Jump to content

Test Salifert


Recommended Posts

Έκανα μια παραγγελία από Γερμανία και μεταξύ άλλων πήρα και τα παρακάτω test της Salifert. NO2,NO3,NH4,PH,KH/AIK.

Στην αρχή ξενέρωσα γιατί οι οδηγίες ήταν μόνο στα Γερμανικά αλλά μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα στο forum μερικές στα Ελληνικά και τις υπόλοιπες σε άλλες σελίδες στα Αγγλικά.

Με παίδεψε πιό πολύ το τεστ ΚΗ/ΑΙΚ γιατί προφανώς έκαναν κάποια αλλαγή και δεν ταίριαζαν οι οδηγίες που έβρισκα με το κιτ που είχα.

Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω μόνο αν στο σημείο που αναφέρεται ότι βλέπουμε το δοχείο από πάνω, αν εννοείτε ότι ανοίγουμε το καπάκι και πράγματι πατάμε το δοχείο πάνω στο χαρτί με τα χρώματα και το κοιτάμε από πάνω ή αν αφήνουμε το δοχείο κλειστό και το κοιτάμε από πάνω και πλάγια.

Α!!! επίσης προέκυψε ότι το τεστ PH είναι για θαλλασινό νερό, δηλαδή σε γλυκό νερό δεν μπορώ να κάνω μετρήσεις? Δεν θα βγάλει σωστά αποτελέσματα?

Αν κάποιος το έχει χρησιμοποιήσει παρακαλώ ας μου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Υπαρχει κανενας αλλος φιλος που να χρησιμοποει αυτο το τεστ για να μας διαφωτισει λιγακι. Το πηρα και εγω χτες και οι τιμες που βγαζω ειναι ιδανικες, ακολουθωντας παντα κατα γραμμα τις οδηγιες. Μηπως κανω κατι λαθος και δεν το ξερω??

Thnx

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις οδηγίες τις είδατε? Είναι πολύ κατατοπιστικές.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=40045&hl=

Όσον αφορά το τεστ της Αλκαλικότητας το χρώμα που παίρνει το νερό στον δοκιμαστικό σωλήνα δεν είναι απαραίτητο να το δεις από κάποια συγκεκριμένη πλευρά..... απλά μόλις πάρει το ροζ χρώμα έχεις και το αποτέλεσμα.

Στα άλλα τεστ όταν βλέπεις από την επάνω πλευρά φυσικά το καπάκι το αφαιρείς.

Το pH της Salifert νομίζω ότι είναι μόνο για θαλασσινό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...