Jump to content

Παρουσιαση νεου Nanoreef 70 Lt


vagosg

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

αυτο ειναι και το πρωτο μου Post, λοιπον μια Οσκαρικη εισαγωγη:

.."Ευχαριστω τον Mentor μου MANOGR για την καθοδηγηση"..!!

Βεβαια, οπως φαινετε απο τις Foto που ακολουθουν, εχω παραβλεψει αρκετες συμβουλες,

εχω κανει και λιγο του κεφαλιου μου....

Παρ'ολα αυτα, 1,5 μηνας απο το ξεκινημα, ολα δειχνουν περιπου τελεια εκτος απο το υψηλο kH 14 / χαμηλο pH 7,7-8 το οποιο διορθωνω με αλλαγες νερου, σε 1 βδομαδα πιστευω να ειναι ok.

Η ιχθυοφορτηση ηταν καπως γρηγορη, δεν ειχα υπομονη, σαφως ομως περισσοτερη υπομονη απ'οταν ξεκινησα με το γλυκο νερο. Ευτυχως ο Mentor μου παταγε το φρενο οσο μπορουσε.

Θεωρω οτι μεν εμαθα απο τους δισκους αλλα και το θαλασσινο δεν δειχνει να ειναι τοσο δυσκολο οσο μου ειχαν περιγραψει κατι πωλητες (περιεργο) πριν 2 χρονια. Τα ψαρια εφαγαν απο την πρωτη στιγμη, εγληματιστηκαν αμεσα, δεν κρυφτηκαν, αμεσως εκαναν τις ξεχωριστες φωλιες τους (ο clown θα εχει

συντομα ανεμωνη), δεν αρρωστησανε ευτυχως ......ειχα τοτε χασει δισκους!

Μυθος! η τοση δυσκολια. Και βεβαια δεν συγκρινετε...εχεις τις Μαλδιβες..μπροστα σου!. Ετσι προχωραω αμεσα στα 900 λιτρα θαλασσινο...forever!

Εξοπλισμος:

-juwel 70 l

-eheim prof ext 2224 (μπλε σφουγ/αστερακια βγηκαν πριν λιγες μερες, σιγα σιγα φευγουν τα siporax

για να αναλαβει ο ινδον.βραχος)

-Koralia nano x 2

-Arcadia Marine Blue + Daylight

-Δεν ηθελα skimmer λογω χωρου / ειναι σε χωρο γραφειου..ειδωμεν στο μελλον αν χρειαστει

Ελπιζω να αρεσει?!

post-6974-1207905700_thumb.jpg

post-6974-1207905720_thumb.jpg

post-6974-1207905735_thumb.jpg

post-6974-1207905747_thumb.jpg

post-6974-1207905864_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!

Το νου σου στο valentini...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλη αρχη και απο εδω!!! :thumbdown::thumbdown: :bigemo_harabe_net-175:

Ευτυχως που διευκρινησες τα περι "κεφαλιου σου" γιατι θα με εκραζαν ολοι αν αυτα που εκανες με τα ψαρια στα ειχα πει εγω :thumbup::thumbup::thumbdown:

Κυριες και κυριοι δεν του ειπα εγω να βαλει Picasso Trigger στο Nano Reef του :bowdown: ουτε τοσα κοραλλια τοσο γρηγορα...

Περα απο αυτα ομως πρεπει να πω οτι ο Βαγγελης ειναι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ επιμελης στις αλλαγες νερου! Η ελλειψη skimmer τον αναγκαζει να το κανει αυτο και πραγματικα το κανει πολυ συχνα και πραγματικα πιστευω οτι αυτος ειναι ο λογος που ολα πανε τοσο καλα σε σχετικα συντομο χρονικο διαστημα!

Βαγγελη βλεπω το KH επεσε (ηταν ψηλοτερα)...νομιζω εδω που εισαι ειναι οκ και αν μπορεσεις να το κρατησεις κοντα στο 10-12 θα εισαι θεος!! Για το PH το μονο που θελεις ειναι περισσοτερη αναταραξη της επιφανειας. Μην αγχωνεσαι για αυτα!

Σιγα σιγα βγαλε ολο το Siporax αφου εχεις αρκετο βραχο και αμμο και αλλαξε συχνα τον ανθρακα και αντιφωσφορο που εχεις στο φιλτρο.

Το μεγαλο που θα ετοιμασεις σιγουρα θα ειναι τελειο (εχει ιδανικο σημειο στο σπιτι για ενυδρειο) οποτε εκει θα γινουν τα σπουδαια....εδω ΥΠΟΜΟΝΗ και ΦΡΕΝΟ <_<:) :)

Link to comment
Share on other sites

....

Θεωρω οτι μεν εμαθα απο τους δισκους αλλα και το θαλασσινο δεν δειχνει να ειναι τοσο δυσκολο οσο μου ειχαν περιγραψει κατι πωλητες (περιεργο) πριν 2 χρονια. Τα ψαρια εφαγαν απο την πρωτη στιγμη, εγληματιστηκαν αμεσα, δεν κρυφτηκαν, αμεσως εκαναν τις ξεχωριστες φωλιες τους (ο clown θα εχει

συντομα ανεμωνη), δεν αρρωστησανε ευτυχως ......ειχα τοτε χασει δισκους!

Μυθος! η τοση δυσκολια. Και βεβαια δεν συγκρινετε...εχεις τις Μαλδιβες..μπροστα σου!. Ετσι προχωραω αμεσα στα 900 λιτρα θαλασσινο...forever!

Φιλε μου πολυ ωραιο το ενυδρειο σου! Με το καλο και το 900αρι.

To θαλασσινο δεν ειναι ακατορθωτο, το σωστο θαλασσινο ομως θελει πολυ διαβασμα, υπομονη και επιμονη και ειναι σαφως ποιο δυσκολο απο το γλυκο.

Ατακα μαγαζιου σε ερωτηση για θαλασσινο: "Μην το κανεις, δεν αντεχει το επιπλο!" :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ουπς τωρα το προσεξα καλα δεν ειναι valentini αλλα Picaso.Συγνωμη για το λαθος!

Απο οτι ειδα εχεις καλο δασκαλο και νομιζω πως θα σε βαλει σε ταξη!

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το reefaki σου.Εγω προχτες εβαλα το βραχο μεσα και αντε τωρα να περιμενω 1+ μηνα για να κανω κατι.Εσυ ξερεις καλυτερα το εχεις περασει.Θα μπορουσες να βαλεις και αλλες φωτο που να βλεπουμε ολο το ενυδρειο???και γενικα φωτο φωτο φωτο να κλεψω καμια ιδεα ?Καλη συνεχεια και καλη απολαυση

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειδα εχεις καλο δασκαλο και νομιζω πως θα σε βαλει σε ταξη!

Καλη συνεχεια!

Προσπαθω bill, προσπαθω αλλα δυσκολη δουλεια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω bill, προσπαθω αλλα δυσκολη δουλεια :)

Συνηθως απο τα λαθοι μαθαινουμε και ολοι εχουμε κανει (βλακειουλες) στο ξεκινημα απο ενθουσιασμο κτλ.

Αν δεν ακουει παρε τον χαρακα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο δείχνει το μικρό σύστημά σου.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Manogr....ΕΝΝΟΕΙΤΕ και ΞΑΝΑ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΕΙΖΩ οτι ΜΕ ΕΧΕΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ απο πολλες ατασθαλιες και ΜΕ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΣΑΔΙΑΣΕΙ ΤΑ-ΜΑΛΛΑ για τις ΑΤΣΘΑΛΙΕΣ που εχω κανει...μεχρι που προβλεπω ΝΤΟΥ

στο ενυδρειο και να τα βγαζεις...ισως?!? ΧΑΧΑ

O Picasso ομως ειναι ΑΔΥΝΑΜΙΑ......και ας ειναι το PITBULL ψαρι....μακαρι να ειναι ο συγκεκριμενος λιγο μαλθακος ψαρουκλας. Τα κοραλλια ειναι πολλα...μερικα στο μελλον θα παρουν αποσπαση στο 900λ.

Μολις εκανα και αλλη αλλαγη νερου....καποτε στην αρχη πριν 2 χρονια βαριομουν στην ιδεα

της αλλαγης νερου-καταναγκαστηκο εργο-και τελικα παντα καταληγω με 1-2-3 κουβαδες στο χερι

....και κανω αλλαγες πολυ-πολυ νωριτερα απ'οτι χρειαζετε..και το ευχαριστιεμαι και απο πανω!

Ευχαριστω ολους σας για την αμεση ανταποκριση και τα ΚΑΛΑ σας λογια..θα ακολουθησουν μερικες foto ακομα.

PS.

Εδω που το βλεπουν μου λενε "..ειναι αληθινα?..." παθαινω μια στιγμιαια ταπειροκρανιωση αλλα ειναι τοσο ωραιο.. to good to be true.

Thanks

Vagosg

Link to comment
Share on other sites

...και αλλες 2 fotos

..απιστευτο..τοτε να ανοιξουμε θεμα : "Κοτσανολογιο Ενυδρειων" ..θα εχουμε ακουσει πολλα για να παραθεσουμε.

post-6974-1207911952_thumb.jpg

post-6974-1207911962_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδρειο σου μια παρατηρηση που θα ηθελα να κανω ειναι να δωσεις τον Πικασο

και να παρεις ενα ακομη κλοουν να τα κανεις ζευγαρι.Προς το παρον οτι γαριδα βαλεις θα φαγωθουν

και σκεψου το τελικο μεγθος ουτε να στριψει δεν θα μπορει.

φιλικα παντα.......................... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ομορφο το nano!

Να το χαιρεσε!!!

Βέβαια για να το συνεχισεις νομιζω θα ήταν καλύτερα να βγάλεις το Picasso Trigger απο το ενυδρείο... μονο και μονο απο "σεβασμο" προς το ψαρακι!!!

Ελπίζω να πανε όλα καλα

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς Skimmer τι πρέπει να κάνεις??? O Picasso Trigger είναι το ασπρο ψαρακι?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς Skimmer τι πρέπει να κάνεις???

Να καταλάβεις το τρόπο λειτουργίας του , να το σκεφτείς , ... και να είσαι προσεκτικός !

O Picasso Trigger είναι το ασπρο ψαρακι?

ΟΧΙ και άσπρο ψαράκι ολόκληρος Picaso !!!

Πάντως δεν είναι το μπλε(Blue Tang) και το κόκκινο (clown fish) . :wub:

Link to comment
Share on other sites

Μολις ειναι ετοιμο το μεγαλο θα πανε ο Picasso και Regal εκει.......Μεχρι τοτε ελπιζω να μην εχει παρααγριεψει ο Picasso...ειναι αδυναμια.

Χρειαζομαι αμεσα μια BTA....δεν εχω προλαβει καμια σε μαγαζι..μολις ερχονται-φευγουν. Τυχον να γνωριζει κανεις πιο μαγαζι εχει διαθεσιμη τωρα? Για να παω αμεσα-αυριο.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το συστημα σου.με ποσες λαμπες το δουλευεις?

Link to comment
Share on other sites

1 arcadia 15watt marine (actinic) blue + 1 arcadia 15 watt marine day....χθες εβαλα και ενα ανακλαστηρα arcadia και βελτιωθηκε σημαντικα ο φωτισμος... οι συγκεκριμενες foto ειναι χωρις τον ανακλαστηρα.

Link to comment
Share on other sites

το κοραλλι που εχεις διπλα(δεξια)στο σαρκοφυτο τι ειναι?σκληρο?????

μπορει να κανω και λαθος ..... μα του αρκει ο φωτισμος αυτος!!!

και παλι ομως μπραβο μου αρεσει πολy :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω,

αυτο με τις στρογγυλες πρασινες αποληξεις ειναι σκληρο...δεν θυμαμαι ονομα...αυριο θα σου πω ονομα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω,

αυτο με τις στρογγυλες πρασινες αποληξεις ειναι σκληρο...δεν θυμαμαι ονομα...αυριο θα σου πω ονομα

Σκληρο ειναι....καλυτερα να το βγαλεις απο την αμμο και να το βαλεις στον βραχο :wub:

Link to comment
Share on other sites

ενα σκληρο κοραλλι θα τα παει καλα με 2 λαμπες μονο ... εγω προσωπικα στο 50αρι με 3 λαμπες δεν λεω να βαλω σκληρο.... :wub:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το ενυδρειο σου... :wub::D

μακαρι να περασει κανας μηνας να βαλω και εγω και τα πρωτα κοραλια και φυσικα να βαλω και κανα blue tank.....

περιμενω photo :rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μετα απο ανακαταταξεις μερικες fotos ακομα.....

Link to comment
Share on other sites

μετα απο ανακαταταξεις μερικες fotos ακομα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...