφωνώ με το πρώτο , συμφωνώ στο δεύτερο ..

ο καλός αερισμός του δωματίου βοηθά πολύ στο ph

ειδικά σε σπίτια που γίνεται χρήση φυσικού αερίου – υγραερίου , σε μικρά δωμάτια , σε κλειστούς χώρους που συγκεντρώνονται πολλά άτομα ..

καλή συνέχεια :bowdown:

OK φίλε Τάσο, απλώς έχω την εντύπωση ότι όταν πέφτει ρεύμα αέρα πάνω στο ενυδρείο ο θερμοστάτης δυσκολεύεται περισσότερο να επιτύχη την επιθυμητή θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα του φωτισμού από το μπαλκόνι είναι σημαντικό αλλά μπορείς να πάρεις κάποια μέτρα εύκολα .. αν μάλιστα η φωτοπεριδος που θα επιλέξεις συνπέσει με φως από έξω - χμμμ - :bowdown: .. το κάνεις πλεονέκτημα ..

για την άλγη ούτως η άλλως θα πάρεις τα μέτρα σου δεν είναι εκεί το πρόβλημα

Παιδιά καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Φιλε Τάσο το σκέφτηκα και αυτό αλλά φοβάμαι ότι το καλοκαίρι θα ξημερώνει 6 και θα νυχτώνει 9.

Τέλος πάντων μάλλον θα χρησιμοποιήσω το μικρό αλλά με την προσθήκη sump. Δεν βολέυει πολύ ο χώρος αλλά 20 λίτρα μπορώ να φτιάξω.

Link to comment
Share on other sites

Και μιά ακόμα ερώτηση. Μήπως 10 εκατοστά αραγονίτη είναι πολλά για 35 πόντους ύψος;

Link to comment
Share on other sites

αυτό έχει να κάνει με τα γούστα σου ..

εναλλακτική

ενίσχυσε το με βράχο και καλό skimmer ..

βάλε λίγη άμμο στο ενυδρείο και την υπόλοιπη στο sump αν βολεύει ..

Link to comment
Share on other sites

βάλε λίγη άμμο στο ενυδρείο και την υπόλοιπη στο sump αν βολεύει ..

Μετα όμως δεν θα χάσω τα πλεονεκτήματα του dsb;

αυτό έχει να κάνει με τα γούστα σου ..

Λοιπόν τα γούστα μου προς τα εκεί κλείνουν αλλά σκέφτομαι και τον όγκο του νερού.

...

Μάλλον κλείνω προς: 10 εκ. αραγονίτη(Έχει δοκιμάσει κανείς το Ocean Direct; ), και απλά λίγο λιγότερο Live Rock. Άλλωστε με 20 λίτρα το sump δεν παίρνει και πολλά πράγματα :) . Ίσα ίσα θερμοστάτη και χημική φίλτρανση μάλλον θα χωρέσει. Το σκίμμερ πάει για κρέμασμα. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Artinos
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε Τάσο έτσι όπως είναι ο χώρος μέγιστο ύψος sump είναι 15 εκατοστά. Για τα υπόλοιπα τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι 35χ35χ15 βγαίνει το μέγιστο έτσι όπως είναι η βάση. Ξέρω ότι είναι λίγο αλλά από το τίποτα - ειδικά για nano

- νομίζω ότι είναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

έχε υπόψη σου ότι το sump θα πρέπει να χωράει λίγο παραπάνω νερό από αυτό που έχει κατά τη λειτουργία γιατί σε περίπτωση διακοπής ρεύματος θα δεχτεί τα επί πλέον νερά της υπερχείλισης

πριν αρχίσεις να το φτιάχνεις ανέβασε ένα σχέδιο να το δούμε .. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

έχε υπόψη σου ότι το sump θα πρέπει να χωράει λίγο παραπάνω νερό από αυτό που έχει κατά τη λειτουργία γιατί σε περίπτωση διακοπής ρεύματος θα δεχτεί τα επί πλέον νερά της υπερχείλισης

πριν αρχίσεις να το φτιάχνεις ανέβασε ένα σχέδιο να το δούμε .. :bowdown:

Λοιπόν ξαναμέτρησα τις διαστάσεις και βγαίνει 50χ35χ20 εκ(20 το υψος). Για dsb κάτι τέτοιο

σίγουρα λόγο του ύψους είναι τεχνικά αδύνατον.

Κατι τέτοιο είχα στο νού μου:

post-2543-1207577589_thumb.jpg

Μέγιστο μήκος 50 εκ, Μέγιστο ύψος 20 εκ.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πολυ φοβαμαι ότι με τοσο χαμηλο ύψος δεν θα μπορεσει να λειτουργήσει. Τα νερα απο την υπερχειλιση δεν θα έχουν "χωρο" σε περιπτωση διακοπής. Δεν μπορεις να αυξησεις το ύψος της βάσης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...