Jump to content

Φίλτρο για δίσκους.


basilis

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά.

Θα μπω κατ ευθείαν στο θέμα. Μέχρι τώρα στο δισκοενυδρείο μου, πραγματοποιούσα την φίλτρανση, με ενα 2026 eheim και ενα εσωτερικό atman αμφιβόλου ποιότητος. Μετά απο κουβέντα που κάναμε και εδω πρίν απο καιρό σε σχετικό post μου προτάθηκε να ενυσχήσω την φίλτρανση αλλάζοντας το εσωτερικό με ενα εξωτερικό eheim 2215 ή 2217. Έτσι μετά απο σκέψη τώρα τις γιορτές αποφάσισα να αλλάξω το φίλτρο και κατέληξα σε ενα ακόμα 2026 eheim όμοιο μ αυτό που είχα. Το αγόρασα λοιπόν απο το ιντερνετ σε πολύ καλή τιμή και μαζί με τα υλικά του. (έτσι τώρα έχω 2 eheim 2026, για 488 λίτρα ενυδρείο, αλλά καθαρά λίγο πάνω απο 300 λίτρα).

Το ερώτημα λοιπόν είναι, οτι και στα δυο φίλτρα εχω τα ίδια υλικά φίλτρανσης, δηλαδή substrat,mech,fix και μπλέ σφουγγάρι. Συμφωνείτε με ολα αυτά, ή θα πρέπει να αντικαταστήσω κάποια απο αυτά?

Μια φώτο απο το ενυδρείο...

post-151-1137634594_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - basilis
Link to comment
Share on other sites

Μεγιά το φίλτρο σου! Νομίζω ότι θα είσαι μια χαρά με αυτά τα δύο φίλτρα. Το μόνο βέβαια που πρέπει να προσέξεις είναι να τα συντηρείς εναλλάξ προκειμένου να μην επηρεάζεται ταυτόχρονα η βιολογική λειτουργία τους.

Υ.Γ. Τελικά αντιηλιακό βάζεις στους δίσκους; :D

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα λοιπόν είναι, οτι και στα δυο φίλτρα εχω τα ίδια υλικά φίλτρανσης, δηλαδή substrat,mech,fix και μπλέ σφουγγάρι. Συμφωνείτε με ολα αυτά, ή θα πρέπει να αντικαταστήσω κάποια απο αυτά?

  Μια φώτο απο το ενυδρείο...

9786[/snapback]

Εγω θα εβαζα το ενα Eheim μονο με substrat για να αυξησω την επιφανεια δημιουργιας βακτηριδιακων αποικιων. Κατα τα αλλα εισαι τελειος.

Με γεια το φιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να χρησιμοποιήσεις το ένα φίλτρο για βιολογικό - όπως λέει και η Μαρίνα (και σχεδόν να το ξεχάσεις), και το άλλο για μηχανικό ή/και χημικό. Οπότε θα έχεις στην πραγματικότητα να ασχολείσαι μόνο με τη συντήρηση του ενός φίλτρου και δεν θα χρειάζεται να ανοίγεις και τα δύο κάθε φορά που θα θες να καθαρίσεις το μηχανικό.

Καλορίζικο και με πολλά βακτήρια! :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα το ενα Eheim μονο με substrat για να αυξησω την επιφανεια δημιουργιας βακτηριδιακων αποικιων. Κατα τα αλλα εισαι τελειος.

Με γεια το φιλτρο!

9816[/snapback]

Αν έχει και τα υπόλοιπα υλικά μέσα το φίλτρο, δεν θα έχει την ίδια ποσότητα βακτηριδίων Μαρίνα? Έτσι όπως έιμαι τώρα με τα δυο φίλτρα, έχω ανάγκη απο μεγαλύτερη ποσότητα βακτηριδίων? Το μήκος του ενυδρείου είναι 1.25, και έχω τοποθετήσει το ενα φίλτρο απο την δεξιά πλευρά και το άλλο απο αριστερά, έτσι ώστε να φιλτράρεται το νερό, όσο το δυνατόν πιο ομοιόμορφα.

Γιάννη, ούτως ή άλλος, το φίλτρο το καθαρίζω κάθε 2-3 μήνες (και τώρα που γίναν 2, μπορεί να χρειάζεται και πιο αραιά), αν το ενα το μετατρέψω μόνο σε βιολογικό, τότε το άλλο που θα είναι μηχανικό θα κάνει σωστό καθαρισμό απο τα διάφορα σωματίδια που υπάρχουν στο νερό, ή θα είμαι όπως πρίν που είχα μόνο το ενα 2026, και το εσωτερικό, και δεν γινόταν δουλειά?

Φίλε Μιχάλη, μετά μας λένε οτι οι δίσκοι αγαπάν τις σκιές...

Έγινε επεξεργασία - basilis
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει και τα υπόλοιπα υλικά μέσα το φίλτρο, δεν θα έχει την ίδια ποσότητα βακτηριδίων Μαρίνα?
Οχι. Ειναι λογικο οτι οταν προσθεσεις περισσοτερο Substrat θα εχεις περισσοτερη επιφανεια για βακτηριδιακες αποικιες.
Έτσι όπως έιμαι τώρα με τα δυο φίλτρα, έχω ανάγκη απο μεγαλύτερη ποσότητα βακτηριδίων? Το μήκος του ενυδρείου είναι 1.25, και έχω τοποθετήσει το ενα φίλτρο απο την δεξιά πλευρά και το άλλο απο αριστερά, έτσι ώστε να φιλτράρεται το νερό, όσο το δυνατόν πιο ομοιόμορφα.

Αυτο εξαρταται απο τις μετρησεις σου και απο το ποσο συχνα κανεις, η θελεις να κανεις, αλλαγες νερου, αν θελεις η χρειαζεται να αυξησεις την ποσοτητα φαγητου, αν θελεις να προσθεσεις αλλα ψαρια κτλ. Προσωπικα παντα προτιμω οσο δυνατον περισσοτερη επιφανεια για αποικιες βακτηριδιων, για να αποφευγω ετσι πιθανη ανοδο τοξικων ουσιων, οπως αμμωνια κτλ. Πιστευω οτι ειναι μια επιπροσθετη σιγουρια. Η τοποθετηση τελεια απο αποψη καθαρισμου.

Γιάννη, ούτως ή άλλος, το φίλτρο το καθαρίζω κάθε 2-3 μήνες (και τώρα που γίναν 2, μπορεί να χρειάζεται και πιο αραιά), αν το ενα το μετατρέψω μόνο σε βιολογικό, τότε το άλλο που θα είναι μηχανικό θα κάνει σωστό καθαρισμό απο τα διάφορα σωματίδια που υπάρχουν στο νερό, ή θα είμαι όπως πρίν που είχα μόνο το ενα 2026, και το εσωτερικό, και δεν γινόταν δουλειά?
Το νερο ηταν καθαρο πριν προσθεσεις το δευτερο φιλτρο η ειχε εξακολουθητικα σωματιδια? Υποψην οτι το βιολογικο φιλτρο καθαριζει και τα πολυ μικρα σωματιδια (απλα τα ρουφαει και αποσυντιθενται μεσα στο φιλτρο). Για τα μεγαλα σωματιδια χρειαζεσαι το μηχανικο, ωστε να μη μπλοκαρεται το βιολογικο.
Link to comment
Share on other sites

Απ ότι κατάλαβα όσο μεγαλύτερη επιφάνεια σε βακτήρια έχουμε τόσο το καλύτερο, ακόμα κι αν αυτή (η επιφάνεια) ήδη καλύπτεται απο το ενα και μόνο φίλτρο. Η αλλαγές που κάνω είναι οι κλασσικές, της τάξεως του 30% κάθε εβδομάδα, υπερπληθυσμό δεν νομίζω να έχω (σε σχέση πάντα με τα λίτρα μου), και αύξηση τροφής επίσης δεν κάνω, γιατί προτιμώ μικρές ποσότητες τροφής σε τακτά χρονικά διαστήματα.

Ναι πρίν βάλω το δεύτερο φίλτρο είχα πρόβλημα με τα αιωρούμενα σωματίδια, αλλά είμαι σίγουρος πλέον οτι προέρχονταν απο ελλειπή φίλτρανση. Προσπάθησα να λύσω το πρόβλημα με την τοποθέτηση του δεύτερου εσωτερικού φίλτρου, όπου έγινε μεν δουλειά αλλά για μικρό χρονικό διάστημα, γιατί λόγω κακής κατασκεύής μπούκωνε συνέχεια. Αντίθετα μόλις έβαλα το δεύτερο εξωτερικό (2026) η διαφορά ήταν αισθητή απο το πρώτο εικοσιτετράωρο. :D

Link to comment
Share on other sites

. Προσπάθησα να λύσω το πρόβλημα με την τοποθέτηση του δεύτερου εσωτερικού φίλτρου, όπου έγινε μεν δουλειά αλλά για μικρό χρονικό διάστημα, γιατί λόγω κακής κατασκεύής μπούκωνε συνέχεια. Αντίθετα μόλις έβαλα το δεύτερο εξωτερικό (2026) η διαφορά ήταν αισθητή απο το πρώτο εικοσιτετράωρο. :D

9866[/snapback]

βασιλη το ιδιο ειχα παθει και γω....με την προσθηκη του δευτερου λυθηκαν ολα... :D:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...