Jump to content

Gourami


costasd

Recommended Posts

Καλησπέρα,

........η εμπειρία μου,

Νόμιζα ότι τα είχα κάνει όλα σωστά. Έστρωσα το 50ρι ενυδρείο μου σύμφωνα με όσα έχουν γραφεί, το φύτεψα, έκανα τις μετρήσεις μου και ήρθε η ώρα να βάλω το πρώτο ψαράκι.

Διάβασα ότι τα Gourami είναι κατάλληλα για το στρώσιμο του ενυδρείου και αποφάσισα να βάλω ένα την προηγούμενη εβδομάδα. Διάλεξα ένα μπλέ gourami που μου φάνηκε όμορφο. Όταν ρώτησα αν είναι αρσενικό ή θυληκό ο πωλητής μου είπε ότι δεν φαίνεται από τώρα διότι είναι μικρό...

Μερικές ημέρες αργότερα θέλησα να προσθέσω δύο ακόμη. Πήγα στο ίδιο μαγαζί (pet shop τύπου supermarket) και ο ίδιος πωλητής μου έδωσε δύο dwarf gourami επίσης απροσδιορίστου φύλου, αφού με διαβεβαίωσε ότι είναι πλήρως συμβατά και ότι δεν θα ενοχλεί το ένα το άλλο.

Τα έβαλα λοιπόν όλα μαζί......και ξεκίνησε μία απίστευτη μάχη του μπλέ με τα dwarf που είχε ώς αποτέλεσμα δύο δαγκωμένες ουρές και δύο dwarf που χωθήκαν κάτω από το φίλτρο και δεν έβγαιναν έξω για κανένα λόγο.

Δεν έχω άλλο ενυδρείο οπότε έβαλα το μπλέ gourami σε μία γυάλα και τον δώρησα σε φίλους που έχουν δύο χρυσόψαρα (σε ενυδρείο) αρκετά μεγάλα ώστα ο άγριος μπλέ να μην μπορεί να τα πειράξει.

Δύο ημέρες μετά τα dwarf είναι ζωηρά και κολυμπούν αμέριμνα, αλλα με φαγωμένες ουρές...

...........και δύο ερωτήματα:

1) έκανα κάποιο λάθος (πέραν ότι άκουσα τον πωλητή του συγκεκριμένου supermarket-pet shop)? Δεν είναι συμβατά τα μπλέ με τα dwarf ή ο μπλέ που είχα ήταν ιδιόρυθμος χαρακτήρας?

2) οι φαγωμένες ουρές θα φιάξουν μόνες τους ή να ακολουθήσω κάποια θεραπία.

Ευχαριστώ,

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

........η εμπειρία μου,

Νόμιζα ότι τα είχα κάνει όλα σωστά. Έστρωσα το 50ρι ενυδρείο μου σύμφωνα με όσα έχουν γραφεί, το φύτεψα, έκανα τις μετρήσεις μου και ήρθε η ώρα να βάλω το πρώτο ψαράκι.

Διάβασα ότι τα Gourami είναι κατάλληλα για το στρώσιμο του ενυδρείου και αποφάσισα να βάλω ένα την προηγούμενη εβδομάδα. Διάλεξα ένα μπλέ gourami που μου φάνηκε όμορφο. Όταν ρώτησα αν είναι αρσενικό ή θυληκό ο πωλητής μου είπε ότι δεν φαίνεται από τώρα διότι είναι μικρό...

Μερικές ημέρες αργότερα θέλησα να προσθέσω δύο ακόμη. Πήγα στο ίδιο μαγαζί (pet shop τύπου supermarket) και ο ίδιος πωλητής μου έδωσε δύο dwarf gourami επίσης απροσδιορίστου φύλου, αφού με διαβεβαίωσε ότι είναι πλήρως συμβατά και ότι δεν θα ενοχλεί το ένα το άλλο.

Τα έβαλα λοιπόν όλα μαζί......και ξεκίνησε μία απίστευτη μάχη του μπλέ με τα dwarf που είχε ώς αποτέλεσμα δύο δαγκωμένες ουρές και δύο dwarf που χωθήκαν κάτω από το φίλτρο και δεν έβγαιναν έξω για κανένα λόγο.

Δεν έχω άλλο ενυδρείο οπότε έβαλα το μπλέ gourami σε μία γυάλα και τον δώρησα σε φίλους που έχουν δύο χρυσόψαρα (σε ενυδρείο) αρκετά μεγάλα ώστα ο άγριος μπλέ να μην μπορεί να τα πειράξει.

Δύο ημέρες μετά τα dwarf είναι ζωηρά και κολυμπούν αμέριμνα, αλλα με φαγωμένες ουρές...

...........και δύο ερωτήματα:

1) έκανα κάποιο λάθος (πέραν ότι άκουσα τον πωλητή του συγκεκριμένου supermarket-pet shop)? Δεν είναι συμβατά τα μπλέ με τα dwarf ή ο μπλέ που είχα ήταν ιδιόρυθμος χαρακτήρας?

2) οι φαγωμένες ουρές θα φιάξουν μόνες τους ή να ακολουθήσω κάποια θεραπία.

Ευχαριστώ,

Κώστας

Καλησπέρα,

σόρρυ αλλά δεν κατάλαβα το πρώτο gourami ήταν dwarf ή όχι (το μπλέ που λες)? δες τι ήταν για να καταλάβουμε

πάντως να ξέρείς τα dwarf gouramis (δηλαδή τα colisa lalia) Που πουλάνε τα πετ είναι όλα αρσενικά γι' αυτό είναι και χρωματιστά (τα θηλικά είναι μικρότερα και δεν έχουν έντονα χρώματα και δεν τα φέρνουν συνήθως)

για εξακρίβωση ρίξε μια ματιά εδώ για να δείς τι ήταν αυτό το μπλέ γκουράμι: http://www.jjphoto.dk/fish_archive/laby_gourami.htm

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Από ότι βλέπω στο link ήταν Trichogaster trichopterus αλλά ο πωλητής το ονόμασε μπλέ gourami.

Link to comment
Share on other sites

συνηθως αυτες οι μαχες οδηγουν σε νικη του μπλε.τα dwarf εν θα τα εβαζα ουτε με μπλε ουτε με κιτρινα γκουραμι γιατι συνηθως τα κυνηγανε τα στριμωχνουν σε μια γωνια και ειναι δυσκολο να φανε με ασχημα συνηθως αποτελεσματα.αυτα απο πρωσοπικη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Νόμίζετε ότι οι δαγκωμένες ουρές θα φιάξουν μόνες τους ή να ακολουθήσω κάποια θεραπεία? Το ένα από τα δύο dwarf έχει και τσίμπιμα στα πλευρά.

Επίσης εχθές παρατήρησα ότι τα δύο dwarf τσιμπιούνται και μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Τα μπλε γκουραμι ειναι επιθετικα.Οσον αφορα για τις ουρες ριξε Melafix.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

δεν νομίζω οτι η επιθετικότητα μεταξυ των dwarf εχει αρνητικές συνεπειες. ειναι μεχρις ότου το καθενα βρει το μέρος του στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα υπόθηκαν παραπάνω αλλά η προσωπική μου εμπειρία υποδεικνύει ότι τα 50 Lt είναι πολύ λίγα για 2 αρσενικά Gourami (οποιουδήποτε τύπου) όπως και για οποιοδήποτε ψάρι έχει διεκδικητικές τάσεις χώρου.

Τα ίδια ψάρια π.χ. σε 100 lt παρουσιάζουν εντελώς διαφορετική συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Συμφωνώ με όσα υπόθηκαν παραπάνω αλλά η προσωπική μου εμπειρία υποδεικνύει ότι τα 50 Lt είναι πολύ λίγα για 2 αρσενικά Gourami (οποιουδήποτε τύπου) όπως και για οποιοδήποτε ψάρι έχει διεκδικητικές τάσεις χώρου.

Τα ίδια ψάρια π.χ. σε 100 lt παρουσιάζουν εντελώς διαφορετική συμπεριφορά.

;)

Aναλογα το ειδος και το μεγεθος απο τα gourami μας επιτρεπεται και η συμβιωση δυο αρσενικων μαζι.

Σε 50 λιτρα ομως δεν ζουν ευκολα ουτε ενα αρσενικο μονο με το χαρεμι του (2 θηλυκες).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλος έχει παρόμοιο πρόβλημα έβαλε 2 lalia ένα μπλε και ένα κόκκινο με μπλε και σφάζονται, το κόκκινο μπλε έβγαλε ένα λευκό στίγμα τριχωιδες. Το ενυδρείο είναι 100λτ με pH 6.8 και σκληρότητες γύρο στα 6 τα υπόλοιπα δεν τα γνωρίζω. Τωρα σκεφτετε μήπως επιστρεψει το ένα πίσω υποθέτει πως τα τραύματα απο τσακωμούς μολύνθηκαν και προκάλεσαν το άσπρο στίγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...