Jump to content

Kάπνισμα και ενυδρείο.


Recommended Posts

Δεν ξέρω εγώ δεν καπνίζω και ούτε κανείς στην οικογένεια. :bowdown:

Ας μας πούνε η καπνιστές :

Link to comment
Share on other sites

Αν και καπνιζω, δεν εχω παρατηρησει κατι περιεργο στην συμπεριφορα των ψαριων στο ενυδρειο. Αλλα και να ειχα παρατηρησει κατι, σιγουρα δεν το συνδιασα με το καπνισμα (γιατι απλα δεν θα πηγαινε εκει ο νους μου). Δεν νομιζω να υπαρχει καποιος που ασχολειται με το hobby και μετα απο μια ασθενεια ή απωλεια να θεωρησε το τσιγαρο ή τον καπνο υπευθυνο. Ξερει κανεις τα συμπτωματα του καπνου στα ψαρια? .....

Αν θες ομως να ελεγξεις την ποιοτητα του αερα που εισερχεται απο μια αντλια οξυγονου, φτιαξε μια DIY κατασκευη με καλαμακι αναψυκτικου ή σωληνακι και μεσα τοποθετησε φιλτρο τσιγαρου...... Αν δεις τι θα μαζεψει σε διαστημα 1 μηνα θα παθεις μεγαλη πλακα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρηθεί ενόχληση των ψαριών από καπνό τσιγάρου? :bowdown:

Ωραια ερωτηση!Ποτε δεν με προβληματισε κατι τετοιο........................

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστόν (σχετικά πάντα) τα ψάρια αρέσκονται στην κλασική μουσική. Κάποια στιγμή παρατήρησα από ένα ενυδρείο που είχα με μικρά tetras να ακούγονται ρεμπέτικα και Βαμβακάρης... :bowdown::)

Σε χώρους με πολύ καπνό και χρήση αεραντλίας ή εισαγωγής αέρα με άλλο τρόπο το ενυδρείο λειτουργεί σαν ναργιλές, φιλτράροντας στο νερό την νικοτίνη.

Αυτό φαίνεται και από την κιτρινίλα που μαζεύεται στο σωληνάκι μετά την αεραντλία.

Τα ψάρια είχαν γίνει ευερέθιστα, με τον παραμικρό θόρυβο τινάζονταν. Μετά από αρκετό ψάξιμο στην χημεία του νερού κλπ, και μετά από αρκετό διάβασμα βρήκα ότι οι αντιδράσεις ήταν παρόμοιες με αυτές που οφείλονται σε τοξικές ουσίες. Η νικοτίνη είναι τοξική, ειδικά για τα μικρά ψάρια.

Υπάρχουν λύσεις με κατασκευές μικρών φίλτρων με ενεργό άνθρακα και υαλοβάμβακα. Μετά την έξοδο αέρα για αεραντλία ή πριν από την εισαγωγή αέρα όταν πρόκειται για κυκλοφορητές που κάνουν και αερισμό με venturi. Το βράδυ θα βρώ χρόνο να βρω τα links και να βγάλω φωτό από δικές μου κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

Παντως καπου ειχα δει μια κατασκευη για φιλτρακι για την αεραντλία.

Ο τυπος ειχε παρει ενα κομματι απο καλαμακι, του ειχε βαλει ενα φιλτρακι που χρησιμοποιουν στα στριφτα τσιγάρα και το ειχε παρεμβαλει στο λαστιχο της αεραντλίας.

Τωρα λινκ και λεπτομερειες δεν θυμαμαι...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστόν (σχετικά πάντα) τα ψάρια αρέσκονται στην κλασική μουσική. Κάποια στιγμή παρατήρησα από ένα ενυδρείο που είχα με μικρά tetras να ακούγονται ρεμπέτικα και Βαμβακάρης... :bowdown::)

Σε χώρους με πολύ καπνό και χρήση αεραντλίας ή εισαγωγής αέρα με άλλο τρόπο το ενυδρείο λειτουργεί σαν ναργιλές, φιλτράροντας στο νερό την νικοτίνη.

Αυτό φαίνεται και από την κιτρινίλα που μαζεύεται στο σωληνάκι μετά την αεραντλία.

Τα ψάρια είχαν γίνει ευερέθιστα, με τον παραμικρό θόρυβο τινάζονταν. Μετά από αρκετό ψάξιμο στην χημεία του νερού κλπ, και μετά από αρκετό διάβασμα βρήκα ότι οι αντιδράσεις ήταν παρόμοιες με αυτές που οφείλονται σε τοξικές ουσίες. Η νικοτίνη είναι τοξική, ειδικά για τα μικρά ψάρια.

Υπάρχουν λύσεις με κατασκευές μικρών φίλτρων με ενεργό άνθρακα και υαλοβάμβακα. Μετά την έξοδο αέρα για αεραντλία ή πριν από την εισαγωγή αέρα όταν πρόκειται για κυκλοφορητές που κάνουν και αερισμό με venturi. Το βράδυ θα βρώ χρόνο να βρω τα links και να βγάλω φωτό από δικές μου κατασκευές.

Ανεβασε φωτο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Όπως υποσχέθηκα, μια κατασκευούλα φίλτρου αέρα είτε για αεραντλία, είτε για κυκλοφορητή με venturi.

Στην δεύτερη περίπτωση παίζει διπλό ρόλο και σαν σιωπητήρας για τον θόρυβο της αναρρόφησης από τον κυκλοφορητή. Μπορεί να εφαρμοστεί και σε κυκλοφορητές για αερισμό και σε Skimmer.

Τα απαραίτητα υλικά.

post-5311-1207702943_thumb.jpg

α. Ενεργός άνθρακας. (Κατά προτίμηση σε πελέτες. Πιο καλός για φιλτράρισμα αέρα, και δεν μπλοκάρει τα σωληνάκια).

β. Ένα κουτάκι από τροφή sera (To προτίμησα γιατί κλείνει ερμητικά).

γ. Λίγο σωλήνα σιλικόνης 4-6 χιλ.

δ. Δύο μπεκ (ακροφύσια) από αυτόματο πότισμα (τα συγκεκριμένα είναι Gardena)

ε. Υαλοβάμβακας (ο κοινός που χρησιμοποιούμε στα φίλτρα).

και

στ. Ένα ακροφύσιο ρύθμισης εισαγωγής αέρα (όταν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί σε κυκλοφορητή με Vemturi).

Και ξεκινάμε...

post-5311-1207702534_thumb.jpg

1. Βγάζουμε από τα μπεκ τα μπαλάκια περιορισμού ροής, ανοίγοντας λίγο την λοξή άκρη τους.

post-5311-1207702546_thumb.jpg

2. Ανοίγουμε δύο τρύπες στο καπάκι του κουτιού τροφής λίγο μικρότερες από τα μπεκ, και τα βιδώνουμε μέχρι να κουμπώσουν στην εγκοπή τους. (Με την λοξή πλευρά προς τα μέσα).

post-5311-1207702571_thumb.jpg

3. Κόβουμε δύο κοματάκια σωλήνα. Ένα μακρύτερο που να φτάνει σχεδόν στον πάτο του κουτιού τροφής κι ένα κοντό. Ζεσταίνουμε τα σωληνάκια βουτόντας τα σε καυτό νερό και τα προσαρμόζουμε στην εσωτερική πλευρά των μπεκ, μέχρι να ακουμπήσουν καλά στην εσωτερική πλευρά του καπακιού. Έτσι στεγανοποιείται η επαφή με το καπάκι.

post-5311-1207702581_thumb.jpg

4. Παίρνουμε λίγη ποσότητα άνθρακα, τόση ώστε να γεμίζει το μισό κουτάκι. Ξεπλένουμε τον άνθρακα και τον αφήνουμε να στεγνώσει καλά. Κόβουμε επίσης λίγο υαλοβάμβακα.

post-5311-1207702598_thumb.jpg

5. Τοποθετούμε τον άνθρακα και τον υαλοβάμβακα στο κουτάκι. Η σωστή σειρά είναι λίγος υαλοβάμβακας - άνθρακας - υαλοβάμβακας. Ξαναβάζουμε το καπάκι στην θέση του προσέχοντας το μακρύ σωληνάκι να φτάσει χαμηλά, αλλά να ακουμπάει στον υαλοβάμβακα. Σφραγίζουμε το καπάκι.

post-5311-1207705051_thumb.jpg

Έτοιμο το φιλτράκι. :bowdown:

Για σύνδεση σε αεραντλία αρκεί να το παρεμβάλουμε ανάμεσα στην αεραντλία και στην βαλβίδα αντεπιστροφής (αν υπάρχει) κόβοντας την σωλήνα και ενώνοντας τα άκρα στα μπεκ.

Αν πρόκειται να μπεί σε κυκλοφορητή με venturi...

post-5311-1207702616_thumb.jpg

6. Κόβουμε ένα μικρό κομάτι σωλήνα 2-3 εκ. και τον προσαρμόζουμε στο ακροφύσιο ρύθμισης εισαγωγής αέρα.

post-5311-1207702636_thumb.jpg

7. Προσαρμόζουμε το σωληνάκι με το ακροφύσιο στο ένα μπεκ. (Δεν έχει σημασία ποιο).

post-5311-1207702649_thumb.jpg

8. Προσαρμόζουμε στο άλλο μπέκ ένα κομάτι σωλήνα και συνδέουμε στον κυκλοφορητή.

Αν ο κυκλοφορητής είναι μέσα σε ενυδρείο καλό θα ήταν να μπεί και μια βαλβίδα αντεπιστροφής μεταξύ φίλτρου και κυκλοφορητή.

Αυτά τα ολίγα..... :)

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο! :bowdown:

Η διάλυση καπνού από την επιφάνεια μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα?

Θέλω να στήσω ένα ενυδρείο στον θείο μου αλλά διστάζω λόγω του οτι... :)

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο! :bowdown:

Η διάλυση καπνού από την επιφάνεια μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα?

Θέλω να στήσω ένα ενυδρείο στον θείο μου αλλά διστάζω λόγω του οτι... :)

Εξ αρχης του ερωτηματος που εθεσες εγω ετσι το καταλαβα για το αν δηλαδη αρχει προβλημα απο τον καπνο στα ανοιχτα ενυδρεια οπου ως επι το πληστον χρησιμοποιουν οι Ριφαδες .Αυτον τον αερα(οπου περιεχει και καπνο)

μπορουμε να τον ανακυκλωσουμε με ενα μικρο ανεμηστηρακι απο Υπολογιστες λειτουργοντας καποιες ωρες την ημερα.Ωστοσο δεν ξερω αν ο καπνος βλαπτει τα βραγχεια των ψαριων,αλλα τα πνευμονια μου σιγουρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η νικοτίνη που περιέχεται στον καπνό του τσιγάρου είναι αυτή που προκαλεί υπερδιέγερση. Όσο μικρότερος ο οργανισμός τόσο μεγαλύτερη η τοξική της επίδρααση, αναλογικά λοιπόν στα ψάρια είναι πιο έντονη η επίδραση.

Η νικοτίνη και τα άλλα κατάλειπα του καπνού διαλύοντα πολύ πιο εύκολα όταν είναι υπό πίεση μέσα από τις φυσαλίδες του αέρα-καπνού στο νερό. (Γι' αυτό κι αναφέρθηκα σε αεραντλίες, skimmer κλπ)

Η διάλυση από την επιφάνεια είναι πολύ μικρότερη ως ελάχιστη γατί ο καπνός δεν κάθεται προς τα κάτω αλλά ανεβαίνει ως θερμότερος και ελαφρύτερος προς τα πάνω. Καλό θα είναι οι χώροι των καπνιστών να αερίζονται τακτικά για να μπαίνει και λίγο καυσαέριο για πικοιλία....

Φυσικά αν στο χώρο του θείου, δεν βλέπεις από τον καπνό..... αλλάζει :)

Οι κάτοχοι reef (ριφάδες) είναι οι τελευταίοι που πρέπει να φοβούνται γιατί έστω κι αν περνάει καπνός μέσα από το skimmer κατακρατείται κατά ένα μέρος με την βρωμιά και κατά δεύτερον οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) χρησιμοποιούν ενεργό άνθρακα για χημικό φιλτράρισμα.

Το πρόβλημα είναι με τους κατόχους φυτεμένων γλυκού (μποστανάδες) που δεν χρησιμοποιούν άνθρακα.

Και πάλι υπάρχει υποκατάστατο άνθρακα, με ηπιότερη δράση για φυτεμένα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...