Jump to content

Απορια με αντιστροφη οσμοση


Recommended Posts

Καλησπερα και παλι φιλοι των αλμυρων!Θα ηθελα να ερωτησω για την αντιστροφη οσμοση,στο σπιτι μου το νεο που θα στησω εκει το ενυδρειο μου αλμυρου fish only θα τοποθετηθει και αντιστροφη οσμοση κανονικη οικιακη κατω απο το νεροχυτη με βρυσακι στο νεροχυτη θα μπορω να συλεγω απο αυτην το νερο του ενυδρειου μου (γεμισμα στην αρχη και εν συνεχεια αλαγες κτλπ?) η θα πρεπει να χρισιμοποιησω οσμωση που βρισκουμε σε ενυδρειακα καταστηματα? η που και τα δυο κανουν ακριβως το ιδιο? επισης τι σκληροτητα πρεπει να εχει το νερο που θα βγαζει για να ειναι σωστη για τα ψαρια ? ευχαριστω για την βοηθεια σας προκαταβολικα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

η ποιότητα του νερού που θα σου δίνει ένα οικιακό σύστημα r/o είναι καλή για αυτό που θέλεις ..

η ποσότητα μάλλον θα είναι το πρόβλημα ..

αυτό μπορείς να το δεις από τις τεχνικές προδιαγραφές

πόσα λίτρα δίνει το 24 ωρο

τα ψάρια είναι μια χαρά σε ένα μεγάλο εύρος <σκληρότητας> που σε ένα fish only τη <φτιάχνεις > με το αλάτι και όχι με το καθαρό νερό που χρησιμοποιούμε γι αυτό το σκοπό ..

καλή επιτυχία :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσα "μικρά" είναι η μεμβράνη της οικιακής όσμωσης που θα βάλεις? Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις με ένα σκληρόμετρο να δεις την ποιότητα του νερού που βγάζεις γιατί υπάρχει περίπτωση να ταλαιπωρηθείς με άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι τα λίτρα που μπορεί να σου παράξει η όσμοση. Η ποιότητα του νερού ειναι σίγουρα καλή.

Οι μεμβράνες νομίζω ότι ειναι ιδιες και για τις δύο χρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω παρα πολυ για της απαντησεις σας θα δω τεχνικες πληροφοριες για τα λιτρα θα τα πουμε ξανα με την βροχη ερωτησεων κατα το στησιμο του jewel 450 vision σε fish only και παλι ευχαριστω φιλοι των αλατιων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...