Jump to content

Geia...........


afro28

Recommended Posts

Είμαι - όπως θα καταλάβατε - καινούρια στο forum και καινούρια σχετικά με τα ενυδρεία. Μόλις πρίν από 10 ημέρες απέκτησα ένα μικρό ενυδρείο - ως δώρο .....Μέχρι στιγμής έχω και εγώ χρυσόψαρα και έναν "μονομάχο"...Απλά έχω διάφορες απορίες σχετικά με το ενυδρείο και το πώς πρέπει να λειτουργεί σωστα...Θα το εκτιμούσα αν μου λέγατε που μπορώ να απευθυνθώ....

Ευχαριστώ πολύ, Αφροδίτη :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown:

Είμαι - όπως θα καταλάβατε - καινούρια στο forum και καινούρια σχετικά με τα ενυδρεία. Μόλις πρίν από 10 ημέρες απέκτησα ένα μικρό ενυδρείο - ως δώρο .....Μέχρι στιγμής έχω και εγώ χρυσόψαρα και έναν "μονομάχο"...Απλά έχω διάφορες απορίες σχετικά με το ενυδρείο και το πώς πρέπει να λειτουργεί σωστα...Θα το εκτιμούσα αν μου λέγατε που μπορώ να απευθυνθώ....

Ευχαριστώ πολύ, Αφροδίτη :)

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Αφροδίτη και καλός όρισες στην παρέα μας για αρχή ξεκίνα απο εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8771 και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη. Ξεκίνα όπως σου είπε και ο kostas21 και θα βρεις πολλές απαντήσεις στις απορίες σου, το aquazone είναι εφοδιασμένο με πολλή γνώση και μεράκι.

Για οτι προκύψει στην πορεία και θες περισσότερη βοήθεια, ας είναι καλά το forum!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλος ηρθες afro28 ! Καλο διαβασμα θα λυσεις πολλες αποριες σου εδω ! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ...αν και κοιτάζοντας τα προφιλ σας και τί ενυδρεία έχετε στην κατοχή σας αισθάνομαι πολύ ....αμήχανα....τελοσπάντων...thanks..

Αφροδίτη....

Link to comment
Share on other sites

:bowdown::):)<_<:thumbup::thumbup::thumbdown::thumbdown:
Link to comment
Share on other sites

Απλά θα ήθελα ως αρχάριος να ξέρω...το σωστό φίλτρο πρέπει να διατηρεί το νερό του ενυδρείου κρυστάλλινα καθαρό?..γιατί το νερό του ενυδρίου μου είναι λίγο θολο και δεν ξέρω αν έχω τοποθετήσει το σωστό φίλτρο..μήπως πρέπει να περάσει κάποιος καιρός για να γίνει καθαρό?

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα ήθελα ως αρχάριος να ξέρω...το σωστό φίλτρο πρέπει να διατηρεί το νερό του ενυδρείου κρυστάλλινα καθαρό?..γιατί το νερό του ενυδρίου μου είναι λίγο θολο και δεν ξέρω αν έχω τοποθετήσει το σωστό φίλτρο..μήπως πρέπει να περάσει κάποιος καιρός για να γίνει καθαρό?

Πες μας ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου,και τι φιλτρο χρησιμοποιεις;

Link to comment
Share on other sites

Γείά σου και απο μένα και καλώς ήρθες στο ΑΖ :)

Σίγουρα λίγο διαβασματάκι θα σε βοηθήσει..

Για αρχή πάντως καλό θα ήταν ο μονομάχος να μήν είναι μαζί με τα χρυσόψαρα (διαφορά θερμοκρασίας)

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες στο AquaZone ... :bowdown:

Καλη διαμονη και καλο διαβασμα ... :)

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα ήθελα ως αρχάριος να ξέρω...το σωστό φίλτρο πρέπει να διατηρεί το νερό του ενυδρείου κρυστάλλινα καθαρό?..γιατί το νερό του ενυδρίου μου είναι λίγο θολο και δεν ξέρω αν έχω τοποθετήσει το σωστό φίλτρο..μήπως πρέπει να περάσει κάποιος καιρός για να γίνει καθαρό?

Καλως Ορισες στην παρεα μας.

Οσον αφορά το φίλτρο πρεπει να ξερεις οτι το οπτικο αποτέλεσμα (κρυσταλινο νερό) δεν συνεπαγεται και καταλληλες συνθήκες για τα ψαρια.

Αυτό που έχει σημασια ειναι το ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ φιλτραρισμα που διασπα την επικινδυνη αμμωνια και τα νιτρωδη σε λιγοτερο βλαβερα νιτρικά. Αυτό το πετυχαινουμε με ενα φιλτρο που εχει αρκετο χωρο για βιολογικό υλικό και με κυκλοφορία τουλαχιστον 3-4 φορες τον ογκο του ενυδρειου μας ανα ωρα.

Το κρυσταλινο νερο το πετυχαινουμε με καταλληλα υλικα μηχανικου φιλτραρισματος αλλά κατα τη γνωμη μου ειναι δευτερευον θεμα. (Τα δικά μου ενυδρεια ΚΑΝΕΝΑ δεν εχει κρυσταλινο νερό)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου είναι (απ'ότι έχω υπολογίσει) περίπου 17 λίτρων - τουλάχιστον τόσο νερό έσω βάλει εγώ μέσα ...το φίλτρο που αγόρασα είναι ένα που απ'ότι διάβασα στις προδιαγραφές του κάνει για ενυδρεία από 20 έως 50 λίτρων και είναι αν δεν κάνω λάθος μιας ιταλικής εταιρίας ονόματι HYDOR. Το έχω τοποθετήσει αρκετά ψιλά ώστε να κάνει κυματισμό για να οξυγωνόνεται καλύτερα το νερό με τις μπουρμπουλήθρες που δημιουργεί. Νομίζω ότι λειτουργεί αρκετά καλά και έχει μάλιστα δύο διακόπτες ρύθμισης ανάλογα με το πόσο δυνατά θέλεις να δουλεύει.

Απλά με ανησυχεί η θολούρα αυτή .......

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για την βοήθεια...Αφροδίτη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...