Jump to content

Προβλήματα - Απορίες


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Στις φωτο που έχω ανεβάσει υπάρχουν κάποιες κηλίδες (στίγματα) χρωματιστά στην άμμο. είναι κυανο?κι αν ναι πως το καταπολεμώ? Επίσης, νομίζω ότι η άμμος φαίνεται βρώμικη σαν να έχει ένα καφέ στρώμα μόνιμα. Είναι από τον ίδιο λόγο?

Στο νερό του ενυδρείου μου παρόλο που κάνω τις αλλαγές μου έχω πάντα κάτι σαν σκόνη. Στην αρχή νόμιζα πως έφταιγε το αλάτι και το άλλαξα. Αλλά και πάλι δεν έχει διορθωθεί το πρόβλημα. Μπορεί να φταίει το skimmer? Να μην λειτουργεί σωστά???

Και κάτι τελευταίο: Ενώ στα τζάμια μου έχω κάποια δείγματα κοραλλίνης τις τελευταίες μέρε εμφανίστηκαν σε κάποια σημεία και αάσπρες κουκίδες μικρές. Αυτό πού οφείλεται?

post-5083-1207369986_thumb.jpg

post-5083-1207370036_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

γεια σου LALINA

οι κηλίδες αλγης είναι αυτές που φαίνονται στο προφίλ της άμμου στο σημείο επαφής της με το τζάμι ?

αυτό είναι κυανο και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι όσο παραμένει εκεί που είναι ..

η καφέ άλγη πάνω στην άμμο είναι μάλλον διατομικη αλγη , οσο διατηρείς σωστές συνθήκες μην ανησυχείς , θα κάνει το κύκλο της και θα φύγει ..

.το αντιφώσφορο με βάση το σίδηρο < μαζεύει > και τα silicates του είναι η τροφή της , καλή κυκλοφορία νερού , δυνατό skimming

αν η <σκόνη> είναι μικρές φυσαλίδες .. τότε ψάξε το skimmer

αν είναι σκόνη – σκόνη .. με λίγο υαλοβάμβακα στο φίλτρο θα τη μαζέψεις ..

μήπως κάποιο ρεύμα νερού σηκώνει τον αραγωνίτη και δεν το έχεις προσέξει ?

οι άσπρες κουκίδες στο τζάμι δεν μπορώ να ξερώ τι είναι .. φωτογραφία ?

Link to comment
Share on other sites

αν η <σκόνη> είναι μικρές φυσαλίδες .. τότε ψάξε το skimmer

Συγνώμη για την επέμβαση, αλλά τι να ψάξει το σκίμερ;

Τί ρύθμιση να κάνει;

Έχω το ίδιο πρόβλημα. Μικρές φυσαλίδες.

Link to comment
Share on other sites

συχνά μαζί με το νερό της εξόδου του skimmer έρχονται μικρές φυσαλίδες ..

για να τις περιορίσεις < παίζεις > με τις ρυθμίσεις η παίρνεις άλλα μέτρα πχ σφουγγάρι στην έξοδο που θα τις μπλοκαρει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...