Jump to content

Μερικά Προβληματάκια !!!


Νίκος_Κρικ

Recommended Posts

Γεια σας παίδες. Έχω ένα «πρόβλημα» με το ενυδρείο μου. Το ενυδρείο δουλεύει με το νέο του setup σχεδόν 2 μήνες. Τα προβλήματα που έχουν παρουσιαστή είναι τα παρακάτω:

1. Ώρες ώρες έχω καφέ άλγη. Έχω τον μαγνήτη και φεύγει εύκολα. Έχω διαβάσει την προκαλεί την καφέ άλγη από τα topic του ΑΖ. Σε άλλα forum όμως γράφει άλλους λόγους. Πχ στο ΑΖ λέει για την ποσότητα της τροφής σε άλλα λέει για τις ώρες που είναι αναμμένη η λάμπα. Τι φταίει άραγε?

2. Το ενυδρείο μου είναι 180 οπότε αλλαγές νερού κάνω 60 λύτρα κάθε εβδομάδα. Οι μετρήσεις μου όμως είναι ph >7, gh=3 ,kh 2 με 1. Τα τεστ είναι τις Tetra. Αποτέλεσμα μερικά Cory να έχουν πεθάνει.

3. Τι μπορώ να βάλω μέσα για να τρώει την άλγη και υπολείμματα τροφών. Έχω έναν Iriris τι άλλο μπορώ?

Περιμένω τις απαντήσεις σας και ειδικά από άτομα που είχαν στο παρελθόν τα ίδια προβλήματα και βρήκαν την λύση. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στα τζάμια του ενυδρείου εμφανίζετε μια «Άσπρη άλγη» κάτι σαν βρώμα ας το πούμε η οποία είναι στο εσωτερικό τζάμι του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες. Έχω ένα «πρόβλημα» με το ενυδρείο μου. Το ενυδρείο δουλεύει με το νέο του setup σχεδόν 2 μήνες. Τα προβλήματα που έχουν παρουσιαστή είναι τα παρακάτω:

1. Ώρες ώρες έχω καφέ άλγη. Έχω τον μαγνήτη και φεύγει εύκολα. Έχω διαβάσει την προκαλεί την καφέ άλγη από τα topic του ΑΖ. Σε άλλα forum όμως γράφει άλλους λόγους. Πχ στο ΑΖ λέει για την ποσότητα της τροφής σε άλλα λέει για τις ώρες που είναι αναμμένη η λάμπα. Τι φταίει άραγε?

2. Το ενυδρείο μου είναι 180 οπότε αλλαγές νερού κάνω 60 λύτρα κάθε εβδομάδα. Οι μετρήσεις μου όμως είναι ph >7, gh=3 ,kh 2 με 1. Τα τεστ είναι τις Tetra. Αποτέλεσμα μερικά Cory να έχουν πεθάνει.

3. Τι μπορώ να βάλω μέσα για να τρώει την άλγη και υπολείμματα τροφών. Έχω έναν Iriris τι άλλο μπορώ?

Περιμένω τις απαντήσεις σας και ειδικά από άτομα που είχαν στο παρελθόν τα ίδια προβλήματα και βρήκαν την λύση. Ευχαριστώ

Φιλε Νίκος_Κρικ τι ψαρια εχεις μεσα??

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει την προκαλεί την καφέ άλγη από τα topic του ΑΖ. Σε άλλα forum όμως γράφει άλλους λόγους. Πχ στο ΑΖ λέει για την ποσότητα της τροφής σε άλλα λέει για τις ώρες που είναι αναμμένη η λάμπα. Τι φταίει άραγε?

μπορείς να μας πεις τη διάβασες συγκεκριμένα στο ΑΖ και τη στα άλλα φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

[ΑΖ]ΚΑΦΕ ΑΛΓΗ (Brown Algae)

Κύρια αιτία για την εμφάνιση αυτού του είδους της άλγης είναι ο ελλιπής φωτισμός. Η καφέ άλγη καλύπτει τα τζάμια και τα διακοσμητικά του ενυδρείου μας με ένα καφέ στρώμα, το οποίο είναι πάρα πολύ δύσκολο να απομακρυνθεί με μηχανικό τρόπο.

Σε αλλα forum ελεγε οτι η καφε αλγη ειναι απο πολυ τάισμα

Link to comment
Share on other sites

Κατά κύριο λόγο η καφέ άλγη εμφανίζεται πάντα σε συνδυασμό. Ελλιπείς φωτισμός και ανισορροπία θρεπτικών συστατικών, είτε από πολύ τροφή, είτε από πολύ λίπανση, είτε από ανεβασμένα νιτρικά.

Αν έχεις όλα τα παραπάνω αλλά ο φωτισμός σου δεν είναι ελλιπείς τότε εμφανίζεται αντί της καφέ αλγης η πράσινη.

Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση στα σημεία που ο φωτισμός είναι έντονος να εμφανιστή η πράσινη άλγη και στα σημεία που είναι λιγότερος ο φωτισμός να υπάρχει καφέ άλγη, ή καφέ ανάμικτη με πράσινη.

Άρα σωστά διάβασες ότι η κύρια αιτία είναι ο ελλιπείς φωτισμός και στα άλλα φορουμ αυτό που διάβασες αν το διάβασες έτσι τότε είναι ελλιπείς πληροφορία.

Αυτά που σου λέω μπορείς να τα διαπιστώσεις και μόνος σου αν έχεις όρεξη με κάποιο απλό πείραμα.

Βαλε σε ένα μικρό ενυδρείο πολύ φώς και ρίξε όσο τροφή θέλεις, είμαι σίγουρος ότι θα γεμίσεις αλγεις αλλά όχι καφέ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να είναι επειδή καθάρισα και τα 2 τα φίλτρα και καθαρό νερό και όχι νερό ενυδρείου? :bowdown: Μήπως κάνει το ενυδρείο μου το κύκλο του γιατί είναι μόνο 2 μηνών με δίσκους?

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_Κρικ
Link to comment
Share on other sites

κανε μετρησεις και πες μας τι δειχνουν nh3/nh4 ,no2

Link to comment
Share on other sites

επισης ph 8 ειναι πολυ για δισκους

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισες τα φιλτρα σου με νερο βρύσης???

Πριν βάλω μέσα τους πρώτους κατοίκους είπα να καθαρίσω τα φίλτρα γιατί το προηγούμενο setup ήταν για Malawi. Τα καθάρισα με νερό βρύσης και μετά έριξα και στο ενυδρείο και στα φίλτρα 2 χαπάκια bactozyn

επισης ph 8 ειναι πολυ για δισκους

Συγγνώμη αλλά έβαλα ανάποδα το σύμβολο. Το ph μου είναι χαμηλότερο από 7

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου κανε μετρησεις nh3/nh4 μηπως τα φιλτρα σου εχασαν βιολογια με το ξεπλυμα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες. Έχω ένα «πρόβλημα» με το ενυδρείο μου. Το ενυδρείο δουλεύει με το νέο του setup σχεδόν 2 μήνες. Τα προβλήματα που έχουν παρουσιαστή είναι τα παρακάτω:

1.

2. Το ενυδρείο μου είναι 180 οπότε αλλαγές νερού κάνω 60 λύτρα κάθε εβδομάδα. Οι μετρήσεις μου όμως είναι ph >7, gh=3 ,kh 2 με 1. Τα τεστ είναι τις Tetra. Αποτέλεσμα μερικά Cory να έχουν πεθάνει.

3. Τι μπορώ να βάλω μέσα για να τρώει την άλγη και υπολείμματα τροφών. Έχω έναν Iriris τι άλλο μπορώ?

Περιμένω τις απαντήσεις σας και ειδικά από άτομα που είχαν στο παρελθόν τα ίδια προβλήματα και βρήκαν την λύση. Ευχαριστώ

Τα κορυντορας σε μη στρωμενο καλα ενυδρειο και ειδικοτερα το υποστρωμα ειναι ρισκο για σενα και ταλαιπωρια μεγαλη για αυτα. Ειδικα τα παντα ειναι απο τα ποιο ευαισθητα που εγω ξερω.

Οσο για τι αλλο γατοψαρο μπορειςνα βαλεις σου προτεινω 1-2 ανσιστρους sp3

Καλη συνεχεια!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...