Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΦΥΤΑ


dhmavg

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΑ ΦΥΤΑ. ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ. (CAYMAN 80 - 120 LT , ΦΙΛΤΡΟ 600ΛΤ/ΩΡΑ , ΔΕΝ ΕΧΩ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ, ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΠΙΔΕΙΝΩΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΕΡΑ- ΟΞΥΓΟΝΟ)

post-6876-1207758933_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μοιαζει πολυ με bba..κανε μια αναζητηση εδω μεσα και θα βρεις πολλα που εχουν ειπωθει...

πχΑΛΓΗ

συνηθως προερχεται απο κακο η λαθος φωτισμο,περισσεια φωσφορικα με συνδιασμο τις οχι συχνες αλλαγες νερου....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σίγουρα να καταπολεμήσεις την παραπάνω άλγη με το excel της seachem.

Το θέμα όμως είναι ότι αν δεν βρεις την αιτία, όπως σωστά ανέφερε παραπάνω ο klaz, θα επανέλθει αργά ή γρήγορα και φυσικα δεν αποτελεί λύση να κάνεις κάθε τόσο "θεραπεία" με excel. Προσοχή δε με το excel διότι υπάρχουν φυτά (όπως το κερατόφυλλο) τα οποία δεν το ανέχονται.

Μέτρα λοιπόν φωσφορικά, κάνε πιο συχνά αλλαγές νερού, και σκέψου αν άλλαξες πρόσφατα φωτισμό ή έχεις μεγάλη φωτοπερίοδο ξαφνικά.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ, ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΠΕΙΡΑΞΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ 8 ΩΡΕΣ ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ (ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ 1500-2300) ΟΠΨΣ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΕΙ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΚΑΝΩ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΝΑ 15-20 ΗΜΕΡΕΣ (ΤΟ 1/3)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Καθιερωσε εβδομαδιαιες αλλαγες νερου 30%.

Link to comment
Share on other sites

Αφού παρατηρείς οτι ο αερισμός επιδεινώνει τη κατάσταση μήπως να έκανες το αντίθετο, δηλ αν σε παίρνει να προσθέσεις ψάρια (αλγοφάγα) για να παράγουν και CO2 ή να χορηγείς CO2 με μπουκάλι DIY.

Link to comment
Share on other sites

εγινε Σταυρο απο σήμερα κιολας το ξεκιναω

ελπιζω να δω καλυτερευση

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

Link to comment
Share on other sites

θα περιμενουμε να μαθουμε την εξελιξη.....

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ , ΜΟΛΙΣ ΕΧΩ ΝΕΟΤΕΡΑ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΩ.

ΠΑΩ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΓΑΡΙΔΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΓΗ. ΜΕΙΩΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΦΩΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...