Jump to content

Ich (?) σε Λευκόστερνο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα την βοήθειά σας. Παρατήρησα το απόγευμα ότι όταν έριξα τροφή στα ψάρια ο λευκόστερνος

δεν εμφανίστηκε. Από εκείνη την ώρα παρατηρώ την συμπεριφορά του. Εν συντομία το ψάρι είναι κρυμμένο

στο βράχο και έχει εμφανίσει πάνω του αρκετά άσπρα στίγματα, που κατόπιν googling, μάλλον το σύμπτωμα

ονομάζεται Ich.

Τι πρέπει να κάνει κανείς για να σώσει το ψάρι και ενδεχομένως και τα άλλα ψάρια στο ενυδρέιο; Είναι

αναστρέψιμη η κατάσταση; Για να είμαι ειλικρινής άρχισα να παρατηρώ στίγματα, σε μικρότερη έκταση/ένταση

πάνω στο ψάρι εδώ και λίγες μέρες απλά δεν έδωσα σημασία γιατί το ψάρι ήταν κινητικό και έτρωγε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Κρυσταλλία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε εσένα, από ότι βλέπω υπάρχει ακόμα αμμωνία στο ενυδρείο σου. Αυτός είναι ένας ακόμα παράγοντας στρες για το-α ψάρια σου. Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα από το να ταίζεις καλά (με κίνδυνο να αυξήσεις και άλλο την αμμωνία στο σύστημα σου) ποτίζοντας τις τροφές σε βιταμίνες και σκόρδο.

Κοίταξε και εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=111368 για μιά ανάλογη περίπτωση με τη δική σου. Γρήγορη ιχθυοφόρτιση, αρκετά ψάρια σε λίγα λίτρα κτλ

Είτε θα πας για θεραπεία με φάρμακα με κίνδυνο να καταστρέψεις τη βιολογία του βράχου σου (ακόμα χειρότερα δηλαδή σε θέματα αμμωνίας) είτε θα τον επιστρέψεις πίσω από εκεί που τον πήρες να τον βάλουν σε καραντίνα με φαρμακευτική αγωγή είτε θα κάνεις το σταυρό σου και θα παρακαλάς να τρώει ώστε να έχει δυνάμεις να ανταπεξέλθει. Το τελευταίο μη θεωρείς πως έχει λίγες πιθανότητες επιτυχίας το μεγαλύτερο πρόβλημα κατά τη γνώμη μου δεν είναι το Ich αλλά το Ich σε συνδιασμό με την παρουσία αμμωνίας στο ενυδρείο σου γεγονός που δε βοηθάει το ψάρι να ανταπεξέλθει από τη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ. Το πρόβλημα δεν είνα αυτό καθ' εαυτό το παράσιτο, αλλά οι συνθήκες που επιτρέπουν την ανάπτυξή του. Σε αυτές τις περιπτώσεις η θεραπεία με φάρμακα, χειροτερεύει την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Section Mod note: Το θεμα μεταφερθηκε στις Ασθενειες. Παρακαλω ολους να δημοσιευουμε στη σωστη κατηγορια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Δυστυχώς σήμερα το πρωι ο λευκόστερνος συγχωρέθηκε.

Πριν το αντιληφθω είχα μιλήσει με το κατάστημα που τον πήρα και μου είπαν ότι πρέπει να πάρω επειγόντως όζον.

Όταν κατάλαβα ότι το ψαράκι είχε πεθάνει, με έπιασε πανικός και έτρεξα κατευθείαν στο μαγαζί να αγοράσω όζον σκεφτόμενη ότι μπορεί να έχουν μολυνθεί και τα υπόλοιπα ψάρια.

Όταν έφτασα εκεί και μου είπαν πόσο στοιχίζει (250 ευρώ παρακαλω) έκανα πίσω.

Λόγο του μεγάλου κόστους είμαι σε δίλημμα για το τι πρέπει να κάνω.

Πρέπει όντως να το πάρω για να προφυλάξω και τα άλλα ψάρια?

Υπάρχει κάτι άλλο (λιγότερο κοστογόνο) που θα βοηθούσε σε αυτήν την φάση?

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα μια γνώμη σας!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

To όζον βοηθάει στο να μειώνει τον πληθυσμό του παράσιτου, δεν το εξοντώνει τελείως. Στη περίπτωση σου μπορεί να βοηθήσει και στη διάλυση των οργανικών στοιχείων που μπορεί να μένουν από το τάισμα. Δεν είναι πανάκεια και δεν είναι θεραπεία, αν το βάλεις πρέπει να καταλάβεις τι κάνει και να μην έχεις υπερβολικές απαιτήσεις από αυτό, Εναλλακτικά υπάρχουν και οι ακτίνες UV οι οποίες κοστίζουν λιγότερο, προσωπικά όμως τις θεωρώ πεταμένα λεφτά και προτιμώ το όζον. Πολλοί βέβαια θεωρούν τις UV ως καλή λύση.

Το θέμα στη περίπτωση σου είναι ότι αυτό που πρέπει να σε απασχολεί με ένταση, είναι οι μετρήσεις της αμμωνίας και του νιτρίτη. Αν δεν πέσουν γρήγορα σε μηδενικά επίπεδα, όλα να τα βάλεις μέσα στο ενυδρείο σου, δεν θα μπορούν τα ψάρια σου να τα βγάλουν πέρα.

Εχεις παρατηρήσει τίποτα σημάδια σε άλλα ψάρια? Το skimmer σου βλέπεις να βγάζει αρκετό αφρό? Ταίζεις με βιταμίνες και σκόρδο στο φαγητό? Αλλαξες εταιρεία από TMC για τη μέτρηση αμμωνίας και νιτρίτη?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση σου,

Συμφωνώ μαζί σου όσο αφορά τις προτεραιότητες.

Με ενδιαφέρει να έχω ένα ενυδρεία με σωστό περιβάλλον για το καλό των ψαριών που φιλοξενεί.

Όσο αφορά τις ερωτήσεις σου δεν έχω παρατηρήσει σημάδια στα άλλα ψάρια. Το skimmer βγάζει αφρό σε λογικά επίπεδα, το μόνο που ίσως πρέπει να σου διευκρινήσω είναι ότι τις τελευταίες μέρες τα απορρίματα του δεν έχουν το καφέ χρώμα που είχαν πριν αλλά έντονο πράσινο. Σημαίνει κάτι αυτό? έχει να κάνει με την αμμωνία?

Σχετικά τώρα με το φαγητό χρησιμοποιώ μία τροφή που λέγεται Mysis της ocean nutrition. όταν μου λές για βιταμίνες και σκόρδο τι εννοείς? Συμπεριλαμβάνονται και τα δύο σε συγκεκριμένο τύπο τροφής ή έχεις να μου προτείνεις κάποιο είδος βιταμινών και τροφής με σκόρδο?

Τεστ δεν άλλαξα ακόμα αλλά σκοπεύω να πάρω άμεσα.

Αναμένω τις απαντήσεις σου.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

[

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες mysis εννοείς κατεψυγμένο ή αποξειραμένο?Ταίζεις μόνο με αυτό ή και flakes?

Υπάρχουν κάποιες υγρές βιταμίνες καθώς και υγρό σκόρδο της Kent που μπορείς να ποτίζεις τα flakes με αυτό.

Το skimmer μην ανυσυχείς δεν πρασινίζει με την αμμωνία απλά ήθελα να δω αν δουλεύει ικανοποιητικά ώστε να μην σου ανεβάζει τα επίπεδα αμμωνίας οι τροφές που ρίχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...