Jump to content

Καλησπερα και καλος ηρθα στο αλατι


Νίκος_Κρικ

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Το μικρόβιο του ενυδρείου δεν με άφησε σε ησυχία και έτσι αποφάσισα να αγοράσω ένα Cayman 75L και να ξεκινήσω ένα μικρό Nano Reef. Η αγορά όπως είπαμε έγινε μαζί με 7 κυλά ζωντανό βράχο ένα σακί αραγωνιτη κτλ κτλ κτλ. Σας στέλνω φωτογραφίες για να μου πείτε γνώμες για το στήσιμο του βράχου μου. Τον τοποθέτησα σκεπτόμενος πως κτίζουν μια οικοδομή. Τι θέλω να πω με αυτό? Έβαλα τις φλατ τις πέτρες κάτω αφήνοντας απόσταση μεταξύ τους ένα δάχτυλο από την μια στην άλλη Περίπου 1 με 1,5 πόντο και από επάνω από το χώρισμα πρόσθεσα τις επόμενες έτσι ώστε 2 κομμάτια βράχου από την βάση να στηρίζουν μια από πάνω. Ξέρω θέλει λίγο ύψος ακόμα αλλά επειδή τώρα ασχολούμαι με το αλάτι θέλω να μου πείτε την γνώμη σας και αν χρειάζεται και άλλο βράχο η απλά να φτιάξω αυτών τον βράχο. Πάντως θα ήθελα χώρο για κολύμπι. Περιμένω απαντήσεις όσο φτιάχνετε και το νερό στο βαρέλι με Α/Ο και ένα σακί αλάτι

post-5701-1207751319_thumb.jpg

post-5701-1207751337_thumb.jpg

post-5701-1207751355_thumb.jpg

post-5701-1207751370_thumb.jpg

post-5701-1207751468_thumb.jpg

post-5701-1207751490_thumb.jpg

post-5701-1207751507_thumb.jpg

post-5701-1207751540_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_Κρικ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ θα σου προτείνω να τοποθετήσεις τον βράχο πάνω σε μια βάση για να μην νεκρωθεί το μέρος που ακουμπά στην άμμο και με αποτέλεσμα να κερδίσεις περισσότερη βιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ορισες στο θαλασσινο ενυδρειο capten iglo!

Ωραιο το ενυδρειο αλλά εχω ερωτήσεις...

1)Απο skimmer τι εχουμε?

2) φιλτραρισμα?

3) μετρήσεις?

4)φωτισμο?

5)sump

Οσο για το στησιμο του βράχου θα το προτημουσα με περισσοτερα κενα μεταξύ τους και με περισσοτερες θεσεις για τα κοραλακια!

Περιμενουμε νεα σου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου προτείνω να τοποθετήσεις τον βράχο πάνω σε μια βάση για να μην νεκρωθεί το μέρος που ακουμπά στην άμμο και με αποτέλεσμα να κερδίσεις περισσότερη βιολογία.

Σωστά αλλά φοβόμουν για το χώρο ότι θα μικρύνει τον όγκο του ενυδρείου

Καλώς ορισες στο θαλασσινο ενυδρειο capten iglo!

Ωραιο το ενυδρειο αλλά εχω ερωτήσεις...

1)Απο skimmer τι εχουμε?Την παρασκευη ερχετε

2) φιλτραρισμα?το εσωτερικο της cayman απλα εβγαλα τα σφουγγαρια για να βαλω αντιφωσφορικα και ανθρακα3) μετρήσεις?Ακομα οχι γιατι μολις τωρα εχω το νερο στο βαρελι μαζι με την Α/Ο και το ανακατευω

4)φωτισμο?της cayman αλλα προσωρινα γιατι σε ενα μηνα θα αναψει το φως.Τ8 εχει

5)sump οχι χρειαζετε?Οσο για το στησιμο του βράχου θα το προτημουσα με περισσοτερα κενα μεταξύ τους και με περισσοτερες θεσεις για τα κοραλακια!Οκ αρχηζω αλλαγες

Περιμενουμε νεα σου

Link to comment
Share on other sites

καμια αλλη προταση για τον βραχο????Συπληρωμα ή επανατοποθετηση

Link to comment
Share on other sites

Νικολα ακόμα δεν έβαλες καλά καλά τους δίσκους και ανοίγεις νέα μέτωπα :)

Εχεις αρωστήσει κανονικά!!!

Μπράβο ρε φίλε και εγώ ακολουθώ :bowdown:

Εχεις βγάλει σούμα για το nano?Πόσο θα πάει χοντρικά;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ορισες στο θαλασσινο ενυδρειο capten μια ερωτηση εχω ο βραχος ειναι ζωντανος και

βρισκεται στο ενυδρειο χωρις νερο?Αν ναι τοτε τρομερο λαθος γιατι θα σου ψοφισει ολη η βιολογια.

Το στησιμο μο του βραχου ειναι καθαρα δικη σου αποφαση απο αποψη αισθητικης καλη συνεχεια Νικολη και οτιδηποτε απορια εδω ειμαστε :bowdown::):)

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο στ'ησιμο μου άρεσε περισσότερο.

Ξανασκέψου την τοποθέτηση βάσης. Δεν έχει καμία σχέση με τη μείωση του χώρου, αντίθετα αυξάνει τη λειτουργική επιφάνεια.

Δεν κατάλαβα που έχεις τοποθετήσει το βράχο, αφου δεν έχεις φτιάξει ακόμα νερό(???). Εύλογη η παρατήρηση του Στράτου.

Link to comment
Share on other sites

Νικολα ακόμα δεν έβαλες καλά καλά τους δίσκους και ανοίγεις νέα μέτωπα :)

Εχεις αρωστήσει κανονικά!!!

Μπράβο ρε φίλε και εγώ ακολουθώ :bowdown:

Εχεις βγάλει σούμα για το nano?Πόσο θα πάει χοντρικά;

Άστα φίλε Αντρικο. Είναι αρρώστια. Τους δίσκους δεν του παρατώ με τίποτα απλά ήθελα για το δωμάτιο μου κάτι να έχω και είπα ας το δοκιμάσουμε και αυτό. 400 ευρώ μου πήγαν όλα μαζί με skimmer.

Καλώς ορισες στο θαλασσινο ενυδρειο capten μια ερωτηση εχω ο βραχος ειναι ζωντανος και

βρισκεται στο ενυδρειο χωρις νερο?Αν ναι τοτε τρομερο λαθος γιατι θα σου ψοφισει ολη η βιολογια.

Το στησιμο μο του βραχου ειναι καθαρα δικη σου αποφαση απο αποψη αισθητικης καλη συνεχεια Νικολη και οτιδηποτε απορια εδω ειμαστε :)<_<:thumbup:

Ο βράχος έμεινε στο ενυδρείο για καμία ωρίτσα χωρίς νερό. Έκανα γκάφα???  είχα νερό στο βαρέλι από την Α/Ο και έριξα το αλάτι και είπα να το αφήσω μια ώρα μέσα στο βαρέλι μέχρι να σπάσει την αλατοτιτα. Μια ώρα κράτησε.

Το πρώτο στ'ησιμο μου άρεσε περισσότερο.

Ξανασκέψου την τοποθέτηση βάσης. Δεν έχει καμία σχέση με τη μείωση του χώρου, αντίθετα αυξάνει τη λειτουργική επιφάνεια.

Δεν κατάλαβα που έχεις τοποθετήσει το βράχο, αφου δεν έχεις φτιάξει ακόμα νερό(???). Εύλογη η παρατήρηση του Στράτου.

Οκ πάω να αγοράσω μια βασουλα. Για μια ώρα συνονόματε λες να έπαθε τίποτα? Αγχώθηκα τώρα

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσυχεις...αν ειναι για καποιες ωρες δεν θα επαθε τιποτα.... ελπιζω ομως το νερο που μπηκε να εχει καποια σχετικα καλη αλατοτητα.. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλο εξοπλισμο χρειαζομαι???απλα για να ξερω.Skimmer το περιμενω αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Επισης το σκεπασα με μια μεγαλη πετσετα για να μην μπαινει φως απο το τζαμι και τοποθετηθηκαν μια marine white και μια marine blue actinic 15w.Θα σας ενημερωνω με τις κινησεις μου και περιμενω γνωμες γιατι ειμαι αρχαριος (1 μερα μονο ασχολουμε με το αλατι)και θελω τις γνωσεις σας. :bowdown:

Αναψα το φως για 5 δευτερολεπτα ετσι ωστε να βγαλω μια φωτο για να δειτε το νεο στυσιμο του βραχου. Μου αρεσει πιο πολυ ετσι!!! Βαση ακομα δεν εχω βαλει γιατι δεν εχω βρει αλλα κατι θα γινει στην πορεια. Τωρα τι πρεπει να κανω. Για ενα μηνα τιποτα????

post-5701-1207834420_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_Κρικ
Link to comment
Share on other sites

Απο εξοπλισμό ε? Το χερι στην τσεπη πάλι!!!

Λοιπόν, νομιζω θα χρειαστεις κατι για την κυκλοφορια σου. Καποιο turbelle κυκλοφορητή!

Θερμοστάτη, chiller, temp controler

Ενα set με test μετρησεων.

αυτα για αρχη νομιζω.. τα αλλα υπαρχουν

Link to comment
Share on other sites

Απο εξοπλισμό ε? Το χερι στην τσεπη πάλι!!!

Λοιπόν, νομιζω θα χρειαστεις κατι για την κυκλοφορια σου.

Καποιο turbelle κυκλοφορητή!Λες αυτο που ειναι πισω δεξια???

Θερμοστάτη, εχει μεσα στο φιλτρο

chiller, καποιο link plz

temp controler καποιο link plz.Αυτο κραταει σταθερα την θερμοκρασια?

Ενα set με test μετρησεων. Της red sea ειναι καλα?αυτα για αρχη νομιζω.. τα αλλα υπαρχουν

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_Κρικ
Link to comment
Share on other sites

Καποιες ερωτησεις που εχω να κανω γιατι ειμαι ανχωμενος

1.Στο εσωτερικο φιλτρο εχω μακαρονι,αντιφωσφορικα,ανθρακα,κατι μπιλακια,θερμοστατη.Χρειαζομαι τιποτα αλλο?

2.Σε περιπτωση που βαλω εξωτερικο και βγαλω το εσωτερικο τι πρεπει να εχει μεσα?

3.Η θερμοκρασια ποσο πρεπει να ειναι?

4.Η βαση για το βραχο πως μπορει να ειναι γιατι δεν βρηκα σε pet shop

5.Για ενα μηνα δεν χρειαζετε να κανω τιποτα?Τιποτα ομως?

Συγνωμη για τις τοσες πολλες ερωτησεις αλλα 2 μερες το εχω μονο και εχω πανικοβληθει.Πιστευω και εσεις στην αρχη ετσι νιωθατε και εσεις,Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καποιες ερωτησεις που εχω να κανω γιατι ειμαι ανχωμενος

1.Στο εσωτερικο φιλτρο εχω μακαρονι,αντιφωσφορικα,ανθρακα,κατι μπιλακια,θερμοστατη.Χρειαζομαι τιποτα αλλο?

2.Σε περιπτωση που βαλω εξωτερικο και βγαλω το εσωτερικο τι πρεπει να εχει μεσα?

3.Η θερμοκρασια ποσο πρεπει να ειναι?

4.Η βαση για το βραχο πως μπορει να ειναι γιατι δεν βρηκα σε pet shop

5.Για ενα μηνα δεν χρειαζετε να κανω τιποτα?Τιποτα ομως?

Συγνωμη για τις τοσες πολλες ερωτησεις αλλα 2 μερες το εχω μονο και εχω πανικοβληθει.Πιστευω και εσεις στην αρχη ετσι νιωθατε και εσεις,Ευχαριστω πολυ

1) Αν εχεις αρκετο βραχο και αμμο εχουμε πει πολλες φορες οτι πρεπει να βγαλεις το μακαρονι και τα μπιλακια! Η βιολογια σου θα πρεπει να στηριζεται στον βραχο και την αμμο!

2) Οτι και το εσωτερικο (χημικο, αντιφωσφορο) απλα ο θερμοσταστης θα μπει καπου αλλου.

3) Αναλογα.. αν μπορεις κοντα στους 26-27 καλα ειναι

4) Μαλλον πρεπει να την φτιαξεις εσυ με pvc κτλ υπαρχουν πολλα ποστ ψαξε λιγο

5) Χρειαζεται να μετρας συχνα τις τιμες να δεις τι γινεται με την αμμωνια και το Nitrite και να ταιζεις λιγο ωστε να τρεφονται τα βακτηρια και να γινει ο κυκλος. Διαβασε σχετικα με τον Κυκλο του Αζωτου για να καταλαβεις τι πρεπει να γινει!!

Μην Αγχωνεσαι !

Link to comment
Share on other sites

1) Αν εχεις αρκετο βραχο και αμμο εχουμε πει πολλες φορες οτι πρεπει να βγαλεις το μακαρονι και τα μπιλακια! Η βιολογια σου θα πρεπει να στηριζεται στον βραχο και την αμμο! 7κυλα ειναι ο βραχος ειναι καλα?

7

2) Οτι και το εσωτερικο (χημικο, αντιφωσφορο) απλα ο θερμοσταστης θα μπει καπου αλλου.Χημικο εννοεις τον ανθρακα?Ολο το φιλτο θα εχει μονο αυτα που ειπες?Ποιο φιλτρο προτινεις

3) Αναλογα.. αν μπορεις κοντα στους 26-27 καλα ειναι οκ

4) Μαλλον πρεπει να την φτιαξεις εσυ με pvc κτλ υπαρχουν πολλα ποστ ψαξε λιγο οκ

5) Χρειαζεται να μετρας συχνα τις τιμες να δεις τι γινεται με την αμμωνια και το Nitrite και να ταιζεις λιγο ωστε να τρεφονται τα βακτηρια και να γινει ο κυκλος. Διαβασε σχετικα με τον Κυκλο του Αζωτου για να καταλαβεις τι πρεπει να γινει!! Τι μαρκα τεστ προτινεις και τροφη??

Μην Αγχωνεσαι !

το βλεπω σε καμια συναντηση να τρωω ξυλο με τοσες ερωτησεις :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_Κρικ
Link to comment
Share on other sites

7 κιλα ειναι καλα γενικα αλλα εξαρταται και απο την ποιοτητα του.

Ανθρακα ηθελα να γραψω...απλα μπερδευτικα... βασικα ναι αυτα χρειαζονται..αν θελεις μπορεις να εχεις υαλοβαμβακα αλλα θα πρεπει να τον αλλαζεις πολυ συχνα. Εξωτερικα φιλτρα υπαρχουν πολλα...οι περισσοτεροι εχουν Eheim.

Τα τεστ της Salifert ειναι αρκετα αξιοπιστα...τροφη μπορεις να ριχνεις λιγα flakes...

Επισης σου προτεινω να διαβασεις τα αρθρα στην κατηγορια αρθρων θαλασσινου! Θα σε βοηθησουν πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΜΟΥ

Ενυδρείο: Cayman60 (75 λύτρα)

Αντιφωσφορικα: PhosGuard (Seachem)

Ενεργός άνθρακας: Matrix Carbon (Seachem)

Βράχος: 7 κυλά

Αραγωνίτης:9 κυλά (Carib Sea)

Φίλτρο: Εξωτερικό EHEIM 2211 300l/h(μπλε σφουγγάρι-μακαρόνι-αντιφωσφορικα-άνθρακας

Θέρμανση: Εσωτερικό (Cayman)

Κυκλοφορητής: Maxi Jet 480L/H

Φωτισμός: Marine White 15w (Arcadia), Marine blue Actinic 15w (Arcadia)

Skimmer: Prizm Skimmer 400l (Red sea) Link

To μονο που μου λειπει (απο αυτα που θελω) απο εξωπλισμο ειναι μια ( ή δυο αναλογος)Coralia nano

Πως σας φαίνονται???

Link to comment
Share on other sites

Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΜΟΥ

Ενυδρείο: Cayman60 (75 λύτρα)

Αντιφωσφορικα: PhosGuard (Seachem)

Ενεργός άνθρακας: Matrix Carbon (Seachem)

Βράχος: 7 κυλά

Αραγωνίτης:9 κυλά (Carib Sea)

Φίλτρο: Εξωτερικό EHEIM 2211 300l/h(μπλε σφουγγάρι-μακαρόνι-αντιφωσφορικα-άνθρακας

Θέρμανση: Εσωτερικό (Cayman)

Κυκλοφορητής: Maxi Jet 480L/H

Φωτισμός: Marine White 15w (Arcadia), Marine blue Actinic 15w (Arcadia)

Skimmer: Prizm Skimmer 400l (Red sea) Link

To μονο που μου λειπει (απο αυτα που θελω) απο εξωπλισμο ειναι μια ( ή δυο αναλογος)Coralia nano

Πως σας φαίνονται???

Μου φαίνετα οτι έμπλεξες για τα καλά! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για την μέτρηση της αλατότητας θα πρέπει να προσθέσεις στον εξοπλισμό σου ένα refractometer :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν λες για ενα πλαστικο σαν κυπελακι εχω ενα της red sea

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το skimmer το εβγαλα γιατι εκανε πολυ θορυβο ο ενας λογος.ο δευτερος ηταν οτι επρεπε να φυγει ολο το καπακι γιατι δεν κοβωταν και θα ηταν μεγαλο κιολας το κοστος για αλλες λαμπες θερμαντηρα κτλ κτλ.τωρα χωρις skimer τι κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...