Jump to content

αλλαγη νερου


Recommended Posts

Γεια σας.... καθε ποτε μπορω να κανω αλλαγη νερου απο προβλημα στην αμμωνια ?ποσο σηχνα δηλαδη. ευχαριστωωω

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις προβλημα αμμωνιας, πρεπει να κανεις ισως και καθημερινες αλλαγες 30-50%

Εξαρτάται για τι ενυδρειο μιλάμε και ποσα ψαρια εχεις μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα 80lt με δυο pacu μεσα και το ειχα ψιλο παρατησει. θα κανω αλλαγη ενειδριου τωρα στα 300lt

δεν μπορω να κατεβασω την αμμωνια ομως

δηλαδη μπορω να κανω μεχρι 50% αλλαγη νερου για να την ριξω

ευχαριστω πολυ παντως

Link to comment
Share on other sites

άλλη μια ερωτησουλα να κάνω σαν αρχάριος.

Στο ενυδρείο το καινούριο 300λτ έχω αμμωνία 0,2 και ph 8+ .

Θα είναι έτοιμο όταν το ph πάει 7 και η αμμωνία 0 με τα βακτηρίδια που βάζω δηλαδή σε κανένα 40ημερο?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα τα Πακου δεν ειναι αυτα που θελουν 1000 λιτρα και πανω? http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=745

Ακομα και τα Black Pacu να ειναι θελουν 1500 λιτρα

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=652

Αν καταλαβενω λοιπον καλα ειναι λογικο να εχεις αμμωνια ειτε ειναι στα 80 ειτε στα 300 λιτρα. Ειδικα αμα τα εχεις παραμελεισει.

Αν συμφωνουν λοιπον οι πιο εμπειροι φιλοι μου, η πιο μεγαλο ενυδρειο, η τα δινεις , η παντοτινο προβλημα με αμωνια.

Ευχομαι να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για όλες της πληροφορίες . . . .

Άλλη μια ερωτησουλα……

Έχω πάρει μια αρκετά μεγάλη ρίζα . που μπορώ να το βράσω αυτό το πράγμα?

Αν έχετε βρει κανένα τρόπο!!!!!!

Πόση ώρα?

Και γιατί αυτό το πράγμα επιπλέει όταν το βάλω μέσα στο ενυδρείο?

Πώς θα κάτσει στο βυθό?

Ευχαριστώ προκαταβολικά>>>>>>>>>

Link to comment
Share on other sites

άλλη μια ερωτησουλα να κάνω σαν αρχάριος.

Στο ενυδρείο το καινούριο 300λτ έχω αμμωνία 0,2 και ph 8+ .

Θα είναι έτοιμο όταν το ph πάει 7 και η αμμωνία 0 με τα βακτηρίδια που βάζω δηλαδή σε κανένα 40ημερο?

Το PH δεν πέφτει με τα βακτηρίδια. Και τα βακτηρίδια θέλουν τροφή για να πολλαπλασιαστούν... και να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου, άρα να στρ΄ψει το ενυδρείο σου.

Κάνε μια αναζήτηση στα άρθρα του Aquazone για το στρώσιμο του ενυδρείου και για την μείωση του PH.

Έχω πάρει μια αρκετά μεγάλη ρίζα . που μπορώ να το βράσω αυτό το πράγμα?

Αν έχετε βρει κανένα τρόπο!!!!!!

Πόση ώρα?

Και γιατί αυτό το πράγμα επιπλέει όταν το βάλω μέσα στο ενυδρείο?

Πώς θα κάτσει στο βυθό?

Μπορείς να την βάλεις σε ένα κουβά βάζοντας πέτρες από πάνω για να κρατηθεί στον πυθμένα και να ρίξεις βραστό νερό, μέχρι να καλυφθεί όλη η ρίζα.

Άσε την μερικές μέρες μέσα στο νερό να φύγει ο αέρας, ανανεώνοντας το κρύο νερό με βραστό.

Αν και πάλι επιπλέει τότε μπορείς να την δέσεις ή να την κωλήσεις με ενυδρειακή σιλικόνη, σε πέτρες και να την βάλεις στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Εαν βαλεις την ριζα στο ενυδρειο και εξακολουθει να επιπλεει βαλε επανω της μια πετρα για να

την κρατα στον βυθο.Μετα απο καποιο χρονικο διαστημα δεν θα χρειαζεται η πετρα και η ριζα

θα καθεται απο μονη της στον βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Στο 300αρι ενυδρείο που έχω έχει εσωτερικό φίλτρο.

Η σειρά είναι

1.υαλομβαμβακας

2.σφουγκαρι άνθρακα

3.σφουγκαρι για νιτρικά

4. 2 μπλε χονδρά σφουγγάρια

5. 2 μπλε ψιλά. σφουγγάρια

Τέλος στο πάτο έχω βάλει μακαρόνια

Κάθε πότε πρέπει να τα αλλάζω ?

Ευχαριστωωωωωω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα τα Πακου δεν ειναι αυτα που θελουν 1000 λιτρα και πανω? http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=745

Ακομα και τα Black Pacu να ειναι θελουν 1500 λιτρα

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=652

Αν καταλαβενω λοιπον καλα ειναι λογικο να εχεις αμμωνια ειτε ειναι στα 80 ειτε στα 300 λιτρα. Ειδικα αμα τα εχεις παραμελεισει.

Αν συμφωνουν λοιπον οι πιο εμπειροι φιλοι μου, η πιο μεγαλο ενυδρειο, η τα δινεις , η παντοτινο προβλημα με αμωνια.

Ευχομαι να πανε ολα καλα

????ταπε???

Link to comment
Share on other sites

Στο 300αρι ενυδρείο που έχω έχει εσωτερικό φίλτρο.

Η σειρά είναι

1.υαλομβαμβακας

2.σφουγκαρι άνθρακα

3.σφουγκαρι για νιτρικά

4. 2 μπλε χονδρά σφουγγάρια

5. 2 μπλε ψιλά. σφουγγάρια

Τέλος στο πάτο έχω βάλει μακαρόνια

Κάθε πότε πρέπει να τα αλλάζω ?

Ευχαριστωωωωωω πολυ

Από τα λεγόμενά σου συμπεραίνω ότι έχεις το Juwel Rio 300.

Η Juwel έχει σαφέστατες οδηγίες στα Ελληνικά (είτε στο τυπωμένο Manual - είτε στο CD που δίνει μαζί) για το πως πρέπει να τοποθετούνται τα σφουγγάρια στο φίλτρο και κάθε πότε χρειάζονται αλλαγή.

1. Το συνθετικό μαλί (υαλοβάμβακας) προτείνεται να αλλάζεται κάθε εβδομάδα, μπορείς για οικονομία να το πλένεις με χλιαρό νερό κάθε εβδομάδα και να αλλάζεται κάθε 2-3 εβδομάδες (ανάλογα με το φορτίο του ενυδρείου)

2. Το σφουγγάρι άνθρακα πρέπει να αλλάζεται κάθε μήνα ή καθε 45 μέρες max.

Αν όμως φυτέψεις το ενυδρείο τότε μετά το αρχικό στρώσιμο πρέπει να βγεί για να μην απορροφά τα στοιχεία που λιπαίνουν τα φυτά.

3. Αυτό προτείνεται να αλλάζεται κάθε 3 - 6 μήνες.

Τα υπόλοιπα ξεπλαίνονται σε νερό ενυδρείου όταν μπουκώσουν μετά από 3-6 μήνες ένα-ένα κάθε φορά και ποτέ όλα μαζί για να μην διαταράσεται η βιολογία στο φίλτρο.

Όμως στα υπόλοιπα δεν βγαίνει το μέτρημα :wub:

Το φίλτρο Jumbo που έχει το Juwel 300 χωράει στο πάνω καλαθάκι 3 σφουγγάρια (Άνθρακα-Νιτρικά-Χοντρό Μπλέ) και στο κάτω 2 σφουγγάρια (2 x Λεπτό Μπλέ)

Εσύ πως έβαλες όλα τα σφουγγάρια, 2o χοντρό μπλέ, και μακαρόνι κάτω κάτω ;;;

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου για καλύτερη λειτουργία έβγαλα τα δύο ψιλά μπλε σφουγγαράκια από το κάτω καλάθι και τα αντικατέστησα με μακαρόνι βιολογικό, ίδιου περίπου όγκου.

Εάν βγάλει κανείς και το σφουγγαράκι του άνθρακα μπορεί να εκμεταλλευτεί και αυτόν το χώρο, βέβαια αν χρειαστεί πάλι να βάλει άνθρακα θα πρέπει να το βγάλει πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...