Jump to content

Να και το δικο μου Χεκελοενυδρειο


pan

Recommended Posts

Μετα απο σχεδον 2 μηνες ειμαι σε θεση να σας παρουσιασω το χεκελοενυδρειο μου :bowdown: Ειναι διαστασεων 2χ0.6χ0.6 εχει 6 wild heckel ,30 Paracheirodon axelrodi,10 Corydoras schwartzi και 5 ancistrus sp3 ελληνικης παραγωγης απο τον φιλο istellas που ευχαριστω.Ελπιζω να σας αρεσει παντως οι wild δισκοι ειναι τρομερα ψαρια ξεχωριστα απο τους αλλους δισκους.Το ενυδρειο φιλτραρεται απο ενα eheim 2080 και ενα project pjf2001 εχει ενα θερμοστατη jager 300watt και 4 λαμπες t5 80 watt 2 στα 4000κ και 2 στα 6500.Οτι αλλες ερωτησεις δεκτες

post-632-1207730943_thumb.jpg

post-632-1207730958_thumb.jpg

post-632-1207730971_thumb.jpg

post-632-1207730989_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και οι αγαπες μου :bowdown:

post-632-1207731612_thumb.jpg

post-632-1207731632_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο σχεδον 2 μηνες ειμαι σε θεση να σας παρουσιασω το χεκελοενυδρειο μου :bowdown: Ειναι διαστασεων 2χ0.6χ0.6 εχει 6 wild heckel ,30 Paracheirodon axelrodi,10 Corydoras schwartzi και 5 ancistrus sp3 ελληνικης παραγωγης απο τον φιλο istellas που ευχαριστω.Ελπιζω να σας αρεσει παντως οι wild δισκοι ειναι τρομερα ψαρια ξεχωριστα απο τους αλλους δισκους.Το ενυδρειο φιλτραρεται απο ενα eheim 2080 και ενα project pjf2001 εχει ενα θερμοστατη jager 300watt και 4 λαμπες t5 80 watt 2 στα 4000κ και 2 στα 6500.Οτι αλλες ερωτησεις δεκτες

Πολυ ομορφο :)

Link to comment
Share on other sites

εκπληκτικο πολυ ωραιες ριζες :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πεντάμορφο το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

παραμετροι νερου-θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι λιγο ρισκο ενα μονο θερμοστατης σε ενα τετοιο ενυδρειο και με τετοια ζωντανα μεσα?!

Κατα τα αλλα ομορφια!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δυο θερμοστατες αλλα οχι jager με τον jager βρηκα την υγεια μου τα καταφερνει τελεια μονος του οσο για ασφαλεια σκοπευω να βαλω.Παραμετροι νερου ειναι

no2=0

n03=0 (πολυ κεραρατοφυλλο)

nh3/nh4=0

p04=0.25 με 0.5

ph=5.1

kh=0 με 1

tds=50.

Ακουω γνωμες και παρατηρησεις για την καλυτερη διαβιωση αυτων των καταπληκτικων πλασματων.

Ευχαριστω ολους τους παραπανω για τα καλα τους λογια.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω εναν jager 300 watt οχι βεβαια σε αυτα τα λιτρα αλλα σε 327 και δουλευει αψογα για τον ελεγχο της θερμοκρασιας εχω 3 θερμομετρα ενα ψηφιακο και 2 απλα σε διαφορα σημεια του ενυδρειου μακρια απο τον θερμοστατη και η τιμη της θερμοκρασιας ειναι η ιδια παντου.

Link to comment
Share on other sites

και μια ερωτηση. οι heckel ελουν περισσοτερα λιτρα απο τους δισκους εκτροφεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το ελεγα απλα θελουν πιο χαμηλο ph πολλες κρυψωνες και χαμηλο φωτισμο

Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικό!!!!

:bowdown::):)

Link to comment
Share on other sites

στο εχω πει και αλλου :) θα στο πω και εδω

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ...δωσε heckel να δουνε τα ματακια μας :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ.Ελπιζω να τα βρουμε σιγα σιγα με τα ψαρακια και να τρωνε τα παντα και να σουλατσαρουν χωρις φοβο σε ολοκληρο το ενυδρειο επισης θα προσπαθησω να βρω και ζωντανες τροφες να τους δινω(εκτος απο αρτεμια)που ειναι ηδη στα σχεδια.Αμα ξερει κανενας ζωντανες τροφες που μπορω να βρω ή να παραξω θα ηταν χρησιμη η πληροφορια του

Αμα βρω 4 με 6 ακομα αλλα πιο μικρους απο αυτους δηλ 7-9cm θα παρω και θα γινει χαρμα οφθαλμων πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι SUPER όπως φυσικά και οι κάτοικοι του. ΑΧ τι έχουμε πάθει με αυτούς τους δίσκους!!

Η αλήθεια είναι ότι οι άγριοι έχουν άλλη ομορφιά.

:bowdown::)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Kαι ενα update.Μετα απο 6 μηνες προστεθηκαν αλλα 8 μικρα (6-9cm) ,το βασικο ειναι οτι εφυγαν τα 2 εξωτερικα φιλτρα και προστεθηκε sump χωρητικοτητας 240 λιτρων (θα ηθελα να ευχαριστησω και δημοσια τον nidal για τα σχεδια που μου εδωσε και με καθοδηγησε πως να φτιαξω το sump).

Πλεον τωρα που ειναι κοπαδι ειναι αλλο πραγμα :(

Αυτο που εχω παρατηρησει απο την δικια μου εμπειρα στους heckel ειναι οτι τα ψαρια ιδιαιτερα αν ειναι σε νεαρη ηλικια (οπως τα πηρα εγω)και ιδιαιτερα τα αγρια ψαρια αρχιζουν και παιρνουν τα χρωματα τους και γενικα ειναι αλλα ψαρια μετα απο 10 μηνες στην κατοχη μου.Σαν ψαρια ειναι πιο φοβιτσιαρικα απο τους αλλους δισκους αλλα αμα σε μαθουν και εξοικειωθουν μαζι σου σε ανταμειβουν με την συμπεριφορα τους.Σαν γενικο συμπερασμα ειναι πιο απαιτητικο ψαρι απο τους αλλους δισκους αλλα με εχει ικανοποιησει αυτη η επιλογη μου.

Ευχομαι ολο και περισσοτεροι να ασχοληθουν με αυτο το ειδος για να υπαρχει και μεγαλυτερη πληροφοριση.

Απο φωτο δεν τα πολυκαταφερνω αλλα να μια ιδεα

post-632-1234825267_thumb.jpg

post-632-1234825297_thumb.jpg

post-632-1234825335_thumb.jpg

post-632-1234825379_thumb.jpg

post-632-1234825445_thumb.jpg

post-632-1234825512_thumb.jpg

post-632-1234825601_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:(

Πολύ πιο ώριμο το ενυδρείο σου τώρα, με περισσότερα βιοτοπικά χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

:hysterical:

Πολύ πιο ώριμο το ενυδρείο σου τώρα, με περισσότερα βιοτοπικά χαρακτηριστικά.

Θα συμφωνήσω απόλυτα!!!

Το μόνο που με χαλάει (και αυτό είναι προσωπικό γούστο) είναι η αφίσα... Θα το προτιμούσα μαύρο :(

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφοι οι δισκοι!!!

Πανέμορφο αποτέλεσμα :(:hysterical:

εξαιρετική δουλειά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...