Jump to content

Καλησπερα και καλος ηρθα στο αλατι


Νίκος_Κρικ

Recommended Posts

Χωρίς skimmer κάνε συχνότερες αλλαγές νερού ,πρόσεχε πόσο ταΐζεις !!!

Γενικά πρόσεχε τα ΝΗ3/ΝΗ4 ,ΝΟ2 ,ΝΟ3 και να είσαι πιο προσεκτικός .

Κατά τα άλλα , κανένα πρόβλημα !!!

Υ.Γ.

Βάλε και ακόμα έναν ή τουλάχιστον ένα ,κυκλοφορητή !!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χωρίς skimmer κάνε συχνότερες αλλαγές νερού ,πρόσεχε πόσο ταΐζεις !!!

Γενικά πρόσεχε τα ΝΗ3/ΝΗ4 ,ΝΟ2 ,ΝΟ3 και να είσαι πιο προσεκτικός .

Κατά τα άλλα , κανένα πρόβλημα !!!

Υ.Γ.

Βάλε και ακόμα έναν ή τουλάχιστον ένα ,κυκλοφορητή !!! :wub:

Θα μπει μέσα την επομένη εβδομάδα μια nano Coralia δεν θα είμαι καλά έτσι από κυκλοφορία???

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι χρειαζεσε μια Coralia 2(μπορει και 3) αλλα αυτο θα το δεις στο ενυδρειο σου φαντασου εγω εχω 120λτ και εχω ενα 1000λτ στο μαμα φιλτρο, μια Coralia 2 και ετοιμαζομαι να παρω και μια 3!!!Οσο για το σκιμμερ επειδη ειμαι παθων και εγω ετσι ξεκινησα και εγιναν ολα χαλια!!Ξεκινησα χωρις λογο κοστους αλλα οι τιμες και η βιολογια που αναπτυσοταν ηταν λαθος και αναγκαστηκα να προμηθευτω ενα!!!Δεν ειμαι της αποψης οτι σιγουρα δεν θα δουλεξει αλλα σου μεταβιβαζω την οποια πειρα αποκομησα απο την εμπειρια μου χωρις σκιμμερ!!!Η αποφαση δικια σου!!!

Φιλικα Γιαννης!!!

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

Thanks Γιάννη για την συμβουλή σου. Ελπίζω να πάνε όλα καλά στο reef μου γιατί ο θόρυβος από τι skimmer είναι λίγο ενοχλητικός στο δωμάτιο μου αλλά δεν ήταν μόνο ο θόρυβος αλλά και το καπάκι και οι λάμπες κτλ κτλ κτλ. Έπρεπε από την αρχή να πάρω ένα red sea και να τελειώνω. Τώρα έμαθα. Δεν πειράζει την επόμενη φορά

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα... το skimmer ειναι ένα πολύ σημαντικο μηχανιμα για ένα reef σύστημα!!!

ΑΝ αποφασήσεις να αφαιρέσεις το skimmer να ξέρεις ότι δεν θα απευθυνθεις σε απαιτητικά sps καθώς και δεν θα μπορέσεις να φωρτώσεις ψάρια το ενυδρείο. Επίσης θα πρέπει να προσέχεις το ταισμα σου και να κάνεις τακτικές αλλαγές. Αν τηρήσεις αυτές τις προυποθέσεις τότε ΄το συζητάμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιταξω να αγορασω ενα skimmer αερα μηπως το βαλω στο ενυδρειο μου χωρις να χρειαζεται να αλλαξω καπακι ή να το κοψω

Link to comment
Share on other sites

Το δικου μου νανο δουλευει 1 χρονο+ χωρις σκιμμερ (ORP=355) και δεν εχω προβλημα. Απλα πρεπει να κανεις καθε εβδομαδα αλλαγη νερου. Π.Χ. 1/4

Στα 35 λιτρα φιλοξενουσα 3 ψαρια και περιπου 7 κοραλλια. Προσοχη οταν ταιζεις να δινεις μονο οσο τρωνε τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

thanks φιλε μου για την συμβουλη σου.Θα την τηρησω κατα γραμμα.Το ενυδρειο τρεχει 2 μερες μονο.Θα κοιταξω να βαλω μια βαση την δευτερα για τον βραχο και για ενα μηνα δεν θα το ακουμπησω ξανα μεχρι να φτιαξει.Το μονο καθε εβδομαδα θα κανω τεστ αλατοτητας

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι για να ξεκινήσεις να φτιαχνεις βιολογία να "ταιζεις" το νερο σου μερικα flake την ημερα και να αρχισεις να μετρας ΝΗ3, ΝΟ2 και αργοτερα και ΝΟ3. Την αλατότητα θα την φτιαξεις στο 1025 και θα μεινει εκει!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μετρησα την αλατοτητα και ειναι 1021.Θα παω να παρω flake και NH3 τεστ γιατι δεν εχω και απο αυριο ξεκιναω.thanks Νικολαε

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε την αλατοτητα όμως. Δεν ριχνουμε απευθειας αλατι στο ενυδρειο, αλλα το διαλυουμε και μετα το προσθετουμε.

Να παρεις test ΝΗ3, ΝΟ2 και ΝΟ3, θα έλεγα να προτημήσεις τα salifert.

Αντε περιμενουμε τις μετρησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Εμαθα οτι ο βραχος ηταν σε ενυδρειο ενα 6μην περιπου και αφου ηταν τοσο καιρο δεν χρειαζοταν ενας μηνας με κλειστο το φως.Ετσι εβαλα 2 clown μεσα να δω τι γινετε.εχουν περασει 4 μερες και ολα ειναι μια χαρα.Θα βαλω photo να το δειτε κιολας.Τα φωτα ποσες ωρες πρεπει να ειναι αναμενα???

Link to comment
Share on other sites

Καλή τύχη στα ζωντανά.

Δεν ανέφερες πουθενά τιμές των αμμωνιακών παραγώγων.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα τι τεστ χρειαζομαι για να παω να τα παρω.Πχ ΝΗ3 κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

KH - εχω της Tetra

PH -

CA -

MG -

PO4 - εχω της Tetra

NH3

NH4

NO2 - εχω της Tetra

NO3 - εχω της Tetra

Αυτά τα λίγα ............ :wub:

Αυτα που εχω ειναι της Tetra,κανουν?

Link to comment
Share on other sites

Καλος θα συμπληρωσω τα υπολοιπα που μου λειπουν με salifert και μετα αλλαζω και αυτα που εχω.thanks

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να τα προμηθευτεις απο την αρχή.

Η αξιοπιστια που σου προσφέρουν ειναι παντοτε σημαντική!

Κρατα αυτά που έχεις για να έχεις και μια "δευτερη γνωμη" στις μετρήσεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει από το εξωτερικό το φίλτρο την σωλήνα που ρίχνει το νερό μέσα στο ενυδρείο να κοιτάζει λοξά προς την επιφάνεια με αποτέλεσμα όταν ρίχνω τροφή μέσα να μην κάθετε σε ένα σημείο και γυρίζει γύρω γύρω γρήγορα. Τι να κάνω? Αν γυρίσω το λαστιχάκι σε αλλα κατεύθυνση δεν θα έχει αναταράξει η επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ανταράσσεται η τροφή, παρά να επιπλέει. Τα ψάρια στη φύση δεν τρώνε από την επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Η κατασταση δεν πηγαινε αλλο.Μερος για skimmer δεν υπηρχε, κατι δεν μου αρεσε, οποτε πηγα μια βολτα απο nidal και μολις ειχε φερει ενυδρεια Βοyo 125L οποτε ειπα αφου τα εχει ολα μεσα το ενυδρειο αυτο θα το αγορασω και θα κανω μια μεταφορα στο αλλο.Ετσι και εκανα.Εβγαλα απο το 2211 που ειχα τον ανθρακα και τα αντιφωσφορικα και το εβαλα στο νεο ενυδρειο μαζι με το μακαρονι και κατι μπαλακια που ειχε.

Μονο που για να συμπληρωσω το νερο που ηθελε δεν ειχα Α/Ο και εβαλα σε ενα μεγαλο κουβα νερο βρυσης, αντιχλωριο και αλατι.Εβαλα ενα κυκλοφορητη και ανακατευα και εγω.Μολις πηγε η αλατοτητα 1025 το εβαλα στο ενυδρειο.Υπαρχει μια θολουρα τωρα αλλα πιστευω να φτιαξει.

Τα προβληματα που μου εμφανιστηκαν ειναι τα παρακατω

1.Ο βραχος αρχιζε να βγαζει μια καφε αλγη.Εχει πολυ λιγη αλλα δεν ξερω τι σημαινει αυτο.

2.Στην επιφανεια του νερου εχει κατι σαν αφρο ισως ειναι απο το αλατι.Να το βγαλω ή θα διαλυθη μονο του?

3.Τα φωτα ποσο καιρο τωρα πρεπει να ειναι κλειστα?Επειδη εχει επανω μια moonlight αυτη μπορω να την εχω ανοικτη?Αν ναι ποσες ωρες?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και καλη συνεχεια και απο εμενα,

τα φωτα κρατα κλειστα για ενα μηνα καλυτερα, τουλαχιστον εγω αυτο εκανα....συμφωνα με αυτα που με συμβουλεψαν...το moonlight μπορεισ να το ανοιγεις(δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα αλγης)

τον αφρο καλυτερα ασε τον!δεν χερω παντος εαν ειναι απο τον αραγωνιτη αστον σιγουρα κατι τετοιο ελεγε η σακουλα απο τον δικο μου.........

για δωσε πληροφοριες για το ενυδρειο ειναι απο αυτα που τα εχοθν ολα πακετο?ποσο αν επιτρεπετε?στειλε πμ.

Link to comment
Share on other sites

500 ειχε και τα εχει ολα επανω.Skimmer,φυλτρα,θερμανσ κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...