Jump to content

παρουσιαση Nano Reef (red Sea Max)


fake_gio

Recommended Posts

καμια αλλη γνωμη αν ειναι εχω κανει καμια βλακια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λυπάμαι πολύ για τη απώλεια του ψαριού . :wub: .

η σαλάρια δεν είναι από τα ψάρια που βάζουμε πρώτα σε νέο ενυδρείο ..

δεν είναι ιδιαίτερα ανθεκτικό όπως τα damsel η τα percula ..

το ενυδρείο σου συμπεριφέρεται φυσιολογικά κατά τη γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

λες τοτε να ξαναπροσπαθισω?

με τι ψαρια να αρχισω?

απο οτι εχω δει ολοι αρχιζουν με μια ομαδα καθαρισμου

ποιοι οργανισμοι αποτελουν αυτη την ομαδα γιατι αν μπορεσω θα παω το Σαββατο.....

με τον θανατο ενος ψαριου ποια τιμη του ενυδρειου αυξανεται?

Link to comment
Share on other sites

λες τοτε να ξαναπροσπαθισω?

Εννοείτε !!! Η μαγεία του θαλασσινού ενυδρείο είναι το ότι όσα ΒΙΒΛΕΙΑ και να διαβάσεις ,μποστά στην τελειότητα των υφάλων ... απλά δεν ξέρεις "τίποτα" !!! Για αυτό μην απογοητεύεσαι !!!

Απλά διάβασε , κρίνε ... και όπου και να σε βγάλει ... σίγουρα θα έχει πολύποδες !!!! :wub:

με τι ψαρια να αρχισω?

Άμα θέλεις μπορείς να βάλεις κάποιον clown !!! OXI Damsel γιατί μετά θα θέλεις να τα ... :D

με τον θανατο ενος ψαριου ποια τιμη του ενυδρειου αυξανεται?

Η αμμωνία και κατά συνέπεια και ευτυχώς τα νιτρώδη και τα νιτρικά (είναι λιγότερο τοξικά απο την αμμωνία) !!!

Link to comment
Share on other sites

οταν λες κλοουν ενοεις μποω να αρχισω με οποιο θελω π.χ tomato clown ετσι?

απο γαριδες ,αχινους , αστεριες........ να αρχισω με αυτα μαζι με τα κλοουνακια? :wub:

Link to comment
Share on other sites

σαλιγκάρια όπως astrea , trochus , turbo

είναι αλγοφάγα και καλά για ξεκίνημα ..

τι αστερία θέλεις να βάλεις ? θα έλεγα να βάλεις μόνο serpent star αργότερα που θα σταθεροποιηθεί το ενυδρείο σου

μη βάλεις και το clown αμέσως .. άσε δυο εβδομάδες περιθώριο

Link to comment
Share on other sites

σημερα λογω κατολισθισης ελλαξα λιγο την διαρηθμιση ... :wub:

παραθετω φωτογαφιες

αυτη η αλλαγη δημιουργει καποιο προβλημα στην βιολογια του ενυδρειου? :D:rasp::rasp:

post-6787-1208276723_thumb.jpg

post-6787-1208276755_thumb.jpg

post-6787-1208276784_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειναι στιρηγμενες καλα

εμενα παντος η βιολογια με ενδιαφερει επειδη ειναι μολις 1.2 μηνα

Link to comment
Share on other sites

Καλή βιολογία από τον βράχο θα υπάρχει, όταν θα έχεις καλή κυκλοφορία νερού, και όσο μπορείς ο βράχος να μην πατάει στην άμμο γιατί θα νεκρωθεί στα σημεία επαφής

Link to comment
Share on other sites

αλλο λεω

ενοω οτι επειδη αλλαξα τις θεσεις το βραχων μιπως σκοτωσα τα βακτηρια και γενικα την βιολογια του βραχου

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να μην κανείς πολλές αλλαγές!

Αν κατέληξες σε αυτό το στήσιμο μην κάνεις τίποτα άλλο εκτός από υπομονή.

Με αργά βήματα χωρίς βιασύνες μόνο καλά αποτελέσματα θα έχεις!

Δώσε μεγάλη προσοχή στην κυκλοφορία του νερού σου.

Προσπάθησε να μην έχεις νεκρά σημεία.

Καλή συνέχεια! :wub:

Link to comment
Share on other sites

μπορω να παω το σαββατο να παρω κανα snail και καμια γαριδα?

οταν γυρισω απο τις διακοπες του Πασχα λεω να παρω και 2 κλοουν tomato ή melanopus

επισις ποτε να αρχισω να αγοραζω κοραλια και πια συγκεκριμενα για νεο ενυδρειο!!!αν μπορειταια να δοσετε ονοματα θα ιμουνα υπχρεος

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε καλά τις παρατηρήσεις των Φίλων ΧΡΙΣΤΙΝΑ και peris.

Ο βράχος με την μετακίνηση δεν νεκρώθηκε, αλλά χρειάζεται χρόνο για να αλλάξει τη δομή του, στις νέες του θέσεις. Αυτό θα γίνεται κάθε φορά που αλλάζεις θέση στα κομμάτια του βράχου. Αν αυτές οι ανακατατάξεις γίνονται εκτεταμένες, τότε το σύστημα για να συνέλθει και να αποδώσει και πάλι τη μέγιστη βιολογική του ικανότητα, χρειάζεται τουλάχιστον ένα μήνα.

Για το λόγο αυτό, αν κατέληξες τελικά στο στήσιμο του βράχου, που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ ωραίο, τότε φρόντισε να κολλήσεις τα κομμάτια και να μην τα ξαναπειράξεις.

Μην ξεχάσεις να εξασφαλίσεις και τη σωστή ροή νερού, που απαιτείται.

Σαλιγκάρια και ερημίτες μπορείς να βάλεις, αν αναπτύσσεται διατομική άλγη στα τζάμια και έχεις πλήρη φωτοπερίοδο.

Ψάρια και κοράλλια, όταν με το καλό γυρίσεις, βλέπεις και συζητάμε.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Ξανακάνε καμιά μετρηση για να σιγουρέψεις τις τιμές σου πρωτού αρχίσεις να stockάρεις...

ΑΝαψε φώτα και βάλε ομάδες καθαρισμού και στη συνέχεια τα ψάρια.

Δεν θα πρότεινα πάντως το tomato clown για πρώτο ψάρι. Αν μάθει μονο του στο ενυδρειο γίνετε λίγο τζαναμπέτικο. Κοιτα κανενα άλλο clownακι, έχει τόσο όμορφα!!!

Link to comment
Share on other sites

αχχχχχ.και μου αρεσαν πολυ

καλα θα δω γιατι θα ειναι τα μονα ψαρια που θα εχω μεχρι το τελος του καλοκαριου για τυχον απολιες

μετα λεω για του χρονου να μπει ενα blue tank ποu ειδα στο WI

κανα flame angel αν βρω παλι και τα 2 σε μικρο μεγεθος

οραια ειναι και τα occelaris ..percula ...clarki αλλα τα συγκεκριμενα tomato ειναι λουκουμια :rasp::rasp:

να βαλω τωρα εριμητες (ποσους και ποιους?)και κανα snail turbo..

κανα αχινο(ποιον και ποσους?) και απο καμια γαριδα αλλα ακουσα οτι τρωνε τα παντα πανω στον βραχο που κατα την γνωμη μου καλο ειναι αφου αντιμετοπιζεις πολλες μ@%$#ιες που μπορουν να εμφανιστουν οπως aptaisia :wub::D

Link to comment
Share on other sites

Αλγουλα στα τζαμια βγενει? αν ναι τοτε μπορεις να βαλεις σαλιγκαρια, ερημιτες, γαριδες κτλ Αχινο περιμενε λιγο να εχεις σταθερες παραμετρους και μετα βαζεις εναν diadema...

Link to comment
Share on other sites

Η αλγη εχει ηδη εμφανιστει και στο τζαμι και στους βραχους

μπηκαν 5 σαλιγκαρια τουρμπο και 1 γαριδα

μολις γυρισω απο το χωριο μου παω για τα κλοουν που μαλλον θα ειναι τα tomato.Απο κοραλια τι μπορω να βαλω?ευκολα παντα και οικονομικα

θα μπορουσα να βαλω και ενα σαρκοφυτο για τους κλοουν?τι <<ζουμια>>θα χρειαστω ?εχω ca 400 και mg1220

επισις ψαχνω και για 1 ψαρι που να τρωει αλγη.εχετε καμια ιδεα ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου sorry αλλα ποσες μερες θα ληψης το ενυδρειο ειναι σε τετοιο σταδιο που θελει σχεδον καθημερινη επιβλεψη ειδικα τωρα με τα ασπονδιλοτα!!!Οσο για ψαρακια βαλε μια salaria και ενα foxface τρωνε ασταματητα!!!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Και τι να κανει να μην παει διακοπες να ξεκουραστη για να προσεχει το ενυδρειο? Εχουμε μπει σε ενα τριπακι και εχω αρχισει και ξενερωνω...

Link to comment
Share on other sites

Ο μέγιστος αριθμός που ''αντέχει'' ένα RSM είναι 3 με 4 μικρού μεγέθους ψαράκια.

Οπότε θέλει προσεκτική επιλογή.

Αν πρόκειται να βάλεις μικρό blue tang, θα πρέπει να υπάρχει και σενάριο αναβάθμισης σε 1,5-2 χρόνια.

Όσο για την φροντίδα , μπορείς να λήψεις μερικές ημέρες , αρκεί να αφήνεις κάποιον εκπαιδευμένο (π.χ.την όμορφη γειτόνισσα :wub: ) για μια πρώτου βαθμού συντήρηση.

Αν αγαπάς κάτι , δεν ξενερώνεις απο τόσο νωρίς φίλε Νίκο .. :D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπω πιο πολυ την ζωη μου ισως.Αλλα το τριπακι παει για αυτο αλλα "τι ζουμια θα παρω, τι φροντιδα, τι , τι ,τι"εχεις φτασει να εχεις δωσει 3000 euro και παλι θα εισαι με ενα χερι στην τσεπη.Μιλαγαμε με ενα φιλο προχθες και μου ειπε οτι μια μερα εφυγε και ειπε στην γυναικα του να κανει αλλαγη νερου στους δισκους του.Εκεινη εκανε αλλαγη απο το νερο της βρυσης και ουτε αντιχλωριο εβαλε ουτε τιποτα.και ηταν οι δισκοι μια χαρα.γενικα εχω ακουσει κατι ιστοριες και για αυτο εχω αρχισει και ξενερωνω.αλλα για να μην φυγουμε απο το θεμα μας και μας κανει κανενας mod παρατηρηση ας το αφησουμε για αλλη κατηγορια.

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_Κρικ
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσοπηκα δεν ηθελα να θηξω κανενα αν ετσι το πηρε!!Ειπα απλα τη γνωμη μου η οποια παραμενη η ιδια αν θες να εχεις εχα σωστο θαλασσινο ενυδρειο ακολουθης καποια παγκοσμια στανταρ τωρα αν θες να εχεις και την ανεση σου περνεις χρυσοψαρα!!!Τι να πω αλλο δεν καταλαβαινω γιατι παρεξηγησε λεγοντας την αληθεια!!!Θελει φροντιδα το ατυμο πως να το κανεις εδω εγω σκεφτομαι απο τωρα τι θα κανω το καλοκαιρι που θα παω διακοπες!!!

Παντα φιλικα και ειληκρινα, Γιαννης

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...