Jump to content

Τύρφη στο φίλτρο


aigagros

Recommended Posts

Λόγω του ότι το νερό μου έχει ανεβασμένες τιμές (PH=8, GH=9), χρησιμοποίησα τύρφη μέσα στο ενυδρείο για να τα κατεβάσω. Μετά από 4 μέρες οι τιμές κατέβηκαν μισός βαθμός στο PH και ένας στο GH. Τώρα το PH ανέβηκε πάλι στο 8. Στο κατάστημα που πηγαίνω μου είπαν να βάλω την τύρφη μέσα στο φίλτρο για καλύτερα αποτελέσματα. Την έβαλα λοιπόν στο πάνω μέρος, μια που εκεί έχει αρκετό χώρο. Διάβασα όμως ότι δεν πρέπει να μπαίνει στην αρχή των υπολοίπων υλικών γιατί έτσι αναστέλλει τον πολλαπλασιαμό των βακτηριδίων. Εάν τη βάλω στοκάτω μέρος, θα δουλεύει άραγε ανονικά το φίλτρο ή θα του δημιουργήσω πρόβλημα; Το φίλτρο μου είναι αυτό : https://www.juwel-aquarium.de/en/filter_full.htm

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του ότι το νερό μου έχει ανεβασμένες τιμές (PH=8, GH=9), χρησιμοποίησα τύρφη μέσα στο ενυδρείο για να τα κατεβάσω. Μετά από 4 μέρες οι τιμές κατέβηκαν μισός βαθμός στο PH και ένας στο GH. Τώρα το PH ανέβηκε πάλι στο 8. Στο κατάστημα που πηγαίνω μου είπαν να βάλω την τύρφη μέσα στο φίλτρο για καλύτερα αποτελέσματα. Την έβαλα λοιπόν στο πάνω μέρος, μια που εκεί έχει αρκετό χώρο. Διάβασα όμως ότι δεν πρέπει να μπαίνει στην αρχή των υπολοίπων υλικών γιατί έτσι αναστέλλει τον πολλαπλασιαμό των βακτηριδίων. Εάν τη βάλω στοκάτω μέρος, θα δουλεύει άραγε ανονικά το φίλτρο ή θα του δημιουργήσω πρόβλημα; Το φίλτρο μου είναι αυτό : https://www.juwel-aquarium.de/en/filter_full.htm

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Καλησπέρα 'aigagros'.

Κι εγώ που είχα χρησιμοποιήσει πριν από λίγο καιρό γιατί είχα το ίδιο πρόβλημα, την είχα τοποθετήσει στο

EHEIM 2252(εσωτερικό)στο επάνω μέρος και έκανε πολύ καλή δουλειά.

Έχεις μετρήσει άλλες παραμέτρους εκτός από PH,GH;Για δές πόσο είναι το ΚΗ και ο ΡΟ4.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 'aigagros'.

Κι εγώ που είχα χρησιμοποιήσει πριν από λίγο καιρό γιατί είχα το ίδιο πρόβλημα, την είχα τοποθετήσει στο

EHEIM 2252(εσωτερικό)στο επάνω μέρος και έκανε πολύ καλή δουλειά.

Έχεις μετρήσει άλλες παραμέτρους εκτός από PH,GH;Για δές πόσο είναι το ΚΗ και ο ΡΟ4.

Ούτε για ΚΗ ούτε για ΡΟ4 έχω κάνει μετρήσεις.

Πάντως αμμωνία και νιτρώδη έχουν γίνει πλέον μηδενικά.

Τα νιτρικά 12,5.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 'aigagros'.

Κι εγώ που είχα χρησιμοποιήσει πριν από λίγο καιρό γιατί είχα το ίδιο πρόβλημα, την είχα τοποθετήσει στο

EHEIM 2252(εσωτερικό)στο επάνω μέρος και έκανε πολύ καλή δουλειά.

Έχεις μετρήσει άλλες παραμέτρους εκτός από PH,GH;Για δές πόσο είναι το ΚΗ και ο ΡΟ4.

Με τα βακτηρίδια είχες πρόβλημα;

Σου σήκωσε καθόλου αμμωνία κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έβαλα στο κάτω μέρος. Βέβαια όπως έβγαλα τα δύο καλαθάκια που έχουν τα υπόλοιπα υλικά έγινε μία ψιλοθολούρα στο ενυδρείο. Για να δούμε τα αποτελέσματα...

Δηλαδή εάν παραμείνω σε αυτήν τη μέθοδο κάθε 15 μέρες θα έχω αυτήν τη διαδικασία;

Ξέρει κανείς να μου πει εάν η τύρφη σε υγρή μορφή κάνει δουλειά και τι επιπτώσεις έχει γενικά στο νερό της δεξαμενής;

Link to comment
Share on other sites

με ολο το σεβασμο αγαπητε φιλε,γιατι δεν χρησιμοποιησεις αντιστροφη οσμωση για να μαλακωνεις το νερο σου,και διοξειδιο για να ελεγχεις το πεχα σου..??

οι μεθοδοι με τυρφη κλπ,θεωρω οτι ειναι ξεπερασμενες και καθολου σταθερες,ασε που ειναι και αρκετα χρονοβορες και κουραστικες...

απλα αναρωτιεμαι...

Link to comment
Share on other sites

με ολο το σεβασμο αγαπητε φιλε,γιατι δεν χρησιμοποιησεις αντιστροφη οσμωση για να μαλακωνεις το νερο σου,και διοξειδιο για να ελεγχεις το πεχα σου..??

οι μεθοδοι με τυρφη κλπ,θεωρω οτι ειναι ξεπερασμενες και καθολου σταθερες,ασε που ειναι και αρκετα χρονοβορες και κουραστικες...

απλα αναρωτιεμαι...

Έχες απόλυτο δίκιο που αναρωτιέσαι, απλά θέλω να δοκιμάσω πως θα πάει με την τύρφη για να χαμηλώσω το κόστος, θα δω πώς θα περπατήσει και θα πράξω αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...