Jump to content

Νεο ενυδρείο Malawi Mbuna


geotzo

Recommended Posts

Λοιπον αύριο μάλλον θα πάρω το ενυδρείο (240lt) :wub: και μου έχει σφυνωθεί μια ιδέα για να γλυτώσω χώρο... Σκέφτομαι λοιπόν να το τοποθετήσω επάνω σε ένα παλιό ξύλινο μπουφέ του σαλονιού μου :D

Το θέμα είναι αν αντέχει... είναι μασίφ ξύλο και έχει τέσσερα κάθετα χωρίσματα. Κοιτάζοντας τις βάσης που πουλάνε, είδα ότι είναι απλά μελαμίνες με κόντρες ή κάνω λάθος; Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επιτέλους η αγορά έγινε. Πήρα ένα Rio 240 με βάση :wub: και σιγα σιγα ξεκινάω. Κάνω τώρα έρευνα για φίλτρο (μάλλον Eheim 2217), υπόστρωμα, background και πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ geotzo εύχομαι καλορίζικο, το 2217 είναι κατά την γνώμη μου οτι καλύτερο.Άπλώς κάποια απο τα

σφουγγάρια μπορείς να τα βγάλεις και στην θέση τους να βάλεις subtrat pro http://www.eheim.de/eheim/movies/SubstratPro_GB.wmv για να αυξήσεις την βιολογική ικανότητα.Τώρα αν κρατήσεις και το εσωτερικό φίλτρο μπορείς να κάνεις την ίδια διαδικασία.

Για υπόστρωμα θα πρότεινα άμμο και αν θές μία πρόταση κοίτα την sahara sand της carib sea , http://www.caribsea.com/pages/products/cichlid.html ,την έβαλα εγώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Υπάρχουν βέβαια και άλλες πολυ καλές και πιο οικονομικές.Πέτρες κατα προτίμηση ασβεστολιθικές , κοίτα αυτό http://www.votsalo.net/ .

Εύχομαι καλές επιτυχίες και εδώ είμαστε για κάθε δυνατή βοήθεια.

Φιλικά Σωκράτης :wub:

Link to comment
Share on other sites

με προλαβε ο Σωκρατης.. :wub::D

καλη συνεχεια φιλε μου....και οτι θες εδω ειμαστε..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Πρέπει να βάλω μόνο αυτή την άμμο ή μπορώ να την συνδιάσω με κάποια οικονομικότερη; Υπάρχουν οικονομικότερες λύσεις; Είδα το κόστος και μου έπεσε κάπως :wub: 12,5Ευρώ τα 3lt και θέλω τριάντα για να φτάσω 6εκ ύψος...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Πρέπει να βάλω μόνο αυτή την άμμο ή μπορώ να την συνδιάσω με κάποια οικονομικότερη; Υπάρχουν οικονομικότερες λύσεις; Είδα το κόστος και μου έπεσε κάπως :D 12,5Ευρώ τα 3lt και θέλω τριάντα για να φτάσω 6εκ ύψος...

Οπως έγραψα και πιο πάνω δεν είναι αναγκαίο να μπεί αυτή ή άμμος υπάρχουν και πιο οικονομικές και πάλι καλές λύσεις οσον αφορά την άμμο ,γιατί σίγουρα θα χρειαστείς κατά την γνώμη μου 30 κιλά ,ίσως και κάτι παραπάνω .Και τα pet shop προτείνουν πιο οικονομικές λύσεις αλλά και ή μάντρα που σου έχω κάνει λίνκ νομίζω οτι έχει άμμο κατάλληλη για αφρικάνους.

Πιστεύω οτι και άλλοι φίλοι θα σου προτείνουν ενδιαφέρουσες λύσεις όσον αφορά την άμμο.

Φιλικά Σωκράτης :wub:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα και φίλτρο, όχι το Eheim που είχα σκοπό, αλλά ένα Fluval 305 που βρήκα σε απίστευτη τιμή σε online κατάστημα (75Ευρώ με όλα τα υλικά). Πολύ ωραίο και από εδώ και στο εξής θα αγοράζω ό,τι μπορώ online. Οι τιμές στα μαγαζιά που έχω επισκευτεί είναι απλά στα ύψη σε σχέση με τα online. Σήμερα θα ψάξω για άμμο αν προλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάτι πάει να γίνει, τοποθέτησα φελισόλ στον πάτο, 3D φόντο Malawi, το εσωτερικό φίλτρο και το εξωτερικό. Έπεσε πολύ ξενύχι αυτές τις μέρες :wub:

Είμαι στην αναζήτηση για πέτρες και άμμο, αλλά μάλλον θα μαζέψω από κάπου. Έχω να σας ρωτήσω τι αναλογία και είδη filter media θα πρέπει να βάλω. Προς το παρόν έχω αυτά των κατασευαστών δηλ. υαλοβάμβακα, χοντρό-λεπτό σφουγγάρι, ενεργό άνθρακα (ειδικά το εξωτερικό είχε τρία σακουλάκια με άνθρακα) κεραμικά και βιολογικό σφουγγάρι. Ακόμα θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει λόγος να αλλάξω το θερμαντήρα της Jewel μιας και άκουσα ότι χαλάνε συχνά, τί μάρκα και είδη χημικών θα χρειαστώ για το στρώσημο και τι τεστ νερού. Τέλος οι λάμπες του ενυδρείου είναι 2Χ54watt και μου φαίνονται πολύ δυνατές για κιχλίδες (αληθεύει άραγε; ), μπορώ να προσθέσω και κάποιο moonlight που με εντυπωσιάζει;

Ευχαριστά θερμά και πάλι,

Γιώργοςpost-4223-1209333198_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - geotzo
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω πάρει σβάρνα τις μάντρες και τελικά βρήκα moonstone στον Ερμή στο Μενίδι. Το πρόβλημα είναι όμως ότι οι περισσότερες πέτρες είναι τεράστιες :D και ελάχιστες έχουν μεγάλες τρύπες. Βρήκα κάποιες λίγες μικρές, αλλά σίγουρα θα χρειαστώ και άλλες. Η κουτή ίσως απορία που έχω τώρα είναι αν θα δημιουργιθεί πρόβλημα με το βάρος που θα μαζευτεί πάνω από τα δύο βασικά σημεία που θέλω να "χτίσω". Μιλάω πάντα για το ενδεχόμενο να σπάσει το τζάμι της βάσης του Rio 240 :wub: . Φελισολ έχει φυσικά τοποθετηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα δεν θα εχεις προβλημα απο το βαρος που εχουν οι πετρες. Ολοι μας αυτο εχουμε κανει. Τις moonstone εγω δεν τις θεωρω τις ειδανικοτερες πετρες γιατι σε καποια σημεια ειναι αιχμηρες και μπορει να γραντζουνιστει κανενα ψαρι και πολλες φορες ειναι ογκωδεις χωρις πολλες και μεγαλες τρυπες τετοιες που να χωρανε τα ψαρια μεσα να κανουν φωλιες. Οποτε δεν μηπως κανεις κανενα αρχιτεκτονημα με αλλου ειδους πετρες. Μεγαλη προσοχη οτι πετρες και να χρησιμοποιησεις να ειναι ΠΟΛΥ σταθερο το στησιμο τους. Αν το κρινεις αναγκαιο χρησιμοποιησε σιλικονη για τη στηριξη αλλα να ξερεις οτι μετα θα ειναι δυσκολο να απομακρυνεις τις πετρες σε περιπτωση που θες να αλλαξεις το setup ή να πιασεις τα ψαρια.

Το τελευταιο ειναι πολυ βασικο. Απο τη στιγμη που βαζεις καποια ψαρια μεσα στο ενυδρειο για να τα βγαλεις ειναι μεγαλη ιστορια οποτε προσεξε πολυ τα ειδη να ειναι συμβατα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα δεν θα εχεις προβλημα απο το βαρος που εχουν οι πετρες. Ολοι μας αυτο εχουμε κανει. Τις moonstone εγω δεν τις θεωρω τις ειδανικοτερες πετρες γιατι σε καποια σημεια ειναι αιχμηρες και μπορει να γραντζουνιστει κανενα ψαρι και πολλες φορες ειναι ογκωδεις χωρις πολλες και μεγαλες τρυπες τετοιες που να χωρανε τα ψαρια μεσα να κανουν φωλιες. Οποτε δεν μηπως κανεις κανενα αρχιτεκτονημα με αλλου ειδους πετρες. Μεγαλη προσοχη οτι πετρες και να χρησιμοποιησεις να ειναι ΠΟΛΥ σταθερο το στησιμο τους. Αν το κρινεις αναγκαιο χρησιμοποιησε σιλικονη για τη στηριξη αλλα να ξερεις οτι μετα θα ειναι δυσκολο να απομακρυνεις τις πετρες σε περιπτωση που θες να αλλαξεις το setup ή να πιασεις τα ψαρια.

Το τελευταιο ειναι πολυ βασικο. Απο τη στιγμη που βαζεις καποια ψαρια μεσα στο ενυδρειο για να τα βγαλεις ειναι μεγαλη ιστορια οποτε προσεξε πολυ τα ειδη να ειναι συμβατα.

Σε ευχαριστώ πολυ. Αυτό για τις moonstone το είδα και εγώ, αλλά αφού είδα πολλούς να τις χρησιμοποιούν, είπα ότι θα είναι οκ. Υπάρχουν πουθενά φωτογραφίες άλλων πετρωμάτων που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω; Στις μάντρες δεν ήξεραν ποιες είναι ασβεστολιθικές και ποιες όχι... είναι κάποιες που φοβάμαι μήπως περιέχουν μέταλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ακούω πολλά για τον αερισμό του νερού. Μήπως χρειάζεται να εγκαταστήσω κάποια αντλία και σωληνώσεις, πριν τοποθετήσω την άμμο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος αν εχει καλη αναταραξη του νερου στην επιφανεια απο την εξοδο του φιλτρου.

Για να δεις ποιες πετρες ειναι ασβεστολιθικες ριχνεις ακουαφορτε πανω τους κι αν αφρισουν τοτε ειναι ασβεστολιθικες. Για τα μεταλλα δεν γνωριζω να σου πω τι γινεται. Εγω τις διαλεξα με κριτηριο να ειναι στρογκυλεμενες και να εχουν επιφανειες για να μπορω να τις στησω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος αν εχει καλη αναταραξη του νερου στην επιφανεια απο την εξοδο του φιλτρου.

Για να δεις ποιες πετρες ειναι ασβεστολιθικες ριχνεις ακουαφορτε πανω τους κι αν αφρισουν τοτε ειναι ασβεστολιθικες. Για τα μεταλλα δεν γνωριζω να σου πω τι γινεται. Εγω τις διαλεξα με κριτηριο να ειναι στρογκυλεμενες και να εχουν επιφανειες για να μπορω να τις στησω.

Επίσης, κάτι βασικό για την σταθερότητα του "νταμαριού" σου είναι να τοποθετήσεςι πρώτα τις πέτρες και μετά να προσθέσεις την άμμο. Έτσι θα εξαλείψεις την πιθανότητα κατολισθήσεων μιας και τα mbuna σκάβουν πολύ την άμμο.

Τέλος φρόντισε οι πέτρες που θα προμηθευτείς να είναι ιδίου χρώματος χάριν ομοιομορφίας και ομορφιάς και να τις τοποθετήσεις με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να θυμίζουν όσον το δυνατότερον φυσικό βιότοπο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ, θα ανεβάσω φωτογραφίες μόλις κάνω τα πρώτα "χτισίματα" :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ok, έχω σχεδιάσει το μοτίβο που θέλω να έχουν οι πέτρες και είμαι έτοιμος να τις βάλω. Έχω όμως κάποιους ενδιασμούς για το φελιζολ που έχω στον πάτο. Φοβάμαι μήπως μετά από λίγο καιρό αρχίσει να αλλιώνεται και οι κιχλίδες αρχίσουν να το σκάβουν :D

Γίνομαι παρανοϊκός ή μπορεί να συμβεί αυτό;

Διάβασα ότι πολλοί απλώνουν μια στρώση σιλικόνη σε όλο το φελιζολ και μετα κολλάνε άμμο. Μια πρόχειρη δοκιμή μου όμως, μου έδειξε ότι δεν απλώνεται εύκολα και δεν κολλάει πολύ καλά... δηλαδή με ένα απαλό τράβηγμα βγαίνει και αφού έχει στεγνώσει καλά... αναρωτιέμαι τι πρέπει να κάνω για να μην έχω μελλοντικές εκπλήξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ok, έχω σχεδιάσει το μοτίβο που θέλω να έχουν οι πέτρες και είμαι έτοιμος να τις βάλω. Έχω όμως κάποιους ενδιασμούς για το φελιζολ που έχω στον πάτο. Φοβάμαι μήπως μετά από λίγο καιρό αρχίσει να αλλιώνεται και οι κιχλίδες αρχίσουν να το σκάβουν :excl:

Γίνομαι παρανοϊκός ή μπορεί να συμβεί αυτό;

Διάβασα ότι πολλοί απλώνουν μια στρώση σιλικόνη σε όλο το φελιζολ και μετα κολλάνε άμμο. Μια πρόχειρη δοκιμή μου όμως, μου έδειξε ότι δεν απλώνεται εύκολα και δεν κολλάει πολύ καλά... δηλαδή με ένα απαλό τράβηγμα βγαίνει και αφού έχει στεγνώσει καλά... αναρωτιέμαι τι πρέπει να κάνω για να μην έχω μελλοντικές εκπλήξεις.

Από την πείρα μου βλέπω οτι το χαλίκι πάνω στο φελιζόλ δεν δημιουργεί προβλήματα.Το χαλίκι δεν πρέπει να είναι πολύ ψιλό.Δεν προσπαθείς να το απλώσεις στη ήδη απλωμένη σιλικόνη , απλώς όπως έχεις το χαλίκι πάνω σε ένα πλατύ δοχείο ή σε πάγκο πατάς απάνω του το φελιζόλ να πιάσει χαλίκι.Εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω , και το αφήνω να στεγνώσει καλά 3 και 4 μέρες.Δεν υπάρχει λόγος βιασύνης.Χαλίκι να πατήσεις και στα πλαινά του φελιζόλ.

Υπάρχει και άλλος τρόπος για να κάτσουν οι πέτρες,Και αυτός είνα πάνω σε στα πλαστικά πλακάκια που χρησιμοποιούσαμε πιο παλιά για φίλτρο βυθού.Εγω σε παλιότερο ενυδρείο το είχα ,δεν το συνιστώ όμως γιατί αν δεν υπάρχει κυκλοφορία κάτω απο τα πλακάκια φοβάμαι δημιουργία προβημάτων.

Μία βάση diy απο pvc σαν αυτές που βάζουν κάποιοι φίλοι για στήριξη βράχου στα θαλασσινά θα μπορούσε να θεωρηθεί τρόπος στήριξης , εγώ όμως το θεωρώ υπερβολή για αφρικάνικο.

Ελπίζω να βοήθησα ,φιλικά Σωκράτης :D

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σωκράτη ευχαριστώ, αλλά έχω κιόλας τοποθετήσει το φελιζολ στον πάτο με σιλικόνη :D. Άρα έχω κάνει γκάφα; Μήπως είναι καλύτερο να το ξυλώσω; Θα παιδευτώ βέβαια, αλλά αν πρέπει να γίνει έτσι όπως λες...

Απλά φοβάμαι τη μελλοντική αποσύνθεση του φελιζολ στο νερό και τα προβλήματα που ίσως δημιουργίσει. Υπάρχει κόσμος που έβαλε το φελιζόλ σκέτο χωρίς να κολλίσει χαλίκι επάνω του και δεν είχε ποτέ πρόβλημα; Το χαλίκι που έχω πάρει είναι χοντρόκοκκο της Hobby για θαλασσινά και αφρικάνες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σωκράτη ευχαριστώ, αλλά έχω κιόλας τοποθετήσει το φελιζολ στον πάτο με σιλικόνη :excl:. Άρα έχω κάνει γκάφα; Μήπως είναι καλύτερο να το ξυλώσω; Θα παιδευτώ βέβαια, αλλά αν πρέπει να γίνει έτσι όπως λες...

Απλά φοβάμαι τη μελλοντική αποσύνθεση του φελιζολ στο νερό και τα προβλήματα που ίσως δημιουργίσει. Υπάρχει κόσμος που έβαλε το φελιζόλ σκέτο χωρίς να κολλίσει χαλίκι επάνω του και δεν είχε ποτέ πρόβλημα; Το χαλίκι που έχω πάρει είναι χοντρόκοκκο της Hobby για θαλασσινά και αφρικάνες.

/quote]

Αγαπητέ φίλε αφού το κόλλησες αφησε το ,περισσσότερη ταλαιπωρία είνα να βγεί μην γίνει και καμμία ζημιά στο τζάμι.Εγώ είχα και με χαλίκι και χωρίς χαλίκι και δεν είχα πρόβλημα.Απλώς το χαλίκι μπαίνει για προλήπτικούς λόγους .Αλλά αφησε το αφού το κόλλησες.Κάνε το aquascaping που έχεις σχεδιάσει , ρίξε το χαλίκι σου και όλα θα πάνε καλά.

Εύχομαι καλή επιτυχία και περιμένουμε φωτογραφίες.

Φιλικά Σωκράτης :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, οι πέτρες μπήκανε, η άμμος επίσης και είμαι έτοιμος να ρίξω νερό. Το νερό θα μπεί από κουβά με αντλία, έτσι ώστε να γίνει ευκολότερα και να μπορέσω να μετρήσω τον καθαρό όγκο του νερού. Αφού γεμίσει θα βάλω τα χημικά σωστά; Έχω πάρει αλάτι για αφρικάνες και μαλακτικό. Τί άλλο θαχρειαστώ; Βακτήρια θα πρέπει να βάλω μετά την 'εναρξη των φίτρων; Μέχρι να κάτσει το νερό και να καθαρίσει, λέω να μη βάλω σε λειτουργία τα φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Μετα το νερο βαλε αντιχλωριο. Τα φιλτρα καλο θα ειναι να τα ανοιξεις μολις το γεμισεις για να παρουν την πουδρα που θα αιωρειται στο νερο. Το αλατι για τις αφρικανες μην το ριξεις ετσι μεσα, διελυσε το καλα σε καποια ποσοτητα νερου και υστερα ριξε το μεσα. Το αλλο που λες μαλακτικο τι ειναι?

Βακτηρια εγω θα ελεγα να μην βαλεις. Οταν θες να βαλεις τα πρωτα σου ψαρακια τα οποια καλο ειναι να μην ειναι πανω απο 4 στειλε μου ενα PM να κανονισουμε να ερθεις να σου δωσω μπολι να μην ζοριζεσαι με αμμωνιες και βακτηρια κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Μαλακτικό λέω το αντιχλώριο :bowdown: . Ευχαριστώ για την προσφορά σου και μάλλον θα το χρειαστώ. Θα πρέπει πρώτα να φτάσω καλές τιμές για να ρίξω μπόλι, ή μπορεί να γίνει μετά τη φάση αντιχλώριο;

Link to comment
Share on other sites

Καλα θα ειναι το ph να το φτασεις στο 8 και τη γενικη σκληροτητα (GH) γυρω στο 10. Αυτες τις τιμες εχω στο ενυδρειο μου οποτε καλο ειναι να εχεις κι εσυ παρομοιες για να μην παρουσιαστει μεγαλη απωλεια στη βιολογια. Εχε υποψην σου οτι θα πρεπει να μπουν μαζι τα ψαρια και η βιολογια, ή εστω με καποια διαφορα ωρων πρωτα τα ψαρια και υστερα η βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...