Jump to content

Αλγη...


Recommended Posts

Τον τελευταιο μηνα εχω παρατηρισει οτι εχει εμφανιστει αλγη...σε πετρες,στο τζαμι κτλ.... :bowdown:

1) Γιατι εμφανιστηκε μονο στα 2 μεγαλυτερα ενυδρεια που εχω?(120 κ 96 λιτρων)

2) Τι επιπτωσεις εχει στα ψαρια??καπου διαβασα οτι σταματαει την αναπτυξη τους..... :)

πως την αντιμετοπιζουμε κ γιατι? :)

(Εγω οταν την πρωτοειδα στο ενυδρειο μου αρεσε...."θα πρασινισουν κ οι πετρες....ωραια θα ειναι"-ελεγα εγω τωρα...!!!) <_<

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο μηνα εχω παρατηρισει οτι εχει εμφανιστει αλγη...σε πετρες,στο τζαμι κτλ.... blink.gif

1) Γιατι εμφανιστηκε μονο στα 2 μεγαλυτερα ενυδρεια που εχω?(120 κ 96 λιτρων)

2) Τι επιπτωσεις εχει στα ψαρια??καπου διαβασα οτι σταματαει την αναπτυξη τους..... blink.gif

πως την αντιμετοπιζουμε κ γιατι? blink.gif

(Εγω οταν την πρωτοειδα στο ενυδρειο μου αρεσε...."θα πρασινισουν κ οι πετρες....ωραια θα ειναι"-ελεγα εγω τωρα...!!!)

Καλη σου μερα δες εδω πρωτα -

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=612

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μας!! :bowdown:

Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση φιλε μου κωστα.

Κατατοπιστικοτατο το link σου φιλε μου, αλλα δεν ειδα αν γραφει για το αν σταματαει την αναπτυξη των ψαριων..

επισεις γραφει :

ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΛΓΗ (Green Spotted Algae – Hair Algae)

Η πράσινη άλγη υπάρχει σε διάφορες μορφές, σαν μικρές πιτσιλιές (που είναι ορατές στα τζάμια του ενυδρείου) ή σαν μακριές κλωστές. Η πράσινη άλγη είναι ένδειξη καλής ποιότητας νερού.

Τι εννοει με αυτο?!?!?! είναι ένδειξη καλής ποιότητας νερού για τα ψαρια !?!?!? αφου λεει οτι για να παρουσιαστει αλγη χριαζονται υψηλες τιμες νιτρικων στο ενυδρειο....κ αυτο απο οσο ξερουμε ολοι μονο καλο δεν ειναι για τα ψαρακια μας.... σωστα?!?! :)

:) μπερδευτικα <_< ......

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχουμε λίγη αλγη είναι σημάδι ότι το νερό είναι οκ.

Το ενυδρείο είναι ένα ς μικρός κλειστός βιότοπος και δεν είναι δυνατόν να λείπουν και η πράσινες άλγεις. Αν αυτές πάρουν το πάνω χέρι τότε πάει να πει ότι επήλθε ανισορροπία στο σύστημα μας.

Όσο λοιπόν είναι λίγες μην φοβάσαι. Τώρα αν έχεις πολλές αλγεις σε καμιά περίπτωση δεν βλάπτουν τα ψάρια, ίσος αυτό που διάβασες να κατάλαβες κάτι λάθος ή να εννοούσε αν δεν έχουμε καλή οξυγόνωση του ενυδρείου μας η αλγεις να καταναλώσουν το οξυγόνο και να πάθουμε ζημιά από ελλείψει οξυγόνου, αλλά αυτό μπορεί να συμβεί μόνο αν ήμαστε φουλ στης αλγεις και δεν οξυγονώνεται το ενυδρείο μας.

Και τέλος αλγης μπορούν να εμφανιστούν όχι μόνο αν έχουμε υψηλά τα νιτρικά αλλά και από άλλες αιτίες, όπως πληθώρα θρεπτικών συστατικών, αυξημένο ΡΟ4 κτλ.

Με απλά λόγια μπορείς να έχεις πολύ χαμηλά νιτρικά και να έχεις αλγης.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να πω οτι μου λυθικε η απορια απο την στιγμη που ειπες:

:)

"Το ενυδρείο είναι ένα ς μικρός κλειστός βιότοπος και δεν είναι δυνατόν να λείπουν και οι πράσινες άλγεις. Αν αυτές πάρουν το πάνω χέρι τότε πάει να πει ότι επήλθε ανισορροπία στο σύστημα μας.

Όσο λοιπόν είναι λίγες μην φοβάσαι."

Κ επειδη ειναι λιγες...σταματησα να φοβαμε..as you said... <_<:bowdown:

ευχαριστω. :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...