Jump to content

Καθρέφτης και μονομάχος


elle

Recommended Posts

Πήγα χθές να αγοράσω θερμοστάτη για το ενυδρείο του μονομάχου μου γιατι ο παλιός του χάλασε και στο τέλος κατέληξα να αγοράσω ενα καινούργιο ενυδρείο για το μάγκα.. :bowdown:

Το ενυδρείο αυτό όμως έχει καθρέφτη στην πλάτη αντί για απλό τζάμι και ο μονομάχος μου απο χθές το μεσσημέρι παλευει με το είδωλο του :)

Ετριψα με γυαλόχαρτο απο την πίσω πλευρά τον καθρέφτη για να τον κάνω απλό τζάμι αλλα γινεται χάλια ..

Δοκίμασα και να τον καλύψω με ενα κομμάτι απο πλαστικοποιημένο φόντο για ενυδρείο (εσωτερικά)αλλα δεν μπορεσα να το στερεώσω καλά και έφευγε απο τη θέση του.

Εχει κανένας καμία ιδέα για το τι θα μπορούσα να κάνω για να τον καλύψω (εκτός απο το να βάλω πολλά φυτά);

Αυτό είναι το ενυδρείο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

εχω δει καποια κοματια σαν αφρολεξ για εσοτερικο φοντο που πουλανε και ειναι αναγλιφα στιλ βραχος και καλα!!θα μπορουσες να βαλεις κατι τετιο που ειναι και ομορφο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ακούγετα ,αν καταφέρω και το βρώ θα χωρέσει ομως στο ενυδρείο; :bowdown:

Είναι αρκετά στενό.

Link to comment
Share on other sites

προσαρμοσε το στις διαστασεις του ενυδρειου σου......μετρησε καλα τις διαστασεις του (λαμβανοντας υποψιν το παχος του τζαμιου) και κοψ'το........ :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα κομματι τετοιο background. Δεν κοστιζει πολυ και ειναι και ομορφο.

Αυτο το μεγεθος σε φτανει, εχεις 40Χ40 πλατη και αυτο ειναι 45Χ45, θα το κοψεις ακριβως με κοπιδι (προσοχη να μην κοπεις, να βαλεις αλλον αν δεν εχεις ξανακοψει) και θα το κολλησεις με ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΗ σιλικονη καθαρη 100% κανοντας περιμετρικα στο κομματι, μικρες στρογγυλες "ενεσεις" που οταν ερθουν σε επαφη με το πισω τζαμι θα ανοιξουν και θα γινουν πλακε, εφαρμοζοντας καλα.

Βαλε κατι να το κραταει κολλημενο στην πλατη, χωρις ομως αυτο να χαραξει το δαπεδο, μεχρι να στεγωσει τις πρωτες ωρες.

Σιλικονη φτηνη και καταλληλη εχει και το praktiker, Bison ενυδρειακης χρησης γραφει και κοστιζει γυρω στα 2,5 -3 Ε.

Απο τις καλυτερες ειναι η AQUA SILICONE της DEN BRAVEN, αλλα θα την πληρωσεις. (σε πιο εξειδικευμενα με ενυδρειακα καταστηματα).

Μη σου κοστισει περισσοτερο απο το ενυδρειο, το background :bowdown: .

Οταν το κολλησεις να το αφησεις να στεγνωσει καλα και να ξεμυρισει για 48 ωρες τουλαχιστον.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

αν σκαψει λυγο στο χαλικι και βαλει το κατο μερος του να το κραταει το χαλικι δεν νομιζω πως θα εχει προβλημα.δεν το εχω ξαναδουλεψει για να ξερω συγουρα απλα το εχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδια για τις απαντήσεις σας.

Πολύ ομορφα τα backrounds θα παραγείλω ενα τέτοιο απο βδομάδα, για την ώρα σαν προσωρινή λύση πήρα απο το βιβλιοπωλείο ενα κομμάτι πλαστικό και το στήρηξα στο τζάμι, στάθηκε μια χαρά.

Ζορίστικα βέβαια να το βάλω γιατι το καπάκι του ενυδρείου πατάει σε μία βάση λίγο πιο στενή απο το τζάμι αλλα το λύγισα και μπήκε .

Το ενυδρείο δείχνει λίγο χάλια αλλα τουλάχιστον ηρέμησε ο μονομάχος .

Link to comment
Share on other sites

......για την ώρα σαν προσωρινή λύση πήρα απο το βιβλιοπωλείο ενα κομμάτι πλαστικό και το στήρηξα στο τζάμι, στάθηκε μια χαρά.

Απο την εξωτερικη πλευρα, ελπιζω. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν το έβαζα εξωτερικά δεν υπήρχε νόημα :bowdown:

Εσωτερικά το έβαλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το έβαζα εξωτερικά δεν υπήρχε νόημα :bowdown:

Εσωτερικά το έβαλα.

Το ηξερα.

Αλλα ετσι ρωτησα.

"Ενα κομμάτι πλαστικό απο το βιβλιοπωλείο" μεσα στο νερο μου ακουγεται πολυ επικυνδυνο.

Πλαστικο = :)

Εδω τα πλαστικα φυτα που υποτιθεται οτι ειναι για ενυδρειακη χρηση και τα πεταμε απο μεσα......

Τι πλαστικο ειναι αυτο?

Τι προεργασια-απολυμανση του εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα απο το τμήμα με τα χαρτόνια .

Είναι ημιδιαφανο και μοιαζει στην οψη με τα πολυκαρβονικά φύλλα.

Απλά το ξέπλυνα πολύ καλά με ζεστό νερό.

Το σημαντικό για μένα είναι οτι ο μονομάχος απο τη στιγμή που το έβαλα στο ενυδρείο ηρέμησε και σταμάτησε να χτυπάει στον καθρέφτη.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κολλες επανω του κλπ? :)

Kαλυτερα βγαλτο και βαλε χωρις σιλικονη (αν δεν μπορεις να τη δουλεψεις) τα background της juwel. :)

Πλυσιμο καλο (αφου μεινει 5 λεπτα πρωτα μεσα) σε διαλυμα 1 χλωρινη προς 20 νερο, μετα καλο ξεβγαλμα και στο τελος να μεινει σε νερο με αντιχλωριο (5πλασια δοση). :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είχε κόλλες.

Θα προσπαθήσω να βρώ το background της juwel απο Δευτέρα.

Για την ώρα νομίζω καλό είναι και αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...