Jump to content

EnyΔΡΕΙΟ Μ&Α 20 ΛΙΤΡΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

αγόρασα ένα ενυδρείο M&A 20 λίτρα (έχει φίλτρο και λάμπα στο καπάκι) για να βάλω 1 μονομάχο αλλά δεν είδα όταν το πήρα ότι στον πάτο δεν έχει τζαμι. Τα γύρω τζάμια είναι κολλημένα με τον πλαστικό πάτο.

υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα? έχει κανείς τέτοιο ενυδρείο?

ευχαιστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να το πας πισω και να παρεις ενα αλλο?

Και καλο ειναι να πας σε λιγο μεγαλυτερο (για διαφορους λογους) ετσι ωστε να μην εχεις λιγοτερα απο 25 λιτρα καθαρο νερο.

Φιλικα Σπυρος

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να το πας πισω και να παρεις ενα αλλο?

Και καλο ειναι να πας σε λιγο μεγαλυτερο (για διαφορους λογους) ετσι ωστε να μην εχεις λιγοτερα απο 25 λιτρα καθαρο νερο.

Φιλικα Σπυρος

να το πάω πίσω γιατί μπορεί να έχω πρόβλημα με το ότι δεν έχει γυαλί στο πάτο ή για τα λίτρα?

χωρίς παρεξήγηση δεν νομίζω ότι θα κάνει μεγάλη διαφορά σε 1 μονομάχο αν θα είναι 5 λίτρα μεγαλύτερο

έβαλα και photo μήπως το αναγνωρίσει κανείς που το έχει

post-6234-1208025975_thumb.jpg

post-6234-1208025997_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

να το πάω πίσω γιατί μπορεί να έχω πρόβλημα με το ότι δεν έχει γυαλί στο πάτο ή για τα λίτρα?

χωρίς παρεξήγηση δεν νομίζω ότι θα κάνει μεγάλη διαφορά σε 1 μονομάχο αν θα είναι 5 λίτρα μεγαλύτερο

έβαλα και photo μήπως το αναγνωρίσει κανείς που το έχει

Μην το φοβασαι ειχα το εξαγωνο(60 λιτρα)και ειναι με το ιδιο συστημα (πλαστικο πατο) και δεν ειχα προβληματα.

Απλα προσεξε που θα το βαλεις ωστε να παταει καλα χωρις σκουπιδια απο κατω,οτι θα εκανες αλλωστε και με γυαλινο πατο.Τα λιτρα ειναι μια χαρα για μονομαχο,εκτος αν σκεπτεσαι για τιποτα αλλο μετα που θα σου χρειαζονται λιτρα.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μην το φοβασαι ειχα το εξαγωνο(60 λιτρα)και ειναι με το ιδιο συστημα (πλαστικο πατο) και δεν ειχα προβληματα.

Απλα προσεξε που θα το βαλεις ωστε να παταει καλα χωρις σκουπιδια απο κατω,οτι θα εκανες αλλωστε και με γυαλινο πατο.Τα λιτρα ειναι μια χαρα για μονομαχο,εκτος αν σκεπτεσαι για τιποτα αλλο μετα που θα σου χρειαζονται λιτρα.

Καλη συνεχεια.

ευχαριστώ πολύ bill με ηρέμησες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι από τη στιγμή που το δίνει έτσι η εταιρία θα το έχει μελετήσει.

Μία δοκιμή με νερό... θα σε πίσει! :wub:

Link to comment
Share on other sites

να το πάω πίσω γιατί μπορεί να έχω πρόβλημα με το ότι δεν έχει γυαλί στο πάτο ή για τα λίτρα?

χωρίς παρεξήγηση δεν νομίζω ότι θα κάνει μεγάλη διαφορά σε 1 μονομάχο αν θα είναι 5 λίτρα μεγαλύτερο

Γαι τον πατο το ειπα,σε περιπτωση που θελεις να ειναι γυαλινος για σιγουρα.

Οσο για τα λιτρα θα ηταν ευκαιρια για περισσοτερα.

Οπως ειδες σου εγραψα για 25 λιτρα μινιμουμ νερο δηλαδη 35 λιτρα ογκος ενυδρειου, ειναι 15 περισσοτερα, εκτος και εννοουσες 20λιτρο M&A σε καθαρα λιτρα.

Αυτη ειναι η γνωμη μου φυσικα.

Στο ενυδρειο αυτο αν :

1. βγαλεις (σε ογκο) το βυθο (5cm πχ)

2. βγαλεις (σε ογκο) το κενο αερα που πρεπει να εχει απο πανω (για να αναπνεει το ψαρι),

3. το ογκο που καταλαμβανει το καπακι με τη λαμπα

4. Το ογκο που θα καταλαμβανουν μεσα στο νερο τα διακοσμητικα κλπ (εσυ δεν πιστευω να εχει εδω πολυ χασιμο λογω του οτι το φιλτρο ειναι στο καπακι νομιζω, αν και υπαρχει περιπτωση να μη σε ικανοποιει καποια στιγμη και να το αλλαξεις με αλλο, ισως και εσωτερικο, οποτε να σου τρωει κι αλλο χωρο μεσα)

Ποσα λιτρα νερο υπολογιζεις οτι θα μεινει (ετσι πληροφοριακα ρωταω)

Ξερεις φυσικα οτι οσο λιγοτερα λιτρα τοσο πιο δυσκολα κρατας σταθερες τις συνθηκες του νερου, κατι που ειναι πολυ σημαντικο για αυτα τα ψαρια.

Φιλικα Σπυρος

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχεις για θέμα διαρροής. Έχω ένα εξάγωνο 3 χρόνια και δεν έχει πρόβλημα.

Το πρόβλημα που συνάντησα και αν και προσπάθησα πολύ να το λύσω ήταν με το φωτιστικό.

Έχει μια ηλεκρονική πλακέτα για να ανάβει η λάμπα, η οποία δεν είναι στεγανοποιημένη.

Με την εξάτμιση του νερού και τον καιρό πέρασε υγρασία και πλέον δεν λειτουργεί το φωτιστικό!! :wub:

Τώρα ψάχνω να σκεφτώ κάποια πατέντα αλλά λόγω σχήματος (εξάγωνο) δεν κατάφερα να βρώ ακόμη λύση.

Το χαμηλό κόστος του πάντως πέρα απο το ένα τζάμι λιγότερο, μάλλον οφείλεται και στην οικονομία στη στεγανότητα.

:D

Έγινε επεξεργασία - akisg
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...